Mondhatnánk, hogy a Zen architektúra debütálása óta a vásárlók szép lassan megbarátkoztak az AMD új termékeivel, ám igazság szerint erre nem igazán volt szükség. A Ryzen 2000 és 3000 processzoraik felbukkanásuk óta töretlenül népszerûek, és egyre gyakoribbak a vegyes konfigurációk is, amikor a jó át-teljesítmény arányú AMD CPU mellé NVIDIA videokártya kerül. Aktuális összeállításunk is egy vegyes házasság, a 8 magos AMD mellé ugyanis egy RTX2060 SUPER-t szemelt ki a vásárló.
Cooler Master MCB-NR600-KG5N-S00 NR600
Ez a kellemes megjelenésû és megfizethetõ midi torony, idén hagyta el a Cooler Master mûhelyét. Az NR sorozat, az idõtlenül népszerû minimalista dizájnt hordozza, miközben igazodik a folyamatosan változó felhasználói elvárásokhoz, ugyanakkor megtartja a legfontosabb jellemzõt, a megfelelõ szellõzést. A tízezres belépõ mezõny helyett a húszezres kategóriában találjuk, ám ezzel a kis ugrással érezhetõ a jobb anyaghasználat. A fém elemek mindegyike acél, az oldallap edzett üveg, és a mûanyag elemek sem az igénytelen sorjás darabok, az összhatás így az igényes vásárlók számára, a megbízhatóság érzetét kelti. Az üveglapon át láthatjuk a gyakran alkalmazott takaróelemet, amely az alulra szerelhetõ tápegységnek és a merevlemezeknek külön kamrát alakít ki, így a tobzódó kábelek nem zavarják majd sem a szemünket, sem a szellõzést. A 478 x 209 x 473 mm-es dimenziókkal rendelkezõ ház ATX szabványig bezárólag fogad alaplapot, tárhelybõl pedig maximum négy 3.5”, illetve öt 2.5” méretû változat rögzíthetõ. A meghajtók elrendezése viszonylag rugalmas, így az alaplapi tálca mögé, a PSU melletti fix rögzítésû ketrecbe, és a tápot takaró lemezre is helyezhetünk belõlük, igaz, elöl csak a kisebb példányok férnek el.
Ventilátorokból elöl három 120 és két 140, fent két 120 és két 140, hátul pedig egyetlen 120mm-es fér el. A gyártó egy-egy 120mm-es LED-es darabot már beszerelt hátulra, illetve az elõlap mögé, így ha kedvünk tartja bõvíthetjük, vagy radiátor használata esetén átköltöztethetjük õket. A kihasználható belsõ tér is impozáns, hiszen VGA-nk maximum 410mm hosszú, CPU hûtõnk pedig akár 166mm magas lehet, a tápból viszont maximum 160mm-es hosszig mehetünk el, bár egyes tesztekben 180mm szerepel. Bõséges belsõt tér az alkatrészek és a kábelek számára, kiterjedt vízhûtési lehetõségek, szellõzés, csendes mûködés, jó anyaghasználat, porszûrés? Ebben az árkategóriában vitán felül az egyik legjobb lehetõség, így ha nem várunk ûrhajóra emlékeztetõ dizájnra, 22 600 Ft-os vételára igazán jó ajánlatnak bizonyul.
Egy újabb második generációs AMD Ryzen processzorral duruzsoló masina, a tulajdonosa azonban nem elégszik meg egy Ryzen 5 2600 hat magjával, és a teljesítményt sem bízza az automatikus Boost-ra. Helyette nyolc magot és magasabb órajeleket választott, melyet a Ryzen 7 2700X biztosít számára. A 8 magos, és 16 logikai szálas CPU 3.7GHz-es alap, és maximum 4.3GHz-es Boost órajelet kínál. A fogyasztást jelzõ TDP értékét, az AMD 105 wattban határozta meg, a lehûtéséhez pedig egy masszívabb kialakítású Wraith PRISM hûtõt mellékelt. Az ajándék hûtõ korrekt teljesítményt nyújt, pláne az Intel által biztosított darabokhoz képest, ám ha ki akarjuk használni a processzor képességeit, ajánlott komolyabb megoldásról gondoskodni. Az AMD jól bevált 8 magos szörnyetege 73 800 Ft-tól elérhetõ.
Az Asus népszerû ROG STRIX szériáját egyszerûen csak a gamer kategóriába szokás sorolni, de a sorozat darabjaival a tuning szerelmesei is megtalálhatják számításaikat. A játékosokat célzó, látványos megjelenésû alaplap felszereltségére aligha lehet panaszunk, mindezt ráadásul úgy, hogy ára alig haladja meg a 40 000 Ft-os határt. A teljes burkolattal és páncélzattal ellátott I/O panel szériatartozék, ahogy a masszív passzív hûtõbordák és a fém SafeSlot is. A PCIe 3.0 támogatással ellátott M.2 csatlakozóból mindjárt kettõt jár, és az egyikkel egy SATA eszközt is bevethetünk. Akár három kártyával is támogatott az AMD CrossfireX, ezekhez két PCIe 3.0 x16 (x8/x4), és egy PCIe 2.0 x16 (x4) foglalatot használhatunk. Minõségi a LAN és a hang is. Elõbbit egy Intel I211-AT Gigabit LAN támogatja, melyet a hálózati játékot optimalizáló GameFirst technológiával, és a csatlakozót fizikailag védelmezõ LAN Guard borítással láttak el. A tiszta hangért a SupremeFX S1220A kodek felel. A minõségi DAC-cal ellátott nagy teljesítményû hangcsip, bármilyen impedencival bíró eszközön megfelelõ erõsségû, zajmentes hangélményt biztosít, legyen szó 7.1-es rendszerrõl, vagy egy 2.0-ás stúdió fejhallgatóról, vagy épp gamer headsetrõl.
A négy memóriafoglalatba maximum 64GB DDR4 kerülhet, a túlhajtás pedig 3466MHz-es frekvenciát tesz elérhetõvé. Az RGB szerelmesei két Aura RGB csatlakozót kapnak, a monitorozáshoz pedig egy hõérzékelõ kivezetés használható. A játékra és tuningra is alkalmas alaplapot 44 600 Ft-tól rendelhetjük meg.
Az összeállításnak nem csak a keretét, de a szívét is a Cooler Master biztosítja. A 650 wattos tápegység sajnos nem moduláris, viszont 80 PLUS GOLD hitelesítéssel bír, a kábelek pedig szépen elférnek majd az NR600 gépházban, így ez csak apró kényelmetlenség. A megfizethetõ árért cserébe egy megfelelõ hatékonysággal bíró eszközt kapunk, a 120mm-es, IPX6 porvédelemmel ellátott ventilátor pedig LDB csapágyazást használ. A szilárd és kopásmentes csapágyazás hosszú élettartamot, alacsony zajszintet, és kielégítõ hûtési teljesítményt nyújt, akár 160 000 órányi használat alatt is. A gyártó 5 év jótállást is biztosít, így akinek szimpatikus a Cooler Master tápegysége, áruházunkból 25 600 Ft-ért rendelhetõ.
A közkedvelt be quiet! Shadow Rock szériája nem számít újoncnak, ahogy a kettes számmal jelölt revízió sem, hiszen bõ hat éve van már a piacon. A Shadow Rock 2 azonban kiállta az idõ próbáját, és bizonyítja, hogy ha a méretesebb, nagy teljesítményû hûtõtornyok piacán keresgélünk, van élet a Dark Rock Pro modelleken túl. A több mint egy kilós monstrum réz talpazattal, négy darab 8mm-es réz hõvezetõ csõvel, illetve 51 alumíniumlappal éri el ezt a tekintélyes súlyt. A magányos 120mm-es ventilátor már nem Shadow szériás, hanem egy jól bevált Pure Wings modell, maximum 1600RPM fordulatszámmal, és 25,4 decibel zajszinttel. Bár az elõdmodellhez képest ez minimális visszalépést jelent, azonban a korábbi 150 wattos TDP immár 180 watt, tehát összességében kellemes fejlõdésrõl beszélhetünk. A légterelõt a szimmetrikus kialakításnak köszönhetõen, bármelyik oldalra rögzíthetjük, miközben nem kell aggódnunk kezünk épségéért, a gyártó gondos munkát végzett az elemek tervezésekor. A nagyszerû összeszerelési minõséggel bíró hûtõt könnyû rögzíthetõség és kivételesen alacsony zajszint jellemzi. A Shadow Rock 2 áruházunkban jelenleg 14 200 Ft.
Silicon Power 256GB A80 M.2 NVMe 1.3
A Silicon Power leginkább költséghatékony megoldásairól ismert, ám ez nem jelenti azt, hogy nem kínálnak megbízható minõségû, és korrekt teljesítménnyel bíró termékeket. Hogy kihasználjuk az alaplap által biztosított lehetõségeket, a rendszer számára választott meghajtó, egy M.2-2280 formátumú SSD, PCI-E 3.0 x2 csatolófelülettel. Ugyan nem az elérhetõ leggyorsabb megoldás, de a SATA versenytársaknál lényegesen fürgébb adatáramlást biztosít. A 64 rétegû 3D TLC NAND Flash memóriákat, egy ARM Cortex R5 maggal ellátott Marvell 88MNV1160 vezérlõele bírhatjuk munkára. Ez a típus 128, 256, illetve 512GB-os kiszerelésben kapható, melybõl a vásárlónak egy 256GB-os változatra csapott le, mely maximum 1600 MB/másodperc olvasási, és 1000 MB/másodperc írási sebességet ígér. A gyártó szoftveres támogatást is biztosít, így lehetõségünk van a firmware frissítésére, az SPToolbox segítségével pedig diagnosztikát és teljesítménytesztet végezhetünk. A választott modell nem a piac legerõsebb darabja, ugyanakkor számos esetben megközelíti egy Samsung 970 EVO teljesítményét, így átlagos felhasználásra jó választás lesz. A korrekt teljesítményért cserébe sajnos hajlamos a melegedésre, így lehetõség szerint érdemes passzív hûtõbordát rögzíteni rá. A 256GB-os tárhellyel szerelt Silicon Power A80, áruházunkban 15400 Ft-tól rendelhetõ.
G.Skill Ripjaws V 2.x16GB DDR4 3200MHz
A G.Skill Ripjaws szériája népszerû a tuningolható memóriák kedvelõinek körében, a V alnév alatt pedig RGB-rõl mentes, passzív hûtõbordákkal felvértezett darabokat találunk. A 3200MHz-es modulok magabiztosan hozzák a névleges teljesítményt, melyet a választott alaplappal könnyedén el is érhetünk. A két CL16-os idõzítéssel bíró, 16GB-os modult tartalmazó csomag, tekintélyes kapacitása ellenére nem kapott horribilis árazást, jelenleg ugyanis 52000 Ft-tól elérhetõ.
Colorful RTX 2060 SUPER Limited-V 8GB GDDR6
A Colorful viszonylag fiatal szereplõnek számít a nyugati piacon, mégis elég népszerûnek bizonyult, hiszen többnyire a legkedvezõbb áron biztosítja számunkra, a nevesebb konkurenciával megegyezõ teljesítményt. Kína elsõszámú kártyagyártójáról van szó, így túlzás lenne õket a futottak még kategóriába sorolni. A SUPER széria az AMD NAVI kártyák lekörözésére született, alig 8 hónappal az eredeti RTX-ek bemutatása után. A 12nm-es, Turing architektúrára épített TU106 kódnevû GPU, ezúttal nagyobb mozgásteret kaphat mint elõdje, ahol megnyesték kicsit a legkisebb RTX képességeit. A CUDA magok száma immár 1920 helyett 2176, a TMU 136-ra, a ROP 64-re hízott, de nõtt az RT magok száma is, 30-ról 34-re, a Tensor magok pedig 240-rõl 272-re. Látványosan bõvült a fedélzeti memória is, így a kártya a nagyobb testvéreken is megtalálható 8GB GDDR6-ból gazdálkodhat, 256-bites adatsín segítségével. A gyári órajel 1470MHz, de ha játszani készülünk, aktiválhatjuk az 1650Mhz-es Boost módot is. Az eredetileg 130 000 Ft-ért kínált modell jelenleg elfogyott, de a gyártó kínál még SUPER termékeket, melyek között ide kattintva böngészhetünk. Ha RTX 2060 SUPER-t keresünk a Colorful kínálatából, a szintén dupla ventilátoros Colorful RTX 2060 SUPER 8G-V, már 129 500 Ft-tól rendelhetõ.
Játékzóna
A játéktesztek ezúttal jól megizzasztják majd rendszerünket, ugyanis kíméletlenül átugrottuk a Full HD-s opciót, és az elérhetõ legmagasabb beállítások mellé 2560x1440p-s felbontást választottunk, ami egyes játékoknál bizony komoly terhelést jelent.
Kezdésnek mindjárt itt az Assassin's Creed Odyssey, ami az utóbbi idõszak egyik leginkább hardverigényes darabja. Az optimalizáción még lett volna mit csiszolni, azonban az eredmények így sem rosszak, a WQHD felbontáson futott teszthez ugyanis a mindenre kiterjedõ Benchmark opciót választottuk. A kiadós terhelés alatt mért minimum FPS 31 volt, míg az átlag 48. Ha ezen a felbontáson átlag 60 FPS-re vágyunk, szükség lehet néhány beállítást alacsonyabbra állítani, így a sok fõs csaták, vagy a zsúfolt területek is rezzenéstelenül jelenhetnek meg.
Folytassuk a sort a Rage 2-vel, ami annak ellenére rendelkezik komoly éhséggel, hogy a látvány nem mutat túl a lista többi darabján, sõt, néha kifejezetten visszafogottnak érzõdik gépigényéhez képest. A játék azért nem fest rosszul, és az 51-es minimum érték sem rossz, átlagban pedig megvolt a 67 képkocka másodpercenként, ami már kellemes játékélményt eredményez.
A Shadow of the Tomb Raider szintén nem viccel, ha feltoljuk a részletességet, pláne Benchmark teszt esetén, ahol zsúfolt piactértõl a sûrû dzsungelig mindent megnézhetünk. Bár a fejelsztõk nem váltottak grafikai motort a korábbi epizódhoz képest, a látvány még így is igen meggyõzõ tud lenni. Ami érdekes, hogy az átlag FPS pontosan megegyezik a Rage 2-nél mért gameplay eredménnyel, azonban a minimum és a maximum is jobb volt annál, ami inkább a Rage 2 alkotóinak kellemetlen. Számunkra jó hír, hiszen az itt bejárható helyszínek, varázslatosabbak a világvége által súlytott romoknál.
Végül jöjjön a 2016-os Doom, ami egyre többet kerül elõ az utóbbi idõben, de hát hamarosan érkezik a folytatás Eternal alcímmel, így nem árt felvenni a ritmust. A 2016-os gyöngyszem OpenGL alatt mért minimum értéke 80 FPS-volt, az átlag pedig 102 frame volt másodpercenként.
Kell ez nekem?
A Ryzen második generációja már igazi kompetitív versenyzõvé lépett elõ az asztali processzorok piacán, míg az RTX SUPER kártyák sikeresen vették fel a versenyt az AMD jól sikerült RX 5700-as kártyáival szemben. A választott gépház kifejezetten kellemes darab, így aki hajlandó picit tovább tekinteni az abszolút belépõ kategórián, az jó vásárt csinálhat a Cooler Master ajánlatával. Az Asus B450 lapja hasonlóan korrekt kategória, ahol a beugró szint fölött kellemes felszereltséget találunk, a G.Skill jóvoltából pedig meglepõen korrekt áron juthatunk 32GB memóriához, már ha az aktuális árakhoz viszonyítunk.