Milyen videokártyát vegyek? 5 hiba, amit ne kövess el vásárláskor
Ha most tervezel videokártyát vásárolni, akkor biztosan sok kérdés merül fel benned. Nem csoda, hiszen ez egy fontos döntés, amely nemcsak a számítógép teljesítményére van hatással, hanem a jövőbeni élményeidre is. Legyen szó játékok futtatásáról, videószerkesztésről, vagy akár egyszerűbb grafikai alkalmazásokról, a videokártya kulcsfontosságú szereplője a rendszerednek.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, érdemes tisztában lenni pár alapvető szemponttal, és elkerülni azokat a hibákat, amelyeket sokan elkövetnek, amikor videokártyát választanak. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy elkerüld ezeket a buktatókat!
Ne csak a szomszéd videokártyáját másold!
Amikor megkérdezzük a barátainkat vagy a családunkat, hogy „Milyen videokártyát vegyek?”, sokszor azt a választ kapjuk, hogy „Nekem is ez van, és jól működik”. Bár teljesen érthető, hogy szeretnénk egy jól bevált megoldást, ne felejtsük el, hogy mindenkinek más a felhasználási igénye. Az a videokártya, ami egyesek számára tökéletes választás, nem biztos, hogy neked is ugyanúgy fog megfelelni.
Ha például nem csak játszol, hanem grafikai munkát is végzel, videót szerkesztesz, vagy 3D modellezéssel foglalkozol, akkor érdemes olyan kártyát keresni, amely a megfelelő szoftverekhez is illeszkedik. Ezen kívül a videokártyák más-más generációs processzorokkal és memóriával rendelkeznek, ami szintén meghatár
Milyen laptopot vegyek? Top tippek vásárlás előtt
A laptop vásárlás mindig izgalmas, ugyanakkor kihívást is jelenthet, hiszen a piacon elérhető számos modell, specifikáció és árkategória közül nehéz a legjobbat kiválasztani. Akár egy új eszközt keresel otthoni használatra, akár egyetemre, munkahelyre vagy akár gaming célra, a megfelelő laptop kiválasztása kulcsfontosságú döntés.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a laptopok világában, és megmutatjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mire fogod használni a laptopot?
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, az az, hogy mi lesz a laptop fő felhasználási területe? Ezt a kérdést érdemes alaposan végiggondolnod, mivel a laptopok különböző erőforrásokkal és tulajdonságokkal rendelkeznek, és egy-egy típus a speciális igényekhez jobban illeszkedik.
Például, ha egyszerűbb irodai feladatokra, internetezésre, vagy videó- és zenehallgatásra keresel gépet, akkor egy belépő szintű laptop is tökéletes lehet. Ha azonban grafikával, videószerkesztéssel, vagy programozással foglalkozol, akkor olyan laptopot kell választanod, amely erősebb hardverrel rendelkezik.
Képességek és teljesítmény
A laptop teljesítménye alapvetően három fő összetevőtől függ: a processzortól, a memóriától (RAM) és a háttértárolótól (SSD vagy HDD).
A processzor az egyik legfontosabb komponens, hiszen ő végzi el az összes számítási feladatot. Az Intel Core i3, i5, i7
AMD vagy Intel? 10 szempont, ami segít a döntésben
A számítástechnikai világban sokan találkoznak az AMD és az Intel kérdésével, legyen szó akár játékról, munkáról, vagy egyszerűen csak a napi használatról. A két gyártó között sok különbség van, és mindkettő más előnyökkel rendelkezik, attól függően, hogy mire szeretnéd használni a számítógépedet.
A cikkben körbejárjuk azokat a szempontokat, amelyek segítenek eligazodni, hogy mi a legjobb választás a számodra, ha az AMD vagy Intel között kell döntened. Igyekszünk részletes, de könnyen érthető módon bemutatni, hogyan befolyásolják a választást a különböző tényezők.
Az AMD vagy Intel közötti alapvető különbségek
Az AMD és az Intel két olyan nagy népszerűségnek örvendő processzor gyártó, amelyek teljesen más filozófiát követnek a termékeik fejlesztésében. Az Intel hagyományosan a legjobb teljesítményt kínáló processzorokat szállítja a prémium kategóriában, míg az AMD az ár-érték arányra helyezi a hangsúlyt.
Az AMD azonban az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül, és ma már képes versenyre kelni az Intel csúcskategóriás termékeivel is. Az alapvető különbségek megértése segíthet abban, hogy jobban át tudjuk gondolni, melyik márka illik a legjobban a mi igényeinkhez.
Teljesítmény és sebesség
Amikor arról van szó, hogy AMD vagy Intel, a teljesítmény és a sebesség mindkét gyártó esetében kulcsfontosságú tényező. Az Intel az
Milyen alaplapot vegyek? 7 kulcsfontosságú tényező a tökéletes választáshoz
Milyen alaplapot vegyek? - merülhet fel benned a kérdés. Az alaplap a számítógép egyik legfontosabb alkatrésze, hiszen minden egyes komponens ezen keresztül kapcsolódik össze. Azonban, ha rosszul választasz, az komoly korlátokat szabhat a rendszered teljesítményének és bővíthetőségének. Éppen ezért érdemes alaposan átgondolni, hogy milyen alaplapot vegyél.
Következő cikkünkben végigvesszük azokat a tényezőket, amelyeket érdemes figyelembe venned, hogy megtaláld az igényeidnek legmegfelelőbb modellt!
Milyen alaplapot vegyek? A processzor és az aljzat kompatibilitása
Milyen alaplapot vegyek? Ez nem egyszerű döntés, így mielőtt bármit is választanál, az első és legfontosabb dolog, hogy az alaplap kompatibilis legyen a processzoroddal. Minden alaplap egy adott foglalattal (sockettel) rendelkezik, amely meghatározza, milyen CPU-kat támogat. Az Intel és az AMD különböző foglalatokat használ, így például egy Intel LGA 1700-as alaplapra nem tudsz AMD Ryzen processzort szerelni, és fordítva. Mindemellett nemcsak a fizikai illeszkedés a fontos, hanem az is, hogy a lapkakészlet (chipset) támogassa a CPU által kínált funkciókat.
Lapkakészlet és funkciók
Az alaplap lapkakészlete határozza meg, hogy milyen funkciók érhetők el. Például, ha túlhajtani szeretnéd a processzort, akkor olyan lapot kell keresned, amely támogatja ezt a funkciót. Az Intel esetében a „Z” sorozatú chipsetek engedik meg az o
Milyen asztali gépet vegyek: 10 hasznos tanács vásárláshoz
Amikor asztali gépet vásárolsz, nemcsak egy új számítógépet szerzel be, hanem egy olyan eszközt is, amely hosszú évekig meg fogja határozni a mindennapjaidat. Az asztali gép lehet a munka, a tanulás, a szórakozás, és még sok más alapja is. Azonban a piac tele van különböző típusú és specifikációjú modellekkel, így a helyes választás nem mindig egyértelmű.
Még mielőtt beruháznál egy modellbe, rengeteg szempontot érdemes mérlegelned, hogy biztosan olyan gépet válassz, amely minden szempontból megfelelő a felhasználói szokásaidhoz és az elvárásaidhoz!
Következő cikkünkben segítünk eligazodni, és bemutatjuk azokat az alapvető kritériumokat, amelyeket érdemes figyelembe venned a megfelelő modell kiválasztáshoz!
Az alapvető igények meghatározása
Az első és legfontosabb lépés, hogy tisztázd, miért van szükséged új számítógépre, és milyen célokra fogod használni azt! Ha csak internetezésre, e-mailezésre, szövegszerkesztésre és néhány könnyed alkalmazás futtatására van szükséged, akkor nem szükséges prémium kategóriás gépet választanod. Ezzel szemben, ha komolyabb munkára, például videószerkesztésre, 3D modellezésre vagy játékra szeretnéd használni a gépet, akkor már más specifikációkat kell keresned.
A célok ismeretében sokkal könnyebben meghatározhatod, hogy milyen teljesítményre lesz szükséged. Ha például videószerkesztéssel foglalkozol, akkor a
Mi a BIOS, a CMOS és hogyan érjük el õket?
Összefoglalónk az alaplapok és egyben a PC-k rejtélyes kezelõfelületétét mutatja be
Megvettem az elsõ számítógépemet, csak a BIOS-szal ne kelljen vacakolnom. Egyáltalán mi az és mit kezdjek vele? Sok felhasználó gondol így elsõ számítógépére, de még sokszor azok is, akik már egy ideje használják és nem most húzták le a fóliát frissen összeszerelt gépükrõl. A következõ sorok arra tesznek kísérletet, hogy bemutassák, mi is az a BIOS, hogyan jutunk oda a különbözõ gyártók alaplapjain, és mit tehetünk, ha egyes beállítások miatt gondokat tapasztalunk.
A BIOS
A BIOS a Basic Input/Output System rövidítése és egy olyan beépített firmware, melyet minden számítógép esetében az alaplapon találunk és alapvetõen a rendszerindításért felel. Egy olyan aprócska szoftver, mely felismeri, diagnosztizálja és kezeli egy számítógép legfontosabb alkatrészeit, tehát a processzort és a RAM-ot, melyek nélkül a gép el sem indulna, illetve a háttértárakat és az USB portokat melyek az operációs rendszer betöltéséhez, illetve a kezeléséhez szükséges eszközöket, perifériákat tartalmazhatják.
Bár a Windows és a Linux számos lehetõséget és módot kínál egyes beállítások elvégzésére, néhány változtatás csak a rendszer BIOS-án keresztül végezhetõ el. A BIOS segítségével ellenõrizhetõ, hogy a gép minden összetevõje megfelelõen mûködik-e, mielõtt a Windows rendszer
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 2. rész
Mi a VRM szerepe egy alaplapon, miben térnek el a lapkészletek, és milyen alaplapok közül választhatunk?
Cikkünk elsõ fejezete az alaplapok szerepét tárgyalta, kitérve az alapvetõ felszereltségre, amelyek tekintetében többé-kevésbé minden lap ugyanazt kínálja. De mik azok a részletek, amelyek nagyobb mértékben is megkülönböztetik ezeket a hardvereket? A következõkben a feszültségszabályozást végzõ VRM, a chipsetek és az igényeink és pénztárcánk szerinti választási lehetõségek következnek.
A VRM
Az alaplapi VRM-ek meglepõen fontos részei minden modern alaplapnak, de gyakran figyelmen kívül hagyják õket a marketing és a kritikák során is, vagy nem magyarázzák el megfelelõen, ha egyáltalán megemlítik õket. Mik azok az alaplapi VRM-ek, miért említik õket együtt a túlhajtással, és milyen kulcsfontosságú specifikációkat kell megérteni ahhoz, hogy megalapozott döntést hozzunk vásárlás elõtt?
A VRM a Voltage Regulator Module (feszültségszabályozó modul) rövidítése, és szerencsére ez a név eléggé magától értetõdõ. Minden alaplapon van egy feszültségszabályozó modul, amelyet a CPU közelében helyeznek el, hogy szabályozza a feszültséget, amely a tápegységtõl és a tápkábelektõl a CPU aljzatához jut. Annak ellenére, hogy a CPU önmagában is elég sok energiát képes fogyasztani, mégis szüksége van arra, hogy ezt az energiát kezeljék és szabályozzák,
Amit az alaplapokról tudni érdemes - 1. rész
Az alaplap egy asztali számítógépben és amit még tudni érdemes
Jól tudjuk, hogy számítógépünk szívét és lelkét a processzor és a videokártya párosa adják, pláne, ha játékra vagy komolyabb grafikai munkára vásárlunk számítógépet. Azt azonban továbbra sem felejthetjük el, hogy a számunkra kiemelten fontos összetevõk nem feltétlenül a legfontosabb összetevõk. Minõségi tápegység nélkül gépünk egy instabil idõzített bomba lehet, és talán még el sem indul, megfelelõ alaplap nélkül pedig ugyan mibe pakolnánk az izmos CPU-t és méregdrága videokártyát? A következõkben az alaplap általános mûködését és funkcióit igyekszünk bemutatni, hogy megértsük, miért fontos egy PC-s felhasználó számára. A cikk folytatásában kitérünk a különbözõ árkategóriákra is, amelyek különbözõ minõséget és lehetõségeket kínálnak a felhasználóknak.
Mi is az alaplap?
Ha valaha is raktunk össze vagy szedtünk már szét számítógépet, akkor láthattuk azt az egyetlen alkatrészt, amely mindent összeköt – az alaplapot. Ahogy a neve is árulkodik róla, egy PC esetén ez lesz az alap, amire építkezni fogunk. Ez az a központi áramköri lap, amely mindazokat az alkatrészeket és csatlakozókat tartalmazza, amelyek lehetõvé teszik, hogy a számítógép minden eleme áramot kapjon és kommunikáljon egymással. Jellemzõen számos beépített funkcióval büszkélkedhetnek, és közve
Mi a DDR5, az órajel és a VRAM?
Cikkünk második részében a VRAM, a RAM-frekvencia és a DDR5 is szóba kerül
Mi a DDR5?
Az elõzõ cikk végére érve felmerülhet a kérdés, hogy hol vannak a DDR3, DDR4 és DDR5 RAM magyarázatai. Bár az elején említésre került a Double Data Rate RAM, mint fogalom, de nem vettük át a DDR RAM különbözõ generációit. Míg az alapvetõ funkcionalitásuk és mûködésük lényegében ugyanaz, minden egyes generációban jelentõsen megnövekedett mind a DRAM frekvenciája, mind az adatátviteli sebesség. Így a DDR5 jelenleg leegyszerûsítve csak a DDR4 gyorsabb változata. Az árazás ráadásul lassan kezd közelíteni a DDR4 szintjéhez, bár a korai DDR5-ös modulok még jóval nagyobb késleltetéssel készülnek, mint a DDR4-esek.
Azért ahhoz nem eléggé, hogy a legtöbb esetben rosszabbak legyenek a DDR4-nél, de eléggé ahhoz, hogy biztos legyünk benne, hogy ahogy a DDR5 késleltetése idõvel javulni fog, a DDR5 teljesítménynövekedése is skálázódni fog a késleltetésre érzékeny munkaterhelésekben. A DDR5-rõl szóló elõzõ cikkünkben bõvebben is szó esik a generációs különbségekrõl és az új memória újdonságairól, mely ide kattintva olvasható.
Mit tud a dual-channel, avagy kétcsatornás RAM?
A RAM fõ formája a DDR RAM vagy Double Data Rate RAM. Bár szerencsére ezzel a megnevezéssel manapság csak ritkán kell megküzdenünk, de technikailag Double Data Rate Synchronous Random Access Memory, azaz
Mi a RAM, miért fontos és mennyi kell belõle?
Mi a RAM szerepe és hogyan hat a számítógépek által végzett feladatokra?
Ennek a két részes összefoglalónak a célja, hogy kiderüljön mi az a RAM, hogy tisztázzuk mit is csinál valójában és hogy megismerjük azt is, hogy napjainkban milyen munkaterhelések során jut kiemelt szerephez. Kiderül, hogy mit csinálnak a DDR RAM-ok és átvesszük azokat a területeket, ahol a legfontosabb, hogy mennyi és mennyira gyors a RAM. De bõven jut tartalom a cikk következõ részére is, ahol megnézzük, hogy miben más a legfrisebb DDR5 RAM szabvány, de többek kozött azt is, hogy miben különbözik a RAM a VRAM-tól, végül kiderítjük, hogy milyen a számunkra ideális RAM frekvencia, avagy órajel.
Mi a RAM?
A RAM, vagyis a Random Access Memory (véletlen-, vagy közvetlen hozzáférésû memória) a hagyományos számítógépek és az okoseszközök által használt memória elsõdleges formája. A RAM célja, hogy aktív, nagy sebességû memóriában tartsa mindazt, amit a processzor éppen futtat, amin éppen dolgozik. Minél közelebb van a memória a processzormaghoz, annál gyorsabb. Meghatározó tulajdonsága a "latency", avagy késleltetés. Bár kissé megtévesztõnek hangozhat, telekommunikáció esetén a késleltetés a válaszidõ szinonimájaként funkcionál, tehát nem szándékosan késleltetésre, inkább a reakcióidõre érdemes gondolnunk.
A távközlésben az alacsony késleltetés a pozitív felhasználói élményhez
Mi az a SATA és melyik csatlakozót használjuk?
Összefoglaló arról, hogy mi is a SATA, és hogy mit kell tudunk róla, ha PC-s felhasználók vagyunk
A SATA (Serial Advanced Technology Attachment) az egyik legfontosabb számítógépes adattkommunikációs szabvány, elsõsorban merevlemezek és SSD adattárolók számára. 2000-ben jelent meg elõször, megváltva a PC-s társadalmat az elöregedett PATA szalagkábelektõl. Ezt 2003-ban, majd 2004-ben és 2008-ban is felülvizsgálták, így a SATA elérte a harmadik verziót, amelyet általában SATA III vagy 3.0 néven emlegetnek. Ezek a szabványok növelték a sebességet és további funkciókkal egészítették ki a gyorsabb és megbízhatóbb tárolómeghajtókat, de nem változtatták meg magának a SATA-csatlakozónak a fizikai megjelenését. A SATA III a ma leggyakrabban használt SATA-interfész, bár a bevezetése óta öt felülvizsgálat történt, nevezetesen a 3.1-tõl a 3.5-ig.
Hogy néz ki és hol keressük?
Számtalan olyan termék létezik, amelyet SATA-eszközként jelölnek meg, mivel ezek SATA-interfészen keresztül mûködnek. Más szóval a számítógépre két SATA-porton keresztül csatlakozik, az egyik a meghajtón, a másik pedig az alaplapon keresendõ. Bár a SATA-csatlakozókat egyetlen portként vagy csatlakozóként írják le, a SATA valójában két portot foglal magában: az adatcsatlakozót és a tápcsatlakozót. Az elõbbi a rövid, L alakú, hét tûs csatlakozó, míg az utóbbi a hosszabb, 15 tûs csatlakozó –
Amit a VPN-szolgáltatásokról tudni érdemes
Mi az a VPN és hogyan teszi biztonságosabbá és sokrétûbbé a nethasználatot?
Bár a VPN-ek klasszikus felhasználási módja az IP-cím elrejtése és az internetszolgáltató és más szimatolók megakadályozása az online tevékenységek megfigyelésében, nem ez az egyetlen haszna. Idõnként szükség lehet arra, hogy úgy tûnjön, mintha egy másik országban lennénk, anélkül, hogy ehhez ki kellene tennünk a lábunkat otthonról. Talán a cenzúra valamilyen formáját szeretnénk megkerülni, vagy egy weboldal lokalizált változatát szeretné elérni, ami a régiónkból nem lehetséges. Esetleg csak a Netflix egy külföldi változatát szeretnénk nézni? Bármire is van szüksége, a VPN kiváló választás a "helyváltoztatáshoz".
Nem érünk el egyes weboldalakat és úgy tûnik, hogy a webes forgalmunkat blokkolták a tartózkodási helyünk miatt? Munka vagy szórakozás miatt olyan országokhoz tartozó oldalakat keresünk fel, melyek a régiónkban nem elérhetõk? Az ilyen helyzetekre van egy egészen egyszerû megoldás: használjunk VPN-t.
Mi az a VPN?
A VPN virtuális magánhálózatot jelent (angolul Virtual Private Network). Amikor bekapcsolunk egy VPN-t, az titkosított kapcsolatot hoz létre a számítógép és egy VPN-cég által ellenõrzött szerver között. Az adataink a szerverre utaznak, útközben védve azokat a kíváncsi szemektõl, majd a szokásos módon kilépnek az internetre. Bárki, aki figyeli, nehezen tudja
PC alkatrész kompatibilitás? Ezekre figyeljünk!
Honnan tudhatjuk, hogy a megfelelõ alkatrészeket választottuk, amelyek biztosan passzolnak egymáshoz?
Egy új számítógép összeállítása és megépítése sokaknak lehet rutinfeladat, de ugyanígy lehet izgalmas és ismeretlen terület is, ahol nem szégyen a bizonytalanság. Bár manapság könnyebb feladat saját gépet építeni, mint valaha, de ez nem jelenti azt, hogy nem ütközhetünk falakba, hogy nem hibázhatunk és hogy nem választhatunk olyan hardvereket, amelyek nem a mi gépünkbe valók. A kompatibilitásra ma is oda kell figyelnünk, ha tehát ez friss terep számunkra, figyeljünk oda néhány fontos részletre, még akkor is, ha gépépítést is rendelünk egy webáruháztól.
Melyek a legfontosabb alkatrészek, amelyek kompatibilitását ellenõrizni kell?
A PC-k sok különbözõ alkatrészbõl állnak össze, amelyek mindegyike azért mûködik együtt, hogy végül optimális felhasználói élményt nyújtsanak. De, ahogy minden hasonlóan összetett szerkezet esetében, ezt is könnyebb mondani, mint megtenni. Szerencsére manapság valóban sokkal könnyebb úgy összeállítani egy PC-t, hogy az viszonylag kiegyensúlyozott és optimalizált legyen, és természetesen úgy, hogy lehetõleg minden elem kompatibilis legyen egymással. Ez azt jelenti, hogy nem kell minden apró alkatrészt aprólékosan átnézni, de ha biztosra akarunk menni, a következõkben igyekszünk felsorolni azokat a pontokat, amikre figyelnünk kell, h
Bemutatkoztak az AMD RX 7000 csúcskártyái
Nagyszerû fogyasztással és ár/érték aránnyal startol az AMD Radeon RX 7000 szériája
Legalábbis, ha az NVIDIA újdonságaihoz, az RTX 4000 családhoz mérjük õket, és ugyan mi máshoz mérnénk? A GeForce-ok legfrissebb generációja egyértelmûen magasra lõtte a teljesítménnyel kapcsolatos elvárásainkat, ám ezért számos területen kell fizetnünk, legyen szó a meghatározott fogyasztói árakról, a kártyák elképesztõ energiaigényérõl, nem is szólva a hardverek fizikai kiterjedésérõl és a tápcsatlakozó-adapter tûzveszélyességérõl. Ezzel szemben az AMD megvalósította mindazt, amit az NVIDIA feláldozott a teljesítmény oltárán: kisebb és kevesebbet fogyasztó kártyákat, hagyományos PCIe csatlakozókkal, mindezt több, mint versenyképes árazással.
Jensen Huang, az NVIDIA feje az RTX 4000 széria megjelenésekor kijelentette, hogy el kell felejtenünk a barátságos árú kártyákat, és el kell fogadnunk, hogy a teljesítmény iránti igényünk teljesítése számos kompromisszummal fog járni. Ezzel lényegében sajátos módon reagált mindazokra a véleményekre és kritikákra, amelyek hüledeztek a játékkonzol méretû videokártyákon, az akár 600 wattos fogyasztási kereten és az egeket ostromló árazáson. Az AMD ezzel szemben ismét megmutatta, hogy más úton haladva is el lehet érni a játékosokhoz. Az RDNA3 architektúrát bevezetõ két csúcskártyájuk ugyanis a legtöbb kritizált területen
Miben más egy dobozos és egy OEM CPU?
Mit kell tudnunk, ha egy termék, és elsõsorban egy processzor neve mellett az OEM felirat szerepel?
A PC-s fórumokon, csoportokban és közösségi felületeken gyakori kérdésnek számít, hogy: "OEM"? Ez mit jelent? Miben más ez, mint egy dobozos termék? Érdemes ilyet venni, esetleg átverés?" Bár ezzel a hárombetûs jelzéssel az átlag felhasználó csak ritkán találkozik, fõleg a chiphiány idején a webáruházakban is megszaporodtak az ilyen hardverek. Aggodalomra azonban semmi ok, nézzük meg hogy mirõl van szó, és hogy miben tér el a csinos dobozba csomagolt változatoktól.
Mi az a dobozos processzor?
A dobozos processzor nagyjából pontosan ennyit jelent: ez egy dobozban lévõ processzor, amelyet megvásárolhatunk. Talán egy kicsit többrõl van szó, de a lényeg mégiscsak ennyi. Ami igazán számít, az a "megvásárolható" rész. Ezeket a processzorokat látjuk és vihetjük haza, amikor új processzort keresünk egy webáruházban, esetleg egy hagyományos hardverboltban. Ezek a processzorok általában egy díszes, színes dobozban érkeznek, valamilyen vonzónak vagy stílusosnak szánt dizájnnal, és tartalmazhatnak néhány extrát is, például egy CPU-hûtõt és dokumentációt. Utóbbi esetben pedig fõleg a "dokumentáció" számít extrának.
És hacsak nem tervezzük egy egész raklap felvásárlását, ezeket általában szintén darabonként kerülnek eladásra egy otthoni konfiguráció megépítéséhez. E
Amit az USB szabványról és portokról tudni kell
Az USB szabvány, az ismert csatlakozók típusai és azonosításuk módja
Míg az USB-C csatlakozó szépen lassan elfoglalja megérdemelt helyét a hordozható eszközökon és általános, sõt, kötelezõ szabvánnyá válik, az egyéb elnevezések és verziók hajlamosak összezavarni az embert. Mi is az USB, milyen adatsebességre képes és hogyan különböztessük meg egymástól az eltérõ verziókat. Igyekszünk kitérni a különbözõ formátumokra, valamint az USB különbözõ generációira és a különbözõ USB-formák által kínált sebességkülönbségekre is.
Az alapok
Az USB az Universal Serial Bus rövidítése, és 1996-ban debütált, mint a perifériák PC-khez való csatlakoztatására szolgáló univerzális szabvány. Az USB elõtt a dedikált soros és párhuzamos portok voltak kiemelkedõek a piacon, de az azóta eltelt években ezek a régebbi portszabványok nagyrészt kivonultak az USB javára. A párhuzamos portok általában úgy voltak ismertek, mint a nyomtatót csatlakoztató port, de manapság a legtöbb nyomtató USB-t vagy akár Wi-Fi-t használ helyette. Az USB tehát már több mint 20 éve létezik, és már hosszú ideje a meghatározó szabvány, nagyjából minden elektromos eszközhöz.
Az asztali számítógépek perifériáin túl, az USB a fogyasztói elektronikában is nagyjából mindenhol alkalmazásra került. Néha az USB-csatlakozót még csak nem is adatátvitelre használják, csak áramellátásra,
LGA vs. PGA foglalat? Elõnyök és hátrányok
Mi az a processzorfoglalat és számít egyáltalán, amikor CPU-t választunk?
Akinek akár csak egyetlen alkalommal volt szerencséje összeállítani egy saját PC-t, biztosan találkozott már olyan szavakkal és kifejezésekkel, mint "foglalat", "socket", "slot", "LGA1200" és így tovább. Mostanság pedig leginkább a Ryzen 7000 processzorok kapcsán volt gyakori téma, hiszen az AMD hosszú évek után búcsút intett nem csak az AM4-nek, de az aljzat típusát is PGA-ról LGA-ra cserélte. A következõ sorok ezt a témakört igyekeznek tömören összefoglalni.
A foglalat vagy a "socket" általában mechanikus és elektromos alkatrészek kombinációját jelentik, amelyek a mikroprocesszort az áramköri laphoz (PC-k esetében az alaplaphoz) csatlakoztatják. Ezeknek a foglalatoknak köszönhetõen könnyen el tudunk végezni – lehetõleg kompatibilis – CPU-frissítést ugyanabba az alaplapba. Nos, ezeknek a CPU-aljzatoknak több típusa létezik, mindegyiknek megvan a maga különálló elõnye és hátránya. Vegyük át azokat, amelyekkel az asztali PC-ken találkozhatunk.
LGA vs. PGA
Amikor a modern asztali számítógépekrõl van szó, kétféle foglalatra szûkül a kör. Ezek az LGA és a PGA, melyekre úgy is gondolhatunk, mint egymás ellentéteire. Létezik egy másik foglalattípus is – a BGA (Ball Grid Array), de ez nem túl releváns a modern asztali számítógépek és PC-k építése szempontjából, ezért nem f
Radeon RX 7000: mikor és milyen VGA érkezik?
A két óriás Radeon RX 7000 kártya decemberben várható, legalább egy hónappal a közelgõ bemutató után
Eredetileg november végére vártuk a Radeon RX 7000-es szériát, ám úgy tûnik, hogy az AMD végül tovább csúsztatja a megjelenést. Az aktuális szivárgás szerint a forgalmazás az eredeti tervek helyett valamikor december 1. és 5. között veheti kezdetét, de legalább az RDNA3 grafikus architektúra nagy leleplezõ eseménye továbbra is november 3-án várható.
A Radeon RX 7000 hivatalos megjelenési dátuma meglehetõsen képlékeny, hiszen még az utolsó pillanatban is változni látszik, ráadásul két vélt idõtartomány is versenyzik egymással. Gyakorlatilag egyetlen információ biztos: az AMD november 3-án mutatja be grafikus kártyáinak legújabb generációját. Az egyik szivárgásért felelõs Greymon55 korábban sokkal optimistább becsléssel szolgált, mivel azt jósolta, hogy a grafikus kártyák már november 27-tõl kaphatók lesznek. A VideoCardz nevû technológiai oldal kérdésére azonban e hét végén felülvizsgálta az idõzítéssel kapcsolatos becslését. "Valamikor december 1-5. között" – írta Greymon, amikor a hardverek megjelenési ütemtervének frissítésérõl kérdezték, aki korábban már jelezte, hogy a megjelenési dátum egy héttel késõbbre tolódott az idõzítéssel kapcsolatos korábbi nyilatkozata óta.
Érdekes módon ez az új dátumtartomány azonban nem egészen egye
Hivatalos, tényleg jön az USB-C-s iPhone
Nincs más választása, hamarosan USB-vel szereli fel telefonjait az Apple
Egy ideje már napirenden volt a régóta esedékes szabályozás, mely legalább az Európai Unió területén belül egységesítené a digitális eszközökön található csatlakozókat, egyetlen ideális töltõszabványra. A sokak szerint nemhogy idõszerû, de már évekkel ezelõtt is megkésett intézkedés azonban hamarosan tényleg életbe lép, az uniós törvényhozás nem rágódik tovább a kérdésen. Ez pedig az intézkedés legnagyobb vesztesét, az Apple-t is lépésre kényszerítette: igen, az iPhone-ok búcsút intenek a Lightning csatlakozónak.
Mi is több alkalommal adtunk már helyzetjelentés a formálódó és elfogadásra váró jogszabályról, melynek bevezetését követõen, az EU határain belül kizárólag USB-C töltõfejjel ellátott eszközök kerülhetnek forgalomba. A hét elején pedig végre hivatalosan is kihirdették, hogy hosszas várakozás után elhárult az utolsó akadály, az Európai Parlament és Tanács elnökének aláírásával életbe lép az egységes töltõfejeket megkövetelõ regula. A jogszabály tehát hivatalosan is bevezetésre kerül, ám ahogy az ilyenkor lenni szokott, azt egy szükséges türelmi idõszak elõzi meg, mely a piaci szereplõk számára nélkülözhetetlen az átálláshoz. Ez egy durván kettõ éves felkészülést jelent, 2024 végétõl ugyanis minden, az EU területén értékesíteni kívánt mobiltelef
Tûzveszélyes az NVIDIA új 16-pines csatlakozója?
Elhibázott dizájn, vagy csak az NVIDIA által mellékelt gyári PCIe átalakító rosszminõségû?
Nem kérdés, hogy az NVIDIA RTX 4090 kártyája elképesztõ teljesítményt pakol azokba a gépházakba, amelyek elég tágasak, hogy befogadják ezt a minden korábbi videokártyánál kategóriákkal nagyobb monstrumot. A másik ismertetõjegye pedig a fogyasztása, melyet az elképesztõ teljesítményéért cserébe megkövetel a felhasználóktól. Utóbbihoz tartozik az új PCIe szabványt alkalmazó tápcsatlakozó, melyet az eddig ismert tápegységeken csak új kábellel, vagy a gyártó által is mellékelt átalakítóval tudunk kiszolgálni. Nos, úgy tûnik, hogy az utóbbival kapcsolatban valós kockázat a tûzveszély: egy párszáz forintos alkatrész tönkre teheti a közel egymillió forintos hardvert.
A PC-k legújabb generációja számos újítást hozott magával, és ezek közé tartozik az RTX 4000 széria esetén megkerülhetetlen 12VHPWR tápcsatlakozó is, mely az ATX legújabb 3.0 szabványát képviseli. A 2022 februárjában útjára engedett szabadalom lényege, hogy a korábbi 6-pines csatlakózófejnél is kisebb fizikai dimenziók közé 16 tût zsúfoltak össze, melyek együttese akár 600W átvitelét is képes biztosítani a videokártya számára. Amennyiben tápegységünk alapvetõen is kezeli ezt a szabványt, a gyári kábelek tartalmaznak egy adattovábbításra képes sort is, melynek segítségével a tápegység ponto
A király visszatért? Samsung 990 PRO SSD
Zászlóshajó? Inkább kalózhajó, ami út közben elsüllyeszti a konkurenciát
A Samsung 990 PRO SSD meggyõzõ olvasási és írási sebességgel rendelkezik, de a PCIe 4.0 szabványon belül maradva. Mivel a forgalmazás még odébb van – az elõrendelés novemberben indul – lessük meg, hogy mire számíthatunk a meghajtók trónját követelõ újdonságtól.
A Samsung az SSD-k "PRO" sorozatával általában megmutatja a világnak, hogy mire képes éppen egy szilárdtest-meghajtó, ám az elõd 980 PRO-hoz képest nem kevesebb, mint 40%-os gyorsulást ígérnek, az adatsebesség tekintetében. A nagyméretû hûtõborda hiánya azonban még feltûnõbb lehet, – mégiscsak egy csúcskategóriás háttértárról van szó – de az SSD alján csak egyfajta hõvezetõ matrica található. Hogy ez mégis elegendõ, az a jelentõsen csökkentett energiafogyasztásnak köszönhetõ. A Samsung szerint ugyanis az íráshoz csak feleannyi energiára van szükség, ami jelentõsen csökkenti a hõtermelést. Emellett a memóriavezérlõben a munkamemória mérete 2 GB-ról 1 GB-ra csökkent, így nem elhanyagolható, hogyan is mûködik ez a gyakorlatban. A 990 PRO az elsõ olyan meghajtó, amely kihasználja a Samsung 7. generációs TLC V-NAND technológiáját. Ezenkívül a vállalat új Pascal vezérlõje, a világ elsõ 8 nm-es fogyasztói SSD-vezérlõje (elõdje egy Elpis modellt használt) hajtja.
Mivel már a promóciós képeken
DDR5 RAM? Érdemes frissíteni?
A legújabb DDR memóriaszabvány megérkezett a DDR5 memóriamodulok formájában
A memóriamodulok 5. generációja elég sok kulcsfontosságú fejlesztést hoz az elõdhöz képest. Ritkán látunk olyan gyakran új PC-memória szabványt, mint más PC-alkatrészeknél. A régebbi DDR4 szabvány 2014-ben debütált, most pedig a 2020-ban bejelentett DDR5 szabvány kezd egyre népszerûbbé válni. És mivel az Intel 12. generációs Alder Lake és a 13. generációs Raptor Lake processzorai, illetve az AMD Ryzen 7000 széria is támogatják a DDR5 RAM-szabványt, a felhasználók aktívan vásárolhatják a DDR5 RAM DIM-eket új PC-jükhöz.
Mi is pontosan a DDR5 RAM?
A DDR5 a PC-memória legújabb generációja, amely nagyobb adatátviteli sávszélességgel, jobb teljesítménnyel és valamivel nagyobb energiahatékonysággal rendelkezik. Figyelemre méltó, hogy a DDR5 RAM egyetlen DIM-je már elérheti a 256 GB-ot, ami négyszerese a DDR4 maximális kapacitásának, amely maximum 64 GB-os modulokban érkezhetett.
A DDR5 memóriamodulok ECC-t (error correction control) is tartalmaznak, ez segít az egybites hibák javításában és felismerésében. A DDR5 memóriaszabvány másik forradalmi változása, hogy a feszültségszabályozót magába a modulba helyezték át, szemben a korábbi generációs memóriamodulokkal, mivel a feszültségszabályozók mostanáig az alaplapon voltak elhelyezve. Azonban az alaplapoknak és a CPU-knak még csak egy korlát
AMD Ryzen 9 7950X vagy Ryzen 9 5950X?
Ha az AMD-tõl vennénk csúcsprocesszort, vajon mit nyerünk az új Zen 4-es szörnyeteggel?
Nem lehet kérdéses, hogy az AMD processzorainak csúcsmodelljei vitán felül nagyszerû teljesítményt nyújtanak. Az új Zen 4 magokat, AM5-ös foglalatot és DDR5 támogatást bevezetõ Ryzen 7000 széria nagy elõrelépést jelent, de mégis mekkorát, ha valaki éppen az elõzõ zászlóshajót birtokolta? A következõ generációs AMD Ryzen 9 7950X és az elõzõ generációs AMD Ryzen 9 5950X csúcskategóriás CPU-k, amelyek játékra és egyéb teljesítményigényes feladatokra kiválóan alkalmasak. A 7950X magasabb alap órajelekkel rendelkezik, így jobb választás lehet azoknak, akiknek extra teljesítményre van szükségük. Az 5950X azonban továbbra is egy potens CPU és talán jobb választás lehet a szûkebb pénztárcával rendelkezõk számára.
Az új AMD Ryzen 9 7950X a vállalat legújabb zászlóshajó asztali processzora, amely jelentõs teljesítménynövekedést kínál az elõzõ generációhoz képest. Az AMD Ryzen 9 5950X szintén egy erõs processzor, de több kulcsfontosságú területen elmarad a 7950X-tõl. Nézzük a fõbb eltéréseket, és hogy mégis mekkora teljesítménykülönbségrõl van szó?
A legfontosabb tudnivalók
Az AMD Ryzen 9 7950X a vállalat legújabb processzora, amelynek 5.7 GHz-es maximális boost órajelsebessége több, mint az elõzõ generációé, amelynek maximális boost órajele 4.9 GHz volt. A vál
A leggyakoribb számítógép-szerelési hibák
Mire figyeljünk gépszereléskor, avagy tanácsok az elsõ PC megépítéséhez
Ezúttal a leggyakoribb PC-építési hibákat sorakoztattuk fel, amelyeket az elsõ alkalommal építõk követnek el, vagy akár azok, akik az elsõ projekt óta nem jöttek rá minden fontos részletre. Ha ismerjük ezeket a hibákat, jobban felkészülhetünk a közelgõ összeállítás során felmerülõ problémák kezelésére, elkerülésére. Ha az elsõ játékgépünk építését tervezgetjük, sok mindent át kell gondolnunk. Az alkatrészek kiválasztásától kezdve az új számítógép összeszerelésén sok feladatunk lesz, melyet a programok és szoftverek telepítése koronáz meg, a már mûködõ gépünkre. És bár manapság már rengeteg útmutatót találunk arról, hogyan rakjuk össze a saját számítógépünket, arról már jóval kevesebbet, hogy mit ne csináljunk semmiképpen sem, az elsõ gépépítés alkalmával.
Az igazság az, hogy annyi minden történik, és annyi mindent kell figyelembe venni, amikor az elsõ számítógép formát ölt, hogy néhány kezdõ hiba elkövetése nem csak meglehetõsen gyakori, de alapos felkészülés nélkül szinte elkerülhetetlen. Természetesen ezek a hibák általában még nem jelentik a világ végét, ha azonban nem vigyázunk, komoly károkat okozhatunk a számítógépben. De még a legjobb esetben is bosszankodni fogunk, mikor rájövünk, hogy egy kis odafigyeléssel mennyit tehettünk volna egy stabil
Gyorsított az RTX 30 kártyákon az új Nvidia driver
Az Nvidia legújabb illesztõprogramja kellemes DirectX 12-es lökést ad az összes RTX 3000 GPU-nak
Egyes címek esetén akár kétszámjegyû százalékos növekedés? Ahogy az várható volt, nem csak a vadonatúj RTX 4090 csúcsragadozó bukkant fel a vadonban, de a kártya mellett az Nvidia kiadott egy új meghajtócsomagot is. Az 522.25-ös verziószámon befutó driver azonban nem csak az RTX 4090 támogatását tudta felmutatni, ugyanis számos funkció- és teljesítményfrissítést hozott, melyekbõk az RTX 30-as sorozatú kártyák is profitáltak.
Az Nvidia hivatalos weboldalán található bejegyzés szerint a driver jelentõs teljesítményjavulást hoz a GeForce RTX videokártyák számára, DirectX 12-es alkalmazások alatt. Bár a bejegyzés csak az RTX 30-as kártyákat említi, nem kizárt, hogy az elõnyök egy része az RTX 20-as kártyákra is vonatkozik. Sajnos az utóbbira vonatkozó bizonyítékok egyelõre nem sorakoznak, inkább ellenkezõleg. A Resetera fórumon valaki egy RTX 2070 + Ryzen 5 3600 kombináció birtokában jelenti, hogy nem tapasztalt javulást az új driverrel. A dolog azonban aligha lehet meglepõ, ha látjuk, hogy ezúttal is azok járnak a legjobban, akik az RTX 30 sorozatból alapból az erõsebb modellekre fizettek be, ugyanakkor némi elõnyt már egy RTX 3060 esetében is megtapasztalhatunk. Panaszkodni tehát nem érdemes, hiszen ingyenes teljesítménytöbbletrõl van szó, ami érdekes módon egyebeesik az Ether
Ingyenes irodai szoftver: LibreOffice vs. OpenOffice
Ha ingyenes irodai programokat keresünk, valójában két "Office" szoftvercsomag is elérhetõ
Ha valakinél nincs kéznél egy Microsoft elõfizetés, vagy szimplán csak a hagyományos Microsoft Office irodai szoftvercsomagnak keres ingyenes alternatívát, hamar kiderül, hogy nem is csak egyetlen opció áll rendelkezésre. Szabadon letölthetõ és használható? Nos, ilyenbõl mindjárt két hasonló nevû projekt is létezik: az OpenOffice és a LibreOffice.
Mindkettõ ingyenes és nyílt alternatívája a neves irodai programcsomagoknak, például a Microsoft Office-nak, de valójában egészen sok különbség van, amit érdemes tudomásul venni, mielõtt az egyik vagy másik mellett döntünk. Elsõre sokan azt gondolhatják, hogy a két programcsomag ugyanaz, és ez nem is csoda, mivel valóban sok a hasonlóság közöttük. Az OpenOffice egy irodai programcsomag, amelyet eredetileg a Sun Microsystem hozott létre 1985-ben "StarOffice" néven, az újdonsült Microsoft Office alternatívájaként. Amikor a Sun kiadta a StarOffice kódját, egy nyílt forráskódú irodai programcsomag jött létre vele, a jól ismert OpenOffice.
Libreoffice vs. Openoffice
Igaz, hogy a LibreOffice és az OpenOffice egyaránt ingyenes irodai programcsomagok, amelyek bárki számára elérhetõek a piacon. Sok magánfelhasználó és szakember szereti használni ezeket az ingyenes szoftvereket az irodai automatizáláshoz. A LibreOffice és az OpenOffice két kiváló m
BIOS-frissítés: mire jó és hogyan csináljuk?
Miért lehet fontos az alaplapi BIOS frissítése és hogyan végezzük el?
A BIOS a számítógép lelke, egy kis chip az alaplapon belül, arra programozva, hogy kezelje a számítógép alapvetõ funkcióit parancsait, mint például bármilyen kimenet mûködtetését, egészen a különbözõ CPU-k megfelelõ kezeléséig. A BIOS jelentõségét neve is elárulja, mivel ez a rövidítés a Basic Input and Output System (alapvetõ beviteli és kimeneti rendszer) rövidítése. Ezért sejthetjük, hogy elég akár egy kis hiba a BIOS-szal, az befolyásolhatja a számítógép általános mûködését. A BIOS frissítése és új funkciók hozzáadása érdekében az új PC hardverek megjelenésével az alaplapgyártók folyamatosan új frissítéseket adnak ki a BIOS-hoz. Jó példa egy új processzor érkezése, mely illeszkedik ugyan az alaplapunk foglalatába, de frissítés nélkül még nem ismeri fel. Ez a cikk az alaplapi BIOS frissítésének részleteivel foglalkozik, a következõ témapontok segítségével:
 
Hogyan ellenõrizhetõ, hogy az alaplapon jelenleg melyik BIOS fut?
Hogyan frissíthetõ az Asus alaplapi BIOS?
Hogyan frissíthetõ az MSI alaplap BIOS?
Hogyan lehet frissíteni a Gigabyte alaplap BIOS-t?
Hogyan frissítsük az ASRock alaplapi BIOS-t?
 
A számítógép zavartalan mûködése érdekében az alaplapi BIOS-t idõrõl idõre frissíteni kell. A baj mégis pont a frissítési folyamat során jelentkezhet, mivel bárm
Hogyan tuningoljuk a videokártyánkat?
A videokártya túlhajtásától nem érdemes csodát várni, de pár extra fps-t, vagy valamivel hûvösebb kártyát valószínûleg nyerhetünk
Az Nvidia Ampere grafikus kártyáinak folyamatos fejlesztésével a túlhajtás meglehetõsen sokat változott az elmúlt generációkhoz képest. Már nem várhatunk el tõlük olyan sokat, vagy legalábbis nem annyit, hogy néhány generációval lemaradva a kártya könnyedén felvegye a versenyt a legújabbakkal. De a túlhajtás még most is lehetõvé teszi, hogy egy kicsit több teljesítményre tegyünk szert, és hogy kicsivel több teret nyerjünk a munkához, különösen akkor, ha egy magas frissítési frekvenciájú monitor igényeit szeretnénk kielégíteni. Ez ne megy professzionális útmutató, de az alapok elsajátításában talán segítséget nyújthat.
A CPU-túlhajtás is segíthet, de ha játszanánk, a GPU-túlhajtása még nagyobb hatással lehet a teljesítményre. Egyes grafikus kártyák még mindig küzdenek a nagyobb felbontásoknál, például a 4K és 1440p esetében a 60 Hz-nél nagyobb frissítési frekvenciájú monitorokon, és ahogy megyünk lejjebb a létrán, úgy a 60 fps elérésével is gondunk lehet. Mivel nincs igazi hátránya annak, ha adunk egy esélyt a kártyánknak és megnézzük, mit lehet még kihozni belõle. Néhány rászánt órával értékes extrát sajtolhatunk ki belõle, talán pont annyit, ami hiányzott az áhított képkockaszámhoz.
Kezdésnek egy tak
Hogyan alakítsunk ki hûvös, jól szellõzõ PC-t?
A házventilátorok megfelelõ kiválasztása és elrendezése segít a rendszerednek a csúcsteljesítmény elérésében
A számítógépek a legjobb teljesítményük eléréséhez állandó hûvös levegõt igényelnek. A házventilátorok elrendezésének számos módja van, és nem mindig a legjobb választás, ha a ház vagy a rendszer gyártójára hagyatkozunk, hogy ezt megoldják helyettünk. A számítógépház felnyitása és az alkatrészek átrendezése ijesztõ feladat lehet, de igyekszünk néhány tippel szolgálni a megfelelõ konfigurációk megszületéséhez.
Szerencsére a ventilátor a PC egyik legegyszerûbb alkatrésze. Általában egyértelmû rögzítési pontokhoz csatlakoznak, és a rögzítéshez is mindössze négy csavart használnak. Minden ventilátoron egyetlen csatlakozót találunk a tápellátáshoz, plusz egy másikat, amennyiben testreszabható RGB-vel is rendelkezik. Azért akad még néhány dolog, amit érdemes tudni, a ventilátorok elrendezéséhez, de ha ez megvan, az optimális teljesítményért nem is kell olyan keményen dolgoznunk.
Az alapok
Talán kezdjük néhány kulcsfontosságú elnevezéssel és specifikációval. Fontos, hogy a megfelelõ ventilátort válasszuk a feladathoz, ahogy a megfelelõ tájolás és csatlakoztatás is. Íme a legfontosabb tudnivalók.
Elõre telepített ventilátorok
A legtöbb ház már rendelkezik egy vagy több, elõre beszerelt ventilátorral. Szinte mindegyikhez ta
Az NVIDIA kikapcsolta az LHR-t, az RTX kártyáin
Az új meghajtó érkezésével megszûnt mûködni az LHR, az RTX kártyák bányász-limitere
A chiphiány és a bányászláz csúcsán a PC-s felhasználókat az õrületbe kergették szûkös az egekbe szökõ VGA-árak és az elvárhatónál szûkösebb készletek. Míg az egyszerû játékosok alig találtak megfizethetõ opciót, a kriptovalutákban jó üzletet látó felhasználók nagy tételben vásárolták fel a jelentõsen túlárazott videokártyákat. Ezzel pedig nem csak a rémes helyzetet konzerválták, de a VGA-gyártók sem érezték úgy, hogy bármit tenniük kellene a helyzet ellen, hiszen a hardverek szépen fogytak. Végül némi kompenzáció gyanánt az NVIDA kísérletet tett olyan VGA-k kiadására, melyek bányászatra jóval kevésbé alkalmasak. Ez volt a Lite Hash Rate limiter, avagy LHR, melyet a bányászõrület lecsengése után az NVIDIA most szó nélkül deaktivált.
Az új NVIDIA driver feloldja kártyáin az LHR-es korlátozást, ami elvileg hardveres alapú volt, legalábbis errõl érkezett számos jelentés a bányászközösség fórumairól, melyet azóta több tech-csatorna is megerõsített. Úgy tûnik, hogy az új Nvidia RTX 4090 GPU-k támogatását biztosító, most megjelent 522.25 verziószámú NVIDIA videó vezérlõ, deaktiválta az LHR hashrate limitert. Az LHR az RTX 3000 szériás kártyák egyfajta revíziója volt, mely elvileg azért született, hogy a legkorlátozott gamer kártyák kevésbé legyenek
Kézifék, mégsem lesz 12 GB-os RTX 4080
Az Nvidia egy lépést hátrál, és megjelenés elõtt visszavonja az RTX 4080 12GB-ot
A vállalat a jövõ hónapban két RTX 4080 grafikus kártyát tervezett kiadni, az RTX 4080 12GB-ot és az RTX 4080 16GB-ot, teljesen eltérõ specifikációkkal. Most mégis úgy döntött, hogy nem adja ki az alacsonyabb specifikációjú kártyát, és ennek talán köze van a tech-sajtó és a széles közönség közös értetlenkedésének."Az RTX 4080 12GB egy fantasztikus grafikus kártya, de a neve nem megfelelõ. Az, hogy két GPU van a 4080-as megnevezéssel, zavaró" – írja az Nvidia egy meglepõen tömörre sikerült blogbejegyzésben. Kivételesen belátták volna, hogy ez most nem jött össze, mert ennyire azért a felhasználók sem hülyék?
"Ezért a 4080 12GB-nál megnyomjuk az 'unlaunch' gombot. Az RTX 4080 16GB elképesztõ és jó úton halad, hogy november 16-án mindenhol elkápráztassa a játékosokat" – teszik hozzá, hogy jelezzék, a változás kizárólag a furcsán elnevezett kártyát érinti. Amikor az Nvidia elõször jelentette be az RTX 4080-at, kicsit meglepõdtünk, hogy két darab is készül belõle. A név alapján bárki joggal gondolhatja azt, hogy ugyanannak a kártyának két modelljérõl van szó, csak különbözõ memóriakonfigurációkkal, de valójában két különbözõ grafikus kártyáról van szó, jelentõsen eltérõ specifikációkkal. Mint utóbb kiderült, annyira eltérõ specifikációkkal, hogy a legf
Mi az OC, avagy a tuning alapjai kezdõknek
Hogyan növeljük biztonságosan gépünk sebességét egy túlhajtott processzorral?
A túlhajtás nem nehéz, legalábbis nem olyan nehéz, mint régen volt, és nem is olyan rejtélyes, mint ahogyan azt néhányan elõadják a tapasztalatlan felhasználóknak. Valószínûleg még a gép oldalát sem kell levennünk hozzá, amennyiben bebiztosítottuk magunkat megfelelõ hûtéssel. Jó eséllyel már mindenünk megvan ahhoz, hogy belekóstoljunk az OC sötét praktikáiba, és néhány hertzzel többet hozzunk ki a játékgépünkbõl. Ha pedig minden jól megy, talán kitolhatjuk azt az idõkeretet is, melynek végén szükségessé válik egy gyorsabb CPU beszerzése.
Megéri tuningolni?
Érdemes már az elején leszögezni, hogy az AMD és az Intel chipek legújabb generációi olyan közel állnak a határértékükhöz, hogy ritkán lehet belõlük sokkal többet kihozni, bár azt is láthattunk, hogy a Zen 4 és a Raptor Lake generáció azért rejthet értékes tartalékokat. Arra mindenesetre érdemes felkészülni, hogy ha végig is megyünk a legfontosabb lépéseken, nem biztos, hogy elképesztõ teljesítményugrást látunk majd játékaink vagy munkafolyamataink alatt. Néhány generációval korábban a nyereség jóval nagyobbnak tûnt, és néhány 100 MHz körüli extra órajel csak arra várt, hogy végre feloldják õket.
Mi is az Overclocking, OC, tuning, avagy a túlhajtás?
Az asztali processzorok teljesítményét kétféleképpen ha
VGA, SSD, táp és ami kellhet egy gamer PC-hez!
Játszani vágyóknak szánt sorozatunk az ideális gamer pc összeállításához ad tanácsokat
Elõzõ cikkünkben körbejártuk, hogy milyen szempontok szerint válasszunk processzort, alaplapot és memóriát, ha gépünkkel kifejezetten játszani szeretnénk, és érintettük az arányos, megfontolt költekezés fontosságát is. Egy gép elsõsorban nem a külsõ jegyei, sokkal inkább a gondosan kiválasztott alkatrészeknek köszönhetõen lesz gamer. Az idõ vasfoga persze egyetlen PC-t sem kímél, így építés elõtt nem árt a jövõre is gondolni. Azt is megértjük, hogy sokaknak az esztétikai szempontok is nagyon fontosak, ám magunk és gépünk érdekében ne áldozzuk fel a teljesítményt és a minõséget, egy csinos gépház vagy egy dizájnos alkatrész kedvéért.
Kiemelt specifikációk
1.       Költségek
2.       Processzor
3.       Alaplap
4.       RAM
5.       Grafikus kártya
6.       Tápellátás, hûtés és megfelelõ gépház
7.       Adattároló (SSD és merevlemez)
8.       Gamer perifériák, avagy egér, billentyûzet, monitor és fejhallgató
Raádás: Elõre megépített vagy egyedi összeállítás?
Miután kiválasztottuk az ideális processzort és a hozzá passzoló alapla
Milyen CPU, alaplap és RAM kell egy gamer PC-hez?
Tripla A kategóriához, vagy egyszerûbb eSport játékokhoz szeretnénk PC-t?
Míg egy irodai felhasználásra, szövegszerkesztésre szánt gép összeállítása még ma is meglehetõsen korrekt áron kivitelezhetõ, a videojátékok élvezetéhez szükséges PC minden korábbinál nagyobb befektetésnek tûnik. Cikksorozatunk elsõ darabjában azt szeretnénk megnézni, hogy miben különbözik egy gamer gép a többitõl, és persze azt is, hogy milyen preferenciák szerint érdemes alkatrészeket válogatni hozzá.
Az általános felhasználásra és videojátékra szánt gépek közti alapvetõ eltérés viszonylag egyértelmû, elõbbi ugyanis nem, vagy nem kifejezetten lesz alkalmas játékok futtatására. A különbség nem feltétlenül csak a ráfordított összegben mérhetõ, hiszen egy kifejezetten videoszerkesztésre szánt rendszer szintén elég költséges lehet, mégsem biztos, hogy a munka végeztével képes lesz elindítani napjaink modern videojátékait. A mai csúcskategóriás játékok a számítógép által elvégezhetõ legszámításigényesebb feladatok közé tartoznak, ha viszont egy-egy kulcsfontosságú hardver nem megfelelõ, elvárásaink nem fognak teljesülni. Érdemes megjegyezni, hogy csak azért, mert egy gépen elindulnak bizonyos játékok, még nem feltétlenül illik rá a "gamer" jelzõ, ahogy egy 15 évvel ezelõtti csúcskonfigurációra is erõs túlzás lenne 2022-ben így hivatkozni.
Kiemelt specifikációk, am
Alig terjed a Windows 11, kevés gép frissíthetõ
Bár lassacskán azért terjed, most még a Windows 7 is több gépen fut, mint a 10-re lapot húzó új verzió
Mikor a Microsoft elõállt a TPM mizériával és a generációs megkötésekkel, Windows-t használók tömegei hördültek fel, mivel a vállalat egy tollvonással levette õket a kompatibilitási listáról. Egy friss felmérés szerint az egy éve debütált operációs rendszer meglehetõsen lassacskán tör utat magának, és hiába a sûrûn érkezõ frissítések, ha gépek milliói vannak napi használatban, melyek többé nem élvezik a Microsoft hivatalos támogatását.
Az egész a TPM 2.0-s biztonsági chip megkövetelésével kezdõdött, majd kiderült, hogy a kezdeti pletykák, és a tesztverzió tapasztalatai valósak és véglegesek: az AMD Zen 2-nél és a 8. generációs Intel processzoroknál régebbi masináknak a Microsoft megköszönte az odaadó részvételt, méghozzá biztonsági szempontokra hivatkozva. Bár nehéz lenne tagadni, hogy napjainkban a kiberbiztonsági szektor harca az adathalászokkal és hackerekkel a legnagyobb technológiai kihívások egyike, ám ez aligha vigasztalja annak a meglehetõsen népes felhasználói bázisnak egy jelentõs részét, amely valószínûleg nem tervezte a Windowszal együtt (igen, jelenleg ez a hivatalos írásmódja) mindjárt a számítógépét is cserélni.
Márpedig a Lansweeper által lefolytatott kutatások nagyjából 27 millió virtuális, illetve 30 millió darab aktí
Hogyan tisztítsuk a számítógépünket?
Hosszú távon gépünk legnagyobb ellensége a por és a hõ, de egy kis törõdéssel gépünk sokáig velünk maradhat
A veterán felhasználóknak aligha újdonság, hogy gépük élettartamának és optimális teljesítményének megõrzéséhez, idõnként egy kis karbantartás, tisztítás szükséges. Ez lehet rendszeres vagy alkalmi, ám sokan nincsenek tisztában vele, hogy egy stabil PC-hez többre is szükség lehet az operációs rendszer idõszakos frissítésénél, újratelepítésénél. Az alábbiakban igyekszünk néhány egyszerû tanáccsal szolgálni azoknak, akik legszívesebben szakemberre bíznának bármit, amihez le kell emelni a gépház oldalait.
Az alapok
Számos alkalommal írtunk arról, hogy milyen fontos a megfelelõ alkatrészek kiválogatása, hogy ne ütközzünk kellemetlen teljesítményproblémákba. Többek között ilyen a minõségi tápegység, melyrõl a közelmúltban írtunk, az egyetlen RAM modul helyett dual-channel kiszerelés használata a kiegyensúlyozottabb teljesítményért, az optimális hûtõ CPU-nk számára, de ide tartozik a jól szellõzõ gépház, a megfelelõ légáramlat és bizony a megfelelõ kábelrendezés is, utóbbi ugyanis nem csak esztétikai elõnyökkel jár. Talán nem meglepõ, hogy minél kevesebb vezetéket zsúfolunk az olyan kritikus alkatrészek mellé, mint az alaplap, CPU és VGA, a felszabaduló hõ elvezetése annál könnyebb, és a mindent elkerülhetetlenül belepõ porral
8.2GHz-ig ûzték az Intel i9-13900K processzorát
A Zen 4-nek ezen a téren esélye sincs, túlhajtásban az új Core-i9 CPU a király
Allen 'Splave' Golibersuch híres túlhajtásmester az Intel Creator Challenge rendezvény döntõjén folyékony nitrogénes hûtés (LN2) bevetésével 8.2 GHz-re tuningolta az Intel Core i9-13900K csúcsprocesszorát. Az új Raptor Lake chipek zászlóshajója, amely a legjobb CPU-k listáján harcolhat a legjobb helyezésekért, október 20-án kerül a kiskereskedelmi forgalomba 589 dollárért, mely közel 256 ezer forintos indulóárat jelent.
A Core i9-13900K egy 24 magos processzor nyolc teljesítményorientált P-maggal és 16 takarékos E-maggal. A chip maximális turbó boost órajele ráadásul 5.8 GHz-re emelkedik, köszönhetõen az Intel Thermal Velocity Boost (TVB) technológiájának. Ez önmagában is elég meggyõzõ magaslat, ám sokak számára ez csak a kezdet, hiszen felveti a kérdést, hogy egy magas minõségû szilíciumlapka birtokában mit lehet még kihozni belõle. A Splave néven tevékenykedõ tuningbajnok a Core i9-13900K-t egészen 8.2 GHz-re tornázta fel, ami elég látványos, 41%-os növekedést jelent az Intel gyári specifikációjához képest.
A Core i9-13900K tehát hatalmas túlhajtási potenciálról tesz tanúbizonyságot, fõleg annak tükrében, hogy vele szemben a korábbi generációs Core i9-12900K a legjobb esetben is "csak" 7.6GHz-ig tudot felkúszni. A Core i9-13900K tehát ezzel nem csak elképesztõ mértékben haladja m
Elõfizetéshez kötheti a 4K minõséget a YouTube
Többen is azt tapasztalták, hogy Prémium csomag nélkül a videók 4K-s felbontásban nem voltak elérhetõk
A YouTube Premium fizetõs elõfizetés olyan széles körben ismert és kedvelt elõnyöket kínál a felhasználók számára, mint a tartalmak reklámmentes megtekintése, a videók és dalok korlátlan letöltése offline fogyasztásra, valamint a háttérben történõ lejátszás mobileszközökön. Most azonban lehet, hogy a jelenleg minden felhasználó számára ingyenes 4K felbontású videostreaminget is a fizetõs prémium csomagjuk mögé rejtenék.
Az elõzõ hétvégén a Reddit és a Twitter meglepett felhasználói közül többen is megjegyezték, hogy a YouTube váratlanul arra kérte õket tartalomfogyasztás közben, hogy amennyiben 4K felbontású videókat szeretnének nézni, frissítsenek prémium szintû elõfizetésre. A dolog okozott is némi felzúdulást, hiszen a 2160p-s felbontás eddig nem csak mindenki számára szabadon hozzáférhetõ – és ezáltal megszokott – opció volt, de a vállalat valójában semmilyen formában nem kommunikálta, hogy akárcsak hasonló lépésre készülne. Éppen ezért egyelõre az sem egyértelmû, hogy a változás egy korlátozott teszt részeként került bevezetésre, esetleg a vállalat abban gondolkodik, hogy a nem fizetõ felhasználókat a jövõben elválassza a 4K-s opciótól, és a továbbiakban az azt követõ legnagyobb, 1440p-s felbontásra korlátozza õket. 
Mit érdemes tudni a 13. generációs Intel CPU-król?
Ezt ígérik 2022-ben az Intel 13. generációs Raptor Lake processzorai
A PC-rajongók, akik az elmúlt néhány évben figyelemmel kísérték az AMD és az Intel közötti gladiátorharcot, rendszeresen élvezhették ennek az intenzív versenynek a gyümölcsét. Ez figyelemre méltó változásokat eredményezett a CPU-iparban, többek között több CPU-magot, hibrid architektúrákat és 3D V-Cache-t, a teljesség igénye nélkül. Mindezek a változások így vagy úgy, de gyorsabbá tették a processzorokat mind játékhoz, mind munkához. Az Intel legújabb kiadása a 13. generációs Raptor Lake asztali CPU-k formájában érkezik, és úgy tûnik, hogy ez egy "megelõzõ csapás", amelynek célja az AMD ismételt visszaszorítása, akik nemrég rukkoltak elõ a Zen 4 Ryzen 7000 processzorokkal. De hogyan is állnak az új, 13. generációs Intel processzorok a Ryzen 7000-es sorozathoz képest és mit tud a Raptor Lake?
13. generációs Intel Raptor Lake CPU-k 2022-ben
A Raptor Lake bejelentése néhány izgalmas részletet tárt elénk az új asztali CPU-król. Ebben a cikkben minden fontos aspektusát megvizsgáljuk, az architektúrában bekövetkezett változások áttekintésétõl kezdve az árképzési, sok más részlettel együtt. Ez az idõszak talán a legizgalmasabb a PC-rajongók számára az elmúlt több mint egy évtizedben, mivel több csata is zajlik az egész iparágban, merüljünk hát el benne.
CPU modellek és specifikációk
Így óvd a Ryzen 7000-ed, a Noctua segít
A Noctua ezúttal is bejelentkezett, most a Ryzen 7000 CPU-k fura alakjától óvja a felhasználókat
A hûtés terén bizonyított szakértelmérõl ismert Noctua bejelentettek egy új terméket, amelynek célja, hogy megakadályozza a hõpaszta felhalmozódását az AMD legújabb Ryzen 7000-es sorozatú "Raphael" processzorainak hézagosra sikerült felületén. A Noctua NA-TPG1 elég egyszerûen mûködik, mivel egyfajta gátként funkcionál, pontosan polikarbonátból kivágott formájával körbeöleli az AM5-ös processzor körvonalait. Úgy tervezték, hogy fizikai akadályt képezzen a CPU-hûtõ beszerelésekor esetlegesen elõbukkanó, túlfolyó hõpaszta ellen.
Az AMD legújabb AM5 foglalatú processzorai nyolc vastag "lábukkal", kitüremkedéseikkel bizonyára könnyen felismerhetõk, de a PC-rajongók és a gépépítõk aggódnak amiatt, hogy a hûtõ felcsatolásakor a hõpaszta kiszorulhat és megakadhat a résekben. Azt azonban érdemes megjegyezni, hogy egyelõre nem tudunk különösebb problémáról, amit egy kis "nem vezetõ" hõpaszta okozhatna, azon kívül, hogy nem néz ki valami jól és takarítani sem túl kényelmes. Mindazonáltal a rendezett és tiszta PC-építés mindig elõnyös, melyre a Noctua célzott megoldást kínál.
A Noctua NA-TPG1 a hûtõkiegészítõk gyártója szerint nagy hõállenállást tanúsító polikarbonátból készült. Emellett a szabálytalan alakú Ryzen 7000 hõszóró körüli "szoros tömít�
Már az RTX 3060 a legnépszerûbb VGA?
Az asztali PC-k és a laptopok egyesített erejébõl a 3060 a Steam listájának élére került
Megjelent a legújabb Steam Hardware Survey, avagy a platform felhasználói közt folytatott állandó felmérés aktuális eredménye, mely betekintést nyújt a játékosok által kedvelt PC-s hardverkonfigurációk pillanatnyi állásába. Ebben a hónapban pedig az Nvidia GeForce RTX 3060 / 3060 Mobile érdemes a figyelmünkre, meglepõ módon ugyanis az egyik legkedveltebb videokártyává vált. Azon lehet vitatkozni, hogy egy ilyen összevonás "indokolt-e" vagy sem, de az elõzõ két GeForce generáció nem választja szét az asztali és a mobil GPU-kat, legalábbis a Steam közösségi felmérésében már összevonva szerepeltek, így jogos az összehasonlítás.
Az Nvidia GeForce GTX 1060 egyfajta legendává vált a játékosok között, ehhez pedig minden joga meg is van, hiszen versenyképes áron nyújtott nagyszerû teljesítményt generációkon ívelve át, és még ma is használható. Ironikus módon a zöld zászlós vállalat talán jobban örül a GTX 1060 bukásának, mint a riválisai, mivel úgy szolgál továbbra is becsülettel, hogy nem ismeri és nem támogatja az olyan modern technológiákat, mint a ray tracing vagy DLSS. Nem meglepõ, hogy a GeForce GTX 1060 még mindig tartja a hivatalos elsõ helyet az Steam GPU-táblázatokban 7.35%%-kal, a felmérés DirectX 12-es játékaira, illetve kártyáira vonatkozó adatok alapján. Az elm�
Elon Musk bemutatta elsõ két lábon járó robotját
A hitetlenkedõk kedvéért csak összedobtak egy valódi robotot, de sokat még nem érdemes várni tõle
Elon Musk többek között arról is híres, hogy nagyívû tervei olykor nem többek hangzatos ötleteknél, melyekbõl a kezdeti érdeklõdés után végül nem születik kézzel fogható termék. Éppen ezért sokan megmosolyogták az Optimus fedõnéven megszellõztetett humanoid robot ígéretét is, ám egy bõ évvel az elsõ bejelentés után ezúttal tényleg egy robot sétált a színpadra, 2027-ben pedig talán már szaladni is fog.
Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója pénteken bemutatta a vállalat Tesla Botját, az Optimus kódnevû robotot, amely a tavalyi bejelentést követõen ezúttal is az AI Day rendezvény színpadán mutatkozott be. A felvétel tanúsága szerint leginkább csoszogott, integetett a közönségnek és egy kissé visszafogottra sikerült táncot is igyekezett bemutatni. Bár utóbbit látva Travoltának még biztosan nincs félnivalója, ám ez nem biztos, hogy sokáig így is marad. A robot három-öt éven belül ugyanis elérheti a piackész fejlettségi szintet, és Musk szerint nagyjából 20 000 dollárba kerülhet majd. "Az a célunk, hogy a lehetõ leggyorsabban hasznos humanoid robotot készítsünk" – mondta Musk. Végül "emberek millióinak segíthet", de az elsõ felhasználási területek a Tesla autógyáraiban lesznek mondta. Íme tehát egy újabb beteljesítésre váró jövõkép: humanoid robotok ö
Az Acer elsõ videokártyája, egy Intel ARC A770
A semmibõl elõbukkanva az Acer hivatalosan is bejelentette belépését a grafikus kártyák piacára
Meglepõ módon nem egy Nvidia vagy AMD által támogatott grafikus kártyáról van szó, hanem az Intel új Arc A770 zászlóshajó GPU-járól. Maga a kártya nagyon feltûnõ, és olyan dizájnnal rendelkezik, amilyet eddig még nem láttunk, legalábbis a Twitteren leleplezett Predator BiFrost GPU-t látva. Középen egy blower stílusú ventilátort, jobbra pedig egy sokkal nagyobb, hagyományos ventilátoros kialakítást alkalmaz. Mivel a GPU-t két nagyon különbözõ kinézetû ventilátor hûti, ez meglehetõsen gyedi esztétikát kölcsönöz a kártyának. Legalábbis könnyen megkülönböztethetõ a többi versenytársától, ami jó dolog az Acer számára, ha a VGA-piacon is népszerûségre vágyik.
A kettõs hûtési kialakításnak ez a kombinációja a teljesítmény szempontjából talán még jó is lehet. A középen elhelyezett fúvó ventilátornak elméletileg a kártya elszívott levegõjének nagy részét a ház hátsó részén kell kiszorítania, ami terhelés alatt csökkenti a házban a környezeti hõmérsékletet. Ez segíthet hûvösen tartani a kártyát és a rendszerben lévõ egyéb komponenseket is. Esztétikailag a kártya fémszerû burkolatot kapott, a kártya teljes felületén fekete bevonattal, ezzel pedig egészen kiforrott megjelenést kölcsönöz a kártyának. Mindkét ventilátor RGB-világítással rendelkezik
Bezár a Google Stadia, visszaadják a pénzt
A Google hivatalosan is leállítja ambiciózus játékstreaming-projektjét, a Stadia-t
Ezt Phil Harrison, a Stadia alelnöke és általános igazgatója csütörtökön közzétett blogbejegyzésében közölte. A bejelentés kevesebb mint három évvel a felhõalapú játékkonzol elindítása után érkezett. A Stadia 2023 januárjában fog leállni, Harrison pedig mindenkit igyekezett megnyugtatni, hogy azok a játékosok, akik Stadia hardvert és játékokat vásároltak, visszakapják a pénzüket. "Hálásak vagyunk az elkötelezett Stadia játékosoknak, akik a kezdetektõl fogva velünk voltak" – mondta Harrison. "Visszatérítjük a Google Store-on keresztül vásárolt összes Stadia hardvert, valamint a Stadia áruházon keresztül vásárolt összes játékot és kiegészítõ tartalmat.
A játékosok továbbra is hozzáférhetnek a játékkönyvtárukhoz és 2023. január 18-ig játszhatnak, hogy befejezhessék az utolsó játékmeneteiket. Várhatóan 2023. január közepéig a visszatérítések többségét befejezzük. A játékosok számára további részletek megtalálhatók errõl a folyamatról a Súgóközpontunkban." Harrison hozzátette, hogy a Stadia-t mûködtetõ felhõ-streaming technológia más Google-termékeket is mûködtethet, és hogy a Google továbbra is "mélyen elkötelezett a játékok iránt". "Egyértelmû lehetõségeket látunk arra, hogy ezt a technológiát a Google más részein, például a YouTube-on, a Google
Olcsó, Zen 3-as Ryzen 5 3600 AF érkezik?
Ha nem elírásról van szó, az AMD meglepetése remek hír lehet az alacsony keretbõl gazdálkodó játékosoknak
Az Ancient Replays YouTube-csatornán közzétett jelentése szerint a romániai székhelyû Intend kiskereskedõ új CPU-t tûzött listájára, mely Ryzen 5 3600 AF modellnévvel szerepel, ráadásul a semmibõl érkezõ CPU egy másik, nagyobb áruiháznál is feltûnt. Ez pedig arra utal, hogy bár egy bár papíron egy Ryzen 5 3600-asról van szó, azt frissített Zen 3 magokkal szerelték fel. Feltételezve, hogy ez az elnevezés nem elírás, ez a nem hivatalosan "AF" sorozatként emlegetett termékek visszatérését jelenti az AMD részérõl, ami nagyszerû hír a szûk büdzsébõl vásárló PC-s játékosok számára. A listázások szerint a Ryzen 5 3600AF 639.77 illetve 583.99 román lejbe került, ami jelen állás szerint nagyjából 55 ezer, illetve 50 ezer forintnak felel meg.
Az AF nomenklatúra eredetileg a Ryzen 5 1600 AF-fel kezdõdött, amely az eredeti Zen társaihoz képest továbbfejlesztett Zen+ magokat tartalmazott. Ez a lapka akkoriban akciós volt, alacsonyabb árral rendelkezett, mint a Ryzen 5 2600, de a Zen+ architektúrának köszönhetõen közel azonos teljesítményt nyújtott. Az "AF" terminológia azonban nem egy tényleges modellnév, hanem eredetileg a doboz azonosító nevébõl származott ezeken a frissített 1600-asokon. Mivel mind az eredeti Ryzen 5 1600, mind a Zen+ processzorral hajtott Ryzen 5 1600 azon
Mi az az SSD és hogyan válasszunk?
Mi az az SSD és miért fontos része bármely számítógépnek?
A legjobb SSD-k beszerzése kulcsfontosságú, mert a legkönnyebben úgy lehet lelassítani egy erõs processzorral ellátott PC-t, ha lassú tárolóval párosítjuk. A processzor másodpercenként több milliárd ciklust képes kezelni, de gyakran sok idõt tölt azzal, hogy adatszolgáltatásra vár a meghajtóktól. A merevlemezek különösen lassúak, mivel a mágneses lemezeknek fel kell pörögniük, és az olvasó/író karnak fizikailag utat kell találnia a keresett adatszektorokhoz. Az optimális teljesítmény eléréséhez tehát egy jó szilárdtest-meghajtóra, vagyis SSD-re van szükség.
Nem kérdés, hogy legalább egy SSD-re minden számítógépnek szüksége van, a rendszermeghajtó esetében ma már nem érdemes HDD-ben gondolkodnunk. Persze utóbbinak is meg lehet a szerepe, ha komolyabb adatmennyiséget tárolnánk. Egy 10 TB-os HDD lényegesebben olcsóbb, akár fele annyiba is kerülhet, mint egy 4TB-os SSD. Ami viszont rendkívüli pozitívum, hogy régi gépünket, fáradó laptopunkat is megfiatalíthatjuk, ha a HDD helyére végre SSD-t ültetünk.
Elõször csak tömören
Ha az alaplapunk nem rendelkezik M.2 foglalattal, akkor valószínûleg 2.5 hüvelykes meghajtóra lesz szükség helyette.
500 GB és 1 TB közötti kapacitás! Lehetõleg eszünkbe se jusson 256 GB-nál kisebb tárkapacitású meghajtót vásárolni. Az 500 GB-os meghajtó jó egyensúlyt k�
Már több mint 20 millió Cyberpunk 2077 fogyott
A CD Projekt új életre kelt, a stúdió bejelentette, hogy a Cyberpunk 2077-bõl már több mint 20 milliót adtak el
Két héttel ezelõtt meglepõ híreket tett közzé a CD Projekt, miszerint naponta egymillióval nõ a játékosok száma, köztük rengeteg visszatérõvel. Az új érdeklõdõknek hála a jelenség végül láncreakciónak bizonyult: "Több mint 20 millió cyberpunk barangolt Night City utcáin – Jackie-vel buliztak és megismerkedtek Johnnyval, Panammal autóztak és Judyval búvárkodtak, Riverrel lógtak és Kerry dalait hallgatták" – írta Twitteren a CD Projekt. "Köszönjük, és reméljük, hogy mindannyian találkozunk az Afterlife-ban!"
Az Afterlife egyébként egy éjszakai klub a Cyberpunk 2077-ben, amely elsõsorban zsoldosokat és alvilági figurákat szolgál ki, a kiadó tehát nem egy túlvilági találkozóra gondolt. A 20 millió eladott példány figyelemre méltó teljesítmény, amellyel a játék igen impozáns társaságba került, beleértve a CD Projekt elõzõ játékát, a The Witcher 3: Wild Huntot, bár ez még mindig messze van az olyan igazi titánoktól, mint a 238 milliónál járó Minecraft, a 170 milliót átlépõ Grand Theft Auto 5 vagy a nemrég ingyenes modellre váltó PlayerUnknown's Battlegrounds, melybõl korábban 75 millió fogyott. Még lenyûgözõbb, hogy milyen gyorsan sikerült a bravúr. A Stardew Valley például hat év alatt 20 millió példányban kelt el, míg a The Witcher 3
Megkezdõdött a Ryzen 7000 CPU-k forgalmazása
Hivatalosan is véget ért a várakozás a Zen 4-re, megindult a Ryzen 7000 széria forgalmazása
Az AMD kiváló Ryzen 7000-es sorozatú processzorai kiléptek az elõkészületi fázisból és szeptember 27-ével kezdõdõen megindultak az üzletek felé. A napokban az elsõ komolyabb tesztek is elárasztották az online felületeket, így végre képet kaphatunk arról, hogy mit hozott tetõ alá az AMD a Zen 4-es termékekkel.
Az olyan nagy érdeklõdésre számot tartó hardverek esetében, mint a videokártyák és processzorok, az elsõszámú kérdés többnyire az elérhetõség, és nincs ez másként az új Zen4 processzorokkal sem. Az AMD CPU-k kínálata elég stabil volt az elmúlt évben, azonban még a jobb idõszakokban is elõfordul, hogy a keresett processzorok gyorsan elfogynak a megjelenéskor. Az indulókészletek gyakran meglehetõsen szûkösek, az elõzõ generációból pedig a Ryzen 9 5950X és 5900X különösen nehezen volt beszerezhetõ, és valószínû, hogy a Ryzen 7000-es sorozat csúcskategóriás társaikra is hasonlóan nagy lesz a kereslet.
Ahogy azt elõre sejtettük, a megjelenést követõ napokon még korai lenne arra számítani, hogy máris visszaköszönjenek a hazai hardverboltok polcairól, de az USA és az Egyesült Királyság például már kapott az új termékekbõl. A Best Buy egyelõre a Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X, Ryzen 7 7700X és Ryzen 5 7600X modelleket tartja raktáron. Ami ebben az esetben különös
Új táp kell az RTX 40-hez? Az NVIDIA válaszolt
Az Nvidia tisztázza a tápegységekkel és a következõ generációs GPU-kkal kapcsolatos aggályokat: ha a teljesítmény megvan, akkor rendben leszünk
Az Nvidia RTX 40-es sorozatának hivatalos bemutatása elõtt, volt néhány nyugtalanító pletyka az energiafogyasztásukról, különösen az AD102-vel felszerelt RTX 4090-rõl. Szerencsére ezek közül a legelborultabb pletykák nem váltak valóra. Ebben a generációban nem fogunk 900W-os GPU-kat látni, bár a 4090 Ti biztosan jön, szóval még várjuk ki a végét. Ha pedig aggódnánk, hogy tápunk nem lesz kompatibilis, az NVIDIA tisztázta a kérdéseket.
Az Nvidia egy új, RTX 40 szériának dedikált GYIK-részleget tett közzé a támogatási oldalán, és ez foglalkozik a felhasználók aggályaival, például a minimális energiaigény, a csatlakozók tartóssága és a meglévõ tápegységekkel való kompatibilitás, mint kiemelten fontos kérdések. A lényeg az, hogy ha már most van egy jó minõségû tápegységünk, amely megfelel a minimális teljesítménykövetelményeknek, akkor a vállalat szerint nincs okunk az aggodalomra, minden simán fog menni.
Kezdve a fogyasztással, az RTX 4090 450W-os TGP-t hordoz, a 4080 16GB 320W-ot, a 4080 12GB pedig 285W-ot fog fogyasztani. Ezek a számok vezettek ahhoz, hogy az Nvidia 850W, 750W és 700W-ban határozta meg a felsorolt kártyákhoz szükséges minimális PSU teljesítményt. Ez nagyjából megegyezik azokkal az RTX 30-as sorozatú
Hogyan válasszunk megfelelõ tápegységet?
Terjedelmes összefoglaló a tápegységekrõl, a teljesség igénye nélkül
Ha számítógép vásárlásáról, építésérõl van szó, az átlagos felhasználóknak jelentõs százaléka nem lát tovább a processzornál és a videokártyánál, melyeket a papíron kompatibilis alaplap és memória követnek. Ám sokaknál még egy olcsó vagy tetszetõs gépház is elõbbre való, mint a rendszer gerince: a tápegység. Mi fán terem egy tápegység és miért létfontosságú, hogy megfontoltan válasszunk?
A PSU a "tápegység" rövidítése. Ez alakítja át a falból érkezõ villamos energiát (váltakozó áram) a számítógép komponensei által felhasználható árammá (egyenáram). A CPU, az alaplap, a grafikus kártya, a tárolóeszközök stb. mind a tápegységrõl kapják az áramot. Így egy pocsék választás nemcsak a sokkal drágább hardvereket károsíthatja a késõbbiekben, de veszélyes baleseteket, szélsõséges esetben tüzet is okozhat. Teljesen érthetõ, ha a költségvetés jelentõsebb részét olyan alkatrészekre fordítjuk, amelyek közvetlenül befolyásolják a munka vagy játék sebességét és gördülékenységét. Mégsem szabad annyira spórolnunk, hogy a táp veszélyt jelentsen a hardverekre, vagy muszáj legyen másikra, erõsebbre váltani, amikor legközelebb a gép bõvítésére kerül a sor.
Minden tápegység egyforma méretû?
A legtöbb PSU esetében vagy a méret- vagy a teljesítmény, vagy ezek eg
A Google PC-re hozza az Androidos játékokat
A Google Play Games on PC bétájával az androidos játékok PC-n is elérhetõvé válnak
Mindig izgalomra adnak okot, amikor a God of War vagy Spidermen-féle lenyûgözõ játékok kilépnek konzolos kereteikbõl és végre PC-re is megjelennek, de mi a helyzet a százával sorakozó kisebb játékkal, amelyeket szintén nem PC-s közönségnek szántak? Tekintve, hogy a mobilos játékpiac anyagi szempontból megeszi reggelire a hagyományos konzolos és PC-s kategóriákat, a mobilos tartalmak további térhódítása is logikusnak tûnik. A Google mától hivatalosan is elindította a Google Play Games for PC bétáját Ausztráliában, Hongkongban, Dél-Koreában, Tajvanon és Thaiföldön. Ez azt jelenti, hogy az említett régiók Google Play fiókkal rendelkezõ felhasználói PC-n is megnézhetnek néhány Androidos játékot.
A béta program eléréséhez szükséges alkalmazás közvetlenül a Google oldaláról tölthetõ le, de a böngészõ betöltésekor az üdvözlõ képernyõ alján is megjelenhet egy erre vonatkozó felszólítás, már amennyiben az engedéylezett területek egyikén tartózkodunk. Az alkalmazás telepítésével a tesztidõszakban résztvevõ országok közönsége hozzáférhet a mobiljátékok böngészéséhez, letöltéséhez és elindításához. Jelenleg a Google több mint 40 játékkal büszkélkedhet a platformon, ami egy bétateszthez képest egészen tisztességes kezdésnek számít. Aki alapvetõen nem igazán van
Hogyan válasszunk processzorhûtõt?
Az alábbi összefoglaló felsorolja azokat a kritériumokat, amiket muszáj, illetve érdemes figyelembe venni, ha CPU-hûtõt keresünk
Az egyik legfontosabb döntés a számítógép összeállítása során, a megfelelõ CPU-hûtõ kiválasztása, különösen, ha túlhajtást is tervezünk. A hûtõ gyakran korlátozza a túlhajtási potenciált, fõleg tartós terhelés esetén, de a hûvösebb választás a zajkibocsátást is jelentõsen megváltoztathatja. Tehát egy olyan hûtõ vásárlása, amely képes kezelni a legjobb CPU-k fogyasztását/hõjét – fusson az alapbeállításon vagy túlhúzott állapotban –, kritikus fontosságú a throttling jelenség elkerülése és a rendszer teljes potenciáljának kihasználása érdekében, miközben az egész rendszert is csendben tartja.
A CPU-hûtõ kiválasztásának szempontjai
Hõelvezetés
A CPU-hûtõ TDP (Thermal Design Power) minõsítése azt mutatja meg, hogy mennyi hõt képes leadni wattban kifejezve. Ha a hûtõ nem tudja eléggé lehûteni a CPU-t, akkor a CPU-t utoléri a magas hõ miatt jelentkezõ throttling, melytõl lényegében visszazuhan az órajel és lelassul, miközben a hûtõ folyamatosan teljes fordulatszámon pörög. A küzdelem pedig nem csak kiegyenlítetlen, de többnyire magas zajjal is jár. Az Intel CPU-k specifikációi ezt a teljesítményleadási számot " Processor Base Power" (processzor alapteljesítmény) és "Maximum Turbo Power" (maximális turbó tel
Az i9-13900K magjai lettek a leggyorsabbak?
Az Intel hamarosan megjelenõ Raptor Lake zászlóshajója a leggyorsabb egyszálas chip lett a PassMark benchmark ranglistáján
Egy karnyújtásnyira új CPU-generációk megjelenésétõl, egymást követik az új AMD és Intel processzorok erejét fitogtató teszteredmények, élükön az új zászlóshajókkal, avagy a Ryzen 9 7950X és a Core i9-13900K modellekkel. Ezúttal az utóbbi mutat biztató eredményeket, a PassMark benchmark adatbázisában ugyanis az elsõ helyre került, mint a leggyorsabb egyszálas eredményt hozó CPU.
Az Intel Core i9-13900K a Raptor Lake CPU zászlóshajó modellje, amely 24 magot és 32 szálat tartalmaz 8 P-mag (Raptor Cove) és 16 E-mag (Gracemont V2) összeállításban. A CPU 3.0 GHz-es alapórajelre, 5.8 GHz-es egymagos (1-2) magos boost órajelre és 5.5 GHz-es összmagos boost órajelre (mind a 8 P-mag) van konfigurálva. A CPU 68 MB kombinált gyorsítótárral és 125 W-os PL1 névleges teljesítménnyel rendelkezik, amely 250 W-ig terjed. Persze ez még távolról sem a maximális limit, mivel a CPU akár 350W-os fogyasztásra is képes, ha a "Unlimited Power Mode" üzemmódot használja, amely az Intel által bevezetett új funkció. A K utótagot viselõ, szorzózármentes Raptor Lake Core lapkák a megfelelõ alaplapokon élhetnek az új profil lehetõségeivel. Mivel a 350 wattig kitolt korlátok jelentõs többletterhelést jelentenek, csak az erre felkészített Z790-es alaplapok lesznek képesek rá, melyben a
A 7950X látványos órajelekkel várja a megjelenést
Az AMD Ryzen 9 7950X CPU 6.5 GHz-es túlhajtással és mindössze 270 W-os energiafogyasztással mutatja be képességeit
Az AMD Ryzen 9 7950X zászlóshajó CPU továbbra is lenyûgözõ túlhajtási teljesítményeket mutat be, alig egy héttel a megjelenése elõtt. A CPU-t nemrégiben 7.2 GHz fölé tolták LN2-túlhajtással (folyékony nitrogén), de egy hagyományos folyadékhûtõvel is fantasztikus eredményeket mutat, sõt, ezeknél hétköznapibb módszerrel is rengeteget lehet kihozni belõle. Még szerdán hallhattunk arról, hogy több benchmark rekordot is megdöntött, ráadásul az ehhez elegendõ 5.5 GHz-es frekvenciát egy szimpla, 280mm-es Corsair AIO hûtõvel mutatta fel, 63°C környékén tartva az összes magját meghajtó CPU-t. Ez azonban csak a kezdet volt, az AMD új bajnoka még szó szerint be sem melegedett igazán.
Az új benchmarkokat az amerikai tuningoló, Sampson tette közzé, aki az AMD Ryzen 9 7950X-et használta, és LN2 hûtés segítségével minden magon 6.5 GHz-es túlhajtást produkált. Mivel a CPU ezt a magaslatot folyékony nitrogénes hûtés mellett érte el, az lehetõvé tette Sampson számára a látványosan magas órajelek stabilan tartását. A világrekord eléréséhez az ASRock X670E Taichi és az ASUS ROG Crosshair X670E GENE alaplapokat használták.
A Cinebench R23 többmagos benchmark-tesztben a CPU 48 235 pontot ért el, 6.45 GHz-en (1.4V) futva, 271 W maximális fogyasztás mellett (74.12%
Letartóztatták a GTA 6 szivárogtatóját, 17 éves
Állítólag annyira nem belsõs trükk volt a GTA-s szivárogtatás, hogy még az FBI is beszállt a nyomozásba
A brit rendõrség letartóztatott egy 17 éves fiút az angliai Oxfordshire-ben, egy folyamatban lévõ nyomozás részeként, melynek célpontja egy hacker. A Matt Keys volt Reuters-újságíró által megszólaltatott források szerint a letartóztatás közvetlen kapcsolatban áll a Rockstar Games közelmúltbeli feltörésével és a GTA 6 anyagok azt követõ, történelmi jelentõségû kiszivárogtatásával, de valószínûleg még az Uber fuvarszolgáltatás múlt heti feltörésével is.
A hír néhány nappal azután érkezett, hogy az Uber nyilvánosságra hozta, hogy a rendszereit ért támadást – amelyért a Rockstar hackere magára vállalta a felelõsséget – az FBI vizsgálja. A 17 éves fiatalemberért a londoni rendõrség érkezett, Matt Keys beszámolója szerint pedig letartóztatása a "az FBI által folytatott nyomozással összhangban történt". Hozzáteszi, hogy a rendõrség várhatóan még a mai nap folyamán további információkat fog közölni a letartóztatásról, és az FBI nyilatkozatára is számíthatunk. A hét elején az Uber képviselete azt mondta, hogy úgy véli, a rendszereit ért hacket egy olyan személy vagy csoport hajtotta végre, aki "a Lapsus$ nevû hackercsoporthoz kapcsolódik", amely olyan nagy cégek elleni támadásokhoz is köthetõ, mint a Microsoft, a Samsung és a Cisco.
Ez
Az HBO Max is elhagyja a Huawei eszközeit
Újabb cég fordít hátat az egykor szárnyaló kínai tech-vállalatnak, a szolgáltatásaik elköszönnek a Huawei mobiloktól
A Huawei mélyrepülését azóta figyelhetjük, mióta az USA még Donald Trump vezetése alatt szigorú kereskedelmi szankciókat vetett be több kínai technológiai vállalat ellen. Élükön az akkor magasan szárnyaló mobil- és telekommunikációs eszközökben utazó Huawei-jel, mely azóta elvesztette legfontosabb szövetségesét, a Google-t is, mely így nem csak az Egyesült Államokban, de Európában is súlyos piacvesztést szenvedett el. A fennmaradásáért küzdõ vállalatot sorban hagyják hátra a partnereik, most pedig az egyik legnagyobb médiaszolgáltató építi le támogatását.
A Huawei mobilkészülékei és táblagépei "nem támogatott" státuszba kerültek az HBO Max részérõl, így a jövõben a kínai gyártó készülékeinek tulajdonosai nem tudják majd letölteni vagy frissíteni a streaming-alkalmazást. A világ egyik legnépszerûbb elõfizetéses online videostreaming platformja a hét elején e-mailben tájékoztatta az érintett felhasználókat a változásokról, amelyeket a HWSW-nek az HBO Max magyarországi sajtókapcsolatai is megerõsítettek. A tájékoztatás néhány fontos részletre nem tér ki , például arra sem, hogy pontosan mikor szûnt meg vagy fog megszûnni a támogatás, illetve pontosan mely Huawei készülékek érintettek. Sajnos azonban több mint valószínû, hogy l
Több ezer ügyfelet érint a Revolut meghackelése
A digitális pénzügyi szolgáltató figyelmeztette ügyfeleit, hogy adataik egy kibertámadás során nyilvánosságra kerültek
Több ezer ügyfél személyes adatai kerültek nyilvánosságra, miután a Revolut rendszerét "célzott kibertámadás" érte. Az Egyesült Királyságban 2015-ben indított, alkalmazásalapú bank elismerte, hogy egy ismeretlen harmadik fél 20 millió ügyfelük 0.16%-ának, vagyis nagyjából 50 ezer ember személyes adataihoz jutott hozzá, de megnyugtatásul azt is közölte, hogy pénzeszközökhöz való hozzáférésrõl vagy azok ellopásáról szerencsére nincs szó.
A Revolut szóvivõje szerint a vállalat "azonnal azonosította és elszigetelte a támadást, hogy hatékonyan korlátozza annak hatását, és felvette a kapcsolatot az érintett ügyfelekkel". Hozzátette, hogy azok az ügyfelek, akik nem kaptak tõlük e-mailt, nem érintettek a támadásban. "Hihetetlenül komolyan vesszük az ehhez hasonló incidenseket, és õszintén szeretnénk bocsánatot kérni minden olyan ügyféltõl, akit ez az incidens érintett, mivel ügyfeleink és adataik biztonsága a Revolutnál a legfontosabb prioritás" – mondta a szóvivõ. A litván adatvédelmi ügynökség elárulta, hogy a támadó valószínûleg e-mail címekhez, teljes nevekhez, postai címekhez, telefonszámokhoz, részleges bankkártyaadatokhoz és számlaadatokhoz is hozzáférhetett. A hatóság szerint teljes számlaadatokhoz, PIN-kódokhoz, jelszavakho
Mozilla: a dislike szinte csak dísz a YouTube-on
A Mozilla különös felfedezést tesz, a vállalat szerint ugyanis hiába fejezzük ki nemtetszésünket, a YouTube azt aligha veszi figyelembe
A YouTube-alkotók gyakran kérik nézõiket, hogy "nyomják le a Tetszik gombot", mivel úgy vélik, hogy a visszajelzés létfontosságú a jövõbeli sikerükhöz az algoritmusvezérelt platformon. Míg a nézõkkel ellentétben feltöltõk továbbra is látják a negatív reakcióinkat, és valószínûleg mi is többet láthatunk az általunk kedvelt kategóriákból, a negatív visszajelzésekkel komolyabb gondok is lehetnek annál, hogy a számukat elrejtik elõlünk. a A Mozilla Alapítvány új tanulmánya azonban azt sugallja, hogy azok a felhasználók, akik a "nem tetszik" gombot nyomogatják a videók alatt a nem kívánt tartalmak kiszûrésére, csak az idejüket vesztegetik.
A tanulmány 22 722 olyan felhasználó adatait használta fel, akik telepítették a Mozilla RegretsReporter böngészõbõvítményét, és akiket 2021 decembere és 2022 júniusa között követtek nyomon. A kutatók több mint félmilliárd YouTube-ajánlást elemeztek, amelyek azután születtek, hogy a felhasználók rákattintottak a YouTube valamelyik negatív visszajelzõ eszközére, például a Dislike vagy a "Don't Recommend Channel", vagyis a "Ne javasold ezt a csatornát" gombra. "Ezeket az eszközöket a YouTube felkínálja az embereknek, hogy szabályozzák az ajánlásokat, de hogyan hat ez valójában az ajánlott vide�
Hamarosan mindenki kipróbálhatja a Diablo IV-et
A Blizzard bejelentette, hogy a Diablo 4 zárt és nyílt bétatesztjét, de az elõbbivel kapcsolatban azért akad egy bökkenõ
A Blizzard úgy tûnik jó alkalmat látott a zárt bétateszt felvételeinek kiszivárgásában, így bejelentette, hogy a Diablo 4 zárt bétatesztje 2022 novemberében indul, a szabadon elérhetõ nyílt béta pedig 2023-ban követi. A Diablo 4 a Blizzard epikus fantasy akció-RPG sorozatának legújabb darabja, amely öt új játszható karakterosztályt és a történet folytatását is magával hozza. Bár a Diablo 4 tavaly az Overwatch 2-vel együtt késett, úgy tûnik, hogy sok rajongó még mindig izgatottan várja a felülnézetes RPG-élményt, hiszen a szivárgások nélkül is a legtöbbet emlegetett játékok között szerepel.
Jelenleg a Diablo 4 megjelenésére valamikor 2023-ban számíthatunk, és amíg a rajongók a konkrét dátumra várnak, a Blizzard egyre több információt oszt meg velük a játékról, többek között néhány gameplay leleplezést, sõt, néhány korai teszthozzáférést is lehetõvé tett. Ahogy azt több YouTube-os bemutatóanyagon is láthattuk, a Diablo 4 alfa verziója már játszható volt néhány kiválasztott számára, pontosabban a Friends and Family teszt résztvevõinek, amelyet a Blizzard még az év elején zavart le. Most, hogy a játék tovább haladt a fejlesztési folyamatban, úgy tûnik, hogy a Blizzard a szélesebb közönség számára is megnyitja a játék tesztelésé
Jelszavakat lop a Chrome és az Edge böngészõ
A Chrome és az Edge fejlett helyesírás-ellenõrzõ funkciói kiszivárogtatják érzékeny adatainkat
Az irodai munka során nagy segítséget nyújthat, ha begépelt szövegeinket több helyesírás-ellenõrzõn is átfuttatjuk. Hiába az alaposság, mindig maradhatnak olyan hibák, melyek sokadik átnézés után sem fedik fel magukat a szerzõ elõtt. Azonban nemrég a Google Chrome és a Microsoft Edge böngészõkhöz hozzáadott néhány fejlett helyesírás-ellenõrzési funkcióról kiderült, hogy mellékesen érzékeny információkat szivárogtatnak vissza az anyavállalatoknak.
Az otto-js nevû JavaScript biztonsági cég elemzése szerint a legtöbb felhasználó olyan funkciókat engedélyez, amelyekrõl azt hiszi, hogy hasznosak a hatékonyabb munkateljesítmény szempontjából, ám úgy tûnik, hogy ezzel saját személyes adatait, például felhasználóneveket, e-maileket, jelszavakat és egyebeket szivárogtatnak ki a böngészõk mögött álló vállalatok számára. Alapértelmezés szerint mindkét böngészõ rendelkezik alapvetõ, beépített helyesírás-ellenõrzõ funkciókkal, amelyek nem továbbítanak adatokat a Google vagy a Microsoft felé. A Chrome "Fokozott helyesírás-ellenõrzés" és az Edge "Microsoft Editor" kizárólag opt-in kiegészítések, tehát a felhasználóknak kifejezetten engedélyezniük kell õket, és bár egyértelmûvé teszik, hogy az adatainkat mindkét vállalatnak visszaküldik a termékek fejlesztése
1 2 3 4 ... 36
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.