A Rufus médiakészítõ eszköz legújabb béta kiadása megszabadít minket a kötelezõ Microsoft-fiók bejelentkezéstõl és a TPM 2.0 követelményektõl
Akik gépükön elsõsorban Windows-t használnak, azok számára a Rufus neve biztosan ismerõsen cseng, hiszen évek óta az egyik, ha nem legnépszerûbb segédprogram operációs rendszerek telepítéséhez. Mostantól azonban még elterjedtebb lehet, mivel mostantól képes megkímélni minket a Windows 11 legrosszabb túlkapásaitól, a szigorú rendszerkövetelményektõl és a kötelezõ fiók használatától. A Rufus alkalmazás legújabb béta kiadása ugyanis megkerüli a Microsoft-fiókba való bejelentkezési kötelezettséget, mely nemrég követelménnyé vált a Windows 11 telepítéséhez, de ezzel együtt kiiktatja az egész TPM kérdéskört is.
Aki esetleg most hallaná elõszõr a Rufus nevét, ez egy olyan szoftver, amely lehetõvé teszi bootolható USB-meghajtók, elsõsorban pendrive-ok létrehozását különféle operációs rendszerek telepítéséhez. Különféle, ugyanis nem csak az eltérõ Linux disztribúciók telepítéséhez az egyik legkedveltebb, de nagyjából a Windows 7 óta tömegek életét könnyíti meg, mostanság pedig a Windows 11 telepítésének is az egyik legjobb módja. Méghozzá annyira jó, hogy amikor a Microsoft bejelentette a Windows 11 elsõ bétáját, a hivatalos dokumentációban kifejezetten a Rufus használatát ajánlotta. Éppen ezért kifejezetten ironikus, hogy mostanra a Rufus lett az egyetlen módja annak, hogy a Windows 11-et bárki különféle aggodalmak nélkül telepíthesse, legyen szó az aktív internetkapcsolat, egy Microsoft-fiók vagy a TPM biztonsági modulok hiányáról.
Az egyik legjobb része, hogy a telepítéshez szükséges Windows 11 ISO fájl beszerzéséhez továbbra sem szükséges gyanús warrez vagy torrent oldalakat felkeresnünk. A gyári telepítõ természetesen továbbra is ingyenesen elérhetõ a Microsoft oldalán, kereskedelmi értéket ugyanis a hivatalos licence, illetve termékkulcs képvisel, mely az aktiváláshoz szükséges. A számunkra megfelelõ rendszerverzió beszerzése után egyszerûen csak el kell indítani a Rufust, azon belül pedig meg kell keresni és be kell tallózni a korábban letöltött ISO-fájlt. Amint ezzel megvagyunk, akkor a fellelhetõ egyéni telepítési tippek azok, amelyek felfedik a legújabb béta verziós program igazi értékeit. Bár a Rufus médiakészítõ eszközzel már régóta meg lehet kerülni a vasszigorral operáló TPM 2.0 követelményeket, amelyeket a Microsoft a közelmúltban épített be a Windows 11-be, de most megszabadított minket az operációs rendszer telepítésének egy másik fájdalmas pontjától is. Végre vége az idegesítõ kötelezõ online Microsoft-fiók bejelentkezésnek.
Régebben a Windows telepítésekor egyszerûen választható volt egy offline fiók, amely csak az adott számítógéphez tartozott. Elõször is minden hálózati kapcsolatot ki kellett iktatni, hogy a telepítés során a helyi fiók engedélyezve legyen, de a Microsoft ezt az opciót végül teljesen letiltotta. Szerencsére a Rufus készítõi lehetõséget adnak rá, hogy visszalépjünk egy korábbi pontra, amikor a rendszertelepítõ több lehetõséget adott a felhasználók kezébe. Bár az internetet még mindig le kell kapcsolnunk, hogy a helyi fiók opciót megkapjuk, de legalább újra élhetünk ezzel a megszokott lehetõséggel. A béta egy másik ügyes kis funkciója lehetõvé teszi, hogy teljesen átugorjuk a telepítés során felbukkanó adatgyûjtési kérdéseket, hiszen a többség valószínûleg köszöni, de nem szeretne minden lépésérõl beszámolni az OS készítõjének. Az operációs rendszer telepítése a legtöbb ember számára talán ritka esemény, de a Microsoft ettõl még megnehezíti a dolgunkat, a Rufus pedig abban segít, hogy az átlagos felhasználónak se kelljen a telepítés elõtt segédanyagok és trükkök után kutatnia. Fontos, hogy magát a rendszert azért nem fogja átírni, tehát a telepítés után még akár találkozhatunk is figyelmeztésekkel, pl. a hiányzó TPM 2.0 miatt.
A Rufus 3.19 béta kiadásának részleteit és a program telepítõjét az alábbi hivatkozáson érjük el: