Játékban is erõs az új AMD APU!
Végre beindult az AMD, nagy nehezen megértük a Zen 2-es asztali processzorok érkezését, ám a Ryzen 3000 nem kizárólag az új 7nm-es lapkákra épõlõ megoldásokat takarja. A széria ugyanis az új, integrált grafikus vezérlõvel ellátott processzorokkal köszönt be, melyek még az elõzõ, 12 nm-es Zen+ architektúrára épülnek. Ez nem meglepetés, az APU-k mindig egy lépéssel lemaradva követik az aktuális generációt, és továbbra is kiváló alternatívát képeznek, belépõ szintû videokártyával szerelt rendszerekkel szemben, melyek azonos teljesítmény esetén is többnyire drágábbak és többet is fogyasztanak. Az AMD megoldása tehát azok számára izgalmas, akik alacsonyabb büdzsébõl szeretnének számítógépet, nem kívánnak dedikált videokártyára költeni, viszont igénylik a jó számítási teljesítményt és adott esetben még játszanának is. Vásárlónk le is csapott az AMD újdonságára, így jó alkalom nyílt rá, hogy egy tesztben megnézzük, mennyit fejlõdött a Ryzen 5 3400G a 2400G-hez képest.
COOLER MASTER MASTERBOX Q300L MCB-Q300L-KANN-S00
A Cooler Master tavaly mutatta be egyedi házikóját, melyet kizárólag a micro- és mini-ATX rendszerekhez tervezett. Az apró, 387 x 230 x 381mm-es torony egybõl megragadja az ember tekintetét, de a kellemesen egyszerû dizájn mellett, számos egyéb érdekességekkel is szolgál. A fedlap és az elõlap tulajdonképpen egy-egy mágneses szûrõlap, ezáltal könnyen eltávolíthatók és tisztíthatók, és nem ez az egyetlen mozgatható elem. A megszokottól eltérõ módon, az I/O panelt nem a ház tetején, vagy az elõlap felsõ részén találjuk, a gyártó ugyanis egy moduláris megoldás mellett döntött, így mi magunk dönthetjük el, hogy hol szeretnénk elérni a bekapcsoló és reset gombot, az USB 2.0 és 3.0 portot, illetve a szokásos 3,5"-es audio és mikrofon csatlakozókat. A panel a ház bal oldalára került, ahol három pozícó között választhatunk, felszerelés után pedig elég elfordítani az edzett üveg oldallapot, és meg is vagyunk. A jópofa ötletek még itt sem érnek véget, mivel a fém oldallemez csavarjainak mûanyag kupakjai talpként is funkcionálnak, így kedvünk szerint fekvõ állapotba is helyezhetjük a házikót. Retro! Rendszerhûtõbõl maximum 5 darabot szerelhetünk be, CPU Cooler-ból 159mm a tetõ, videokártyából pedig 360mm, ami még kényelmesen befér.
AMD Ryzen 5 3400G
Azt hihetnénk, hogy négy aktív processzormag ma már kevés, de ez nincs így, pláne egy IGP-vel ellátott megoldás esetén. Az AMD ügyesen matekozta ki az ideális kombinációt, ahol az általános számítási teljesítmény és a grafikai képességek kiegészítik egymást, így egy kedvezõ árú APU, már nem csak egyszerû irodai felhasználás esetén nyújt kiegyensúlyozott teljesítményt, de akár otthoni multimédiás használatra is ideális választás lehet.
Mit kapunk tehát a 2400G-hez képest? Természetesen némi órajel növelést, az alap frekvencia kerek 100Mhz-cel, a Boost pedig 300 MHz-cel emelkedett, a váltás 14nm-rõl 12nm-es csíkszélességre pedig megnövelte az IPC-t, vagyis azonos órajelen most nagyjából 3%-kal hatékonyabb lesz a munkavégzés. Szinte minden más maradt a régiben, így a gyorsítótár mérete itt is 4MB, az integrált GPU-ból pedig továbbra is, maximum 2933MHz-es DDR4 memóriával hozhatjuk ki a legtöbbet. A grafikus egység a 2400G-ben is látott Vega 11, ám itt sem feledkeztek meg az órajel növelésérõl, így a 150 MHz-es emeléssel már 1400 MHz-en ketyeg, mindezt változatlanul 65W TDP mellett. Fejlõdést viszont nem csak a megemelt gyári értékekben láthatunk, hiszen az AMD ezúttal nem hûtõpasztát alkalmazott, hanem a sokkal megbízhatóbb forrasztást választotta, a lapka és a hõvezetõ sapka között. Ezt mindig jó hallani, ugyanis a kevésbé spórolós forrasztás ebben az esetben jobb hõleadást és jobb tuningolási lehetõségeket jelent. Mindezt egy 95 W-os AMD Wraith Spire hûtõvel fejelték meg, így a korábbinál jobb hûtésre és halkabb mûködésre számíthatunk, így ha esetleg finoman emelnénk az órajeleken, nem fog felszállni a gép mûködés közben. Sõt, az árak sem szállnak el, a nettó kezdõár elvileg alacsonyabb mint a 2400G esetén volt, ám ez végfelhasználói oldalról alig érzékelhetõ. Még csak kevés példány elérhetõ az országban, de amint a Ryzen 3000 példányok megtöltik a polcokat, a beszállítók árai is módosulhatnak. Használatához bármelyik AM4 foglalattal szerelt alaplap megfelelõ, webshopunkban pedig jelenleg 52 000 Ft-tól elérhetõ.
ASROCK B450M HDV R4.0
Az Asrock mûhelyébõl idén kikerült micro-ATX alaplap, B450 lapkészletre épül, és igazi büdzsékímélõ választás, ám ez utóbbi feltétlenül negatív jelzõ. Létezik belõle egy Pro változat is, melyen több memóriafoglalat és erõsebb feszültségszabályzó áramkör kapott helyet, ám a választott 3400G processzort, akár némi tuning esetén is megfelelõ mértékben képes kiszolgálni. A legfeljebb 16 GB DDR4 memóriával elérhetõ maximális órajel, passzol a processzor által támogatott frekvenciahatárhoz, így sem alá, sem fölé nem lövünk vele. Ma már talán nem számít extrának az M.2 csatlakozó, de megléte mindenképp hasznos, és az SSD kiválasztásakor a vásárló élt is a lehetõséggel. Pozitív kritika illetheti az integrált 7.1-es hangchipet is, ami jó hír egy költséghatékony, médiafogyasztásra szánt konfiguráció esetén. A tapasztalatok szerint tiszta és zajmentes jelre számíthatunk, amit a minõségi ELNA Audio kondenzátorok, és a gyárilag alkalmazott túlfeszültség védelem támogatnak. Negatívumként talán a kissé nehézkes szerelhetõséget hozhatnánk fel, így azon felhasználók számára, akik gyakran babrálnak a gépükkel, nem lesz kényelmes a munka, ám üzembe helyezés után ez aligha okoz majd problémát. A videójelet háromféle kivezetésen is elérhetjük, régebbi eszközeinkhez D-SUB és DVDI-D áll rendelkezésünkre, de nem hiányzik a HDMI sem. A korrekt kis lap 19 000 Ft-tól kapható.
G.Skill Aegis 2x8GB DDR4 3000MHz F4-3000C16D-16GISB
A G.Skill 2003 óta foglalkozik memóriák készítésével, igaz a teljes gyártási folyamatot nem õk végzik, a memóriachipeket többnyire más neves partnerektõl vásárolják. Termékeik között a megfizethetõ belépõ szinttõl, a tuningra kihegyezett high-end típusokig mindent megtalálunk, és az évek alatt érezhetõen javult termékeik általános minõsége, így a vásárlók is egyre gyakrabban válogatnak a kínálatukból. Az összeállításhoz választott 2x8GB-os kiszerelésû DDR4 RAM, 3000MHz-es órajelet és CL16-os idõzítést kínál, ami remekül kiszolgálja majd a processzor, illetve a Vega 11 igényeit. Méretes hûtõbordákat ne keressünk rajta, ám ha nem masszív tuninghoz keresünk memóriát, megfelelõen szellõzõ házban egészen biztos, hogy még hosszú évekig tökéletesen üzembiztos marad. Az ár/érték arányt figyelembe véve jelenleg talán a legjobb választásról beszélünk, ez a kiszerelés jelenleg 19 702 Ft áruházunkban.
FSP 450W HEXA 85+
Minden cikkünkben kitérünk rá, hogy milyen fontos a megfelelõ tápegység kiválasztása, akkor is ha kezünket alapvetõen a költséghatékonyság vezérli az alkatrészek kiválasztásakor. Az aktuális gép egy igazán takarékos összeállítás, az AMD APU alapvetõen barátságos fogyasztással bír, a kritikus pontot pedig egy nagyobb igényû videokártya jelenthetné, ami az integrált megoldásnak hála szóba sem került. Az FSP 450W-os tápegysége kifejezetten a visszafogott rendszerekhez készült, és kényelmesen kiszolgálja majd ezt a konfigurációt. A 80 PLUS Bronze minõsítés ugyan nem a legjobb, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a HEXA 85+ tápegység megbízható darab, korrekt 85% körüli hatékonysággal dolgozik, és a várhatóan alacsony terhelés mellett a 120mm-es ventilátor sem fog vállalhatatlanul magas fordulatszámon pörögni. A stabil kimeneti feszültségrõl a DC-DC modul, a biztonságról a teljes áramköri védelem, a hosszú élettartamról pedig a minõségi kondenzátorok igyekeznek gondoskodni. A táp legnagyobb hátránya, hogy nem moduláris kialakítású, így a kábelrengeteg elhelyezésével küzdenünk kell, pláne ha aprócska házat választunk. A korrekt minõséghez kellemes ár is tartozik, ugyanis nagyjából 16 000 Ft-tól beszerezhetõ.
SAMSUNG 860 EVO 500GB M.2 SATA
Mára a sebesség már nem csak a csúcsszámítógépek kapcsán merülhet fel, hiszen megérkeztek a mozgóalkatrészeket nélkülözõ SSD-k amik amellett, hogy aprók, és halkak, többszörösen fürgébbek mint a leggyorsabb merevlemez. A választott meghajtó, a SAMSUNG méltán népszerû EVO sorozatából származó 860 EVO, mely V-NAND chipekkel dolgozik. Az alaplapi M.2 csatlakozóban egy M.2 SATA változat foglal helyet, abból is egy 500GB-ops példány, ami átlagos felhasználásra több mint elegendõ, hiszen az operációs rendszer mellett még bõven marad hely alkalmazásinknak, és még a játékokról sem kell lemondanunk. A csatlakozásnak hála, rendszerünk és programjaink betöltési gyorsasága impozáns szintet üthet meg, az olvasási sebesség maximum 550MB, az írás pedig 520MB lehet másodpercenként.
APU harc
A 3400G nem forgatja fel fenekestül a kategóriáját, de elõdjénél, a 2400G-nél, egy lépéssel közelebb hozta a vásárlókat a videojátékok élvezetéhez. Újabb játékok esetén, általában a legalacsonyabb grafikai beállítások mellett már kifejezetten értékelhetõ tempót kaphatunk, ha viszont nem az újdonságokra vadászunk, és tapasztalat híján inkább behoznánk az utóbbi évek néhány emlékezetes darabját, azt már gond nélkül megtehetjük. A tesztek alatt két népszerû multiplayer címet is elvittünk egy-egy körre, ám ahogy a Benchmark szoftverekbõl nyert értékek, úgy például a PUBG számai is inkább az összehasonlítás miatt érdekesek, ezzel szemben a Fortnite és a GTA V már jóval bíztatóbb eredményeket hoztak.
Playerunknown's Battlegrounds
A PUBG, finoma szólva nem épp a legjobban megírt jétékszoftver a törénelemeben, ám kétségtelenül ez rakta fel a térképre a Battle Royale mûfaját és felel sikeréért. A játék közismert rossz átlagteljesítményérõl, amit ráadásul átlagos minõségû látvány mellet képes produkálni, ám míg nem készül olyan játék, ami ezt a játékmenetet képes így, vagy még ennél is jobban prezentálni, addig a rajongók átverekedik magukat az összes hibán és élvezik a vadászatot. Ennek tudatában kifejezetten kíváncsiak voltunk, hogy mire képes a Vega 11-es chip ha bevetésre küldjük. A két APU szinte alig észrevehetõ különbséget produkált, ugyanakkor kiderült, hogy ha jót akarunk magunknak és az idegeinknek, érdemes jobban optimalizált alkotással elütni az idõt, a multipalyer mérkõzéseknek nem tesz jót, ha az átlag 30-40 közötti képkockaszám, egy játékosokktól zsúfolt területen néhány FPS-re zuhan.
Fortnite
Bár a Fortnite a PUBG sikerét meglovagolva vált ismertté, mégis sokkal tovább jutott. Ezt persze nem csak a Battle Royale stílus és az építkezõs játékmenet ötvözésének köszönheti. Az EPIC fejlesztõgárdája felel a játékot is hajtó Unreal 4.0 engine-ért is, így olyan optimalizációra volt elhetõségük, ami a legtöbb fejlesztõ számára sokkal nagyobb falat lenne. Akinek csak az számít, hogy játszhasson, és nem érdekli az élsimítás vagy más luxus képjavító funkciók, már a 2400G-tõl is megkaphatja az ideálisnak számító átlag 60 képkockát, a 3400G esetán pedig még 20 FPS-sel beljebb kerül, így a legizzasztóbb szituációkban is számíthat a rezzenésmentes játékmenetre.
Grand Theft Auto V
A GTA sorozat igazi klasszikus, és ebbe az ötödik epizód is bele tartozik. Nyílt világú játék még sosem volt ilyen részletes és aprólékosan kidolgozott, így érthetõ, hogy már 2013-as megjelenése óta lázban tartja a játékosokat. Hogy a legnépszerûbb online mód alatt is érdemes-e próbákoznunk, az már csak rajtunk múlik, ha viszont elõször szeretnénk végigutazni a játék történetén, azt egészen értékelhetõ tempó mellett tehetjük meg, már amennyiben hajlandóak vagyunk alacsonyra állítani a beálíltásokat. A kapott értékek kétségtelenül közel vannak egymáshoz, de ebben a kategóriában, a 3400G alatt nyert átlag 52 FPS azért mégis csak jobban fest, mint a 2400G 44 képkockája, ami szinte megegyezik a 3400G minimum értékével.
Az én APUkám erõsebb mint a tiéd!
Hogy miért válasszuk inkább a 3400G-t? Ha játszanánk és számít integrált Vega 11-es vezérlõ teljesítménye, akkor ha nem is hihetetlen mértékben, de érzékelhetõ a különbség, és néhány esetben pont a kritikus érték átlépésére leszünk vele képesek. Ha nem számít, akkor a magasabb alap órajel, és az alacsonyabb csíkszélesség által biztosított kedvezõbb hõértékek, illetve a hatákonyabb gyári hûtés együttese az, ami meggyõzhet minket. Aki tehát most vágyik takarékos, megfizethetõ, de kompromisszumokkal játékra is alkalmas számítógépre, megérheti a nagyjából 5-10 000 Ft környéki árkülönbség, ami jelenleg az újabb típust sújtja. Az elkövetkezõ napkban és hetekben meg kell érkezniük az új Ryzen széria tagjainak, a készletek beltöltését követõen az árak is rendezõdni fognak, így aki nem siet, rövid várakozás után biztosabb kézzel hozhat döntést.
KD - PCX