Ha úgy döntünk, nem félünk attól, hogy a gép minden egyes része világítson, érdemes kipróbálni a Kingston HyperX Fury RGB meghajtót, ami a korábbi modellel ellentétben már fényárban úszik. Gépházi buli!
Úgy tûnik, a gamer PC-k semelyik komponense nem menekülhet az új trend elõl, miszerint a gépházban mindennek világítania kell. Ez az új szokás, egy ideje már az SSD is villoghat, ha erre van igényünk – és hogy ne lenne rá igényünk? Abban a pillanatban, ahogy nem a dobozban látjuk a terméket, hanem látunk egy fotót a sötétben világító Kingston HyperX Fury RGB SSD-rõl, biztosak vagyunk benne, hogy szükségünk van egy ilyenre. Szerelem elsõ látásra. Még a teljesítményét se ismerjük, de a fények láttán már tudni lehet, hogy be lesz szerelve. Lássuk, mire képes mindaz, ami a Kingston lidércfényei alatt van!
Az eredeti HyperX Fury SSD 2014-ben jelent meg, és 20nm-es sík MLC NAND technológiával kombinált SandForce vezérlõt használt. Az új HyperX Fury RGB SSD pedig – a belsõt tekintve - szinte semmiben nem hasonlít a régi kiadásra, annak ellenére, hogy a nem villogó részeinek dizájnja nagyon hasonlít a régi modellre. A Fury RGB újgenerációs Toshiba/SanDisk 64-rétegû 3D TLC NAND technológiát és Marvell 88SS1074 vezérlõt használ.
A Fury RGB fényeit egy a SATA és adatkábelek melletti csatlakozón keresztül lehet irányítani. A Kingston USB micro-B csatlakozót alkalmazott, de elektromosan ez nem kompatibilis USB-vel. Ehelyett egy a dobozban mellékelt adapter kábelt kell használni, amivel az alaplap 4-pines 12V RGB csatolófelületére rákapcsoljuk. Ezáltal lehetõvé válik, hogy a színeket csoportosan beállítsuk, bár a LED-ek egyesével nem menedzselhetõek. Ha a LED kábelt nem használjuk, a meghajtó a gyári alapbeállításnak megfelõen a vörös LED-eket villantja fel és a SATA kábel 12V tápját használja, az eszköz többi része pedig 5V erõforrást használ, mint egy normál SATA SSD. A LED-ek önmagukban is elláthatóak és vezérelhetõek a LED kábelen keresztül, akkor is, ha a SATA tápkábel nem ad áramot.
A HyperX Fury 75 RGB LED belsõ modulokat használ, ezek ugyanarra a PCB-re vannak szerelve, mint a tárhellyel kapcsolatos komponensek. A LED-ek úgy oszlanak el, hogy megvilágítsák a HyperX logót, és a meghajtó éleit. A fény eloszlik egy fehér-átlátszó mûanyag felületen, valamint egy perforált fém felületen, ami sajátos textúrát ad a fényhatásoknak. Ez a két réteg elég sok fényt ki is blokkol, ezért található ennyire sok LED a Fury RGB felületén.
A kivilágítás miatt persze a szokványosnál kicsit vaskosabb a HyperX Fury RGB, a legtöbb SATA SSD 7mm-e helyett 9.5mm vastag.
A PCB tárhely részét tekintve elmondható, hogy a HyperX Fury tipikus SATA SSD komponenseket használ. A Kingston megadja a szekvenciális Input/Output adatokat, melyek SATA esetében szokványos csúcsteljesítményt mutatnak, de nem mondanak semmit arról, hogyan skálázódik a meghajtó teljesítménye a kapacitással, vagy hogyan alakulnak a dolgok, amikor az SLC írás gyorsítótár megtelik. A fogyasztásról megadott adatok látszólag arra az állapotra utalnak, amikor a meghajtót LED-ek nélkül mûködtetjük, és ez a 2.5W helytállónak bizonyul egy modern, alacsony fogyasztású 3D NAND SSD számára. A HyperX Fury RGB 0.46 DWPD mellett 3 év gyártói garanciával rendelkezik, ez némileg kevesebb, mint a 0.3 DWPD mellett 5 éves garancia, amivel a legtöbb SATA SSD érkezik.
A Fury RGB azonban nem úgy támadta be a piacot, mint egy szokványos SATA SSD 3 év garanciával, hanem mint egy belépõ vagy közép kategóriás NVMe SSD. A Kingston saját low-end NVMe SSD-je, az A1000 ennél jóval olcsóbban kapható ennél, így a HyperX Fury RGB-t kifejezetten azok számára tervezték, akik az esztétikai élményért hajlandók némileg többet fizetni és kisebb engedményeket tenni a teljesítmény terén.
A Toshiba/SanDisk BiCS3 64-rétegû 3D TLC NAND flash memóriája került alkalmazásra a HyperX Fury RGB-ben. Azt nehéz lenne eldönteni, leginkább milyen más SSD-t hasonlítsunk ehhez az RGB csodához, mert az SSD-k többsége eleve nem rendelkezik LED-es kivilágítással. De ha lehunyjuk a szemünket és nem látjuk, hogy világít a Kingston SSD, akkor leginkább a Toshiba TR200 és Plextor M8V SATA-meghajtókat lehetne említeni, mint ugyanezen NAND technológiát, de más típusú vezérlõket használó meghajtókat. Említhetjük még a Crucial MX500 és Intel 545s gyártmányokat, ezek szintén mainstream meghajtók, melyek Intel/Micron 64-rétegû TLC-vel mûködnek.
A LED-es kivilágítás bizonyos többletköltséget jelent a Fury RGB számára, ezzel árkategóriát tekintve egy szintre hozza azt néhány olcsóbb NVMe SSD-vel. A Kingston saját A1000 modellje egy belépõ szintû NVMe SSD, ami Phison E8 vezérlõt használ, és lényegesen olcsóbb, mint a Fury RGB MSRP-je. Eközben az ADATA XPG SX8000 a jobban teljesítõ Micron 64L 3D TLC és SM2262 vezérlõ kombinációját használja, és ugyanannyiba kerül, mint a nagyobb kapacitású Fury RGB.
A fogyasztást tekintve elmondható, hogy amikor a Fury RGB teljes fényerõvel világít és SATA tápkábel látja el, 2.24W-al üzemel, ez sajnos bõven elegendõ ahhoz, hogy melegen tartsa a meghajtót akkor is, ha nincs nagy terhelés alatt. Ha mindhárom fénycsatorna aktív, a LED fogyasztása meghaladja a 4W-ot, dehát azért vettük, hogy világítson, nem azért, hogy spóroljunk rajta. Amúgy a szépsége mellett azt is érdemes megemlíteni, hogy 240GB és 480GB kiszerelésben kapható nálunk - mindkét modell esetében 480MB/s az adatírási, és 550MB/s az adatolvasási sebesség.
NTG - PCX