A Noctua kiadja az elsõ hõpaszta alkalmazási ajánlását a közelgõ Ryzen 7000 processzorokhoz
A Noctua az AM5-ös modelleket kis processzornak tekinti, amelynek csak egy pöttynyi méretû pasztaára van szüksége. Amint azt az ismert szivárogtató, @momomo_us megosztotta Twitteren, a Noctua bemutatta az elsõ hõpaszta-alkalmazási ajánlását, amelyet kifejezetten az AMD új Ryzen 7000 CPU-khoz – és a hozzájuk tartozó "polip" alakú IHS-hez, avagy hõterítõ lemezhez szánnak. A hõvezetõanyag felhelyezésének legjobb módja örökös vita a PC-s közösségben, számos cikk és bemutatóanyag hirdeti magát, mint a legjobb megoldás birtokosát.
A tapasztaltabb gépépítõk számára valószínûleg nem titok, hogy a hûtõeszközök gyártói is élnek gyári méréseken alapuló ajánlásokkal, és ha egy olyan cégrõl van szó, mint például a Noctua, akkor érdemes lehet odafigyelni. A Ryzen 7000 esetében az osztrák hûtõmester mindössze egyetlen pöttyöt javasol a CPU fedelének közepén, 3-4 mm-es kiterjedéssel a teljes IHS megfelelõ lefedettségéhez. És ennyi.
A pöttyözõs pasztázás távolról sem újdonság, és egészen a mai napig vitathatatlanul a legnépszerûbb alkalmazási technikának számít. Ám a Noctua számára ez drasztikus változást jelent, hiszen a hasonló méretû AM4 CPU-khoz még öt pontos mintázatot ajánlottak. Ahogy azt sejthetjük, ebben az esetben négy kis pontot kell tennünk az IHS négy sarkába, egy nagyobb pontot pedig középre. A hûtõk kompatibilitásának érdekében az AMD az AM5-öt célzottan az AM4-gyel azonos méretek köré építette, mely jó hír a régebbi hûtések tulajdonosainak, éppen ezért érdekes, hogy a Noctua mindkét foglalathoz eltérõ hõpaszta alkalmazást javasol. Valójában a Noctua az AM5-öt kifejezetten kisebb "CPU méretnek" tekinti az AM4-hez képest, ez vezet a hõpaszta alkalmazásbeli különbségéhez. Azonban a Noctua talán helyesen döntött, amikor az AM5 esetében a magányos kis pontot választotta. A Ryzen 7000 szériát egy nagyon egyedi IHS kialakítással szerelték fel, olyannal, amit korábban még soha, sehol nem láttunk. Ezen a meglehetõsen különös, a polip karjaira emlékeztetõ felületen, nyolc részt vágtak ki az IHS-bõl, hogy ezzel helyet biztosítsanak a kondenzátoroknak a CPU nyomtatott áramköri lapján.
Az AMD összes régebbi dizájnja tökéletesen lineáris dobozos kialakítású hõterítõ fedlapot kapott, mint amilyet az AM4-en látunk, innen is látszik, hogy a Ryzen 7000 még a korábbi, Zen sorozatú elõdeitõl is jelentõs mértékben tér el. Ezek a kivágások érezhetõen csökkentik a Ryzen 7000 IHS egybefüggõ felületét, mely láttán sok felhasználó már elõre siratja azt az idõt, amit a résekbe szorult hõvezetõ matéria letisztogatásával tölt majd. Az egyetlen pontnyi paszta egyébként még mindig mûködik AM4-en és hasonló méretû foglalatokon, így kétségtelen, hogy AM5-nél is remekül megállja majd a helyét. Most már csak az a kérdés, hogy az IHS kivágásokon túlnyúló széleire kell-e egyáltalán hõpasztát tenni, esetleg az nem jelent majd érdemi különbséget. Sajnos erre most még nem tudjuk a választ, de ha a Noctua felhordási módszerét vesszük, akkor nem feltétlenül szükséges. Kíváncsiak leszünk, mi lesz az AMD hivatalos ajánlása, de leginkább az elsõ AM5-ös gépeket várjuk, melyeket mi rakhatunk össze a vásárlóinknak.
De ehhez meg kell várnunk a Ryzen 7000 szeptemberi megjelenését, akkor viszont mi is megoszthatjuk majd a tapasztalatainkat, gépszerelõs videóinkban mindenképp bemutatjuk majd.