Az AMD komoly teljesítmény préselt ki a Zen architektúrából, ha munkáról van szó, Ryzen, illetve Threadripper processzoraik híresen erõsek. De mi a helyzet a videokártyákkal? A Radeon Pro W5700 az új generációs alapokra épít, és a játékosoktól a professzionális felhasználók felé fordul.
A kártya az Nvidia Quadro RTX 4000 vetélytársa, házon belül pedig a WX 7100 helyére léphet. Már a nevével is jelzi, hogy a lelkét az RX sorozatból ismerõs, 7nm-es NAVI 10 GPU adja, vagyis az új RDNA architektúrát alkalmazza. A 251mm-es lapkában 10.3milliárd tranzisztor, 36 számítási-, 64 blending, és 144 textúrázó egység, továbbá 2304 shader/stream processzor rejtõzik. Alap órajele 1183Mhz, 8GB GDDR6 fedélzeti memória társaságában. Hardver tekintetében tehát nem beszélhetünk komoly eltérésekrõl, a fogyasztási limitet azonban megemelkedett, hiszen ebben a kategóriában a teljesítmény az elsõdleges.
A legtöbb esetben maximum 188 wattra számíthatunk, azonban ha a Type-C csatlakozó is teljes kapacitással dolgozik, elérhetjük a 205 wattot is. Újdonságot fõleg a csatlakozókínálat, és a bõvebb szoftveres lehetõségek nyújtanak. Kimenetekbõl kizárólag mini DisplayPort 1.4 és egy USB Type-C került a kártyára, ráadásul utóbbi támogatja a DisplayPort Alternative Mode-ot, vagyis ezzel együtt 6 egyforma teljesítményû csatlaozót kapunk. A kiosztás nem véletlen, ugyanis teljes támogatást kaptak az akár hat kijelzõs rendszerek is, ráadásul minden csatlakozó önmagában képes, egy 8K-s kijelzõ meghajtására, legfeljebb 60Hz-es képfrissítés mellett. Érdemes megemlíteni a továbbfejlesztett VR támogatást és a szoftveres Image Boost opciót. Elõbbi a vezeték nélküli VR eszközök támogatását hozza el a ReLive segítségével, megfelelõ sebesség mellett. Utóbbi egy hatékony képjavító technológia, mely magas virtuális felbontást nyújt kisebb felbontású monitorok számára, így látványosan élesebb képet kaphatunk alacsonyabb pixelsûrûségû megjelenítõnkön is, és tartalomágyártás mellett, azok fogyasztását is élvezhetõbbé teszi.
A kártya izgalmas képessége, hogy mostantól komoly CPU terhelés mellett a GPU sokkal több szabad kapacitással rendelkezik, vagyis processzorigényes feladatok esetén a kártyánkra hagyatkozó folyamatok sokkal gyorsabban futnak. Ez akár 89%-os elérhetõ teljesítmény jelent, míg a Quadro kártyák egyelõre nem bírnak hasonló optimalizációval, és leterhelt CPU mellett sajnos nem túl hatékonyak. Ezúttal a szoftveres optimalizációra sem lehet panaszunk, a Radeon Media Engine jól bánik a H.264 és H.265 kódolási technikákkal, és támogatást kaptak a 3DS Max, Maya, Blender, Cinema4D, ProRender ileltve további alkotó, tervezõ programok is.
A W5700 jó ár-érték arányt kínáló megoldás munkaállomásokhoz, így azon vásárlók számára lehet érdekes, akik 1-2 éves kártyájuk helyett hatékonyabb megoldást keresnek, esetleg igénylik azokat az újdonságokat, melyeket az Nvidia Quadro RTX 4000 nem biztosít. Ebben az árkategóriában az AMD hasonló, bizonyos esetekben pedig még jobb teljesítményt is nyújt, igaz gépi tanulásra építkezõ folyamatok elvégzésére aligha alkalmas. Az ára 799$-ról, vagyis 240 000 Ft-ról indul, ez pedig nagyjából 20-30 000 Ft-os árkülönbséget mutat majd, az Nvidia RTX 4000-rel szemben, mely nálunk jelenleg 332 000 Ft-tól elérhetõ.