A Google nem asszisztál tovább a harmadik féltõl származó hívásrögzítõk terjesztéséhez
A Google a hírek szerint keményen leszámol a hivatalos digitális áruházukban összegyûlt hívásrögzítõ alkalmazásokkal, amelyek kifejezetten az Android okostelefonok számára készültek. A cég kommunikációja alapján 2022. május 11-tõl kezdve, az alkalmazásfejlesztõk nem tudnak majd hívásrögzítési funkciót kínálni harmadik féltõl származó szoftvereken keresztül, mely a közönség körében "titokban" igen népszerû funkciónak számít. A vállalat nemrégiben változtatásokat eszközölt a Google Play Store szabályzatában, és ezek egyike a hívásrögzítõ alkalmazások kiirtását célozza a teljes Android platformról. Az új irányelv szerint az ilyen alkalmazások a továbbiakban nem használhatják a Play Store-ban a hívásrögzítéshez az Accessibility API-t. De hogy mit is jelent ez az Android okostelefonok felhasználói számára?
Ez lényegében azt jelenti, hogy azok az Android okostelefon-tulajdonosok, akik alapból olyan okoskészüléket használnak, melyek nem rendelkeznek gyárilag beépített hívásrögzítõvel, azok május 11. után nem lesznek képesek a ki- és bemenõ telefonhívások lementésére a megszokott fájlformátumok egyikében sem. Fontos részlet azonban, hogy az új irányelvi változások – amelyeket elõször egy Reddit-felhasználó, NLL Apps szúrt ki – csak a harmadik féltõl származó hívásrögzítõ alkalmazásokat érintik. A natív hívásrögzítõ funkció továbbra is a megszokott módon mûködik, ha tehát egy felhasználó okostelefonján van beépített lehetõség a privát beszélgetések rögzítésére, akkor továbbra is minden további nélkül használhatja azt. Ez persze sokak számára inkorrekt kiskapunak tûnhet, mivel lesznek, akik a hívásokat továbbra is felvehetik, csak éppen nem egy külön telepített, harmadik féltõl származó alkalmazással. A hívásrögzítést kínáló telefonok között megtalálhatók a Xiaomi, illetve a Samsung és a Google Pixel egyes telefonjai. Ezek a kivételek azért maradnak fenn, mert a gyári rendszeralkalmazások nagyjából bármilyen engedélyt megkaphatnak, mivel már elõre telepítve vannak a telefonokra.
A keresõóriás egy ideje már dolgozik azon, hogy a hívásrögzítést leállítsa az Androidos készülékeken. Az Android 6-on például blokkolta a valós idejû hívásrögzítéshez való hozzáférést, az Android 10-en pedig tovább korlátozta a mikrofonon keresztüli hívásrögzítés lehetõségét. A hívásrögzítõ szoftverek azonban az Android 10 és késõbbi verziókon az Accessibility Service-t (hozzáférési szolgáltatás) kezdték el használni a hívások rögzítésére, így jelenleg egy hívásrögzítõ telepítésekor a telefon akadálymentesítési szekciójában engedélyt kell adni az aktiváláshoz. A Google a fejlesztõi szemináriumában is igyekezett tisztázni a drasztikus szabályzatváltozásokat. "Ha az alkalmazás a telefon alapértelmezett tárcsázója, és elõre be van töltve, az akadálymentesítési képesség nem szükséges a bejövõ hangfolyamhoz való hozzáféréshez, és így nem sérti a szabályokat" – mondta az elõadó a Google Play irányelvek frissítéseit ismertetõ webináriumon. Ezek az appok nemcsak a telefon belsõ memóriájához, hanem egy felhõalapú tárolószolgáltatáshoz, például a Google Drive-hoz is csatlakozhatnak, és másodpercek alatt szinkronizálhatják a felvételeket. A Google úgy döntött, hogy radikálisan blokkolja ezeknek az alkalmazásoknak a mûködését, amelyek megsérthetik az adatvédelmet.
Az NLL Apps által kiszúrt változtatási napló szerint a tiltás a bluetooth eszközöket is magában foglaló kétirányú hívásfelvételt, a mikrofonos és hangszórós felvételt, illetve a csendes felvételt érinti. Az alapból elérhetõ, beépített funkció hiányában persze továbbra is van egy alternatív lehetõség a tiltás kijátszására. Ezt a telefon root jogának megszerzésével lehet elérni, ám a telefonok bootloaderének megnyitása, a módosított Android-rendszerek telepítése és a teljes hozzáférés megszerzése, a hétköznapi felhasználók számára nem feltétlenül világos vagy akár vonzó procedúra.