2018. 10. 04

Asus PRIME Z270-A alaplap - áttekintés

A Prime Z270-A alaplap egyike az ASUS kezdeti ajánlatainak azok közül, melyek Intel Z270 lapkakészletet használnak. Az alaplap esztétikáját tekintve is figyelemre méltó; fekete a PCB, és fehér mintázat teríti be az egészet. A beépített Z270 lapkakészlet támogatja az Intel LGA 1151 Kaby Lake processzor sorozatát, és kétcsatornás DDR4 memóriát tud befogadni. A Z270-A árazása igen meggyõzõ, fõleg, miután meglátjuk, mire képes és milyen specifikációkkal rendelkezik.

Az ASUS a következõket építette be a Prime Z270-A alaplapba: hat SATA 3 port, két M.2 PCIe x4 csatolófelület, Intel 1219-V Gigabit NNIC, három PCI-Express x16 slot, négy PCI-Express x1 slot, Ez XMP kapcsoló, Crystal Sound 3 audió alrendszer, integrált DisplayPort, HDMI és DVI video kimenetek, valamint USB 3.0 és 3.1 A-típusú és C-típusú támogatás.

Az ASUS több dizájnelemmel is ellátta a Prime Z270-A-t, beleértve az integrált RGB támogatást, beépítési pontokat egyedileg 3D-nyomtatott felületek számára az alaplap jobb felsõ részén, valamint fémes erõsítésû PCIe x16 csatolófelületek az elsõdleges és másodlagos slotban.

Beépítették emellett az ASUS átlagfogyasztónak szánt hangtechnológiáját. A Crystal Sound 3.0 egy izolált áramkörök integrálja a hangrendszer komponenseit, ezzel minimalizálja a más integrált eszközök által keltett zaj hatását. Az audio alrendszert magas minõségû, japán gyártmányú áramkörökkel tervezték, emellett teljesítmény elõszabályozóval látták el. Az audió PCB elválasztóvonalra RGB LED-eket építettek, ezzel is javítva az esztétikát és egyedi megjelenést. Ezek a LED-ek állíthatóak és bármilyen színt megjelenítenek, emellett tíz különbözõ módban mûködhetnek: Static, Breathing, Strobing, Rainbow, Color Cycle, Comet, Flash & Dash, Wave, Glowing Yo Yo, Starry Night, Music Effect, és CPU hõmérséklet. A LED vezérlés és az RGB kábelek az alaplap RGB 12V fejrészeihez csatlakoznak, ezeket az AURA vezérlõ applikációval lehet irányítani.

Az ASUS Fan Xpert 4 néven számos ventilátorcsatlakozót és hõszenzort épített be a Z270-A alaplapba. Hõszenzorokat szereltek a CPU-foglalatba, a tápellátó áramkörbe és a lapkakészletbe. Továbbá, az alaplap teljes területén találhatók monitorozott ventilátorcsatlakozók, ezek közül az egyik 3A (36W) nagy erõforrásigényû ventilátort is támogat.

A Prime Z270-A hátsó paneljét beépített mûanyag fedlappal erõsítették meg, itt megtalálható USB 3.0 és 3.1, számos videokimenet és RJ-45 GigE port, valamint digitális és analóg audio portok.

Elrendezés

A Prime Z270-A az ASUS-gyártmányoknál általános fekete-fehér dizájnt követi, a hátsó panel és a lapkakészlet a brand logókat jeleníti meg. A tápellátó áramkör hûtõbordái csiszolt alumínium felületek, ami kiváló összhangot teremt a fekete PCB-n is látható fehér mintázattal. Ez így összességében elég high-tech és futurisztikus megjelenést kelt, az alaplap komponensei közt is több mint elég helyet biztosítottak, garantált a könnyû hozzáférhetõség.

A CPU VRM alatti áramkört kivéve a hátoldal viszonylag mentes a fedetlenül hagyott áramköröktõl. A processzorfoglalat mögötti területen nem találhatók további komponensek, így beépíthetõség szempontjából ettõl nem kell tartanunk.

A Prime Z270-A alaplap hátsó paneljén PS/2 hibrid billentyûzet/egér csatlakozó található, valamint négy USB 3.0 port (kék) és két USB 3.1 10Gbps port – egy A-típusú (türkiz) és egy C-típusú (fekete). Továbbá található itt egy GigE RJ-45 port, egy Intel I219-V NIC, egy HDMI kimenet, DisplayPort videókimenet, DVI-D videókimenet, egy S/PDIF digitális audió kimenet, és öt analóg audiókimenet.

Az alaplap összesen hét PCIe slotot tartalmaz – három PCIe x16, és négy PCIe x1 slot. A PCIe x16 slotokat x16, x8 / x8, vagy x8 / x8 / x4 módban lehet használni. A CMOS elem közvetlen a másodlagos PCI x1 slot alatt található. A másodlagos PCIe x16 slot közepe mellett egy 2-pines hõszenzor csatlakozó is található.

Közvetlen az elsõdleges PCIe x1 slot alatt található az egyik M.2 foglalat. Az M-key slot M.2 típusú SSD-ket támogat legfeljebb 80mm hosszúsággal és PCIe x4 sebességgel. Ezt a pozicionálást kifejezetten arra tervezték, hogy a beszerelt SSD ne okozzon gondokat se a CPU-hûtõ beszerelésekor, se a PCIe x1 vagy PCIe x16 slotra szerelt kártya szempontjából.

Az audió alrendszer egy izolált áramkörön van, hogy minimalizálja a többi integrált komponens jelentette háttérzajt. A PCB választóvonal olyan színséma szerint világít, amit az UEFI vagy az AURA Windows-alkalmazás segítségével beállítunk. Az ASUS emellett japán gyártású hangkondenzátorok beépítésével erõsítette a Crystal Sound 3 audió alrendszert. A hangkimenet a jobb alsó sarokban található, az alaplap sarkánál. Az ASUS emellett integrált beépítési pontokat egyedi tervezésû 3D-nyomtatott panelek és kiegészítõk számára, ezek a felsõ él mentén találhatók, közvetlen a kivilágított audió PCB elválasztó vonal alatt, és 3D Mount címkével vannak jelölve.

Az alaplap bal felsõ sarkában van az elõlapi audió panel, a soros port fejrész, és a 4-pines RGB csatlakozás.

Az ASUS alaplap beépített támogatással rendelkezik RGB LED szalagok csatolásához, amit a harmadlagos PCIe x16 slot középsõ része mentén egy 12V RGB fejjel tudunk megtenni. Az RGB LED szalag 12V RGB fejrészhez való csatlakoztatása szinkronizálja a LED szalag színét és mûködési sémáját az alaplap integrált LED-jeivel az audió PCB választóvonalon.

A TPM, az USB 2.0 és USB 3.0 fejrész a harmadlagos PCIe x16 slottól balra lent található.

További USB 3.0 és USB 2,0 fejrész, egy 4-pines házventilátor csatlakozó, az elõlapi csatlakozó, külsõ ventilátor csatlakozó, CMOS clear és az elsõdleges PCIe x4 M.2 port, valamint az EZ XMP kapcsoló az alaplap bal alsó sarkában található. A külsõ ventilátorcsatlakozó fejrész használható egy további ventilátor vagy hõérzékelõ bekötésére, az XMP kapcsoló pedig engedélyezés esetén lehetõvé teszi a memória XMP sebesség és specifikációk beállítását, felülírva a jelenlegi BIOS beállításokat.

Az alaplap másodlagos M.2 foglalata közvetlen a PCI x1 slot 4 alatt található, és a másodlagos illetve harmadlagos PCIe x16 csatlakozók ölelik körbe.Ez az M.2 port PCIe x4 és SATA típusú M.2 meghajtókat támogat legfeljebb 110mm hosszúságig. A foglalat kizárólag M-Key típusú M.2 eszközöket fogad be. A két PCIe x4 M.2 foglalaton felül ezt az alaplapot úgy tervezték, hogy közvetlen a lapkakészlet hûtõbordái alatt és az M.2 foglalat mellett hat SATA III port is található.

Az alaplap összesen négy DIMM foglalattal rendelkezik kétcsatornás memória móddal az 1/3 vagy 2/4 foglalatok esetében. Összesen 64GB, maximum 3866MHz sebességû memória szerelhetõ be. Közvetlen a DIMM foglalatok alatt található a 24-pines ATX csatlakozó, 4-pines házventilátor csatlakozó, az alaplap státuszát jelzõ LED és ki/be kapcsoló gomb. A DIMM foglalatok felett jobboldalt 4-pines CPU-csatlakozó és másodlagos CPU-hûtõ csatlakozó fej található.

Az ASUS 10 (8+2) digitális fázissal tervezte a Prime Z270-A tápellátását, ami több mint elég erõforrást biztosít a legkegyetlenebb overclockoláshoz is. Két nagy hûtõborda hûti a CPU tápellátó áramkörét, egy a CPU-foglalattól jobbra és egy felette. A foglalat könnyen hozzáférhetõ, nem ütközik akadályba a processzorhûtõ beszerelése. A processzorfoglalat felett baloldalt találhatók a vízhûtés és nagyteljesítményû ventilátor 4-pines csatlakozói. A 4-pines vízpumpa csatlakozó használható egy standard 12V vízpumba ellátására, hibrid hûtésre, a nagyteljesítményû ventilátor csatlakozó pedig 3A (36W) teljesítményû aktív hûtést támogat.

Az alaplap jobb felsõ sarkában található a 8-pines ATX 12V tápcsatlakozó, és a CPU túlfeszültségvédelme.

Az ASUS Prime Z270-A fõ erõsségei közé tartozik, hogy kiemelkedõ teljesítményt nyújt overclockolás terén, megfelelõ processzorral stabil mûködésû 5GHz nem okoz neki problémát. További vonzerõt jelenthet az UEFI BIOS dizájn, a kettõs M.2 és SATA pportok, az AURA Windows-alkalmazással személyre szabható RGB LED fények, valamint, hogy 3D-nyomtatott kiegészítõk beépítésére is lehetõséget ad, és mindezekhez képest igen alacsony az ára. Kiváló választás mindazok számára, akik az Intel LGA 1151 Kaby Lake processzor sorozatának valamelyik tagjával akarnak egy stabil rendszert építeni.

NTG - PCX

2018. 10. 04

Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2024.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.