Az ikonikus stragtégiai játék új része ezen a hétvégén mindenki számára ingyen kipróbálható
Szó szerint és átvitt értelemben is történelmi pillanat közeleg, hiszen hamarosan megjelenik az egyik legismerteb, és méltán legkedveltebbek között számontartott videojáték-széria következõ része. A Microsoft az elmúlt években alaposan kibõvítette videojátékos érdekeltségeit, hiszen az új Xbox bevezetése és a PC-n is elérhetõ Gamepass szolgáltatás ügyes menedzselése mellett számos játékstúdiót olvasztott magába, melyekkel határozott lépést tett a videojátékos közösség felé. Egy új Age of Empires érkezése azonban mindezektõl függetlenül is különleges eseménynek számít, hiszen egy méltatlanul elhanyagolt zsáner, a valós idejû stratégia egyik legnevesebb képviselõjérõl van szó. A közelgõ debütálást ráadásul egy próbahétvége elõzi meg, ahol bárki ingyen tehet egy próbát a hivatalos folytatással.
Az Age of Empires (AOE) a kilencvenes évek végén robbant be és milliók szívét rabolta el, akkor, amikor az RTS, vagyis a valós idejû stratégia mûfaja még valóban a csúcson volt. Ehhez az emlékezetes idõszakhoz persze a Microsoft kiadói támogatása alatt megjelent AOE is nagyban hozzájárult, olyan alkotásokat követve, mint a Dune II, a Command and Conquer: Red Alert, vagy az elsõ Warcraft, és olyan címeket elõzve meg, mint például a hasonlóan legendás Starcraft. A sorozat egyértelmûen a második résszel vált idõtlen klasszikussá, melyet a mai napig is milliók játszanak, és amely 2019-ben újabb lendületet szerzett a mindkét rész számára elkészített Definitive Edition változatokkal, amik az élmény fokozásának érdekében egy kellemes grafikai tuningot is kaptak. Természetesen fontos megemlékezni az RTS és a sorozat feltámasztásának 2005-ös kísérletére is, hiszen ekkor mutatkozott be az Age of Empires 3, mely bár a maga nemében üdítõ színfolt volt, túlságosan eltért a megszokott formulától és az elõdök sikerét már képtelen volt megközelíteni. Végül a több mint kétmillió eladott példány ellenére sem tudta hosszú távon megragadni a közösséget, ami hamar visszatért az elõzõ két részhez.
Most, elképesztõ 16 év csend után azonban elmondhatjuk, hogy csak pár hónapra vagyunk a negyedik rész érkezésétõl, amitõl érthetõ módon sokan nagyon sokat várnak. Bár az RTS-láz felélesztését nem lenne fair elvárni tõle, és a szigorú rajongóbázist sem lesz könnyû lenyûgözni, mégis rengetegen figyelnek most a Relic Entertainment stúdióra, hiszen munkájuknak köszönhetõen ennyi év után újra visszatérhetünk a valós idõben zajló birodalomépítéshez. A fejlesztõk korábban már elhintették, hogy a játékosokat középkorba kalauzolják majd el, és azt a hangzatos kijelentést is megengedték maguknak, hogy az Age of Empires II szellemi utódjára számíthatunk. "Igyekeztünk olyan civilizációkat találni, amelyek nyomot hagytak a történelemben, és amelyek kiállták az idõ próbáját az akkoriaktól napjainkig" – olvashattuk a csapat kedvcsináló szavait. Azóta úgy tûnik, hogy legalább 8 népcsoport alaposan kidolgozott életútját egyengethetjük majd, akik új, specifikus tulajdonságokkal hódítanak majd. Négy, új megközelítésû kampány is bizonyosan játszható lesz, melyeket részletes és informatív narráció kísér majd, de autentikusnak szánt videofelvételeket is megtekinthetünk, több mint három órányi dokumentarista igényességû filmanyag formájában. Nem mellékes részlet, hogy a kész alkotás teljes mértékben mentes lesz a mikrotranzakcióktól, ebben a tekintetben tehát egészen biztosan klasszikus megközelítést alkalmaztak.
A legfontosabb részleteket azonban ezen a hétvégén bárki felfedezheti, hiszen az augusztusban levezényelt szûk körû, zárt béta után a Microsoft megnyitja az ingyenes próbahétvégét, ahol kiderül, hogy sikerült-e megõrizni a játék eredeti szellemét úgy, hogy egyaránt megfeleljenek a 2021-es közönség, és a véresszájú AOE rajongók kényes elvárásainak. Ez úgymond egy "technikai stresszteszt" keretei között valósulhat meg, ahol a szerverek és a teljes rendszer teherbírását vizsgálják, miközben mi igyekszünk a lehetõ legtöbbet kisajtolni az élménybõl, remélve, hogy a játék nem omlik össze a nagy érdeklõdés miatt. A cél tehát az, hogy megbizonyosodjanak a matchmaking, a lobbik és a többjátékos mód gerincét alkotó funkciók stabilitásáról. Az elõzetes információk szerint szigorúan veszik az induláshoz megszabott alapvetõ hardveres követelményeket, és elvileg a sikeres belépést követõen a játék maga határozza majd meg az optimálisnak vélt grafikai beállításokat is. Meghívó tehát ezúttal nincs, a teszt build pedig elérhetõ lesz az Xbox Insider Hub alkalmazásban (pl. a Microsoft Store-on keresztül) de szerencsére a Steamen is. A kezdõk számára játszható lesz a játék oktatómódja, mely a Mission Zero névre hallgat, de az alapok elsajátítása nem kell egybõl veteránokkal elveretnünk magunkat, mivel az AI, avagy gépi ellenfelek ellen is megmérhetjük képességeinket. A Microsoft azért reméli, hogy a sikeres teszt érdekében inkább egymással, illetve egymás ellen játszunk majd, és remélik, hogy lesz elegendõ érdeklõdõ a szerverek megizzasztásához.
A belépésre két lehetõségünk lesz. Az Insider Hubon keressük az Age of Empires IV Preview részleget, a Steamen pedig a Hozzáférés kérése (esetleg Playtest, vagy játékteszt) gombra kell kattintani, az e-mailben érkezõ értesítõ után pedig már indulhat is a letöltés. A fejlesztõk a hivatalos fórumon várják az értékes visszajelzéseinket, de állításuk szerint az augusztusi béta óta is számos fontos változás történt, például a kamerával alaposan kizoomolhatunk, hogy a játéktér jobban látható legyen. Külön jó hír a sajtónak és a streamereknek, hogy a nyílt hétvége alatt a játék részletei szabadon rögzíthetõk és közvetíthetõk, emiatt tehát senki nem számíthat kellemetlen retorziókra. Ami a gépigényt illeti, a processzor terén a minimum egy Intel Core i5-6300U vagy AMD Ryzen 5 2400G szükséges, továbbá 8GB RAM, videokártya terén azonban megelégszik egy Intel HD 520, vagy egy Radeon RX Vega 11 gyorsítóval is. Tárhelybõl ajánlott legalább 50GB-ot felszabadítani, Windows 10-nél korábbi rendszerrel pedig nem lesz érdemes próbálkozni.
Az ingyenes hosszú hétvége konkrétan szeptember 17-én pénteken, este 19:00-kor indul, és egészen szeptember 20-án, hétfõ este 19:00-ig tart majd. Reméljük, hogy mindenki pozitív tapasztalatokkal gazdagodik majd, elvonási tünetek esetén pedig elvileg csak október 28-ig kell várnunk, jelenleg ugyanis ez a hivatalos megjelenés idõpontja.