Április 24-30. Ingyenes szállítás * részletek: pcx.hu/szallitas

2021. 08. 16

A Messenger teljeskörû végpontok közti titkosítást kap

A Facebook a Messenger felhasználóinak is a privát kommunikáció lehetõségét ígériA Facebook hirtelen elkezdte bevezetni a végponttól végpontig tartó titkosítást.

Napjaink egyik égetõ problémája az adatbiztonság, mely sajnos az átlagembert is egyre jobban érinti és foglalkoztatja. A kérdés persze jelentõsen túlmutat a privát chatelés kényelmén, hiszen a fókuszált hackertámadások a nagyobb üzleti érdekeltségeket fokozottan veszélyeztetik, ám az átlagember számára biztonságot nyújt az a gondolat, hogy elsõszámú kommunikációs felületén úgy beszélgethet ismerõseivel, hogy azt kizárólag a meghívott felek láthatják. Úgy tûnik, hogy a kérdésben erõsen érintett Facebook végre elérkezettnek látta az idõt, és végre megteszi az oly régen várt gesztust a felhasználók felé.

Végponttól végpontig. (Bryce Durbin / TechCrunch)


A Facebook a múlt hét végén jelentkezett az újdonság hírével, miszerint újabb lépést tesz a privát kommunikáció védelme felé, nevezetesen a végpontok közötti titkosítás bevezetésével. A döntés hosszú ideje váratott magára, de többek között azért is idõszerû, mivel az évekkel ezelõtt felvásárolt WhatsApp alkalmazásuk már lehetõvé teszi, hogy a hívások során végpontok közötti tikosítást alkalmazzunk. A közösségi médiát meghatározó, sõt uraló vállalat nem csak a reklámbevételekben úszik, hiszen már régóta kritikák és javaslatok áradata zúdul feléjük, melyeket az egymást követõ adatkezelési botrányaik még tovább erõsítettek. Az sem újkeletû információ, hogy más ipari szereplõkkel egyetemben a Facebook is az utolsó betûig megõrzi a regisztrált profilokhoz köthetõ tevékenységünket, beleértve a beszélgetéseinket is, melyekkel talán konkrétan nem kereskednek, mindenesetre hozzá tartoznak ahhoz az értékes adattömeghez, mely elõsegíti számukra, hogy folyamatosan a csúcson maradhassanak. A felhasználókért folytatott versenyhez azonban hozzá tartozik, hogy már az olyan, viszonylag fiatal belépõk is megoldották a titkosítást, mint a Zoom, nem beszélve a Telegramról, mely jelenleg is rengeteg beszélgetni vágyót csábít magához, például a Messenger rovására.

Hanghívások és videobeszélgetések is titkosíthatók lesznek.


A Facebook fejeként jól ismert Mark Zuckerberg a közelmúltban is egyre többször beszélt a küszöbön álló változásokról, melyek új, színes és divatos funkciók helyett már a biztonságra, illetve az úgynevezett magánszférára gyakorolt pozitív hatásokra helyezik majd a hangsúlyt, ám egészen mostanáig kínosan ügyelt rá, hogy ezzel kapcsolatban ne áruljon el konkrétumokat, és legfõképpen dátumot. Olyannyira, hogy még pár hónapja is arról olvashattunk, hogy egyhamar nem számíthatunk a Facebooktól a titkosított kommunikáció beépítésére. A nagy nehezen bejelentett felzárkózás tehát kötelezõ lépésnek tekinthetõ, és ahogy tájékoztatójukban nagyvonalúan fogalmaznak, az E2EE "iparági szabvánnyá válik". Az End-to-end encryption, avagy végponttól végpontig terjedõ titkosítás lényege, hogy az üzenetek titkosított formában kerülnek elküldésre, a feloldókulcsot pedig kizárólag a beszélgetésben résztvevõ felek birtokolják. Ezzel kiszûrhetõ, hogy az információt illetéktelenek – beleértve a telekommunikációs- és internetszolgáltatókat is – megtekinthessék, vagy akár módosíthassák, de ha rögzítik is az adatfolyamot, az számukra is csak kódolt formában válik elérhetõvé. Nem elhanyagolható szempont, hogy ezek a kódolt tartalmak a hatóságok számára is csak minimális értékkel bírhatnak, tehát ha a vállalatoknak esetleg ki is kell adniuk azt, az adatszolgáltatással lényegében nem sértik meg ügyfeleik magánéletét.

Tovább bõvül az eltûnõ üzenetek funkciója is.


A Messenger részben már megkapta ezt a funkciót, hiszen bár alapvetõen nem volt aktív, a szöveges üzenetküldésnél aktiválható volt a privát beszélgetés, azonban a naponta 150 milliónál is több videóbeszélgetés esetén nem élhettünk a lehetõséggel. Ezek mellett persze a felhasználói élményt is csiszolgatják új beállításokkal, például nagyobb szabadságot kapunk az eltûnõ üzenetek lejárati idejének megszabására. Eddig 15 perc, 4 és 24 órás opciók között választhattunk, mostantól viszont akár 5 másodperces önmegsemmisítés is lehetséges. Ahogy azt megszokhattuk, egyfajta korlátozott bétateszt segíti a bevezetést, így néhány felhasználó például elõbb találkozik majd a végponttól végpontig titkosított csoportos csevegések és hívások lehetõségével "olyan barátok és családtagok között, akiknek már van egy meglévõ csevegõszáluk vagy már kapcsolatban állnak". Mint kiderült, ezzel lassan a teljes szolgáltatás-palettájukat lefedik, ugyanis egy „korlátozott hozzáférésû teszt” keretében az Instagramot is beemelik a klubba, így lesznek, akik a közvetlen üzenetek esetén is aktiválhatják az E2EE funkciót.

Az Isntagram is megkapja a magunkét. (Kép: androidpolice.com)


A tesztidõszak megkezdésével tehát a chat mellett a hang- és videohívások is végpontok közötti titkosítással lesznek folytathatók, amennyiben a facebook láthatatlan keze minket is kihúz a kalapból. Ettõl a pillanattól kezdve azt is megszabhatjuk, hogy ki érheti el csevegési listánkat, ki kerülhet a kérések mappába, megakadályozhatjuk a kéretlen interakciókat és persze azt is, hogy nem kívánatos üzeneteket kapjunk. A lépés amúgy igen érdekes idõpontban született meg, hiszen az Apple éppen a zaklatásokra szakosodott, a sajtó által csak "pedofilszûrõként" emlegetett üzenetellenõrzõ funkciója miatt magyarázkodik. A Facebook idevágó bejegyzése a messengernews.fb.com oldalon olvasható.

2021. 08. 16

Billentyűzet kiosztások: 5 leggyakoribb típus és azok különbségei

Billentyűzet kiosztások: 5 leggyakoribb típus és azok különbségei
A billentyűzetek világa bonyolult, mégis alapvető része mindennapi munkánknak, hiszen szinte minden digitális eszközön használjuk őket. A billentyűzetek nemcsak a hardver részei, hanem különféle kiosztásokban is elérhetők, amelyek a nyelvek, kultúrák és a felhasználói szokások függvényében különböznek.
Ahhoz, hogy igazán megértsd, miért fontos a megfelelő billentyűzet kiosztás, és hogyan befolyásolják a napi munkádat, érdemes kicsit jobban beleásni a témába.
Mi az a billentyűzet kiosztás?
Az angol QWERTY billentyűzet kiosztás – a világ vezető választása
A Dvorak billentyűzet kiosztás – a gyorsaságra optimalizálva
Az AZERTY billentyűzet kiosztás – a francia nyelv igényeihez igazítva
A QWERTZ billentyűzet kiosztás – a német nyelv sajátosságaihoz igazítva
A JIS (Japanese Industrial Standard) billentyűzet kiosztás – a japán karakterekhez igazítva
A billentyűzet kiosztások fontossága a mindennapi használatban
Gyakran ismételt kérdések
Záró gondolatok
Mi az a billentyűzet kiosztás?
A billentyűzet kiosztás (más néven „keyboard layout”) a billentyűzet gombjainak elrendezését és funkcióit jelenti. Ez határozza meg, hogy melyik billentyű mit csinál, és hogy melyik karakterek, szimbólumok vagy speciális funkciók érhetők el rajtuk. Az, hogy egy billentyűzet milyen kiosztást használ, nemcsak a gé

Billentyűzet tisztítás: 5 bevált módszer a szennyeződések eltávolítására

Billentyűzet tisztítás: 5 bevált módszer a szennyeződések eltávolítására
Ha sokat ülsz gép előtt – legyen az munka, tanulás, vagy játék – egy idő után szembetűnő lehet, hogy a billentyűzet nem pont úgy néz ki, mint amikor először kibontottad a dobozból. A billentyűzet tisztítás nemcsak esztétikai kérdés, hanem higiéniai szempontból is fontos. Egy elhanyagolt klaviatúra nemcsak poros, zsíros és morzsás lesz, de baktériumok, allergének és egyéb szennyeződések melegágya is lehet.
A jó hír az, hogy nem kell IT-gurunak lenned ahhoz, hogy kitakarítsd, viszont nem árt, ha olyan tanácsokat kapsz, amiket egy tapasztalt szakértő is megfogadna. Ebben a cikkben ebben segítek.
Miért olyan fontos a billentyűzet rendszeres tisztítása?
Hogyan készülj fel a billentyűzet tisztításra?
A külső felület megtisztítása
A rések és a billentyűk közötti terület tisztítása
Mélytisztítás: amikor szétszeded a billentyűzetet
Vezeték nélküli és laptop billentyűzetek sajátosságai
Milyen gyakran érdemes tisztítani a billentyűzetet?
Mit kerülj el mindenképpen?
Egy jól karbantartott billentyűzet sokáig társad marad
Gyakran ismételt kérdések
Miért olyan fontos a billentyűzet rendszeres tisztítása?
Az emberek hajlamosak megfeledkezni róla, de a billentyűzet az egyik leggyakrabban használt eszköz a számítógépen. Akár napi több órán keresztül használod, a kezedről, a környezetből és a l

Billentyűzet vásárlás: 6 tipp, hogyan találj rá a számodra legjobb típusra

Billentyűzet vásárlás: 6 tipp, hogyan találj rá a számodra legjobb típusra
Amikor billentyűzet vásárlásra kerül sor, gyakran úgy érezhetjük, hogy annyi lehetőség közül kell választanunk, hogy nem is tudjuk, hol kezdjünk neki. A billentyűzetek világa sokkal változatosabb, mint azt elsőre gondolnánk, és az egyik legfontosabb eszköz, amivel nap mint nap dolgozunk.
Legyen szó munkahelyi használatról, játékokról, vagy csak napi szintű szövegbevitelről, a megfelelő billentyűzet kulcsfontosságú lehet a hatékonyságod és kényelmed szempontjából.
Ahhoz, hogy a lehető legjobb döntést hozd meg, fontos, hogy tudd, mit keresel, mi az, ami igazán fontos számodra, és mi az, amire nincs szükséged. Lépjünk hát végig együtt a legfontosabb szempontokon, amiket figyelembe kell venned billentyűzet vásárlás előtt!
Billentyűzet vásárlás tippek
Billentyűzet vásárlás tippek
A legfontosabb kérdés: Mi a célod a billentyűzettel?
Mechanikus vagy membrános billentyűzet?
A megfelelő forma és elrendezés kiválasztása
A csatlakozás típusa: USB vagy vezeték nélküli?
Mekkora billentyűzetre van szükséged?
Billentyűzetek kiegészítő funkciói
A billentyűzet ár és minőség
Gyakran ismételt kérdések
Záró gondolatok
A legfontosabb kérdés: Mi a célod a billentyűzettel?
Mielőtt elkezdenél kutatni, próbáld meg tisztázni magadban, hogy mi a fő célod a billentyűzettel. Az egyes típusok más-más ig�
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.