Elszabadult az AMD – Ryzen és Navi megjelenés
Megtört végre a csend, és megérkeztek az elsõ független tesztek az AMD új 7nm-es hardvereirõl. A Zen 2 processzorok és a Navi GPU-ra épülõ RX5700-as sorozat tagjai már megjárták elsõ útjukat a tesztelõknél, az embargó lejártával pedig nyilvánosságra kerültek az eredmények. A látottak alapján az AMD nem okozott csalódást az érdeklõdõknek, hiszen évekre elõre feladta a leckét az Intel-nek, az Nvidiának pedig végre újra valódi ellenfele akad, igaz, egyelõre csak a középsõ kategóriában. Lássuk hát, hogy mire számíthatunk a középkategóriát támadó Radeon RX 5700 és Radeon 5700 XT videokártyáktól.
Radeon RX 5700 és RX 5700 XT
Az elmúlt hetekben rendületlenül, és teljes csendben zajlottak a tesztek, és egy idõben akár tíz videokártya képességei is összevetésre kerültek, hogy a megjelenés napján releváns adatokhoz jusssanak az érdeklõdõk. Ahogy azt korábban már bejelentették, az Nvidia is lépéseket tett, hogy megõrizze versenyképességét a felsõ-középkategóriás VGA-k piacán, így még az AMD elõtt útjára indította a fantáziadús, RTX SUPER névre keresztelt kártyáit. Az alig 8 hónapja piacon lévõ RTX széria frissített változatai, beindították a várt versenyt a két vállalat között, hiszen az AMD, válasz gyanánt még a megjelenés elõt csökkentette az RX 5700 és RX 5700XT kezdõárait. Az Nvidia húzása sok vásárlónak kellemetlen pillanatokat okozhat, hiszen a tuningolt Turingok leváltják fiatal elõdeiket a boltok polcain, viszont azokkal azonos áron lesznek kaphatók. A két Navi áresése viszont kellemes meglepetés, hiszen az RX 5700 XT átszámítva nettó 116 000 Ft-ról indul, míg vetélytársa, az RTX 2070 SUPER 145 000 Ft-ról. Még jobb a helyzet az RX 5700 esetén, hiszen a durván 100 000 Ft-os alapára, nagyjából 15 000 Ft-tal kedvezõbb a vele szemben álló RTX 2060 SUPER-nél.
Az RX 5700 és RX 5700XT bizonyítja, hogy az AMD végre valóban játékra optimalizált hardverekkel igyekszik megtörni az Intel egyeduralmát, hiszen ár/érték arányban több mint versenyképes termékekrõl beszélhetünk. A vizsgált kategóriába vitathatatlanul a 2560x1440-es, vagyis WQHD felbontás az optimális terep játékok alatt, a kártyákban rejlõ potenciál tehát itt mutatkozik meg igazán, bár adott esetben még a 4K sem indokolatlan magasság. A tesztek alapján jól látható, hogy az RX 5700XT a legtöbb esetben kérdés nélkül maga alá gyûri az RTX 2070-et, az RTX 2070 SUPER viszont elég közel áll az RTX 2080-hoz, így többnyire sikerül lehagynia az erõsebb Navit. Az eredmények még így is tartogatnak meglepetéseket, ugyanis a megfelelõen optimalizált játékok alatt, az 5700 XT még az RTX 2080-nál is képes volt jobb számokat teljesíteni. Ez persze nem általánosságban nem jellemzõ, és ebben a szegmensben nem is elvárható, mégis pozitív fényt vet a széria, illetve az RX 5700 XT jövõjére nézve.
Az RX 5700-nak sincs oka szégyenkezni, hiszen egy kiválóan árazott kártyáról beszélünk, mely Full Hd, és WQHD felbontás mellett is számos esetben le tudta elõzni az RTX 2060 SUPERT, máskor alig néhány képkockányi lemaradással követte. Az RTX 2060 többnyire alulmaradt a versenyben, mivel az 5700 a legrosszabb esetben is azonos FPS-számot produkált vele. Érdekesség gyanánt, a Vega 56 és Vega 64 kártyák, a legtöbb esetben a lista végén, az RTX 2060-nal osztoztak az utolsó három helyen. Bár az erõviszonyokat erõsen befolyásolják a választott játékok is, a két RX erõsen tartja a pozícióját a versenyben. Az egyöntetûen pozitív beszámolók ellenére, a vásárlás elõtt néhány tényezõt mindenképpen érdemes figyelembe venni, hiszen a kártyák órajele, ára, fogyasztása és a GPU-k melegedése nem elhanyagolható szempontok.
Le kell szögezni, hogy a 7nm-es gyártástechnológia egyértelmû elõnyt jelent az AMD számára, akár a GPU-kból kipréselhetõ maximális órajelérõl, akár a fogyasztásról és a párhuzamosan fellépõ hõtermelésrõl van szó, melyek egy videokártya teljesítményére, és élettartamára is komoly hatást gyakorolnak. Ahogy arról már korábban szó esett, az AMD a klasszikus gyári hûtéssel, vagyis az egy ventilátoros, zárt "blower" rendszerrel indítja útjára a két Navi-t. A döntés nehezen indokolható, hiszen már az Nvidia is rájött, hogy egy hagyományos nyitott kialakítású, legalább két ventilátoros hûtéssel sokkal jobb eredményeket ér el egy kártya, nem beszélve a várható élettartamról. Azt is fontos kiemelni, hogy aki várta az RX szériát és meggyõzik a teljesítményadatok, semmiképp se vesse rá magát az elsõ elérhetõ példányokra, inkább várja meg a gyártópartnerek egyéni, optimalizált hûtéssel ellátott változatait. A mérések szerint a 7nm-es Navi chipekkel valóban visszafogott fogyasztással számolhatunk, és a két Navi kártya az átlag, és a terhelés alatti maximum értékekben is jobban teljesít, mint bármelyik ellenfelük az RTX száriából. Egyedül az alap RTX 2060 átlagfogyasztása volt képes nagyjából 13W-tal visszafogottabb értékre, mint az RX 5700. Viszont nem ilyen impozáns a helyzet, ha a melegedésrõl van szó, az egyik tesztben a gyári hûtõvel szerelt RX 5700, alig 2 Celsius-fokkal volt hûvösebb az RTX 2080-nál. Az 5700 XT pedig az összes kártyánál forróbb volt, ebben az esetben 84 Celsius-fok. Nagyobb melegedés pedig hosszú távon egyenlõ a rosszabb átlagteljesítménnyel. Már korábban is láthattuk, hogy az RX kártyák (elsõ sorban az XT) képesek akár a 2000MHz-ces órajel meghaladására is. A fent vázolt tesztben az 5700 XT 1950Mhz-en tetõzött, a kisebb testvér pedig 1744Mhz-ig jutott. Egy megfelelõ és hatékony hûtés elég alacsonyan tartja a hõértékeket, így a kártya stabilabban képes a magasabb órajelek megtartására, a gyári hûtõ tehát nem csak az élettartamot, de az általános teljesítményt is visszavetheti. Sajnos a tapasztalatok is azt mutatják, hogy a türelmetlen felhasználók, 1-2 év használat után, sok esetben kártyájuk korai halálával számolhatnak. Kíváncsian várjuk, hogy az augusztusban megjelenõ változatok miként dolgoznak hûvösebb környezetben.
Nvidia RTX 2060 a világ ellen
A mérési eredmények átlagolásával megkapjuk a döntéshez szükséges viszonytási alapot, melyhez az RTX 2060-at hívtuk segítségül. 1440p-s felbontás mellett az RX 5700 nagyjából 15%-kal, az RX 5700 XT pedig jó 28%-kal magasodik a legkisebb RTX fölé, 1080p estén pedig nagyjából még 2%-kal nõ ez az elõny. A Radeon RX 5700 és RX 5700XT tehát teljesíti az ígéreteket és nagyjából megfelel az elõzetes eredményeknek is, így az 5700 átlagban erõsebb mint az RTX 2060, az 5700XT pedig könnyedén megfogja az RTX 2070-et. Az Nvidia, az alig 8 hónapos RTX szériát frissítette, eközben az AMD a beígért nettó árakhoz képest, átlagban 10-15 000 Ft-tal olcsóbban kínálja legújabb kártyáit. A SUPER széria nagyjából a Ti-jal egyenértékû, ám míg SUPER kártyák némelyike leváltja elõdját, az RTX 2080Ti mint legerõsebb Turing, továbbra is a kategória tetejét képviselheti. Az AMD természetesen hardveres sugárkövetést nem kínál, ám azt már nekünk kell eldöntenünk, hogy mekkora hangsúlyt fektetünk az Nvidia által kínált lehetõségre. Az AMD mellett a kiegyensúlyozott teljesítmény, a jövõbiztos architektúra, a várhatóan magas órajelek, a gyártási technológiából adódó kedvezõ fogyasztás, és nem utolsó sorban a versenyképes árszabás szólnak. Az AMD új termékei még nem vették be az európai boltokat, de hamarosan meg kell érkezniük, azonban mindazok, akik nem tervezik a gyári hûtést azonnal vízhûtõ rendszerre cserélni, inkább várják meg a megbízhatóbb, egyedi léghûtéssel ellátott változatok megjelenését.
KD - PCX