2022. 10. 24

A leggyakoribb számítógép-szerelési hibák

Mire figyeljünk gépszereléskor, avagy tanácsok az elsõ PC megépítéséhezHa odafigyelünk, elegedettek leszünk a PC-nkkel!

Ezúttal a leggyakoribb PC-építési hibákat sorakoztattuk fel, amelyeket az elsõ alkalommal építõk követnek el, vagy akár azok, akik az elsõ projekt óta nem jöttek rá minden fontos részletre. Ha ismerjük ezeket a hibákat, jobban felkészülhetünk a közelgõ összeállítás során felmerülõ problémák kezelésére, elkerülésére. Ha az elsõ játékgépünk építését tervezgetjük, sok mindent át kell gondolnunk. Az alkatrészek kiválasztásától kezdve az új számítógép összeszerelésén sok feladatunk lesz, melyet a programok és szoftverek telepítése koronáz meg, a már mûködõ gépünkre. És bár manapság már rengeteg útmutatót találunk arról, hogyan rakjuk össze a saját számítógépünket, arról már jóval kevesebbet, hogy mit ne csináljunk semmiképpen sem, az elsõ gépépítés alkalmával.

Az alapos felksézülés a legelsõ lépés. (Kép: ASUS)


Az igazság az, hogy annyi minden történik, és annyi mindent kell figyelembe venni, amikor az elsõ számítógép formát ölt, hogy néhány kezdõ hiba elkövetése nem csak meglehetõsen gyakori, de alapos felkészülés nélkül szinte elkerülhetetlen. Természetesen ezek a hibák általában még nem jelentik a világ végét, ha azonban nem vigyázunk, komoly károkat okozhatunk a számítógépben. De még a legjobb esetben is bosszankodni fogunk, mikor rájövünk, hogy egy kis odafigyeléssel mennyit tehettünk volna egy stabilabb, kiegyensúlyozottabban teljesítõ, illetve idõtállóbb gépért. Néha a gyakori hibák és a feladattal kapcsolatos problémák ismerete legalább annyira hasznos, mint a helyes lépések és az építési folyamat teljességének ismerete. Figyeljünk oda a megfelelõ szerelési sorrendre; tartsuk külön és meghatározott helyen az alkatrészeket, csavarokat és kávbeletek; szerezzünk be mindent, amire szükségünk lesz, és így tovább. Ez a kis összeállítás tehát egy tömör útmutató, mely némi betekintést nyújt olyan lehetséges buktatóba, amelyekbe az építkezés során belefuthatunk, de akár el is kerülhetjük õket.

Gyakori hibák az alkatrészek kiválasztásakor

Lehetõleg 2 vagy 4 egyforma RAM-ot használjunk. (Kép: Lifewire)

  • Olcsó, gyenge minõségû tápegység vásárlása
  • Túl sokat költeni a kevésbé fontos összetevõkre és túl keveset a fontos összetevõkre (pl. drága gépház és gyors tuning ram, gyenge CPU és alaplap)
  • Véletlenül olyan komponensek kiválasztása, amelyek nem kompatibilisek egymással (pl. M.2-es SSD régebbi alaplapok mellé)
  • Egy OC-kompatibilis CPU és egy OC-kompatibilis alaplap párosítása (chipset és VRM)
  • Túl erõs vagy túl gyenge grafikus kártya kiválasztása egy gyenge CPU-hoz és gyors monitorhoz (pl. RTX 4090 VGA, i3 CPU és 17 colos irodai kijelzõ)
  • A monitor és a GPU portjainak, és a megfelelõ videokábel figyelmen kívül hagyása (pl. a megfelelõ képfrissítés eléréséhez)
  • Pénztakarékossági okokból egy olcsó márka, vagy gyengén teljesítõ alkatrész kiválasztása (pl. 200W "Vargáné" tápegység nem létezõ "80 PLUS" minõsítéssel)
  • Az operációs rendszer (pl. Windows) beszerzésének és a telepítõeszköz elõkészítésének elmulasztása
  • A házon USB 3.0 vagy USB-C portok vannak, de az alaplapon nincs csatlakozó a kivezetéshez
  • Az alaplapi hangszóró beszerzésének elmulasztása az esetleges hibakódok felismeréséhez (újabb gépeken LED-ek jelzik a hibákat)
  • Drága alkatrészek és gyors PC, de rossz minõségû és/vagy lassú internetkapcsolat (online játékok esetén nélkülözhetetlen)


Hibák, amit az elsõ alkalommal építõk elkövetnek

Vigyázzunk az érzékeny és drága alkatrészekre is. (Kép: NZXT)

  • Nem építünk elég tágas, szabad helyben gazdag házba
  • Nincs kéznél egyetlen netkapcsolattal rendelkezõ eszköz sem (mobil, tablet vagy laptop), a tájékozódáshoz vagy szükséges szoftverek letöltéséhez
  • A kábelrendezés figyelmen kívül hagyása már az elsõ pillanattól kezdve
  • Az alkatrészek leírásának, kézikönyvének teljes mellõzése
  • Az I/O shield (alaplapi kimenetek takarólemeze) felhelyezésének elfelejtése
  • Az alaplapi távtartók (a csavarok számára) felszerelésének elmulasztása, a megfelelõ pontok eltévesztése (pl. ATX és micro-ATX)
  • A CPU és egyéb alkatrészek gondatlan és óvatlan kezelése
  • Túl sok vagy túl kevés hõpaszta felvitele a CPU-ra
  • A RAM helytelen beszerelése
  • Az alkatrészek tökéletes illeszkedésének elmulasztása beépítéskor
  • A memória nem kétcsatornás konfigurációban történõ használata, eltérõ kapacitású RAM-ok használata (pl. 8 + 16GB)
  • Az összes szükséges vezeték bekötésének elmulasztása
  • A ventilátorok rossz irányban történõ beszerelése (pl. az összes kifelé vagy befelé fúj; a CPU-hõtõn a CPU-ra és nem kifelé fúj, stb.)
  • Monitor csatlakoztatása az alaplaphoz a videokártyánk helyett
  • A számítógépen végzett szerelés, miközben az be van kapcsolva
  • A számítógép csatlakoztatása rossz, leharcolt vagy túlterhelt konnektorba


Hibák, amiket el lehet és el is kell kerülni az építés után

Ha már alapjáraton is izzik a CPU, valamit rosszul csináltunk, de gond lehet a hûtõvel is.

  • Feladni a hiba, vagy hibák elhárítása elõtt
  • A PC hõmérséklet-ellenõrzésének elmulasztása az építés befejezése után
  • Ha nem tudjuk, milyen hõmérsékleten kell lennie az alkatrészeknek (alap- és terhelt állapotban egyaránt)
  • Az illesztõprogramok frissítésének, és a lapkészlet vezérlõk (chipset driver) telepítésének elmulasztása az elkészült PC-n


Próbáljuk elkerülni a leggyakoribb hibákat

Nincs hibátlan összeállítás, és még a legtapasztaltabb szaki is átsiklik néha egy-egy részlet fölött. A felkészültségünktõl és az alapos tervezéstõl függetlenül, néha a dolgok rosszul alakulhatnak. A felkészültség azonban fontos része az új PC építésének, de legalább ilyen fontos a türelem, hiszen rutin híján sokkal többet fogunk bajlódni a géppel, a fáradtság pedig figyelmetlenséghez, vagy felületes munkához vezet. Ha a lehetõ legjobban ismerjük a PC építésének folyamatát, akkor már elsõ alkalommal is szépen lefaraghatunk az elkövetett hibák számából. Így még ha nem is végzünk majd mestermunkát, csökkenthetjük annak kockázatát, hogy valami rosszul sikerüljön. Egy-egy gép még a veterán építõktõl is több idõt követelhet és nagyobb odafigyelést igényelhet. Adjunk hát idõt magunknak, ne siessünk és ne kapkodjuk, így késõbb nyugodtan élvezhetjük a jól sikerült PC elõnyeit.

Legyünk türelmesek, szánjunk idõt mindenre.


Ha felkészülünk, elkerülhetjük, hogy néhány kimaradt alaplapi csavar miatt ki kelljen vennünk az amúgy nagy mûgonddal beszerelt alkatrészeket; garantálhatjuk, hogy ne okozzunk kárt az alkatrészekben, ahogy azt is, hogy a bekapcsológomb lenyomása után lehangoló sípszó, vagy éppen néma csend és fekete képernyõ fogadjon bennünket.

Sok sikert az elsõ számítógép összeállításához!

2022. 10. 24

Milyen videokártyát vegyek? 5 hiba, amit ne kövess el vásárláskor
Ha most tervezel videokártyát vásárolni, akkor biztosan sok kérdés merül fel benned. Nem csoda, hiszen ez egy fontos döntés, amely nemcsak a számítógép teljesítményére van hatással, hanem a jövőbeni élményeidre is. Legyen szó játékok futtatásáról, videószerkesztésről, vagy akár egyszerűbb grafikai alkalmazásokról, a videokártya kulcsfontosságú szereplője a rendszerednek.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, érdemes tisztában lenni pár alapvető szemponttal, és elkerülni azokat a hibákat, amelyeket sokan elkövetnek, amikor videokártyát választanak. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy elkerüld ezeket a buktatókat!
Ne csak a szomszéd videokártyáját másold!
Amikor megkérdezzük a barátainkat vagy a családunkat, hogy „Milyen videokártyát vegyek?”, sokszor azt a választ kapjuk, hogy „Nekem is ez van, és jól működik”. Bár teljesen érthető, hogy szeretnénk egy jól bevált megoldást, ne felejtsük el, hogy mindenkinek más a felhasználási igénye. Az a videokártya, ami egyesek számára tökéletes választás, nem biztos, hogy neked is ugyanúgy fog megfelelni.
Ha például nem csak játszol, hanem grafikai munkát is végzel, videót szerkesztesz, vagy 3D modellezéssel foglalkozol, akkor érdemes olyan kártyát keresni, amely a megfelelő szoftverekhez is illeszkedik. Ezen kívül a videokártyák más-más generációs processzorokkal és memóriával rendelkeznek, ami szintén meghatár
Milyen laptopot vegyek? Top tippek vásárlás előtt
A laptop vásárlás mindig izgalmas, ugyanakkor kihívást is jelenthet, hiszen a piacon elérhető számos modell, specifikáció és árkategória közül nehéz a legjobbat kiválasztani. Akár egy új eszközt keresel otthoni használatra, akár egyetemre, munkahelyre vagy akár gaming célra, a megfelelő laptop kiválasztása kulcsfontosságú döntés.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a laptopok világában, és megmutatjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mire fogod használni a laptopot?
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, az az, hogy mi lesz a laptop fő felhasználási területe? Ezt a kérdést érdemes alaposan végiggondolnod, mivel a laptopok különböző erőforrásokkal és tulajdonságokkal rendelkeznek, és egy-egy típus a speciális igényekhez jobban illeszkedik.
Például, ha egyszerűbb irodai feladatokra, internetezésre, vagy videó- és zenehallgatásra keresel gépet, akkor egy belépő szintű laptop is tökéletes lehet. Ha azonban grafikával, videószerkesztéssel, vagy programozással foglalkozol, akkor olyan laptopot kell választanod, amely erősebb hardverrel rendelkezik.
Képességek és teljesítmény
A laptop teljesítménye alapvetően három fő összetevőtől függ: a processzortól, a memóriától (RAM) és a háttértárolótól (SSD vagy HDD).
A processzor az egyik legfontosabb komponens, hiszen ő végzi el az összes számítási feladatot. Az Intel Core i3, i5, i7
AMD vagy Intel? 10 szempont, ami segít a döntésben
A számítástechnikai világban sokan találkoznak az AMD és az Intel kérdésével, legyen szó akár játékról, munkáról, vagy egyszerűen csak a napi használatról. A két gyártó között sok különbség van, és mindkettő más előnyökkel rendelkezik, attól függően, hogy mire szeretnéd használni a számítógépedet.
A cikkben körbejárjuk azokat a szempontokat, amelyek segítenek eligazodni, hogy mi a legjobb választás a számodra, ha az AMD vagy Intel között kell döntened. Igyekszünk részletes, de könnyen érthető módon bemutatni, hogyan befolyásolják a választást a különböző tényezők.
Az AMD vagy Intel közötti alapvető különbségek
Az AMD és az Intel két olyan nagy népszerűségnek örvendő processzor gyártó, amelyek teljesen más filozófiát követnek a termékeik fejlesztésében. Az Intel hagyományosan a legjobb teljesítményt kínáló processzorokat szállítja a prémium kategóriában, míg az AMD az ár-érték arányra helyezi a hangsúlyt.
Az AMD azonban az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül, és ma már képes versenyre kelni az Intel csúcskategóriás termékeivel is. Az alapvető különbségek megértése segíthet abban, hogy jobban át tudjuk gondolni, melyik márka illik a legjobban a mi igényeinkhez.
Teljesítmény és sebesség
Amikor arról van szó, hogy AMD vagy Intel, a teljesítmény és a sebesség mindkét gyártó esetében kulcsfontosságú tényező. Az Intel az
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.