Július óta forgalomban vannak az új AMD termékek, azonban nagyon úgy néz ki, hogy a szûkösen érkezõ szállítmányok, csak nehezen tudják kiszolgálni a hatalmas érdeklõdést. A kereslet érthetõ is, hiszen az AMD beteljesítette korábbi ígéreteit, és az új Zen 2 architektúrás processzoraival valóban megmutatta, hogy ha a pénzünkért ütõs teljesítményre vágyunk, akkor már nem az Intel kínálja az egyetlen reális opciót. Sõt, az elõzõ generációban a Ryzen 5 2600 bizonyította, hogy korrekt áron juthatunk minden igényt kielégítõ középkategóriás CPU-hoz, utódja a 3600X pedig azt mutatta meg, hogy egyetlen generációval késõbb, mekkora ugrásra képes, ugyanabban a kategóriában. Úgy is mondhatnánk, hogy az AMD a hamvaiból a 7nm-es gyártástechnológiára épülõ fejlesztéseivel, vagyis a Navi és Ryzen szériákkal éledt újra, és erõsebb mint valaha. Talán az Athlon 64 korszakhoz mérhetõ robbanásról nem beszélhetünk, de az biztos, hogy rég láttunk ilyen izgalmas technológiai ugrást, és úgy általában vett, valódi fejlõdést az otthoni felhasználásra szánt eszközök piacán. Most azonban a legfelsõ kategória felé teszünk egy kitérõt, ugyanis hosszas várakozás után végre felbukkant áruházunkban, az otthoni felhasználásra szánt szörnyeteg, a Ryzen 9 3900X. Lássuk hát, mit kínál számunkra az AMD új ütõkártyája.
Ryzen 3000 - Az AMD visszavág
Az elsõ generációs Ryzen ugyan még nem hozott csodát, azonban sejthetõ volt, és maga a cég is azt kommunikálta, hogy innen már csak izgalmasabb dolgok következnek. A Ryzen 2000 megmutatta, hogy a begyûjtött tapasztalatok alapján valóban képesek a fejlõdésre, és az elõzõ széria már kifejezetten ajánlott vételnek minõsült, aki pedig nem érte be ennyivel, annak sem kellett sokáig várnia, a Zen 2 mag már a küszöbön állt. A Matisse kódnéven érkezõ fejlesztés alapjai továbbra is az esõ Zen szérián nyugodnak, viszont valójában újragondolta a korábbi irányvonalat.
Így már részét képezi az integrált déli vezérlõhíd, ami átveszi az alaplapi külsõ híd szerepét. A tokozáson akár két 7nm-es node-on gyártott, egyenként nyolc magos Zen 2 chip fér meg egymás mellett, emellett jut még hely egy 12nm-es I/O lapkának is, mely magában foglalja az új 24 sávos PCI-E 4.0 vezérlõt, és a DDR4 memóriavezérlõt is. Az AMD nagy húzása, hogy egyetlen 7nm-es fejlesztéssel lefedhet egy rakás terméktípust, így több méregdrága lapka tervezése helyett elég volt egyet megalkotni, az alacsony csíkszélességen történõ gyártás pedig gazdaságosabb, így kivitelezhetõ, hogy a valóban hatékony és modern architektúra árazása, végül ne galaktikus méretekhez igazodjon.
Az új memóriavezérlõ hatalmas ugrást biztosít az elérhetõ maximális órajelek tekintetében, így tuning mellett elérhetõ az 5133 MHz is, az ajánlás szerint azonban az optimálisnak nevezett maximum 3733 MHz, ugyanis itt érhetõ el a legjobb késleltetési érték. Aki vásárlás elõtt jobban belássa magát a termékekkel kapcsolatos hírekbe, az biztosan szembe találta magát az Intelt érintõ súlyos fiaskókba, miszerint processzoraik súlyos sebezhetõséget rejtenek magukban, ezzel szemben a Zen 2 mentes minden hasonló veszélyforrástól. Aki számára fontos rendszerének, és adatainak védelme, az AMD biztosítja, hogy legalább hardveres alapon védettek legyünk.
A felhasználók számára továbbra is adottak az AMD népszerû fejlesztései, a Precision Boost 2, illetve a Boost Overdrive, melyek lehetõvé teszik, hogy amennyiben ideális hõmérsékletet biztosítunk rendszerünk számára, az órajelek gond nélkül és stabilan tartják az elérhetõ maximális órajeleket, akár a processzor összes magján. És bár az Intel legnagyobb fegyvere továbbra is a magasabb elérhetõ órajel, a stabilitás és melegedés kérdése már jóval kényesebb pont, amit az AMD viszont becsületesen menedzselt. Egy teszt során egy Ryzen 9 3900X 13%-al növelte hatékonyságát, amint a szoba 32 °C-os hõmérsékletét 20 °C-osra csökkentették, ehhez mindössze egy 95W wattos hõmennyiséget kezelni képes léghûtést alkalmaztak, egyéb kalibrációra, vagy a BIOS beállításainak babrálására nem volt szükség.
Mit kapunk a pénzünkért?
A Matisse kódnevû Ryzen 9 3900X 12 fizikai maggal és 24 szállal dolgozik, alap órajele 3.8 Ghz, mely optimális esetben 4.6 Ghz-es Turbo Boost értékig mehet fel. A gyártástechnológiát tekintve 7 nm FinFet, illetve 12 nm LP FinFet-rõl beszélhetünk (déli vezérlõhíd), ami a fogyasztást illeti, a gyártó 105 wattos maximális TDP értéket határozott meg, de majd látunk rá egy példát, hogy is néz ki ez a gyakorlatban. A CPU-t egy AM4 foglalattal ellátott alaplapba szerelhetjük, ami azt jelenti, hogy az elõzõ generációs processzorokat fogadó lapok számos esetben kompatibilitást biztosítanak, így nem feltétlenül szükséges az új, modernebb, de bizonyos esetben költségesebb X570-es lapkészletbõl válogatnunk. Választás elõtt mindenképp gyõzõdjünk meg róla, hogy a lap gyártója biztosított-e friss BIOS-t, ugyanis frissítés nélkül a bekapcsoláskor fekete képernyõ fogad majd, tehát az egyezõ foglalat önmagában nem elegendõ a sikerhez. A legtöbb cég igyekszik felzárkózni az új Ryzen termékekhez, így a weboldalon a megfelelõ terméklapon, többnyire megtaláljuk a számunkra szükséges információkat. Amennyiben bizonytalanok vagyunk a mûvelet elvégzésével kapcsolatban, rendeléskor válasszunk BIOS frissítés szolgáltatást.
A Ryzen 9 3900X jelenleg vitán felül, az egyik, ha nem a leghatékonyabb processzor a piacon. Az alábbiakban szemezgetünk néhány olyan teszt eredményébõl, ami minden lehetõséget igyekezett az optimumon tartani, hogy az eltéréseket pusztán az adott termék által kínált nyers erõ és sebesség határozza meg.
Tesztre fel
Cinebench 20 - multi core
Az alábbi benchmark eredményekért a Hardware Unboxed csapatának lehetünk hálásak, akik rendesen megizzasztották a teszteknek alávetett hardvereket. Az összes magot megdolgoztató stresszteszt eredménye egészen lenyûgözõ. A 12 magban rejlõ erõnek köszönhetõen a Ryzen 9 3900X olyan szinten elõzi le a konkurenciát, hogy az még mindig képes meglepetést okozni. A teszten jól látható az eszméletlen pontszámkülönbség, a nagy vetélytárs, a 8 magos Intel i9-9900K ráadásul csak a negyedik helyen végzett, természetesen így is rendkívül magas 5000 feletti pontszámával.
Cinebench 20 - single core
Az egy magon végzett terhelésnél ködé válik a hatalmas különbség, a 3900X és a 9900K pedig egymás mellett találják magukat, ez viszont továbbra is az AMD fejlesztését dicséri, hiszen számos olyan körülményt találhatunk, ahol az AMD megelõzi, vagy besorol a korábbi csúcstartó mellé. A teljesség kedvéért érdemes egy pillantást vetni a 2600X, illetve a 2700X és 3700X eredményeire is, amik látványosan szemléltetik az új architektúrával történt elõrelépést.
Assassins Creed Odyssey - 2560x1440
A játéktesztekhez olyan méréseket választottunk, amin egyetlen játékot négy különbözõ videokártyával is meghajtottak. Az Assasins Creed ógörög vidékeken játszódó kalandja ijesztõen rossz optimalizációról árulkodik, ugyanis hiába futott egy RTX 2080 Ti erejével megtámogatva, az átlag FPS minden esetben 65-66 volt, és itt még a hat magos Ryzen 5 3600 alatt sem mutatkozott különbség. Ez igaz amúgy az 1920x1080-as felbontásra is, ott ugyanis nagyjából átlagban 10 FPS többletet nyerhetünk, és 2-3 képkockás eltéréseket tapasztalhatunk, amik jóformán elhanyagolható.
World War Z - 2560x1440
A legutóbbi zombis lövölde egy külsõ nézetû, kooperatív móka, ahol a hullámaként hömpölygõ zombik tengerét kell megállítanunk, vagy legalább megvédenünk magunkat és egymást attól, hogy ízekre tépjenek. Az 1440p már jóval nagyobb terhet ró a videokártyára, ám ilyen erõs processzort aligha lenne érdemes alacsonyabb felbontásokon dolgoztatni. A mérések alapján amúgy az értékek Full HD-n is hasonlóan kiegyensúlyozottak, így bár a legtöbb játék alatt az i9-9900K még mindig magasabb eredményekre képes, a különbség tulajdonképpen olyan alacsony, hogy a legtöbb esetben aligha vélünk felfedezni bármiféle eltérést.
Fogyasztás és melegedés
Az alábbi képen a Paul's Hardware méréseit vehetjük szemügyre, melyek azt mutatják, hogy a 7nm-es gyártástechnológiával gyártott 12 magos szörnyeteg képes volt rácáfolni az utóbbi években olyan népszerûvé vált sztereotípiákra. Az igazság az, hogy mind két gyártó hozott ki olyan szériákat, amik alkalmasak voltak a jégsapkák leolvasztására, azonban a Ryzen 9 3900X terhelés alatt is látványosan alacsonyabb maximális hõfokot ér el, mint a több éves fejlesztések miatt kissé nehezen kordában tartható i9-9900K. Hiába, annak a plusz 400MHz-nek is ára van, még ha nem is képes egyszerre minden magon megtartani azt.
Végül a fogyasztásba tekinthetünk bele, ami szintén elég jelentõs különbségre hívja fel a figyelmünket. A 3900X terhelés alatt mért átlagfogyasztása konkrétan 92 wattos különbséget mutat, ezzel akkora elõnyt mutat fel, ami akár ijesztõnek is nevezhetõ. Az összes eddigi teszteredmény azt igazolja, hogy ha munkáról, tömörítésrõl, számítási feladatokról van szó, a 3900X komoly többletteljesítményt tud felmutatni, mindezt összehasonlíthatatlanul alacsonyabb fogyasztás mellett. Az Intel fejlesztései fölött sajnos eljárt az idõ, így ha eddig nem is a fogyasztás vagy a melegedés alapján választottunk, az AMD ragadozójával most akkor is profitálni fogunk.
Kell ez nekem?
Értelemszeren az itt vizsgált processzor nem a játékosok elsõ számú választása, hiszen kategóriákkal olcsóbban is találunk olyan CPU-t ami többé kevésbé kihatja akár a legerõsebb videokártyákat is. Azonban aki esetleg tartalomgyártással foglalkozik, vagy más számításigényes munkát végez, az AMD 12 magos processzora nehezen megkerülhetõ választás lesz a jövõben. Az ára ugyan nem igazodik a korábban megjósolt alacsonyra célzó becslésekkel, ezt azonban a készlethiány is befolyásolja, hiszen a processzor az egész országban alig kapható. Az év késõbbi részeiben ez még változhat, aki azonban most szeretne bivaly erõs gépet összerakni, még néhány darabot itt megrendelhet! Aki kíváncsi a saját tesztjeinkre ne aggódjon, hamarosan házon belül végzett próbáinkat is megtekintheti!
KD - PCX