Sokáig tartott, de már a Microsoft is segít korábban törölt adatok visszanyerésében
Az elmúlt bõ egy éves idõszak a kiberbûnözõk tevékenységétõl volt hangos, ám az adatainkra nem csak a hackerek jelenthetnek veszélyt. Személyes fájljaink elvesztését egy áramkimaradás, egy komolyabb szoftveres összeomlás, vagy egy szimpla felhasználói hiba is okozhatja. Az eltûnt, illetve letörölt fájlok visszaszerzésére eddig különbözõ hatásfokkal dolgozó – és többnyire fizetõs – programok eddig is rendelkezésünkre álltak, ám úgy néz ki, hogy végre a Microsoft is elõállt egy rég várt opcióval, mely mostantól kezdve az operációs rendszerünk szerves részét képezi.
A váratlanul fellépõ adatvesztés a Microsoftnak és a Windows felhasználóinak sem ismeretlen jelenség, hiszen sajnos többször is volt rá példa, hogy egy rosszul sikerült rendszerfrissítés miatt a gépeken tárolt személyes tartalmak egy része nyomtalanul eltûnt. Hasonló helyzetben a helyreállításra különféle segédszoftverekkel tehetett kísérletet az átlagos felhasználó, súlyosabb esetekben pedig erre specializálódott szakemberekhez, illetve cégekhez fordulhatott, olykor nem kis összegért cserébe. Úgy tûnik, hogy a Microsoft végre meghallotta a közösség sok éve tartó könyörgését és egy hasznos opcióval toldotta meg rendszerének digitális eszköztárát. A funkcióbõvítés ahhoz a Windows File Recovery nevû eszközhöz érkezett, mely múlt nyáron jelent meg a Microsoft Store-ban, hogy eszközt adjon az elveszett fájlok után kutató userek kezébe. A kissé kezdetleges formában megjelenõ program egy klasszikus, parancssorból vezérelhetõ megoldás, mely sajnos erõs korlátokat szabott az adatok helyreállításának. Egyik legnagyobb hiányossága, hogy csak a meghatározott kiterjesztéssel rendelkezõ fájlokkal hajlandó foglalkozni, tehát egyelõre vak mindenre, ami nem PDF, JPEG, MP3 vagy ZIP kiterjesztéssel bír.
Az igaz, hogy hatásköre nem csak a rendszermeghajtóra terjedt ki – kezel minden általános külsõ és belsõ háttértárolót is –, viszont, ha a kérdéses adatok néhány óránál régebben kerültek törlésre, a program újfent haszontalannak bizonyult. Most ezt a kritikus gyengepontot orvosolta a Microsoft, ugyanis a nemrég kiadott frissítõcsomag részeként a Windows File Recovery is megkapta a magáét. A lényeget az új Extensive (kiterjedt) analízis beépítése jelenti, mely már nem csak a Lomtárból frissen eltávolított állományokat hajlandó megkeresni, de végre alaposabban is átvizsgálja meghajtónkat. Mivel mostantól az adminisztratív részletek hiányában is felismeri a fájlokat, ha a hiányzó tartalmainkat más adat nem írta felül, jó esélyünk van rá, hogy újra lássuk õket. Bár korábban említett négy kiterjesztésnél többrõl egyelõre nem esett szó, az mindenképpen pozitív, hogy a formázott meghajtók és az akár hardveres okból sérült állományok helyreállítása sem lehetetlen. A folyamat a leginkább elterjedt fájlrendszerekkel kezdeményezhetõ, vagyis a rendszermeghajtókon használatos NTFS, illetve az SD kártyákra és USB-s tárolókra jellemzõ FAT, vagy exFAT esetén.
Ami sokaknak problémát jelenthet, az a parancssor, mely egészen biztos elrettent néhány tapasztalatlanabb, illetve kizárólag grafikus felületekhez szokott felhasználót. Azt ugyanakkor mindenképpen érdemes figyelembe venni, hogy a harmadik féltõl származó szoftverek többsége távolról sem ingyenes, és ha van is fizetés nélkül használható verzió, amely képes megtalálni az elveszett adatokat, az általában a sikeres keresés után vásárláshoz köti a fájlok visszaállítását. A Windows File Recovery tehát egy ígéretes kezdeményezés, használatához pedig csak némi odafigyelésre és pár parancs megfelelõ begépelésére van szükség. Természetesen még közel sem tekinthetõ tökéletesnek, hiszen a keresés megkezdéséhez meg kell adnunk a célmeghajtó betûjelét, ami sérült fájlrendszer esetén máris akadályt állít a program elé. Arról nem is beszélve, hogy minél több helyreállítási mûveletet indítunk, annál jobban csökken az esély a teljes helyreállításra, mivel idõközben állományok sérülhetnek, íródhatnak felül és veszhetnek el. Jó megoldás lehet, hogy a teljes meghajtóról biztonsági mentés csinálunk és a lemezképre uszítjuk rá a Recovery-t, ám az említett korlátok miatt ez egyelõre szintén nem lehetséges.
A Microsoft ezzel az egyik régi adósságát törleszti, és bízzunk benne, hogy a közeljövõben még használhatóbbá teszi, sõt, ha szerencsénk van, kap egy átlátható és egyszerûen kezelhetõ grafikus felületet is. A program kizárólag Windows 10-en, a 2004-es rendszerverziótól elérhetõ, telepítéséhez pedig a Microsoft Store-t érdemes meglátogatni. Fontos, hogy eléréséhez a Windows Update szolgáltatás aktív kell hogy legyen, mivel annak letiltása esetén ehhez sem férhetünk hozzá.
Források: support.microsoft.com, tekdeeps.com, earngurus.com, vectorstock.com,