Hordozható SSD 30 TB kapacitással, alig több, mint 10 ezer forintért? Óvakodjunk tõle!
Ha valami túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, akkor valószínûleg nem is lesz az. Ez az elsõ dolog, ami eszünkbe juthat, amikor meglátjuk, hogy az USA egyik legismertebb kereskedõhálózata, a Walmart egy 30 TB-os hordozható SSD-t 39 dollárért árul, ami alig 15 ezer forint. A meghajtó több szempontból is távol áll a vásárlásra ajánlott kategóriától, a kerülendõ tételek listáján viszont elõkelõ helyet érdemel.
A Ray Redacted nevû Twitter felhasználó nemrég vásárolt egy ilyen "30 TB-os hordozható SSD-t" pusztán a vicc kedvéért, ám nem az amerikai boltból, hanem az eredeti felbukkanási helyérõl, mely nem más, mint az AliExpress. Az olcsó kütyük és elképesztõ átverések otthonaként ismert távolkeleti webáruházban, még a Walmartnál is olcsóbban, mindössze 31.40 dollárért árulják a terméket, mely azt ígéri, hogy 30 db 1TB-os merevlemezt helyettesít, egyetlen kompakt, USB-s eszközben. Esztétikailag a "hordozható SSD" a népszerû Samsung T5 klónja, a kínai koppintás még a T5-öshöz hasonló szöveget is használ. Bár USB 3.1 meghajtóként hirdetik, Ray késõbb arra is rájött, hogy csak USB 2.0 sebességgel mûködik. A lényeg azonban csak ezután jön, mivel a hordozható SSD belsõleg egy kicsi zöld NYÁK-kal (HUB-TF2) rendelkezik, amely két microSD-kártyát hordoz, ragasztva. Ugyanebbõl az átverésbõl többféle változat is létezik, egy másik Twitter-felhasználó például elárulta, hogy az õ hordozható SSD-je két microSD-kártya helyett egy USB-pendrive-ot rejtegetett a belsejében. Más szóval a hordozható SSD csak egy USB-hub különbözõ microSD-helyekkel, vagy a másik esetben valamilyen olcsóbb USB-pendrive jóval az állítólagos kapacitás alatt.
Nem ez az elsõ eset, hogy kétes specifikációjú tárolóeszközöket látunk, de láthatóan egyre több helyen bukkannak föl, például olyan könnyen hozzáférhetõ felületeken, mint a Facebook Marketplace, ahol a naiv érdeklõdõk súlyos ezreket bukhatnak a tájékozatlanságukon. Hamis USB-pendrive-ok, SSD-k és SD-kártyák már mindenütt jelen vannak a piacon, ezért vásárláskor óvatosnak kell lenni, fontos tisztában lenni vele, hogy milyen árat is képviselnek a hasonló eszközök. Mindezek ellenére a tárgyban szereplõ "hordozható SSD" egészen érdekes módon összetett megoldás. A csaló két microSD-kártyát használ, és egy feltört firmware-t társít hozzájuk, így csatalakoztatás esetén egy tetszõlegesen megadott, téves kapacitást láthatunk. A microSD-kártyák tényleges mérete nem fontos, mivel a firmware becsapja a Windowst, hogy az elérhetõ tárhely nagyobb, mint amekkora valójában.
Ray meghajtója esetében a Windows két 15 TB-os meghajtóként érzékeli a készüléket. A valóságban a microSD-kártyák nyilván kisebbek voltak, hiszen még a prémium kategóriás memóriakártyáknál sem találkozhatunk ilyennel. Megjegyezte, hogy az USB-C-rõl USB-C 3.1-re csatlakozó kábel szintén csak látszat, és a meghajtó ragaszkodik az USB 2.0 szabványhoz, tehát még a gyors adatátvitelt sem teljesíti. Akinek már került a keze ügyébe ilyen hamisított termék, az valószínûleg már jól tudja, hogy mire számíthat, amikor használatba veszi. A feltört firmware új adatokkal írja felül a korábbiakat, de megtartja a könyvtárakat, hogy elsõre ne tûnjön fel a csalás. A gond csak az, hogy amikor megpróbálunk hozzáférni a fájljainkhoz, nincs ott semmi. Reméljük csak másoltunk, és nem áthelyeztünk… A fogyasztóknak óvatosnak kell lenniük, amikor online vásárolnak árut, legyen szó akár számítógépes hardverrõl, akár más kategóriáról. Ez manapság még fontosabb, mivel az olyan nagynevû kiskereskedõk, mint a Newegg és a Walmart engedélyezték, hogy eladók harmadik félként használják platformjaikat, ám idõpbe telhet, mire egy-egy hasonló hamisítvány miatt végül eltávolítják az ilyen alakokat.
Bár attól még messze vagyunk, hogy fillérekért vehessünk végtelen kapacitást kínáló SSD-ket, ahhoz egyre közelebb kerülünk, hogy az átlag felhasználók is nyugdíjazhassák végre a gépházban rezonáló merevlemezes backup meghajtókat. Ha egy ennyire csábító ajánlattal találkozunk, vagy idõsebb rokonaink hiszik azt, hogy megütötték a fõnyereményt, jobb, ha tisztában vannak vele, hogy az ilyen kereskedõk pont a tájékozatlanságra utaznak. Hasonló esetben elõbb bátran nézünk szét a hagyományos hardverkínálatban, ahol látni fogjuk, hogy még egy sima 256GB-os pendrive-nak is megkérik az árát, az 1-2 TB-os SSD-k pedig még távol állnak az ajándék kategóriától. A 30TB-os címkével ellátott "SSD" amúgy még mindig megtalálható a Wallmart kínálatában, annak ellenére, hogy már bebizonyosodott róla, valójában mit rejt a doboz.