Kiderült, hogy mikor érkezhet az új rendszer, a Microsoftnak addig van ideje a követelmények csökkentésére
Nem meglepõ módon nagy lett a felhajtás a Windows 11 körül, melyet a Microsoft június 24-én online jelentett be. A közönségre ekkor kifejezetten ellentmondásos információzuhatag borult, a kellemetlen változtatások és feltételek ígéretei pedig mintha árnyékot vetettek volna az érkezõ operációs rendszer pozitív változásaira. Ahogy azt korábban már többször is tapasztalhattuk, miután a vállalat szembesült közönség negatív visszajelzéseivel, óvatosan megpróbál kihátrálni a leginkább visszatetszõ kijelentései mögül, de legalábbis igyekszik finomítani rajtuk, és még egy elõzetes próbaverziót is elérhetõvé tett.
Rendesen összezavarták az érdeklõdõket, és elsõsorban a Windows 10 tulajdonosokat, a közzétett rendszerkövetelmények ugyanis nem csak irreálisak voltak, de nem is kommunikálták õket egyértelmûen, a PC Health Check – avagy PC-állapotellenõrzés – néven közzétett segédszoftver pedig csak tovább fokozta a káoszt. A kis programot elvileg azért adták ki, hogy az összes Windows 10-es felhasználó idejében megbizonyosodhasson róla, hogy gépe megfelel-e azoknak a telepítési feltételeknek, melyet a Microsoft a bejelentést követõen megszabott a Windows 11 használatához. A gond viszont már az elsõ pillanatokban megmutatkozott, az apró kis alkalmazás ugyanis nem látta el túl fényesen a feladatát. Elõször is az ellenõrzés elvégzése után rengetegen kaptak elutasító üzenetet, miszerint gépük nem alkalmas az új rendszer fogadására, ám az app azt már nem volt hajlandó részletezni, hogy mégis hol talált problémát és milyen változtatásra lenne szükség. Ezt ráadásul tette viszonylag friss és aktuális konfigurációkon is, melyek valójában megfelelnek az enyhén szólva szigorúan meghatározott igényeknek.
A Microsoftnak tehát beletelt pár napba, de belátta, hogy ez megint egy mérsékelten sikeres indulás volt és gyorsan intézkedni kezdett. Elõször is nagyon úgy tûnik, hogy PC Health Check még az utólagos javítások ellenére sem mûködik megfelelõen, így hamarosan pihenõre küldik, és egészen addig nem is adják ki újra, míg nem készül el egy végleges álláspont a gépigényt illetõen, az ígéret pedig az, hogy õsszel ismét megpróbálkoznak vele. Merthogy nyilván elért hozzájuk a tömeg hangja, ami nem volt túl vidám, amiért kizárólag az Intel 8. generációjával egy idõben, vagy azután kiadott processzorokkal válthatnak jegyet a Windows 11-re. Hogy csillapítsák a kedélyeket, bejelentették, hogy máris tesztelni kezdték az OS-t az egy generációval korábbi hardvereken is, ráadásként pedig hétfõtõl elérhetõvé vált a Windows 11 elõzetes változata, a korábban kiszivárgott verziónál frissebb kiadásban. A letöltés lehetõsége bárkinek teljesen ingyenes, amennyiben jelentkezik, esetleg már tagja az Insider programnak. A cél nyilván az, hogy a hivatalos megjelenésig tovább pofozgassák, és a beérkezõ adatok ismeretében valamelyest a széles közönség igényeihez idomítsák az operációs rendszert, hogy a hivatalos bemutató napján ne csak az ordas nagy hibákról szóljanak a hírek.
De hogy mikor is várható az a bemutató? Több jel is arra mutat, hogy októberben, legalábbis a Microsoft nem egyszer utalt erre. A Windows Teams egyik üzenetében például ez olvasható: "izgatottan várjuk, hogy 11-re kapcsoljuk... alig várjuk az októbert". Ezt Stevie Bathiche, a Surface eszközök egyik kulcsmérnöke írta Panos Panay-nak, a Microsoft Windows és eszközök részleg felelõs vezetõjének. Bár az nem egyértelmû, hogy a megjelenési dátumra, esetleg új Surface hardverekre, esetleg mindkettõre utal, az októberi dátum egyre sûrûbben bukkan fel a céges és nyilvános kommunikációban, így érdemes lehet megjegyezni. Fontos információ derült ki az ingyenes frissítés várható idõpontjáról is. Ahogy azt többször is hangsúlyozták, a Windows 10 felhasználói számára ingyenes váltást biztosítanak, azonban kiderült, hogy a megjelenés napján erre nem biztos, hogy lehetõség nyílik majd, sõt.
Az ingyenes frissítés beindításának várható idejérõl a Windows hivatalos Twitter-oldala adott tájékoztatást, melyben megerõsítették, hogy a megjelenés 2021 vége felé esedékes, az aktív Windows 10 rendszerek pedig valamikor 2022 elsõ felében férhetnek majd hozzá a frissítéshez. Ez biztosan sokakat zavar, ám a kezdeti hibák elkerüléséhez valóban az a legjobb megoldás, ha nem vetjük bele magunkat az elsõ napon, és inkább várunk az elsõ tapasztalatokra és javító frissítésekre.