Az asztali PC-k és a laptopok egyesített erejébõl a 3060 a Steam listájának élére került
Megjelent a legújabb Steam Hardware Survey, avagy a platform felhasználói közt folytatott állandó felmérés aktuális eredménye, mely betekintést nyújt a játékosok által kedvelt PC-s hardverkonfigurációk pillanatnyi állásába. Ebben a hónapban pedig az Nvidia GeForce RTX 3060 / 3060 Mobile érdemes a figyelmünkre, meglepõ módon ugyanis az egyik legkedveltebb videokártyává vált. Azon lehet vitatkozni, hogy egy ilyen összevonás "indokolt-e" vagy sem, de az elõzõ két GeForce generáció nem választja szét az asztali és a mobil GPU-kat, legalábbis a Steam közösségi felmérésében már összevonva szerepeltek, így jogos az összehasonlítás.
Az Nvidia GeForce GTX 1060 egyfajta legendává vált a játékosok között, ehhez pedig minden joga meg is van, hiszen versenyképes áron nyújtott nagyszerû teljesítményt generációkon ívelve át, és még ma is használható. Ironikus módon a zöld zászlós vállalat talán jobban örül a GTX 1060 bukásának, mint a riválisai, mivel úgy szolgál továbbra is becsülettel, hogy nem ismeri és nem támogatja az olyan modern technológiákat, mint a ray tracing vagy DLSS. Nem meglepõ, hogy a GeForce GTX 1060 még mindig tartja a hivatalos elsõ helyet az Steam GPU-táblázatokban 7.35%%-kal, a felmérés DirectX 12-es játékaira, illetve kártyáira vonatkozó adatok alapján. Az elmúlt hónapokban még szórványos növekedést is elért – talán a régi kártyáikat leváltók átadták ezeket másoknak, és ezt követõen az "új" belépõ szintû rendszerekben tûntek fel a Steam adatbázisában.
Ne feledjük, hogy a grafikonokon a "GTX 1060"-ra csak egyetlen "gyûjtõ bejegyzés" vonatkozik. Ez a GTX 1060 6 GB-os és 3 GB-os asztali változatait, valamint a laptop modelleket is magában foglalja. Bár a mobil GPU-k általában csak nevükben hasonlóak az asztali változatokhoz, az összevonás itt már megtörtént. Kétségtelen, hogy az 1060-as kártya fénykorában kiemelkedõ mértékû népszerûséget ért el, bár érthetõ okokból mostanra azért a fénye kezd megkopni. Ha a GeForce RTX 3060 és a 3060 Mobile-t az elõdjéhez hasonlóan összevonjuk a Steam adatai alapján, akkor kiderül, hogy az egységbe verõdött RTX 3060 modellek idén május és június között háttérbe szorították a GTX 1060-at. A legfrissebb, szeptemberi DX12-es adatokban az RTX 3060-as termékek valóban átlépték öreg testvérüket, az összesen 7.93%-kal tehát megelõzik a GTX 1060-as modellek összesített erejét.
A GeForce RTX 3060 és a 3060 Laptop GPU-k még különálló tételként is a 6., illetve az 5. helyen állnak. Ha nem tolnánk így elõre az RTX 3060-at számok összevonásával, akkor is könnyedén felkerülhetnének az elsõ és második helyre, bár talán csak valamikor 2023-ban. Ha az adatbázisban felbukkant összes GPU listáját nézzük, akkor a GTX 1060 jelenleg 6.94%-ot, míg az RTX 3060 GPU-k 7.52%-ot nyesnek ki a tortából. Érdemes megjegyezni, hogy a GTX 1060 után egyértelmûen a GTX 1650 a legnépszerûbb darab, hiszen asztali gépek és laptopok esetében is az egyik legolcsóbb megoldás, amellyel már játszani is lehet. Azt is jegyezzük meg, hogy az RTX 4070 vagy az alatta lévõ modellek érkezése még viszonylag bizonytalan. Az Nvidia megemelt árazása azt jelentheti, hogy egy RTX 4050 kaliberû modell, idõvel a legkelendõbb Ada Lovelace generációs GPU-ként végezhet. A Steam listájának másik részét még szintén érdemes megemlíteni, mivel a hatmagos CPU-k megszilárdították vezetõ helyüket az elmúlt hónapokban. Az operációs rendszerek használatában a Windows 11 továbbra is erõsödni látszik, és a következõ felmérés megjelenése elõtt minden bizonnyal átlépi a 25%-os mérföldkövet is.
Végezetül, volt némi vita a VR készülékek, illetve headsetek körül. Az Upload VR megjegyezte, hogy a Valve-nak közbe kellett lépnie és korrigálnia a VR-headsetek piaci részesedésére vonatkozó információkat, mivel az Oculus Quest 2 (most már Meta Quest 2) és az "egyéb" headsetek esetében "szélsõséges" adatokat közölt. Úgy tûnik, hogy ebben a szegmensben a hardveres felismerési módszer miatt téves adatszolgáltatás esete állhat fenn.
Ez pedig elég ok lehet arra, hogy a Steam minden hardveres felmérési eredményét kétkedve fogadjuk. Már régóta gondolkodunk azon, hogy a Valve vajon megfelelõ statisztikai módszereket használ-e (azaz teljesen véletlenszerû mintavételt), ahelyett, hogy más trendeket keresne és vizsgálna a hardverhasználatban. Sajnos a Valve soha nem árulta el pontosan, hogy mit csinál, így ha némi kétellyel is, de el kell fogadnunk, hogy továbbra is ez a legjobb forrás a hardverek elterjedtségének felmérésére.