Egyelõre nem érvényesül a szigor, a régebbi Pc-k is megkapták a frissítéseket
Mielõtt a Microsoft kiadta a Windows 11-et, egyértelmûvé tette, hogy aki egy nem támogatott eszközön próbálja meg futtatni az új operációs rendszert, annak le kell mondania a frissítésekrõl. Sõt, az operációs rendszer futtatására tett egyes kísérletek eredményeképpen többen egy felugró ablakkal is találkoztak, amely egy olyan lemondó nyilatkozat aláírását kéri, amivel elfogadják, hogy a kompatibilitás hiánya miatt a számítógépen keletkezett bármiféle kár nem a Microsoft felelõssége.
A Windows 11 elsõ hivatalos javítócsomagját (KB5006674-es összesítõ frissítés) október 12-én, kedden tette elérhetõvé, és annak ellenére, hogy a Microsoft korábban a támogatás megszüntetésével fenyegetõzött, az MSPoweruser arról számolt be, hogy a nem támogatott laptopok és PC-k is megkapták és sikeresen alkalmazták a frissítést. A GHacks.net és a HTNovo is azt állítja, hogy a nem támogatott, de a Windows 11 operációs rendszert futtató eszközök a Windows Update-en keresztül sikeresen megkapták az elsõ teljes javítást, amely a Microsoft Defender Antivirus, a .NET Framework és a kártevõket kigyomláló Windows Malicious Software Removal Tool frissítéseit tartalmazta. Mielõtt azonban ebbõl messzemenõ következtetéseket vonnánk le, sajnos nincsen rá semmiféle garancia, hogy a további frissítések a jövõben hasonló sikerrel érkeznek majd meg. Számtalan oka lehet annak, hogy most még a megszokott mederben zajlik a frissítési folyamat, a cégtõl finoman szólva sem idegen technikai szerencsétlenkedéstõl kezdve egészen addig, hogy a Microsoft egyszerûen még jutott el odáig, hogyan különítse el és zárja ki csak a nemkívánatos rendszereket, az automatikus rendszerfrissítésekre érdemes elit körbõl.
A hatékony kizáráshoz vezetõ módszer valószínûleg folyamatban van, ám az utóbbi idõk sorozatos hibái után valószínûleg õk sem szeretnék megkockáztatni, hogy egy baki következtében a követelményeket teljesítõ rendszerek is falba ütközzenek. Persze az is elõfordulhat, hogy ez csak egy önvédelmi húzás arra az esetre, ha a Windows 11-et nem megfelelõ rendszereken futtató felhasználók megpróbálnak panaszkodni egy frissítés elmaradása, vagy az esetelgesen fellépõ hibajelenségek miatt. A Microsoft azzal érvelt, hogy a Windows 11 rendszerkövetelményei biztonsági okokból léptek érvénybe, az új operációs rendszer nem véletlenül igényel néhány korábban szokatlan hardvert, például a sokat emlegetett TPM 2.0-t (Trusted Platform Module). Az emberek persze gyorsan találtak kerülõutat és a TPM 2.0 követelményt kiiktatták egy GitHub-projekt segítségével, amely egy "Skip_TPM_Check_on_Dynamic_Update.cmd" nevû szkript futtatásával lehetõvé teszi, hogy a Windows 11 telepítõje figyelmen kívül hagyja a nem megfelelõ, vagy éppen teljesen hiányzó kiegészítõt. Alapvetõen mégiscsak egy felturbózott Windows 10-rõl van szó, nem csoda, hogy a tapasztalt felhasználók hamar kiismerték magukat a színfalak mögött.
Annak ellenére, hogy a gépek többsége sikeresen telepítette a frissítést, nem garantált, hogy ez a késõbbiekben így is marad. Az sem valószínû, hogy kizárólag a funkciófrissítéseknél zárnák el a csapot, hiszen elvileg az egész szigor a Windows 11 biztonsági optimalizálásáról szól, így papíron még az amúgy kompetens PC-k felhasználóinak jó részét is kizárták. Hacsak a Microsoft nem szedi össze magát, vagy legalább nem önt tiszta vizet a pohárba, a 2022 végén megjelenõ elsõ funkciófrissítés talán eldöntheti a kérdést. A pakliban azonban az is benne lehet, hogy nem szólnak semmit, viszont a nem támogatott gépek egy váratlan pillanatban instabillá válnak, ha viszont ez megtörténik, akkor a Microsoft majd széttárhatja a karját, hogy õk elõre szóltak. Ebben a tekintetben tehát az új rendszerre való átállás sokak számára rizikót jelenthet, így nem árt, ha készülünk egy B-tervvel az esetleges összeomlások vagy adatvesztések esetére. Mindazok, akik jelenleg nem támogatott hardvereken élvezik a Windows 11 újdonságait, valószínûleg egy darabig biztosan gond nélkül mehetnek majd tovább, ugyanakkor még a megjelenés korai idõszakában járunk, mely mindenki számára tartogathat meglepetéseket. Ha viszont a gépünkön kényes adatokat tárolunk és állandó stabilitást igénylõ munkát végzünk, gondoljuk meg, mielõtt a Windows 11 telepítése mellett döntünk, esetleg egy darabig még inkább figyeljük a frissítésekrõl érkezõ beszámolókat.
Nem gyõzzük hangsúlyozni, hogy a Windows 10 még egészen 2025. október 14-ig teljeskörû támogatást kap, így ha az elsõ számú platformunk a Windows, addig van idõnk hardvert frissíteni, hogy a elkerülhetetlen átállás lehetõleg zökkenõmentes legyen. A jövõ évben mindenki számára megnyitják a frissítés lehetõségét, mely érvényes, aktivált Windows 10 esetén teljesen ingyenes váltást biztosít.