Úgy tûnik, hogy fiatal egyetemi kutatók oldották meg az apró elektronikai eszközökbe integrált hûtés megfizethetõ elõállítását
Ahogy a technológia egyre szélesebbre feszíti az elektromos rendszerek képességeinek határait, a gyártástechnológia fejlõdésével pedig egyre apróbb és apróbb eszközök jöhetnek létre, napról napra érhetünk el lenyûgözõ számítási kapacitást és gyakorlati teljesítmény, legyen szó ipari felhasználásról, vagy az átlag felhasználóknak szánt eszközökrõl. Amit azonban mindenki tapasztal, hogy a hardverek mûködése közben felszabaduló hõ leküzdése állandó kihívást jelent a tudomány számára, hiszen, ha létezik is szuperhatékony hûtési megoldás, az általában se nem praktikus, se nem könnyen megfizethetõ. Ha nagyipari léptékben méricskélünk, az Egyesült Államok adatközpontjai ugyanannyi energiát és vizet fogyasztanak számítógépes technológiájuk hûtésére, mint Philadelphia városa, a lakossági igényeinek kielégítésére. Hétköznapibb szemlélettel például a processzorok mérete folyamatosan csökken, a tranzisztorok száma pedig ehhez mérten bõvül, nem véletlenül tûnik úgy, hogy az egyre precízebben elhelyezett fémlamellák, az áramvonalasabb ventilátorok, vagy a pumpákkal, tartályokkal és radiátorokkal felvértezett folyadékhûtõk szinte megálltak az idõben.
Ezen változtatnának a svájci Lausanne egyetem kutatói, akik professzoruk támogatásával, illetve nem kevés eltökéltséggel és megfeszített munkával elõálltak az úgynevezett "Integrated Microchannel Cooling for Three-Dimensional Electronic Circuit Architectures" technológiával, amely egy fokkal emészthetõbb formában valahogy úgy hangzik, hogy "Integrált mikrocsatornás hûtés háromdimenziós elektronikus áramkör-architektúrákhoz". A doktori fokozat megszerzésére váró csapat tehát nem kevesebbet ért el, minthogy áthidalták a chipekbe ágyazott hûtés legnagyobb problémáját, mely nem más, mint az eszméletlen magas gyártási költség. A doktoranduszok bravúrja, hogy hosszas kísérletezést követõen sikerült egyszerûbb megoldást találni a problémára, mely a miniatürizált eszközökbe ágyazott mikrocsatornák által kivételes hûtési teljesítményt tesz lehetõvé. Az "integrált mikrofluidikus hûtõrendszer" szorosan illeszkedik az elektronikus alkatrészekhez, és olyan gyorsan vezeti el a hõt, hogy a chip többi része nem igazán tud
Az új alkalmazott technika kompatibilis a hagyományos mikroelektronikai gyártási folyamatokkal és lehetõvé teszi a mikrofluidikus hûtõcsatornák elõállítását az integrált áramkörök károsodása nélkül. Az ötlet persze egyáltalán nem újkeletû, hiszen az elmúlt években számos ország kutatói dolgoztak a problémán és néhányan elõ is álltak sikeres megoldásokkal. Néhány éve például az Indiana állambeli Purdue University, illetve a Georgia Institute of Technology (grúziai Technológiai Intézet) is bemutatták saját fejlesztéseiket, ám anyagi vonzatuk miatt elsõsorban nagyipari felhasználásra szánták õket. A svájci szakemberek sikere amiatt kiemelkedõ, hogy egyetlen, alacsony költséggel járó eljárás felhasználásával gyártható le, ami széles körben oldhatja meg a legkülönfélébb elektromos eszközök által termelt hõség problémáját. Kísérleteikben amúgy desztillált vizet használtak a forróság elvezetésére, de már folynak a tesztek jobb hõvezetõ képességû anyagokkal is. Kíváncsian várjuk, hogy vajon sikerrel alkalmazható-e az olyan gyártók termékeiben, mint az Nvidia, az Intel, vagy az AMD, és ha igen, akkor vajon mikor találkozhatunk vele elõször.
A témáról és a konkrét fejlesztésrõl a Nature magazin cikkeibõl, illetve a kutatók által készített videóból is tájékozódhatunk.