A Windows Defender továbbiakban nem tolerálja a népszerû rendszertakarító alkalmazás egyes kiadásait
Nem kevés felhasználó fogadta meglepõdéssel, hogy a Windows beépített védelmi rendszere egyik napról a másikra, nem kívánatos alkalmazásként kezdett tekinteni a CCleaner segédprogramra. A Microsoft amúgy nem elõzmények nélkül vetette fekete listára, hiszen az utóbbi években az eredetileg megbízható programként számontartott és igen elterjedt CCleaner, többször is felbukkant a hírekben súlyos biztonsági problémái miatt. A dolog igazi iróniája, hogy ezek a gondok pont azután fordultak elõ, mióta a közismert Avast vírusirtó cseh fejlesztõje felvásárolta a CCleanert fejlesztõ Piriform céget. A tiltás nem minden verziót érint, ám az ingyenes változattal a jövõben nem igazán lesz érdemes probálkoznunk.
Az elsõ komoly incidens alig két hónappal a 2017 július 18-án lezárult felvásárlást követõen robbant ki, szeptemberben ugyanis hackerek sikeresen szereztek kontrollt a CCleaner fejlesztõi infrastruktúrája felett, és nem sokon múlt, hogy idõben sikerült megakadályozni a tömeges károkozást. A szakértõk szerint a támadás elõkészületei már a felvásárlás elõtt megkezdõdtek, az akkor alig 42 fõs Piriform pedig sajnos könnyû prédának bizonyult. Az elsõ sikeres betörés ugyanis már július 3-án megtörtént, aminek eredménye végül 2.27 millió letöltés a fertõzött változatból. A fõleg nagyvállalatokra vadászó akció az átlag felhasználóknál végül nem okozott helyreállíthatatlan problémákat. 2018-ban már a legnépszerûbb tisztítószoftvernek tartották, ám áprilisban egy elbaltázott frissítés után elkezdte szétroncsolni és törölni a Google Chrome adatállományait, és alapállapotába állította vissza a böngészõt. A hiba minden verzióban megjelent, a javítás kiadására pedig egészen május közepéig kellett várni.
A következõ gond még az év augusztusában jelentkezett, az akkor aktuális 5.45-ös verzió ugyanis kéretlen adatgyûjtést hajtott végre. A gond forrása abból fakadt, hogy a fejlesztõk bevezették a frissítések automatikus ellenõrzését és a program használatára vonatkozó adatok gyûjtését is, ám a két funkciót valamiért összevonva adták hozzá programjukhoz. Amikor valaki kiszedte a pipát a statisztikák jegyzetelését engedélyezõ menüpontból, a rendszer újraindítása után ismét ott találta, a mivel a frissítések keresése nem volt kikapcsolható. Az erõsen megkérdõjelezhetõ manõver természetesen egyre fokozódó elégedetlenséghez vezetett, pláne azután, hogy a készítõk nem közölték, hogy pontosan milyen adatokat gyûjtöttek, sem azt, hogy miért nem lehetett a két újítást különálló elemként bevezetni. Mindezek után az is olaj volt a tûzre, hogy a fejlesztõk nem álltak automatikusan vissza a korábbi verzióra, és azt csak a közönség erõs nyomására tették meg, a rendesen egybeolvasztott funkciók szétválasztása pedig ezúttal is több hetes munkát és várakozást jelentett.
Most úgy tûnik, a Microsoft végleg leépíti a rendszerünk karbantartására megalkotott szoftver támogatását. Elõször csak a közösségi fórumán tiltotta meg a CCleanerhez köthetõ hivatkozások és posztok megosztását, a program telepítését és használatát nem tiltották senkinek. Legalábbis mostanáig, a Windows õrzését ellátó Microsoft Defender ugyanis "PUA:Win32/CCleaner" jelöléssel azonnal lecsap a szoftver bizonyos változataira. A tiltólistára elsõsorban a 14 napos próbaidõt biztosító ingyenes kiadás került fel, melynek elsõszámú okaként egyelõre a program telepítõjével érkezõ extra alkalmazásokat jelölték meg. Ahogy azt tapasztalhatjuk, az ingyenes verziók gyakran erõltetik különféle extra szolgáltatások telepítését is, és bár a CClenaerrel egybecsomagolt applikációk nem számítanak problémásnak, telepítésük nem kívánatos rendszermûveleteket válthat ki, mely negatív módon befolyásolhatja a felhasználói élményt. A Defender mostantól érzékeli, ha a telepítõ úgynevezett PUA-t, vagyis olyan potenciálisan nemkívánatos alkalmazást hordoz, melyek többek között reklámtevékenységet végeznek, felhasználói szokásainkat vizsgálják, kriptobányászatot folytatnak, esetleg szimplán rejtõzködnek az ellenõrzés elõl.
Mindezek mellett a ránk tukmált torrent alkalmazások, bizonyos víruskeresõk és egyes keresõszolgáltatások is nemkívánatosnak minõsülnek. A Microsoft azt is megjegyzi, hogy bár önmagukban a következõ szolgáltatásokat normálisnak tartják, és amúgy a Defender sem ugrik rájuk, amennyiben a CCleaner telepítõje tartalmazza a Google Chrome, Google Toolbar, Avast Free Antivirus, illetve az AVG Antivirus Free bármelyikét, akkor azonnal megy a levesbe. Mint kiderült, a keretprogram minden esetben megengedi, hogy kiválasszuk a telepíteni kívánt összetevõket, azonban a számos óvatlan felhasználó érdekében a tiltás mellett döntöttek. Az esetek többségében ugyanis a figyelmetlenül végrehajtott telepítések rendesen összekuszálják a rendszer megszokott mûködését, és a háttérben olyan mûveleteket hajtanak végre, melyek fölött a felhasználóknak nincs befolyása. A Microsoft korábban arról is nyilatkozott, hogy a rendszerkarbantartó szoftvereket többnyire igyekeznek nélkülözhetetlennek beállítani, ám azok alkalmasak rá, hogy összekuszálják a Windows adatbázisát és a rendszer instabilitásához vezessenek, amit kizárólag egy újratelepített oprendszer képes orvosolni.
A CCleaner tehát önmagában tövábbra sem számít veszélyesnek, kizárólag az ingyenes kiadás hordoz aggályos elemeket. A Pro, vagy a telepítést nem igénylõ Portable kiadás egészen biztosan nem akad majd fent egyetlen ellenõrzésen sem, és bár a Pirisoft szoftvere valaimért nagyon a Microsoft bögyében van, a ránk erõltetett extra szoftvereket leszámítva a CCleaner használata már jó ideje nem járt semmiféle megkérdõjelezhetõ biztonsági problémával. Kellõ odafigyeléssel tehát továbbra is bárki nagy megelégedéssel használhatja a kártevõket és adathulladékot kisöprõ programot.