Április 24-30. Ingyenes szállítás * részletek: pcx.hu/szallitas

2019. 01. 18

Erre képes a Samsung 1TB 860 QVO

A Samsung nagyrészt annak köszönhetõen tölt be vezetõ szerepet az SSD iparban, hogy nyitottnak mutatkozott a versenyre a 3D flash termékek terén. A gyártó húzóerõvé vált SSD téren, és rendszerint a Samsung szabja a standardokat a teljesítmény, minõség és szoftveres támogatás terén. Bár a QLC SSD-k terén nem úttörõ szerepet tölt be – az Intel és Micron/Crucial már rendelkeznek saját gyártású QLC SSD-vel -, csak idõ kérdése volt, hogy a Samsung is becsatlakozzon.

A 860 QVO a Samsung legújabb, SATA interfésszel és MJX vezérlõvel ellátott V4 QLC V-NAND SSD-je. Ezek a komponensek együttes erõvel 550/520MB/s szekvenciális olvasási/írási sebességet produkálnak, ami 97,000/89,000 véletlenszerû olvasási/írás IOPS-el párosul. A teljesítmény azonban csak egy része az egyenletnek: a 860 QVO alacsony minõségû QLC flash-t használ, annak érdekében, hogy ezáltal alacsonyabb áron nagyobb kapacitású terméket tegyen elérhetõvé vásárlók széles tömegei számára.

2018-ban kezdõdött a QLC SSD-k bevezetése, de széles körû elterjedésük csak az idei évben kezdõdhet, tehát félig-meddig egy újdonságról van szó. A kritikusok óvatos távolságtartással kezelik ezt a kérdést, amiért a QLC flash eredendõen alacsonyabb írási sebességgel és várható élettartammal rendelkezik, mint a legtöbb modern SSD által hahsznált TLC vagy MLC flash. Ennek ellenére a QLC áttörést hozhat az alacsonyabb árszabású nagyobb tárhelyek terén, ami a felhasználó számára remek hír. Ennek kiemelkedõ példája az Intel 660p, ami megjelenésekor a legolcsóbb minõségi NVMe tárhely volt. Ezt követõen jelent meg a Crucial P1 modellje, hasonlóan alacsony árszabással.

A Samsung 860 QVO megjelenését néhány hónappal ezelõtt leplezte le a cég, majd októberben a Samsung Tech Day után már nevet is lehetett tudni. A bejelentés során röviden bemutatta a 860 QVO-t, valamint érintõlegesen hallhattunk a 980 QVO modellrõl, amirõl egyelõre nem sokat tudni. Mivel más, újonnan megjelenõ SSD-k esetében más típusú flash-t használnak, egy egészen színes termékpalettára számíthatunk, közte nagyobb teljesítményû és hosszabb várható élettartamú, valamint olcsóbb és lassabb modellekkel, így elõrevetíthetõ volt, hogy a 980 QVO egy nagyobb teljesítményû modell lesz. A megjelenés várható idejét azonban nem tudni - egyelõre a 860 QVO-t lehet kapni.

A fogyasztói piac számára már korábban elérhetõk voltak más NVMe QLC SSD-k, de a QVO 860 az elsõ QLC modell, ami SATA interfésszel rendelkezik. A Samsung igencsak mélyre kellett ásson az elérhetõ firmware-ek közt és egy sor változtatást kellett eszközöljön, hogy a jóval komplexebb V4 64-rétegû QLC V-NAND esetében az elvárásoknak megfelelõen magas teljesítményt hozza. A Samsung a 860 QVO-t - ahogy korábban a 860 és 970 EVO modelleket - Intelligent TurboWrite technológiával látta el. Ez a flash memória egy részét elkülöníti SLC mód futtatására, létrehozva ezáltal egy külön gyorsítótárat, ami a beérkezõ adatokat elnyeli és elérhetõvé teszi nagysebességû mûveletek számára.

Valamennyi QVO SSD 6GB statikus írási gyorsítótárral rendelkezik, ami körülményektõl függetlenül változatlan. Emellett van nekik – a meghajtó kapacitásától függõen - egy további 36-72GB intelligens írás gyorsítótár. Ez az intelligens gyorsítótár dinamikusan növekszik és a meghajtón tárolt adatmennyiségtõl függõen egyre nagyobb kapacitással üzemel. Ezáltal igen lenyûgözõ teljesítményt láthatunk az írási teljesítmény terén - kivéve, ha a meghajtón már nincs ehhez elég szabad hely, mert ekkor az intelligens gyorsítótár nem elérhetõ, mindössze a statikus 6GB gyorsítótár fog mûködni. Az 1TB modell esetében az intelligens gyorsítótár akkor kapcsol ki, amikor a meghajtón kevesebb mint 168GB szabad hely van.

A Samsung 860 QVO december 16-án jelent meg, ekkor 1TB, 2TB és 4TB kapacitású modellek váltak elérhetõvé. Ezek mindegyike 550/520 MB/s szekvenciális olvasási/írási sebességgel és 97,000/89,000 véletlenszerû olvasás/írás IOPS értékkel rendelkezik.

A QVO a várható élettartam terén jóval magasabb számokat hozott, mint a szintén QLC-t használó Intel 660p és Crucial P1; 1TB-os modell esetében 360TBW (ez a garanciaidõn belül elviselt teljes írásmennyiség), a 4TB-os esetében pedig 1440TBW. Ami viszont kimaradt, az az ötéves jótállás – a Samsung modell ehelyett három éves gyártói garanciát kapott. Ezen nem feltétlen kell meglepõdni, hiszen a 860 EVO-nál alacsonyabb kategóriás modellrõl beszélünk, ami a piacon elérhetõ olcsóbb SSD-kkel száll versenybe, és ezek többsége 2-3 év gyártói garanciával rendelkezik.

Az SSD-k többségével ellentétben a Samsung 860 QVO AES 256-bit hardveres titkosítással rendelkezik. Ez TCG és Opal 2.0 kompatibilis, emellett támogatja az IEEE1667 specifikációt, ami azt jelenti, hogy használhatjuk Windows BitLockerrel is. A BitLocker igen nagy elõnyt jelent, ha olyan módon akarunk elsõrangú adatbiztonságot, hogy az ne a teljesítmény rovására menjen.

Szoftver és kiegészítõk

A 860 QVO a Samsung legújabb Magician SSD eszköztárával mûködik. Ez lehetõvé teszi a firmware frissítését, a titkosítási lehetõségek beállítását, az SSD élettartamának nyomon követését és számos más dolgot. A Samsung emellett rendelkezésünkre bocsátja a Data Migration szoftvert, ami lehetõvé teszi, hogy a jelenleg használt meghajtóról egy az egyben minden adatot átmásoljunk az újonnan vásárolt SSD-re. Mindkét program ingyenes letölthetõ a Samsung weboldaláról.

Közelebbi megtekintés

A Samsung QVO standard 2,5”os 7mm-es formátumú, és 6GB/s SATA kábellel csatlakozik. Külsõ megjelenésében is impozáns, karcsú fémkeretben foglal helyet.

Az 1TB-os modell külsõ burkolata mögött a létezõ legkisebb, a 860 Evo esetében is látott PCB-t találjuk. Ezen kap helyet egyetlen SSD vezérlõ, DRAM és NAND csomag. A komponensek méretét tekintve a 2,5”-os méret túlzásnak tûnik, de a nagy keret ahhoz szükséges, hogy biztosított legyen a kompatibilitás a ma létezõ standardokkal.

Ugyanazt az MJX vezérlõt láthatjuk, ami a Samsung EVO és PRO modellekben is helyet kapott, így a legtöbb környezzetben nem lesz probléma a kompatibilitással és stabilitással. A vezérlõ az energiahatékonyság érdekében LPDDR4 DRAM-ot is támogat. Mindegyik QVO modell esetében 1MB:1GB a DRAM/flash aránya, ami az 1TB-os esetében 1GB LPDDR4 DRAM csomagot jelent, a 4TB-os modellnél pedig 4GB LPDDR4-et. A használt memória így prémium kategóriába esik, és a DRAM elrendezés egy érdekes tényezõ ennél a terméknél, mert a legtöbb cég költségcsökkentési szempontok miatt inkább kevesebb DRAM-ot használ. Példának okáért: az Intel 660p modellnél ez 256MB DRAM az 1TB-os modell esetében.

1TB teljesítmény

A Samsung 860 QVO teljesítményének értékelésébe bevehetünk más, igen nagy népszerûségnek örvendõ SATA SSD-ket, köztük a Crucial MX500, Toshiba OCZ TR200, WD Blue 3D termékeket, valamint nagytestvérét, a Samsung 860 EVO-t. Ide vehetõ még az Intel 600p, ami a legolcsóbb QLC-alapú NVMe SSD (és a Crucial QLC P1 SSD-jével azonos teljesítményt nyújt), a valós környezetben teszteléshez pedig helyénvaló idevenni a 960GB-os Intel Optane SSD 905P-t és a 2TB-os WD Blue HDD-t referenciának, mint a piacon elérhetõ legjobb és leglassabb tárhely opciókat.

PCMark 8 eredmény

A PCMark 8 olyan benchmark, ami a Microsoft Office, Adobe Creative Suite, World of Warcraft és Battlefield 3 együttesét használja arra, hogy valós körülmények közt tesztelje a merevlemezek teljesítményét. A fent említett opciók közül a Samsung 860 QVO itt 5. helyezést kap, átlagosan 219MB/s sávszélességgel. Ez nem azonos a 860 EVO esetében mért adatokkal, de teljesítményében leköröz számos belépõ szintû TLC SSD-t, köztük a Toshiba OCZ TR200-t. Az MX500 és WD Blue azonban gyorsabbnak bizonyul.

Játékok, töltõképernyõ

A Final Fantasy XIV StormBlood benchmark szintén valós környezetben teszteli a játékok esetében tapasztalható betöltési idõt. Ebben a Samsung 860 QVO átlagos teljesítményt hoz: két másodperccel lassabb, mint más, azonos kategóriájú mainstream SSD-k, de 11 másodperccel gyorsabb, mint egy HDD.

ATTO

Az SSD kereskedõk által a termékeik szekvenciális teljesítményének mérésére használt ATTO betekintést enged abbba, hogyan kezeli az eszköz a különbözõ fájlméreteket. A 860 QVO a gyakorlatban könnyedén eléri a gyártó által közölt 550/520 MB/s olvasási/írási sebesség értéket, ami a hasonló kategóriás SATA SSD-k esetében mérhetõnek megfelelõ érték. Látványos elõnye ezzel szemben egyedül az intel 660p-nek van, ami az NVMe interfésznek köszönhetõen 1.8GB/s sebességre képes.

CrystalDiskMark

A CrystalDiskMark szerint a 860 QVO szintén a hasonló kategóriás SSD-knek megfelelõ teljesítményt nyújt.

Szekvenciális írási sebesség

A hivatalosan feltüntetett írási adatok azonban csak hozzávetõleges képet adnak a teljesítményrõl. A legtöbb SSD gyártó egy SLC gyorsítótár puffert használ, ez az SLC programozású flashnek egy kifejezetten gyors területe, ami a beérkezõ adatokat gyûjti be. Az adatírási sebesség csorbát szenved, amikor a terhelés ezen az SLC gyorsítótáron “túlcsordul”. A 860 QVO esetében az Intelligent TurboWrite 520MB/s írási sebességet tesz lehetõvé (egészen 42GB adatmennyiségig), ennek túlterhelése után a fenntartható adatírási sebesség 80MB/s. Persze ugyanez igaz a legfõbb piaci riválisokra, tehát a TR200 és Intel 660p esetében ugyanezt lehet megfigyelni.

Fogyasztás

Az üresjáratban mért fogyasztás egy fontos tényezõ lehet, különösen, ha laptop számára keresünk új meghajtót. Bizonyos SSD-k sok wattot fogyasztanak terhelés nélkül is, míg más esetben a fogyasztás miliwattokban mérhetõ. Egy meghajtónak lehet ugyan nagy a terhelés alatti fogyasztása, de a nagyobb teljesítmény pontosan azt segíti elõ, hogy minél hamarabb újra üresjáratban legyen, ami végsõ soron az energiatakarékosságot segíti elõ, így érdemes azt megnézni, hogyan teljesít a 860 QVO, amikor nincs nagy terhelés alatt.

Üresjáratban a 860 QVO-nál energiatakarékos üzemmódban 30mW alatti fogyasztás mérhetõ, ami kifejezetten jó eredmény egy SATA SSD számára. A 860 EVO-hoz képest némileg magasabb a fogyasztása – 50GB adatállomány másolása során ez átlagosan 1.9W, maximum 2.32W.

Összegzés

A Samsung elsõsorban azok számára tervezte a 860 QVO-t, akik ahelyett, hogy egyetlen nagy tárhelyet keresnének, inkább egy kisebb SSD-t vennének az operációs rendszer számára, és egy nagyobb HDD-t tárhelynek. Mivel a 860 QVO sorozat 4TB-os modellt is kínál, ez a legtöbb felhasználó igényeit kielégíti.

Összességében ez egy igen jó vételnek mondható, külön hangsúlyt érdemel a gyártási minõség. Felépítését, kinézetét tekintve is esztétikus a 860 QVO - mivel a Samsung nem egy olcsóbb mûanyag keretet használt, külsejét tekintve leginkább a high-end tárhelyekhez hasonlítható.

A 860 QVO egy SATA meghajtóhoz mérten elfogadható teljesítményt nyújt. Nem lenyûgözõen gyors, de valós környezetben más TLC SSD-khez hasonló teljesítményt nyújt. Bizonyos feladatok esetében nem kiemelkedõ a teljesítménye, például nagy fájlok átvitele esetén az Intelligent TurboWrite gyorsítótár "túlcsordulhat", ekkor visszalassul a teljesítmény. Ez a célközönség számára azonban nem probléma – ezen az SSD-n valószínûleg az operációs rendszerünk lesz, valamint a leggyakrabban használt játékok, és a telepítés során zajló nagy adatmozgást követõen a mindennapi használatban már kiváló teljesítményt nyújt a 860 QVO. Amennyiben mégis nagyobb teljesítményre van szükségünk, az eggyel magasabb kategóriás modellek az EVO és PRO sorozat tagjai, ebben az esetben ezek közül érdemes választani.

NTG - PCX

2019. 01. 18

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.