A szolgáltatás még távolról sem teljes, de legalább egy tesztüzem elindult
A Microsoft június vége felé ejtette meg a Windows 11 hivatalos bejelentését, ezzel együtt pedig több újdönsült funkciót is kiemeltek, melyekkel igyekezték felcsigázni a régi és leendõ felhasználóikat. Az egyik ilyen kedvcsináló természetesen a széles körben használt Android alkalmazások kiemelt támogatása volt, mely a megújuló Microsoft Store-ral együtt valóban izgalmas, új perspektívát ígért. Ahogy azt már tudjuk, a Windows 11 megjelent és elérhetõ, ám az Androidos appok futtatása bizonytalan ideig még várat magára. Aki esetleg tûkön ülve várja a lehetõséget, annak itt jó hír, hogy szerdán elérhetõvé tették a támogatást, igaz, egyelõre csak egy erõsen korlátozott bétateszt formájában.
A Windows 11 számos kellemes és kellemetlen meglepetéssel szolgált, a TPM modulok vagy a hardvergenerációk között meghúzott határvonalak mellett, például alaposan megbolygatták a Tálcát is, mely sajnos sokat vesztett korábban gazdag funkciókészletébõl, kellemetlen szájízt hagyva mindazokban, akik legalább a Windows 10 óta élnek együtt a Microsoft rendszerével. Az Androidos alkalmazások futtatásának lehetõsége azonban olyan újdonság, mely korábban nem volt része a Windows történetének, így csak abban reménykedhetünk, hogy mikor tényleg bevezetik, már egy stabil és behangolt szolgáltatást kapunk. A fejlesztõk azonban ezt sem bíznák a véletlenre, így a megfelelõ végeredmény érdekében most is bevonják a tesztelésbe a vállalkozó kedvû felhasználókat, továbbra is a Windows Insider program keretei között. A blogs.windows.com-on meg is jelent egy hosszabb bejegyzés, mely elárulja a legfontosabb részleteket, tehát azt, hogy kik, hogyan és milyen eszközökön kezdhetnek bele az Android-appok tesztelésébe.
Az elsõszámú lépés tehát az, hogy hozzáférjünk a rendszer béta – és nem a fejlesztõi – verziójához, tehát a hivatalos rendszerverzióval egyelõre hiába próbálkoznánk. A Microsoft ígérete szerint az Intel processzorok mellett az AMD és a Qualcomm alapú eszközök is egyformán alkalmasak lesznek a funkció tesztelésére. A következõ lépés a Microsoft Store, avagy a beépített alkalmazásbolt felkeresése, ahol jelenleg 50 eltérõ Android alkalmazással tehetünk egy próbát. A telepítés folyamata igen egyszerû lesz, az elsõ programok elindításakor azonban a háttérben telepítésre kerül a „Windows Subsystem for Android” nevû összetevõ is, melynek futtatása nélkülözhetetlen. Ez valójában egy Linux alapú virtuális gép, ebben indulnak az appok, de ezen felül a felhasználói élmény nem sokban tér majd el a megszokottól. A kezdeti tapasztalatok szerint az appok viszonylag gyorsan betöltenek és zökkenõmentesen futnak, és a Snap Layouts funkció által nem okoz majd különösebb problémát több különálló app, vagy az Android és Windows alkalmazások egyidejû futtatása sem.
Az ígéretekhez híven a hozzáférést a Microsoft Store-ba ágyazott Amazon Appstore biztosítja, mely egyelõre 50 alkalmazás elérését teszi lehetõvé, így többek között kipróbálható az Amazon saját Kindle e-book olvasója, több mobiljáték, de találunk kifejezetten gyerekeket célzó tartalmakat is. A béta állítólag annyira nem kelt fapados érzetet, hogy a Windows 11 funkciók tökéletesen együttmûködõnek bizonyulnak, például kedvünk szerint mozgathatjuk, rögzíthetjük, vagy oszthatjuk fel az ablakokat az asztal fölött, mûködik a vágólap, a Mûveletközpontban pedig mindegyik app értesítései megjelennek. A keresésre is ugyanúgy reagálnak, mint bármelyik megszokott program, továbbá a Start menübe és a tálcára is kényelmesen rögzíthetõk. Azért az elõzetes még nem nevezhetõ tökéletesnek, de ez talán nem olyan eget rengetõ meglepetés. Állítólag négy app párhuzamos futtatása olykor hajlamos 100%-ra terhelni a processzort, és míg a rendszer össze nem kapja magát, akadozás tapasztalható. Ez valószínûleg izmosabb PC-k esetén kevésbé lesz észrevehetõ, de egy Surface Pro X kaliberû eszköz biztosan eszünkbe juttatja, hogy valójában csak tesztüzem zajlik. Van játék, ami az ablak átméretezésekor hajlamos újraindulni, néhány másiknál pedig maga az átméretezés nem az igazi, mindenesetre érdemes a telefon kijelzõjéhez hasonló méretre és képarányra számítani.
Sokan a telefonon megismert okosotthon funkciókat szeretnék több helyrõl elérni, mások néhány mobilexkluzív apphoz vagy játékhoz szeretnének hozzáférni, mindenesetre a fejlõdés végre kézzel fogható. Aki a téma elkötelezettje, valószínûleg már találkozott a BlueStacks felhõ alapú szolgáltatásával, mely 200-nál is több Androidos játékot futtat böngészõn keresztül, mindenki másnak pedig a Mcirosoft azt ígéri, hogy az Amazonnal folyamatosan dolgoznak, hogy a támogatás mihamarabb teljes értékû legyen.