Április 24-30. Ingyenes szállítás * részletek: pcx.hu/szallitas

2020. 07. 31

A Microsoft tiltólistára tette az ingyenes CCleanert

A Windows Defender továbbiakban nem tolerálja a népszerû rendszertakarító alkalmazás egyes kiadásaitA Microsoft egy ideje már korlátozta a CCleaner terjedését

Nem kevés felhasználó fogadta meglepõdéssel, hogy a Windows beépített védelmi rendszere egyik napról a másikra, nem kívánatos alkalmazásként kezdett tekinteni a CCleaner segédprogramra. A Microsoft amúgy nem elõzmények nélkül vetette fekete listára, hiszen az utóbbi években az eredetileg megbízható programként számontartott és igen elterjedt CCleaner, többször is felbukkant a hírekben súlyos biztonsági problémái miatt. A dolog igazi iróniája, hogy ezek a gondok pont azután fordultak elõ, mióta a közismert Avast vírusirtó cseh fejlesztõje felvásárolta a CCleanert fejlesztõ Piriform céget. A tiltás nem minden verziót érint, ám az ingyenes változattal a jövõben nem igazán lesz érdemes probálkoznunk.

A fizetõs Pro és a Portable kiadásokat a tiltás nem érinti


Az elsõ komoly incidens alig két hónappal a 2017 július 18-án lezárult felvásárlást követõen robbant ki, szeptemberben ugyanis hackerek sikeresen szereztek kontrollt a CCleaner fejlesztõi infrastruktúrája felett, és nem sokon múlt, hogy idõben sikerült megakadályozni a tömeges károkozást. A szakértõk szerint a támadás elõkészületei már a felvásárlás elõtt megkezdõdtek, az akkor alig 42 fõs Piriform pedig sajnos könnyû prédának bizonyult. Az elsõ sikeres betörés ugyanis már július 3-án megtörtént, aminek eredménye végül 2.27 millió letöltés a fertõzött változatból. A fõleg nagyvállalatokra vadászó akció az átlag felhasználóknál végül nem okozott helyreállíthatatlan problémákat. 2018-ban már a legnépszerûbb tisztítószoftvernek tartották, ám áprilisban egy elbaltázott frissítés után elkezdte szétroncsolni és törölni a Google Chrome adatállományait, és alapállapotába állította vissza a böngészõt. A hiba minden verzióban megjelent, a javítás kiadására pedig egészen május közepéig kellett várni.

A frissítés és az adatgyûjtés is kötelezõ volt


A következõ gond még az év augusztusában jelentkezett, az akkor aktuális 5.45-ös verzió ugyanis kéretlen adatgyûjtést hajtott végre. A gond forrása abból fakadt, hogy a fejlesztõk bevezették a frissítések automatikus ellenõrzését és a program használatára vonatkozó adatok gyûjtését is, ám a két funkciót valamiért összevonva adták hozzá programjukhoz. Amikor valaki kiszedte a pipát a statisztikák jegyzetelését engedélyezõ menüpontból, a rendszer újraindítása után ismét ott találta, a mivel a frissítések keresése nem volt kikapcsolható. Az erõsen megkérdõjelezhetõ manõver természetesen egyre fokozódó elégedetlenséghez vezetett, pláne azután, hogy a készítõk nem közölték, hogy pontosan milyen adatokat gyûjtöttek, sem azt, hogy miért nem lehetett a két újítást különálló elemként bevezetni. Mindezek után az is olaj volt a tûzre, hogy a fejlesztõk nem álltak automatikusan vissza a korábbi verzióra, és azt csak a közönség erõs nyomására tették meg, a rendesen egybeolvasztott funkciók szétválasztása pedig ezúttal is több hetes munkát és várakozást jelentett.

Az AVAST nagyvonalúan bekalibrálná nekünk ingyenes vírusvédelmét


Most úgy tûnik, a Microsoft végleg leépíti a rendszerünk karbantartására megalkotott szoftver támogatását. Elõször csak a közösségi fórumán tiltotta meg a CCleanerhez köthetõ hivatkozások és posztok megosztását, a program telepítését és használatát nem tiltották senkinek. Legalábbis mostanáig, a Windows õrzését ellátó Microsoft Defender ugyanis "PUA:Win32/CCleaner" jelöléssel azonnal lecsap a szoftver bizonyos változataira. A tiltólistára elsõsorban a 14 napos próbaidõt biztosító ingyenes kiadás került fel, melynek elsõszámú okaként egyelõre a program telepítõjével érkezõ extra alkalmazásokat jelölték meg. Ahogy azt tapasztalhatjuk, az ingyenes verziók gyakran erõltetik különféle extra szolgáltatások telepítését is, és bár a CClenaerrel egybecsomagolt applikációk nem számítanak problémásnak, telepítésük nem kívánatos rendszermûveleteket válthat ki, mely negatív módon befolyásolhatja a felhasználói élményt. A Defender mostantól érzékeli, ha a telepítõ úgynevezett PUA-t, vagyis olyan potenciálisan nemkívánatos alkalmazást hordoz, melyek többek között reklámtevékenységet végeznek, felhasználói szokásainkat vizsgálják, kriptobányászatot folytatnak, esetleg szimplán rejtõzködnek az ellenõrzés elõl.

Ha továbbblépünk, alapértelmezett böngészõnk helyére a CCleaner saját megoldása kerül.


Mindezek mellett a ránk tukmált torrent alkalmazások, bizonyos víruskeresõk és egyes keresõszolgáltatások is nemkívánatosnak minõsülnek. A Microsoft azt is megjegyzi, hogy bár önmagukban a következõ szolgáltatásokat normálisnak tartják, és amúgy a Defender sem ugrik rájuk, amennyiben a CCleaner telepítõje tartalmazza a Google Chrome, Google Toolbar, Avast Free Antivirus, illetve az AVG Antivirus Free bármelyikét, akkor azonnal megy a levesbe. Mint kiderült, a keretprogram minden esetben megengedi, hogy kiválasszuk a telepíteni kívánt összetevõket, azonban a számos óvatlan felhasználó érdekében a tiltás mellett döntöttek. Az esetek többségében ugyanis a figyelmetlenül végrehajtott telepítések rendesen összekuszálják a rendszer megszokott mûködését, és a háttérben olyan mûveleteket hajtanak végre, melyek fölött a felhasználóknak nincs befolyása. A Microsoft korábban arról is nyilatkozott, hogy a rendszerkarbantartó szoftvereket többnyire igyekeznek nélkülözhetetlennek beállítani, ám azok alkalmasak rá, hogy összekuszálják a Windows adatbázisát és a rendszer instabilitásához vezessenek, amit kizárólag egy újratelepített oprendszer képes orvosolni. 

A CCleaner tehát önmagában tövábbra sem számít veszélyesnek, kizárólag az ingyenes kiadás hordoz aggályos elemeket. A Pro, vagy a telepítést nem igénylõ Portable kiadás egészen biztosan nem akad majd fent egyetlen ellenõrzésen sem, és bár a Pirisoft szoftvere valaimért nagyon a Microsoft bögyében van, a ránk erõltetett extra szoftvereket leszámítva a CCleaner használata már jó ideje nem járt semmiféle megkérdõjelezhetõ biztonsági problémával. Kellõ odafigyeléssel tehát továbbra is bárki nagy megelégedéssel használhatja a kártevõket és adathulladékot kisöprõ programot.

2020. 07. 31

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató

A legjobb gamer egér kiválasztása lépésről lépésre: Vásárlási útmutató
A gaming világában a felszerelésed minősége komoly különbséget jelenthet a játékélményben. Az egyik legfontosabb eszköz, amire minden gamernek szüksége van, az a megfelelő egér. De hogyan választhatjuk ki a legjobb gamer egeret a rengeteg lehetőség közül? Ne aggódj, segítek neked!
Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelned, hogy a legjobb döntést hozd meg, és hogy a vásárlás után biztosan elégedett legyél a választott modellel.
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Hogyan kezdj neki a vásárlásnak?
Az érzékenység (DPI) és a játékstílusod kapcsolata
Kényelem és ergonomikus kialakítás
Súly és testreszabhatóság
A gombok és a testreszabhatóság
Vezetékes vagy vezeték nélküli?
Szoftver és extra funkciók
Az ár-érték arány és a hosszú távú befektetés
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért olyan fontos a jó gamer egér?
Bár sokan talán nem gondolnak bele, az egér nem csupán egy eszköz, amivel mozgatjuk a kurzort vagy kattintunk a képernyőn. A legjobb gamer egér nemcsak kényelmes, hanem jelentősen befolyásolja a reakcióidőt, a precizitást és a teljesítményt is.
Legyen szó egy gyors online shooter játékra vagy egy éjszakai RPG kalandra, a megfelelő egér sokat dobhat a játékmeneten. Képzeld el, hogy egy olyan egered van, amivel minden egyes mozdulatot pontosan és kényelmes

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak

Egér laptophoz: Milyen típust válassz? Részletes útmutató utazóknak és diákoknak
A laptophoz való egér választás nem mindig olyan egyszerű, mint elsőre tűnik. Bár sokan hajlamosak azt hinni, hogy a legjobb választás az, amelyik a legolcsóbb vagy épp a legdivatosabb, valójában a megfelelő egér megtalálása sokkal inkább attól függ, mire van szükséged. Ha rendszeresen utazol vagy diákként tanulsz, az egér használatának kényelme és funkcionalitása kulcsfontosságú lehet.
Ebben a cikkben részletesen végigvezetlek a laptophoz való egér kiválasztásának legfontosabb szempontjain, hogy segítsek megtalálni a legjobbat számodra.
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Milyen típusú egér illik hozzám?
Vezetékes vagy vezeték nélküli egér laptophoz?
Kényelmes méret és forma: Miért fontos?
Érzékenység: Mennyire fontos a DPI?
Ergonómia: Hogyan védheted meg a kezed és csuklódat?
Ár és minőség: Hogyan találj megfelelő egyensúlyt?
Mit kell még figyelembe venni?
Gyakran ismételt kérdések
Összefoglalás: A megfelelő egér laptophoz
Miért érdemes egy egér laptophoz?
Az érintőpad sok esetben elegendő a napi feladatok elvégzésére, de ha hosszú órákon át dolgozol, tanulsz vagy játszol, az egér egyértelmű előnyökkel bír. Az egér gyorsabb és kényelmesebb irányítást biztosít, különösen akkor, ha precíz mozdulatokra van szükség, mint például grafikai munkák vagy programozás esetén.

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát

Egér tisztítás: 5 egyszerű módszer, amivel meghosszabbíthatod az élettartamát
Bár nem mindig gondolunk rá, az egér a számítógép egyik legfontosabb kiegészítője. Sokan naponta használják órákon keresztül, de a tisztítására és karbantartására gyakran nem fordítanak kellő figyelmet. Pedig az egér tisztítása nemcsak higiéniai szempontból fontos, hanem segíthet abban is, hogy meghosszabbítsd az élettartamát, és még kényelmesebbé tedd a használatát.
Az alábbiakban bemutatom azokat a hatékony és egyszerű módszereket, amelyekkel te is megőrizheted az egér jó állapotát.
Miért fontos az egér tisztítása?
Hogyan készítsük elő az egér tisztítását?
Az alapvető tisztítási lépések
A gombok tisztítása
Az optikai érzékelő tisztítása
A vezetékek és a kábel karbantartása
Miért fontos a rendszeres karbantartás?
Hogyan kerüld el a leggyakoribb tisztítási hibákat?
Gyakran ismételt kérdések
Összegzés
Miért fontos az egér tisztítása?
Mielőtt rátérnék a tisztítási módszerekre, érdemes kicsit elgondolkodni azon, miért is fontos az egér tisztítása. A számítógépes egér nap mint nap érintkezik a kezed bőrével, ami természetesen izzadtságot és szennyeződéseket hagyhat rajta. Ráadásul az egér gyakran kerül az asztalra, ami egy poros felület lehet, így könnyen összegyűlhet rajta kosz, amitől nemcsak piszkos lesz, hanem a működését is befolyásolhatja.
A rendszeres ti
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.