A Home után a Pro verzióhoz is kötelezõ lesz bejelentkeznünk egy online Microsoft-fiókkal
A Windows 11 Pro felhasználóknak a telepítés során csatlakozniuk kell majd az internethez és be kell jelentkezniük egy Microsoft-fiókkal. Ezt már a Windows 11 Home telepítéséhez is kötelezõvé tették, de egy ideje a Windows 11 Pro esetében is tesztelik a dolgot, a Microsoft tehát nem hisz az offline PC-k jövõjében.
"A számítógépem nem az internet" – írja Joel Hruska, az Extreme Tech szerkesztõje, aki más felhasználókkal együtt nincs oda érte, hogy a Microsoft agresszív módon erõlteti felhasználóira azokat a változtatásokat, melyek technikai szempontból nem voltak és nem is feltétlenül lennének szükségesek. A nem túl meglepõ, de azért túlzottan nem is várt módosítás, a változásnapló alapján a Windows 11 insider preview buildjének 22557-es verziójában kap helyet, ahol a résztvevõk a megjelenés elõtt álló újdonságokat tesztelhetik. Míg a Microsoft a Windows 11 Home felhasználói számára megköveteli a Microsoft-fiók meglétét, addig kissé rejtélyes, hogy a Windows 11 Pro felhasználói számára miért kell hirtelen szintén Microsoft-fiók. Többek között ez az egyik oka annak, hogy a felhasználók felárat fizetnek a Pro verzióért, a cég tehát ezzel a frissítéssel nem csak hozzáad, de el is vesz egy igen fontos lehetõséget. Ez az a fajta dolog, ami feldühíti az informatikusokat, akiknek sok gépet kell karbantartaniuk, és feldühíti a felhasználókat, akik úgy érzik, hogy egyre kevesebb joguk van úgy használni a számítógépüket, ahogy nekik tetszik.
"A Windows 11 Home kiadáshoz hasonlóan a Windows 11 Pro kiadás mostantól csak az eszköz kezdeti beállítása (OOBE) során igényel internetkapcsolatot" – olvasható a build mellé közzétett Windows Insider blogbejegyzés összefoglaló kivonatában. "Arra számíthat, hogy a késõbbi WIP [Windows Insider Program] járatokban [Microsoft-fiókra] lesz szükség." A hír természetesen nagy sebességgel terjed a híroldalakon, hangot adva annak az egyszerû aggodalomnak, hogy ahol a Windows nem ismeri fel sem a Wi-Fi, sem az Ethernet-vezérlõt, amelyek az internet-hozzáféréshez szükségesek, ott ez a megkötés gondokat okozhat. Számos laptop van forgalomban, melyekrõl fizikai Ethernet csatlakozó követte a lemezes, illetve optikai meghajtókat, az egyetlen opció tehát a Wi-Fi vezérlõ. Sajnos utóbbi nem települ automatikusan, amint a Windows készen áll az elsõ indításra, ahol el kell végeznünk az alapbeállításokat, ami bõven okozhat majd fejtörést a rendszergazdák és átlagos otthoni felhasználók számára.
Ott van még az adatvédelmi szempont is. Néhány embernek egyszerûen nem tetszik az ötlet, hogy a nagy testvérnek szüksége van egy újabb módszerre, hogy nyomon kövesse a tevékenységeit. Bár nem mindenki, köztük az Extreme Tech szerzõje sem vádolja a Microsoftot az adatok nem megfelelõ kezelésével, ugyanakkor ez a fajta erõszakos magatartás felveti a kérdést, hogy miért ragaszkodnak ennyire ehhez a változáshoz. A követelményt jelenleg a Windows 11 legújabb elõzetes buildjeiben tesztelik, az éles bevezetés idejét viszont nem közölték, így még fennáll az esélye annak is, hogy ez a követelmény soha nem kerül be a teljesértékû, hivatalos változatba. Reméljük, hogy a Microsoft meghallgatja a felhasználók visszajelzéseit és lehetõséget biztosít arra, hogy legalább a telepítés befejezése utánra halassza az internet-hozzáférés megkövetelését, ám ez a "kötelezõ" opció nem lenne kevésbé furcsa, mint amirõl eredetileg szó van. A felhasználók egy része persze próbálja megkerülni a Microsoftot, például közvetlenül a Wi-Fi csatlakozás után megszüntetik a valós netkapcsolatot, a telepítõ azonban már engedi az offline fiók létrehozását, legalábbis egyelõre.
A negatív szalagcímek ellenére van néhány kellemesebb dolog is, melyek szintén érkeznek. A Start menü frissítést kap, a mappák bevezetésével, lehetõvé téve az alkalmazások csoportosítását és a menü rugalmasabb berendezését. Végre megfelelõ helyre kerülhetnek játékok, az irodai alkalmazások és a chat/szociális média applikációk. Tervben van még a One Drive felhõalapú tárhely beépítése a File Explorerbe, valamint többek között a feladatkezelõ javítása is, mely átgondoltabb és több kezelési funkciót kínál, finomított dizájnjával pedig jobban illeszkedik a Windows 11 megjelenéséhez. A friss rendszer tehát folyamatos fejlõdést mutat, és sok esetben illeszkedik a felhasználói igényekhez, a kötelezõ netkapcsolat és bejelentkezés azonban pont az ellenkezõ irányba mutat.