A Facebook a Messenger felhasználóinak is a privát kommunikáció lehetõségét ígéri
Napjaink egyik égetõ problémája az adatbiztonság, mely sajnos az átlagembert is egyre jobban érinti és foglalkoztatja. A kérdés persze jelentõsen túlmutat a privát chatelés kényelmén, hiszen a fókuszált hackertámadások a nagyobb üzleti érdekeltségeket fokozottan veszélyeztetik, ám az átlagember számára biztonságot nyújt az a gondolat, hogy elsõszámú kommunikációs felületén úgy beszélgethet ismerõseivel, hogy azt kizárólag a meghívott felek láthatják. Úgy tûnik, hogy a kérdésben erõsen érintett Facebook végre elérkezettnek látta az idõt, és végre megteszi az oly régen várt gesztust a felhasználók felé.
A Facebook a múlt hét végén jelentkezett az újdonság hírével, miszerint újabb lépést tesz a privát kommunikáció védelme felé, nevezetesen a végpontok közötti titkosítás bevezetésével. A döntés hosszú ideje váratott magára, de többek között azért is idõszerû, mivel az évekkel ezelõtt felvásárolt WhatsApp alkalmazásuk már lehetõvé teszi, hogy a hívások során végpontok közötti tikosítást alkalmazzunk. A közösségi médiát meghatározó, sõt uraló vállalat nem csak a reklámbevételekben úszik, hiszen már régóta kritikák és javaslatok áradata zúdul feléjük, melyeket az egymást követõ adatkezelési botrányaik még tovább erõsítettek. Az sem újkeletû információ, hogy más ipari szereplõkkel egyetemben a Facebook is az utolsó betûig megõrzi a regisztrált profilokhoz köthetõ tevékenységünket, beleértve a beszélgetéseinket is, melyekkel talán konkrétan nem kereskednek, mindenesetre hozzá tartoznak ahhoz az értékes adattömeghez, mely elõsegíti számukra, hogy folyamatosan a csúcson maradhassanak. A felhasználókért folytatott versenyhez azonban hozzá tartozik, hogy már az olyan, viszonylag fiatal belépõk is megoldották a titkosítást, mint a Zoom, nem beszélve a Telegramról, mely jelenleg is rengeteg beszélgetni vágyót csábít magához, például a Messenger rovására.
A Facebook fejeként jól ismert Mark Zuckerberg a közelmúltban is egyre többször beszélt a küszöbön álló változásokról, melyek új, színes és divatos funkciók helyett már a biztonságra, illetve az úgynevezett magánszférára gyakorolt pozitív hatásokra helyezik majd a hangsúlyt, ám egészen mostanáig kínosan ügyelt rá, hogy ezzel kapcsolatban ne áruljon el konkrétumokat, és legfõképpen dátumot. Olyannyira, hogy még pár hónapja is arról olvashattunk, hogy egyhamar nem számíthatunk a Facebooktól a titkosított kommunikáció beépítésére. A nagy nehezen bejelentett felzárkózás tehát kötelezõ lépésnek tekinthetõ, és ahogy tájékoztatójukban nagyvonalúan fogalmaznak, az E2EE "iparági szabvánnyá válik". Az End-to-end encryption, avagy végponttól végpontig terjedõ titkosítás lényege, hogy az üzenetek titkosított formában kerülnek elküldésre, a feloldókulcsot pedig kizárólag a beszélgetésben résztvevõ felek birtokolják. Ezzel kiszûrhetõ, hogy az információt illetéktelenek – beleértve a telekommunikációs- és internetszolgáltatókat is – megtekinthessék, vagy akár módosíthassák, de ha rögzítik is az adatfolyamot, az számukra is csak kódolt formában válik elérhetõvé. Nem elhanyagolható szempont, hogy ezek a kódolt tartalmak a hatóságok számára is csak minimális értékkel bírhatnak, tehát ha a vállalatoknak esetleg ki is kell adniuk azt, az adatszolgáltatással lényegében nem sértik meg ügyfeleik magánéletét.
A Messenger részben már megkapta ezt a funkciót, hiszen bár alapvetõen nem volt aktív, a szöveges üzenetküldésnél aktiválható volt a privát beszélgetés, azonban a naponta 150 milliónál is több videóbeszélgetés esetén nem élhettünk a lehetõséggel. Ezek mellett persze a felhasználói élményt is csiszolgatják új beállításokkal, például nagyobb szabadságot kapunk az eltûnõ üzenetek lejárati idejének megszabására. Eddig 15 perc, 4 és 24 órás opciók között választhattunk, mostantól viszont akár 5 másodperces önmegsemmisítés is lehetséges. Ahogy azt megszokhattuk, egyfajta korlátozott bétateszt segíti a bevezetést, így néhány felhasználó például elõbb találkozik majd a végponttól végpontig titkosított csoportos csevegések és hívások lehetõségével "olyan barátok és családtagok között, akiknek már van egy meglévõ csevegõszáluk vagy már kapcsolatban állnak". Mint kiderült, ezzel lassan a teljes szolgáltatás-palettájukat lefedik, ugyanis egy „korlátozott hozzáférésû teszt” keretében az Instagramot is beemelik a klubba, így lesznek, akik a közvetlen üzenetek esetén is aktiválhatják az E2EE funkciót.
A tesztidõszak megkezdésével tehát a chat mellett a hang- és videohívások is végpontok közötti titkosítással lesznek folytathatók, amennyiben a facebook láthatatlan keze minket is kihúz a kalapból. Ettõl a pillanattól kezdve azt is megszabhatjuk, hogy ki érheti el csevegési listánkat, ki kerülhet a kérések mappába, megakadályozhatjuk a kéretlen interakciókat és persze azt is, hogy nem kívánatos üzeneteket kapjunk. A lépés amúgy igen érdekes idõpontban született meg, hiszen az Apple éppen a zaklatásokra szakosodott, a sajtó által csak "pedofilszûrõként" emlegetett üzenetellenõrzõ funkciója miatt magyarázkodik. A Facebook idevágó bejegyzése a messengernews.fb.com oldalon olvasható.