A világhírû League of Legends tulajdonosa arcfelismerõ technológiával segíti az ijesztõ kínai törvény betartását
Ma már nem titok, hogy Kínában évek óta aktívan mûködik egy kiterjedt arcfelismerõ rendszer, mely a lakosságot az országban kihelyezett mintegy 300 millió kamerán keresztül figyeli, és mesterséges intelligencia segítségével nagy hatékonysággal képes azonosítani. Bár az infrastruktúra kiépítése és fejlesztése még közel sem ért a végére, az állam a kezdetektõl fogva alapos nyilvántartást vezet mindenkirõl, így aki a kamerák látószögébe kerül, annak minden elkapott mozdulata naplózásra kerül. Mindegy, hogy valaki csak a boltba ugrik le, esetleg az út során még át is hágja a közlekedési szabályokat, mely amúgy Kínában sokáig kifejezetten nehezen kezelhetõ problémát jelentett. Az állami szigor ráadásul három éve egy újabb szürreális törvénnyel állt elõ, mely a fiatalok videojátékokkal eltöltött idejét szorította szûk keretek közé, a világ egyik legismertebb videojátékos vállalata pedig segít, hogy ezt be is tartsák.
A 2019-es törvény a 18 év alatti kínai fiatalokat célozta meg, megszabva, hogy a gyerekek egy nap mennyi idõt üthetnek el videojátékokkal. A korlátozás hétköznap legfeljebb 90 percet, hétvégén pedig naponta összesen 180 percet, vagyis három órányi szórakoztató szoftvert engedélyez, ezt az idõkeretet pedig reggel 8 és este 10 óra között lehet kitölteni. Egy másik forrás szerint azóta korhatár szerint tovább pontosították a törvényt, így a 12 év alattiak napi egy órát, az ennél idõsebbek pedig kettõt játszhatnak. A kínai sajtó a szigorítás indokai között olyasmiket nevezett meg, mint a súlyos videojátékfüggõség, egészségügyi problémák, illetve a társadalom széles rétegét érintõ gyenge tanulmányi eredmények. Kezdetben ezt személyhez kötött, valódi névvel és hiteles adatokkal ellátott fiókokkal ellenõrizték, mellyel nem csak a korhatáros tartalmakat szûrték ki, de még a digitális vásárlásokra elkölthetõ összeget is limitálták. Amerikában és Európában persze meg is volt a visszhangja, de ha azt hittük, hogy itt megáll a történet, akkor igen naivak voltunk, ugyanis a valósággá vált összeesküvés-elmélet most újabb szintre lépett: aki játszani akar, annak otthon is muszáj megmutatni az arcát.
Az állam válláról ezúttal Kína legbefolyásosabb technológiai vállalata és egyben videojáték-kiadója, az amúgy világhírû Tencent veszi le a terhet. A Tencent Holdings Ltd. nem kispályás vállalat, mert bár itthon talán leginkább a League of Legends, esetleg a Call of Duty és a PUBG mobilos verziói juthatnak eszünkbe róla, valójában a világ legbefolyásosabb kiadója, számos kereskedelmi és technológiai érdekeltséggel. Õk biztosítják majd azt az arcfelismerõ rendszert, mely kifejezetten a játékosok életkorát hivatott ellenõrizni. Mostantól tehát bárki, aki játszani szeretne, annak át kell esnie az "Éjjeli õrjárat" névre keresztelt rendszer ellenõrzésén, mely az illetõ jellemzõit átfuttatja az állami adatbázison, és ha 18 évnél fiatalabb próbálkozót detektál, akkor érvénybe lépteti a korábban megszabott 90, illetve 180 perces idõkeretet. A csalást több módon is igyekeznek ellehetetleníteni, például, ha a visszaszámlálás véget ér, az adott program automatikusan kidobja a játékost, így lényegében esély sem marad a szabályszegésre.
A szkennelés alól nincs felmentés és kortól függetlenül mindenkinek alá kell vetnie magát, ha pedig valaki bejelentkezéskor elmulasztja a kamera bekapcsolását, akkor automatikusan szabályszegõnek minõsül és aznapra már egészen biztosan elesik a játék lehetõségétõl. A rendszer nem tesz kivételt a 10 és az egy nap híján 18 éves felhasználók között, ami a tehetetlen kínai társadalomban az egyik leghangosabban terjedõ kritika volt. A magánélet hatékony felszámolásának újabb lépésérõl a kínai, de angol nyelven cikkezõ Sixth Tone azt írja, hogy az utolsó dominót a fiatalok körében terjedõ lopási hajlandóság borította fel, mivel egyre több tizenéves így próbált meg rablással extra anyagi forrást szerezni a digitális tartalmakkal kecsegtetõ mikrotranzakciók kiegyenlítéséhez. A névvel és arccal megtámogatott bejelentkezés nagyjából biztosítja a törvény betartását, az otthoni arcfelismerés azonban még tesztfázisban van. A Tencent egyelõre 60 játékába építette be a funkciót, tehát nem egy külön program intézi a bejelentkezést. Mint kiderült, a League of Legends még nem kapta meg a módosítást, de a fejlesztõk már dolgoznak a frissítésen. Az aktuális tervek szerint a vállalat összes játéka átesik majd a változtatáson, platformtól függetlenül, miközben a félkész rendszer miatt eleinte több felhasználói panasz is érkezett, miszerint gond volt a bejelentkezéssel, esetleg a család egy fiatalabb tagja titokban lefogyasztotta a keretet, így az idõsebb testvér már nem tudott bejelentkezni. Ami igazán furcsa, hogy a vállalat valamiért azt is fontosnak tartotta közölni, hogy a tárolt adatokat nem használják fel semmi másra, és amúgy is titkosítva tárolják õket.
Állítólag kezdetben sok fiatal próbálta kicselezni a rendszert, például a nagyszülõket kérték meg, hogy regisztráljanak, azonban az idõsebb felhasználók esetén sokkal sûrübben végeznek arcazonosítást, a mesterséges intelligencia pedig figyeli és igyekszik megtanulni a játékosok egyedi viselkedését, így idõvel észre fogják venni az eltéréseket. A Tencent korábban azt is nyilatkozta, hogy egyéb módszereik is vannak, de a fekete piac számára egyelõre nem akarnak kiadni minden megoldásra váró feladatot.