Április 24-30. Ingyenes szállítás * részletek: pcx.hu/szallitas

2019. 05. 10

Minden amit a RAM-ról tudni érdemes 1. rész

A rendszermemória napjainkban, azaz a RAM-ok világa.

Sokakban felmerülhet az a kérdés, hogy mi is az a RAM, azaz "random acces memory" magyarul, a közvetlen hozzáférésû memória. Napjainkban rengeteg félével és fajtával találkozhatunk foglalattól, órajelen át, a memória méretéig, gyártók soraival kell szembenéznünk. Mitõl jobb egy memória a másiknál? Milyen processzorokhoz milyen memória passzol? Mire érdemes odafigyelni memóriák vásárlásánál? Ez a cikksorozat arra hivatott hogy megpróbáljuk összefoglalni ezekre a kérdésekre a választ. 

Kezdjük talán az alapoknál, mi az a RAM, és milyen feladatot lát el? A RAM a számítógépünk elsõdleges memóriája, ez tárolja az összes olyan adatot és programot amit a processzornak végre kell hajtania, azonban csak addig képes eltárolni õket, amíg feszültség alatt van a számítógép, áramtalanításakor az összes adat elveszik belõle. A neve abból ered, hogy bármelyik memóriachip részében is helyezkedik el a keresett adat, ugyanannyi idõ alatt lekérhetõ függetlenül az elhelyezkedéstõl. A RAM mellett még egy rendszermemória megtalálható, mégpedig a processzornál, ez pedig a "cache" azaz a gyorsítótár.


SIMM


A memória alapja egy NYÁK-lap. Ezek külsõ burkolatokkal, érintkezõkkel vannak ellátva, amik lehetnek DIMM, SIMM vagy SO DIMM típusúak. A SIMM a 80-s évek elején jelent meg a piacon, és egészen a 90-s évek végéig jelen volt, azonban a DIMM modulok megjelenésével elvesztette jelentõségét. Mi a különbség a kettõ között? A SIMM ( = "single in-line memory module") mind a két oldalán redundás érintkezõk vannak és csupán 32 bites adatcsatornával rendelkezik, míg a DIMM (( = "dual in-line memory module" )) mindkét oldalán különbözõ érintkezõk helyezkednek el, és adatcsatornája 64 bites. Ez az Intel 64 bites sínszélességgel  gyártott processzorainak megjelenésével egyértelmûen a DIMM modulok használatát helyezte elõnybe a 2000-es évek elején. Napjainkban is ezeket a foglalatokat használjuk személyes és szervergépeinkben. A SO DIMM ((="small outline dual in-line memory module")) ennek az érintkezõnek a kisebb méretû változata, nagyjából méretében a fele. Ezeket fõleg olyan területeken használják ahol limitált a hely a memóriáknak, például laptopoknál, notebookoknál, kis méretû számítógépeknél, nagyobb irodai nyomtatóknál, routereknél. Napjainkban a memóriák nagy része hûtõbordával szerelt, ami nevébõl eredõen a memória melegedésének csökkentését szolgálja. Ezeknek rengeteg változata létezik, különbözõ színû, akár RGB-s darabokkal is találkozhatunk.

SODIMM memória

A lapokon továbbá megtalálható több darab memóriachip, amelyek apró cellákra vannak osztva, ebben tárolva az adatokat. A processzor a memóriavezérlõegység segítségével ezekbõl a cellákból kéri le az információt, azonban ez idõbe kerül. Ezt az idõt nevezzük késleltetési értéknek (= "Column Access Strobe (CAS) latency" ), memóriák nevében "CL" és egy érték mutatja, például: CL16. Egy memória sebességét nagyban befolyásolhatja a késleltetési érték.



A memóriát két nagy típusra tudjuk bontani:
A statikus RAM-ra (SRAM "Static Random Access Memory") és a dinamikus RAM-ra (DRAM "Dynamic Random Access Memory").
A statikus memóriánál egy memória cellát egy két állapotú tároló alkot, több tranzisztorral szerelve. Sebessége jóval nagyobb a DRAM moduloknál, azonban jóval drágább kivitelezni, ezért alkalmazzák fõleg a már feljebb említett gyorsítótáraknál. A dinamikus memóriánál egy memória cellán egy kondenzátor és egy tranzisztor található. A DRAM-ok elterjedését fõleg az olcsósága és a kisebb mérete növelte.

SIMM

Lassan el is érünk a ma használt memóriaszabványig, a DDR SDRAM ("double data rate SDRAM")  kétszeres átviteli sebességû memóriákig. Ennek két verziója van. Az egyik amit rendszer memóriának, a másik pedig amit grafikus memóriának használunk. Ebben a cikkben csak az elsõvel fogunk foglalkozni. Elnevezése arra utal, hogy egy azonos órajelû SDRAM-hoz képest kétszer annyi sávszélességgel rendelkezik. Ezt az órajelek és az idõzítések szigorú szabályozásával éri el. Elsõ változatát 2000-ben jelentették be, ezt nevezték DDR SDRAM-nak, azonban mára már DDR1-nek nevezzük legtöbbször. Az évek során egyre nagyobb órajellel, sávszélességgel, és egyre szorosabb idõzítésekkel látták el ezeket a memóriákat. A legutolsó változatot 2014-ben kezdték el forgalmazni DDR4-s jelzéssel. Ezek a modulok a DDR3-ssal szemben kisebb fogyasztással azonban jóval nagyobb memória mérettel rendelkeznek.

DRR4 Trident

Tehát amellett hogy megtudtuk, hogy az idõzítés fontos tényezõ egy memória kiválasztásánál, mit kell még figyelembe vennünk? A DDR4-s memóriák 4, 8 és 16 gigabyte-os méretekben jelentek meg. Napjainkban egy játékra használt PC-nek ajánlott legalább 16 gigabyte memóriával rendelkeznie. Azok akik valamilyen nagyobb erõforrás igényû munkára használják a számítógépüket (Például: videóvágás, 3d-s vizualizáció), ajánlott ennél több memóriát beszerezni. A másik fontos tényezõ a memóriák órajele. A nevébõl adódóan ("double date rate") a memóriáknál az effektív órajelet szokás megjelölni, nem pedig a ténylegeset. Például egy 3200 MHz-es memóriánál az effektív órajel a 3200, viszont a tényleges órajele "csak" 1600 MHz. DDR4-s memóriák esetében 1600-4000 MHz-s effektív órajellel rendelkezõ memóriákról beszélhetünk.  A memória órajele és idõzítése adja meg a tényleges sávszélességet, ezért fontos a minél kisebb idõzítésû, azonban minél nagyobb órajelû memóriák kiválasztása.

Ha szeretnéd jobban megismerni a memóriák kínálatát napjainkban, érdekel a következõ generáció jelenlegi állása, esetleg vásárlás elõtt állsz, javaslom olvasd el az elkövetkezõ cikkünket ezzel kapcsolatban.

DM-PCX

2019. 05. 10

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.