Ha azt gondolnánk, hogy a Windows 11-re való frissítéssel elfeledhetjük a Windows 10 nyomtatási problémáit, akkor sajnos tévedünk
Bár maga a jelenség közel sem újkeletû, a Microsoft most megerõsített három új, nyomtatóval kapcsolatos problémát, amelyek a két operációs rendszer közös alapjaira vezethetõk vissza. A hírhedt PrintNightmare sebezhetõségek az elmúlt hónapokban folyamatosan problémát okoztak egyes Microsoft-felhasználóknak, a Windows rendszergazdák különbözõ frissítések telepítése után hálózati nyomtatókkal kapcsolatos problémákról számoltak be, annak ellenére, hogy a probléma letüntetésével elvileg már több frissítésen keresztül is megpróbálkoztak. Sajnos a tapasztalatok minden egyes javítócsomag megjelenése után azt bizonyították, hogy nem sikerült mindenki számára egyaránt egyformán kielégítõ megoldást fabrikálniuk, a végleges javítás tehát még mindig folyamatban van. Bár egyes esetekben a frissítések valóban kiiktathatják ezeket a nehézségeket, megesett, hogy egyes gyártók nem ajánlották a Windows 11 frissítését, mivel ismét felbukkant a korábbi gond, hogy USB-kapcsolatot esetén a nyomtatót nem ismerte fel a rendszer. A Microsoft jelenleg nem mondhat mást, minthogy tovább dolgozik azon, hogy egy jövõbeli csomag vére valahára az utolsó legyen. Addig is, ha esetleg a felsorolt kellemetlenségek valamelyikében mi is érintettek vagyunk, elérhetõk különféle manuális beállítási lehetõségek, amelyek az új rendszerben is mûködhetnek.
Az egyik leggyakoribb gond, hogy a hálózati kapcsolaton keresztül nyomtatókhoz csatlakozni próbáló eszközök telepítése meghiúsul, mivel nem sikerül letölteni és beiktatni a szükséges illesztõprogramokat. Ez különösen olyan esetekben fordult elõ, amikor a nyomtatókat HTTP-kapcsolatokat használó nyomtatókiszolgálón keresztül próbálták elérni. A legrosszabb megoldás nyilvánvalóan az, ha egyszerûen egyáltalán nem használunk hálózati kapcsolatot, hanem közvetlenül csatlakozunk a nyomtatóhoz, vagy átmásoljuk a fájlokat egy pendrive-ra. Ha mondjuk ezek egyike sem releváns opció, akkor bárki, aki adminisztrátori jogosultságokkal rendelkezik (például irodai környezetben az IT-adminisztrátorok), elvileg képes lehet az illesztõprogramok máshonnan történõ másolásával kényszeríteni az illesztõprogramok telepítését, mivel jelenleg az elsõszámú gátat az automatikus telepítés diszfunkciója jelenti.
Bár ezzel a problémával azok nem feltétlenül találkoznak, akik a szabványos hálózati nyomtatást használják, ugyanakkor elõfordulhat, hogy a nyomtatási tulajdonságok nem megfelelõen kerülnek továbbításra nyomtatókiszolgáló szervereken lévõ kliensgépeknek. Maguk a nyomtatások szerencsére nem hibásodnak meg, de mivel az egyedi nyomtatási beállítások nem kerülnek automatikusan alkalmazásra, így a papírra kerülõ végeredményt az alapértelmezett nyomtatási beállítások fogják meghatározni. Ez még egyetlen példány esetében is frusztráló lehet, de ha nagy példányszámról van szó, akkor érthetõ, hogy ez hosszútávon tarthatatlan állapotnak mondható. Hivatalos javítás tehát még nincs, de az segíthet, ha egy adminisztrátori jogosultságokkal rendelkezõ személy kézzel telepíti a nyomtatóillesztõket, vagy fáradságos munkával minden egyes alkalommal módosíthatja az éppen szükséges nyomtatási beállításokat, megkerülve a lesérült automatizált folyamatot.
A harmadik esetben nem biztos, hogy a nyomtatók telepítése végrehajtható az Internet Printing Protocol (IPP) segítségével nem biztos, hogy sikerül. Az IPP használatával történõ telepítése bizonyos körülmények között kudarchoz vezet, hivatalos fix pedig egyelõre erre sincs. A rendszergazdák állítólag ideiglenes megoldásként telepíthetik a nyomtatóillesztõket az egyes kliensekre úgy, hogy a becsomagolt drivereket egy ismert, megbízható forrásból telepítik. A PrintNightmare már több hónapja fennálló probléma, bár a biztonsági aggályok és a kompatibilitási problémák nem voltak következetesek, eltérõ hálózatokon és eltérõ készülékeken mások voltak a tapasztalatok. A Microsoft pedig sorban kiadta a javításokat és frissítéseket, de a javítások után látszólag kivétel nélkül újabb problémák merülnek fel, vagy korábbiak térnek vissza.
Bár úgy tûnik, hogy ez a dolog a végtelenségig folytatódhat, de minden bizonnyal a Microsoft kiemelt figyelmet szentel a dolognak, különösen most, hogy ugyanezek a problémák a Windows 11-ben is felbukkannak, egy olyan operációs rendszerben, amelyet a Microsoft régebbi operációs rendszereihez képest megerõsített biztonságra optimalizáltak. Egyes beszámolók szerint a Windows operációs rendszer régebbi verzióit, például a Windows 10-et vagy a Windows Server 2022-t használók problémái az októberi Patch kedd frissítések telepítésével eltûntek, a Windows 11 viszont még nem kapta meg a külön bejáratú javítását. Reméljük, hogy a korábban súlyos károkat okozó súlyos biztonsági rés nem része az örökölt hibáknak, különben a fokozott biztonság máris lefokozottnak tekinthetõ.