Fizikai védelmi rendszer fejlesztésén dolgoznak együtt a szoftver- és hardverpiac ismert szereplõi
Tele a hírek az elbaltázott frissítés miatt védtelenné váló Pc-kkel, a támogatását vesztett operációs rendszerek sérülékenységével, vagy éppen a számítógépek feltörésért lehetõvé tévõ biztonsági résekkel, melybõl minden évben találnak párat, amit korábban nem ismertünk. Az utóbbi kategóriának ráadásul éveken át az Intel volt a zászlóhordozója, a generációkon át javítatlanul is forgalmazott processzoraikkal. A helyzet mára annyira elvadult, hogy úgy tûnik, végre a Microsoft is eljutott arra a pontra, amikor látványos változást eszközölne a jövõ rendszereinek védelmére. A változást Plutonnak nevezték el, és a processzorok védelmére szánják.
A hír talán azért is érdekes, mert ezúttal egy össznépi együttmûködésrõl szól, melyben a hardverpiac legfontosabb szereplõi, versenytársai, vagy ha úgy tetszik akkor ellenfelei, végre közösen keresnek megoldást, egy közös problémára. A Microsoft bejelentése szerint nem csak az Intel és a Qualcomm, de még az AMD is beszállt abba a közös projektbe, mely egy új biztonsági chip kifejlesztését célozta meg. A Plutonnak keresztelt megoldás, a megjelenését követõen örökös kísérõje lehet a processzoroknak, a Microsoft szerint pedig az elsõdleges célja, a hardver és a szoftver integrációjának megerõsítése. Az ilyenkor megszokott elõzetes ígéreteket már közölték is, melyek szerint a processzorok az eddigieknél komolyabb védelmet élveznek majd a hardverszintû támadások ellen, így jóval nagyobb fejtörést okoz majd a titkosító kulcsok, az azonosítók, és más kritikus adatok kinyerése. Nagy hangsúly kerül a firmware állandó ellenõrzésére is, annak frissítéséhez pedig bevezetnék a felhõ alapú letöltést, melyet várhatóan a Windows Update szolgáltatás kezel majd.
De ha már firmware, a vállalat szerint munkájuk alapját a Trusted Platform Module (TPM), ami elõször is elgondolkodtató, hiszen korábban már hallhattunk sérülékeny Intel és STMicroelectronics chipekrõl, melyek védtelenül hagyják a processzorok felé küldött adatokat, ugyanakkor ezeket hivatalosan utólag kijavították, a Plutont pedig a TPM egy jóval fejlettebb változatának szánják. Sõt, a Pluton lényegében egymaga végezhet el minden kritikus besorolású biztonsági feladatot, így többek között ellátja majd a TPM emulációját is. Ezzel elérik, hogy a felhasználóknak nem tûnik majd fel, hogy bármiféle változás történt volna, a támadók dolgát azonban jelentõsen megnehezítheti, és lényegében teljesen elzárhatják õket a rendszertõl. Talán az sem véletlen, hogy sokan az Apple-féle T2 lapkához hasonlítják, mely lényegét tekintve az almás vállalat saját variációra volt ugyanerre a témára, azt viszont csak remélni tudjuk, hogy a Pluton nem jár úgy, mint az Apple a T2-vel, melyrõl nem is olyan rég derült ki, hogy biztonsági chip létére súlyos és javíthatatlan sebezhetõséget rejt.
A bejelentés tárgya még annyira friss, hogy a fejlesztés aktuális állapotáról, vagy a megjelenésével kapcsolatos tervekrõl sajnos többet nem árultak el. Az tehát egyelõre rejtély, hogy milyen processzorok számíthatnak az új védelemre, mindenesetre nem kizárt, hogy a jövõben az összes asztali processzort és mobil végrehajtóegységet felvértezik vele, természetesen az Apple termékeit leszámítva. Egy új szabadalom van tehát születõben, mely remélhetõleg a magánszemélyek és a vállalkozások számára egyaránt hatékony, vagy legalább hatékonyabb biztonságot nyújt majd.