Létezik egy olyan processzorhûtõ, ami kicsi, nagy teljesítményû, és olcsóbb, mint az általa lekörözött piaci vetélytársak. Sokan nem is gondolják, mekkora jelentõsége van a megfelelõ processzorhûtõ megtalálásának, ezért érdemes végiggondolni, mekkora különbségek vannak ezen a téren is. A Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB olyan teljesítményt nyújt, ami a nagyobb, 360-as vízhûtések számára is kihívást jelent, de mindezt kisebb, elérhetõbb kiszerelésben teszi.
Specifikációk
Jellemzõk
Közvetlen összehasonlításban a MasterLiquid ML240R RGB hõkezelése jobb számokat mutat, mint a nála nagyobb Raijintek Orcus 360 AIO, ami önmagában is figyelemre méltó; a ML240R RGB mintegy 8-10 ezer forinttal olcsóbb, kevesebbet fogyaszt, de jobban teljesít, így nem nehéz elõnyben részesíteni nagyobb hûtõrendszerekkel szemben.
Miközben a legtöbb Intel és AMD processzor foglalathoz hozzátartozik a szerelési hardver, a MasterLiquid ML240R RGB csak a modernebb CPU-kat támogatja. A ventilátor és vízhûtés kontrollal a Cooler Master az alaplap csatlakozási lehetõségeire épít, emellett felhasználói kontrollra ahelyett, hogy a cég saját szoftvert adna ki a hûtés minden aspektusának kezelésére.
A felhasználó választhat, hogy az alaplap 4-pines RGB felületére kapcsolja a hûtést, vagy a mellékelt Cooler Master RGB világításvezérlõre. Az RGB vezérlõ alaplapra kapcsolódása 9-pines csatlakozóval vagy USB apa segítségével fizikailag lehetséges, de a mellékelt dokumentáció nem ad semmilyen információt arról, milyen szoftvert lehet használni ehhez a kapcsolódási módhoz.
A MasterLiquid ML240R RGB pumpa fedele egy eltávolítható, matt fekete, domború fedél, ami a Cooler Master logó átlátszatlan változatát mutatja. A fedél el is fordítható, hogy a beszerelés orientációjának megfelelõ legyen. A hûtõcsövek 90 fokos szögben, forgatható szerelvényen át lépnek be a dobozba és hagyják el azt, és a tömlõ teljes hosszában fekete nejlonba van burkolva, hõszigeteléssel van lezárva.
Az ML240R alapja nagy hasznát látja egy oldalirányban hántolt rézlemeznek, ami a pumpa házába van süllyesztve. Az integrált beépítõkeretek azt is lehetõvé teszik, hogy a felhasználó kicserélje a megfelelõ rögzítõlemezt, ezáltal teljes hosszában garantálva a megfelelõ stabil rögzítést.
A 12-csöves, 240 mm-es alumínium hûtõt kettõs RGB MF120R ARGB ventilátor hûti, ami LED-enként egyénileg kontrollált modulokat használ, hogy egyöntetû mûködés helyett lehetõvé tegye a “hullámok”, “ciklusok” és más effektek használatát. A 120 mm-es ventilátorok 2000 RPM-ig tudnak felgyorsulni, és 4-pines PWM-mel, RGB kábellel egyaránt rendelkeznek.
A 16,7 milliós színösszetétel (pontosan: 16.777.216) kizárólag az alaplap RGB integrációval lehetséges. Ugyanakkor, kompatibilis alaplap nélkül is lehetséges az elõredefiniált világítássémák használata az ML240R-hez kapott vezérlõ segítségével.
A beépítés során azonban óvatosan kell eljárni: bár a hosszabbítókábelek egy részében vannak a csatlakozásra allkalmas pinek, a vezérlõegység és a ventilátor közti kapcsolatok többsége elég laza, és pusztán a kábel súlya is elegendõ ahhoz, hogy amiatt leoldódjon a kábel. A processzorhûtõkhöz használt RGB csatlakozók rendszerint vékonyabb kábelt és nagyobb, robusztus csatlakozófejet használnak.
A gyártó részérõl egy kifejezetten elegáns megoldás, hogy a lecsatolható elõlap lehetõvé teszi a pumpa megfelelõ orientációjú beépítését, olyan módon, hogy továbbra is látható maradjon a Cooler Master logó. Mikor beszereljük a MasterLiquid ML240R-t, hirtelen annyira kézenfekvõnek tûnik ez a megoldás, hogy nem is értjük, más gyártók miért nem alkalmazzák ugyanezt a felépítést. Ameddig nem kezdik el teljesen interaktív LCD kijelzõkkel elllátni az AIO hûtõrendszereket, valószínûleg ez marad a legjobb módja annak, hogy a logó beszerelés után is látható maradjon.
Teszteredmények, következtetés
Az elõzetes hûtõtesztek alapján egy szemléletes táblázatban össze lehet foglalni, hogyan teljesít a MasterLiquid ML240R RGB más, azonos kategóriába sorolható aktív hûtésekkel szemben. Az NZXT Kraken M22, a Raijintek Orcus 360, és az Enermax LIQFUSION 240 RGB összehasonlítása a következõ eredményeket hozza.
A hõprofilokat tekintve azt láthatjuk, hogy a Cooler Master MasterLiquid ML240R RGB némileg lemarad a Raijintek Orcus 360-hoz képest, de ez a lemaradás mindössze egy tized fokot jelent. Bár ez minimálisnak tûnik, az ML240R RGB ezt az eredményt 33%-kal kisebb hûtõvel és eggyel kevesebb ventilátorral éri el.
Az ML240R RGB-n található 120mm-es ventilátorokat úgy hirdetik, hogy 2000 RPM +/-10%-os sebességre tudnak gyorsulni, a gyakorlatban azonban az átlagos sebességnél jobb eredményt érnek el, kicsivel 2100 RPM felett teljesítenek, ezzel az összehasonlításban szereplõ termékek közt a leggyorsabbnak számítanak. A magas rotációs sebesség azonban magasabb decibel értékkel is jár.
A 100%-os ventilátorsebesség mellett mért 5 decibeles különbségek igen éles versenyt mutatnak. Bár a MasterLiquid ML240R RGB ventilátorai mutatják a legjobb értéket sebesség terén, nem jutottak elsõ helyre a mért zajszint terén. Igaz, azt hozzá kell tenni, hogy az összehasonlításban szereplõ “leghangosabb” opció, az Enermax LIQFUSION 240 sem csap akkora zajt, hogy egy csendes könyvtári beszélgetést megzavarjon, így pusztán mért értékekrõl beszélhetünk.
A közel hallhatatlan "zaj" és a mindösssze néhány decibel különbség önmagáért beszél, ezek közül a Raijintek Orcus 360 tud jobb eredményt hozni, de kizárólag a nagyobb hûtõtestnek és lassabb ventilátornak köszönhetõen.
A teljesítményt összesítõ táblázatok pedig némi betekintést engednek abba, hogyan alakul a hûtési kapacitás a termék árához és a teljes összehasonlítási csoport átlagárához képest. A Cooler Master MasterLiquid és az Enermax LIQFUSION 240 ára nagyon hasonló, ennél némileg olcsóbb az NZXT Kraken M22 és a Raijintek Orcus 360.
FLIR One Pro mérõeszköz segítségével kapott hõkép terén szintén apró különbségek mutatkoznak a pumpa körül és hûtõcsöveknél a teljes- és félsebességû mûködés során. Külön érdekesség, hogy 100%-os rotációs sebességnél maga a ventilátor is további hõt termel.
A MasterLiquid ML240R RGB esetében a Cooler Master egy 240mm-es AIO hûtõberendezést kínál, ami felveti azt a kérdést, hogy akár egy overclockolt, magas TDP értékû processzor esetében is indokolt-e egyáltalán egy 360mm-es hûtõ. Ez a processzorhûtõ láthatóan jobban teljesít, mint nagyobb piaci vetélytársai, rááadásul kisebb, megfizethetõbb kiszerelésben teszi mindezt, emiatt ideális választás bármilyen mainstream gépösszeállításba.
NTG - PCX