Az ingyenes és reklámmentes YouTube Vanced app kénytelen befejezni mûködését
Az okostelefonos felhasználók egyik régi vágya volt, hogy a YouTube-on elérhetõ tartalmak háttérben, illetve lezárt képernyõ mellett is élvezhetõk legyenek, úgy, ahogy azt a zenelejátszó szoftverek többségétõl megszoktuk. A YouTube ezt a vágyat végül teljesítette, ám ezt egy Premium elõfizetés megváltásához kötötte, anélkül a hivatalos telefonos alkalmazás továbbra is elnémul amint ablakot váltunk, hogy más alkalmazást, pl. egy böngészõt használjunk. Többek között itt jött képbe a nem hivatalos YouTube Vanced projekt, mely reklámmentességet és extra funkciókat kínált, a Google közbelépése tehát csak idõ kérdése volt.
Ennyi volt, a népszerû YouTube Vanced alkalmazás hamarosan megszûnik, köszönhetõen a Google közbelépésének, mely az alkalmazás 2018-as felbukkanása óta lógott a levegõben. A videós platformot tulajdonló Google nemrég egy felszólító levelet küldött a Vanced tulajdonosainak, melyben arra kényszerítette a fejlesztõket, hogy hagyjanak fel az alkalmazás terjesztésével és fejlesztésével. "Arra kértek minket, hogy távolítsunk el minden utalást a 'YouTube'-ra, változtassuk meg a logót, és távolítsunk el minden YouTube-termékekkel kapcsolatos linket" – írja a Vanced csapat egyik adminja a The Verge-nek küldött Discord-üzenetben. Az ingyenesen elérhetõ és használható szolgáltatás üzemeltetõi jelezték, hogy az elkövetkezõ napokban eleget tesznek a Google felszólításának, vagyis megszüntetik az általuk létrehozott letöltési forrást és lényegében véget vetnek a projektnek.
A Vanced olyan, kifejezetten Androidra készített harmadik féltõl származó YouTube-alkalmazás, mely lehetõvé teszi a felhasználók számára, hogy Prémium elõfizetés nélkül blokkolják az összes videohirdetést a YouTube-on, így az ott elérhetõ tartalmak felugró reklámblokkok nélkül tekinthetõk meg. A projekt, melyet ma letisztult és kényelmes YouTube felületként ismerhetünk, olyan hirdetésblokkolóként kezdte, mely az eredeti YouTube appot egészítette ki. Különlegességét akkor az adta, hogy a vanced microG mod miatt nem igényelt root jogokat, tehát a rendszer körülményes módosítása nélkül is azonnal használható volt, ráadásul támogatta a Google/YouTube fiókokkal történõ bejelentkezést is. Ez nagyban hozzájárult az önálló alternatívává fejlõdõ app népszerûségéhez, mely nem meglepõ módon a hivatalos Play Áruházban sosem volt megtalálható. A letöltéshez létrehozott weboldalra 2020-ban felkerült a kiegészítõ Manager alkalmazás is, melyben a sokak számára nehezen kibogozható .apks formátumú appok és az aktuális frissítéseik voltak könnyen kezelhetõk.
Az eredeti Vanced mellé idõvel megérkezett a YouTube Music szolgáltatást helyettesítõ Vanced Music is, mely szintén a reklámmentességgel és a háttérben történõ lejátszással hódított a fizetni nem óhajtó felhasználók körében, míg a beépülõ SponsorBlock funkció a videók szponzorált blokkjait segített átugrani. Az új verziók már egy valódi fekete témát is tartalmaztak, továbbá olyan testreszabási lehetõségeket, amelyeket a hivatalos YouTube Android alkalmazás nem kínál. A YouTube-hoz hozzáférõ, harmadik féltõl származó alkalmazások között a Google korábban is tisztogatott már, tavaly például offline állapotba kényszerítette a Discord két népszerû zenei botját – Rythm és Groovy Discord – melyekkel a beszélgetések résztvevõi közösen hallgathattak reklámmentes zenét. Érdekes, hogy mindössze néhány héttel késõbb a Google elkezdte tesztelni a Discord reklámokkal megtámogatott YouTube-integrációját.
"A Vanced megszûnt" – olvasható a Vanced tulajdonosainak Telegram-üzenetében. "Az elkövetkezõ napokban a letöltési linkeket eltávolítjuk. A Discord szerver, a Telegram chat és a subreddit egyelõre megmarad. Tudjuk, hogy ezt nem akartátok hallani, de ezt kellett tennünk. Szeretnénk megköszönni mindenkinek a támogatást az évek során" – írják a búcsúüzenetben. Az alkalmazásokat a jogi következmények elkerülése érdekében a GitHub-ról is eltávolították, míg az oldaluk most a Brave böngészõt és az AdGuard alkalmazást ajánlja a reklámmentességre vágyó felhasználóknak. A telepített appok ugyan még mûködnek, de a frissítések elmaradásával valószínûleg elévülnek és használhatatlanná válnak majd, mely a fejlesztõk szerint nagyjából 2 éven belül biztosan bekövetkezik.