Ez a rajt sem zökkenõmentes, az új Windows sajnos tartogat kellemetlen meglepetéseket
Miközben a Facebook órákon át küzdött közösségi szolgáltatásainak helyreállításával, a Microsoft ígéretéhez híven kiadta a Windows 11 végleges változatát. A megjelenést ezúttal is tesztpéldányok kiküldése elõzte meg, néhány tech oldalnak tehát volt ideje alaposabban is szemügyre venni a késznek nyilvánított rendszert, így a megjelenés pillanatában már kész bemutatókkal szolgálhattak az érdeklõdõknek. A dicséretek és kritikák között bõven találni említésre méltó részleteket, egy kellemetlenségrõl azonban csak most érkezett hír, az AMD ugyanis megerõsítette, hogy az új Windows több ponton is visszafoghatja a Ryzen processzorok teljesítményét.
Elõször érdemes lehet megállni a már sokat emlegetett rendszerkövetelményeknél. Ezen feltételeken ugyanis a Microsoft végül nem sokat lazított, a nagy szigor biztonságra kihegyezett indokait pedig az elmúlt hónapok során lezajlott ingyenes tesztidõszak alatt számos alkalommal tisztázták. A lényeg, hogy az Intel esetében a 8. generációs (Coffee Lake) processzorra és megfelelõ alaplapra van szükség, mely rendelkezik TPM 2.0 (Trusted Platform Module) támogatással, az induláshoz pedig minimum 4GB RAM és 64GB tárhely szükséges. Természetesen az AMD tulajdonosoknak is meghatározták az alapkövetelményeket, mely minimum egy Zen 2 architektúrás processzort jelent. A bizonytalanok számára segítség lehet a PC Health Check alkalmazás, melyet elvileg kellõképpen használhatóra pofoztak és már megfelelõen jelzi, ha valamelyik kritikus összetevõbõl hiányt szenvedünk, beleértve a meglévõ, de esetleg inaktív TPM-et is. Egy valamire azonban biztosan nem figyelmeztet, mégpedig a Ryzen processzorok esetén tapasztalható teljesítménycsökkenésre.
Az AMD nemrég megosztott egy jelentést, miszerint két nagyobb gond is akad azokon a gépeken, ahol a Windows 11 alatt amúgy hivatalosan is kompatibilis Ryzen processzorok dolgoznak. Az egyik fõ probléma, hogy az L3 gyorsítótár (cache) késleltetése az elvárt érték háromszorosára is megnõhet, mely az érzékeny programok esetében 3-5%-os lassulást okozhat. Bár konkrét szoftvereket nem soroltak fel, a leírás szerint egyes – az AMD szerint a leginkább eSport kategóriába sorolható – játékok alatt ez az érték kiugróan magas lehet és sajnos a 10-15%-ot is elérheti. A másik probléma az úgynevezett "elõnyben részesített magok" technológiáját (preferred cores) korlátozza. Ez a teljesítménynövelõ funkció a Ryzen 3000 sorozattal mutatkozott be, és ahogy az a nevébõl is sejthetõ, segít a Windowsnak kiválasztani az adott feladathoz szükséges legerõsebb magokat, így a CPU az esetek többségében az elérhetõ legjobb teljesítményt nyújthatja. Sajnos nagyon úgy tûnik, hogy a Windows 11-nek nem sikerült optimalizálnia a Ryzen processzorokon történõ munkavégzést, éppen ellenkezõleg.
Az AMD arra figyelmezteti a felhasználókat, hogy a processzorra nagyobb mértékben támaszkodó feladatoknál teljesítményproblémákat tapasztalhatnak, különösen a nyolc magot meghaladó, illetve 65 wattos TDP-vel és annál nagyobb fogyasztással dolgozó processzoroknál. Az AMD után a Microsoft is bejelentkezett és elismerte a problémák valódiságát, továbbá közölték, hogy vizsgálják õket és már dolgoznak a megoldáson. Javításokat mindkét fél biztosít majd, és állítólag még ebben a hónapban kapunk egy Windows frissítést, illetve egy AMD-tõl érkezõ szoftverfrissítést is, az elõbbi az L3 gondot fixálhatja, az AMD pedig a preferált magok funkcióját hivatott rendbe tenni. Az érintett processzorok között szerepel a Zen 2 és a Zen 3 sorozat, de állítólag az összes kompatibilis architektúrával gond lehet, a Tom’s Hardware cikkében például a Zen+ is szerepel. Az oldal amúgy felkereste az AMD-t további kommentár reményében, a vállalat azonban csak annyit közölt, hogy aki problémát tapasztal, az egyelõre maradjon a Windows 10 támogatott verzióinál, ami talán arra utal, hogy az AMD-s felhasználóknak érdemes lehet várni a Windows 11-re való átállással.
Ezek a hiányosságok persze nem feltétlenül okoznak látványos, vagy akár érzékelhetõ problémát az összes Ryzen konfigurációt hajtó játékosnál, ugyanakkor az AMD és a Microsoft nem véletlenül adtak jelentést róluk. A jelenség elvileg független a Virtualization-Based Security, vagyis VBS biztonsági funkció pár napja bemutatott problémájától, mindenesetre ezek együttese már elég indokot adhat arra, hogy megvárjuk az új Windows fontosabb javítócsomagjait és frissítéseit.