Bár talán csak egy hajszálnyival, de a piaci kapitalizáció alapján az AMD ma nagyobb vállalat, mint az Intel
Ezzel pedig a cég történetében elõször az AMD megelõzte legnagyobb konkurensét. Február 15-i tõzsdezáráskor piaci értéke megközelítõleg 197.75 milliárd dollár volt, szemben az Intel 197.24 milliárd dollárjával. Az AMD hirtelen jött piaci tõkeemelkedése a Xilinx 49 milliárd dollár értékû beolvasztásának köszönhetõ, amely a félvezetõ-iparágon belül a történelem legnagyobb felvásárlásának tekinthetõ.
Kevesebb mint egy héttel azután, hogy az NVIDIA ARM felvásárlási kísérlete kudarcba fulladt, az AMD bejelentette, hogy sikeresen felvásárolta az FPGA-gyártó Xilinxet, miután minden vonatkozó szabályozási akadályt leküzdve átjutott a célvonalon. A teljes egészében részvényekbõl álló üzletet eredetileg 2020 októberében jelentették be, és akkor még 30-35 milliárd dolláros árcédulát viselt, ám az elmúlt két év során az üzlet hírére mindkét vállalat értéke látványosan megemelkedett. A felvásárlással a 248.38 millió Xilinx-részvénybõl 428 millió új AMD-részvény jött létre, mely a vállalat teljes részvényszámát 1.628 millióra emeli. Ezzel az AMD piaci kapitalizációja 197,75 milliárd dollár lett, az Intelt tehát "mindössze" 51 millió dollárral elõzi meg. A piaci elemzõk számításai ugyan valamelyest eltérhetnek egymástól, de abban jelenleg senki sem kételkedik, hogy az AMD jelenleg tényleg nagyobb piaci értékkel bír, mint örökös ellenfele.
Ez erõs fordulatot jelent egy olyan vállalat számára, amely alig hat évvel ezelõtt éppen a csõd szélén tántorgott, ám nagyot fordított jövõjén, a forradalmi Zen CPU mikroarchitektúrájának bevezetésével. Hat feszes tempót diktáló év után az AMD mostanra minden idõk legnagyobb részesedésével rendelkezik a CPU-piacon, ami lehetõvé tette számára, hogy a történelem legnagyobb félvezetõ-üzletét kösse meg. Azt viszont továbbra sem érdemes elfelejteni, hogy az Intel valójában messze nagyobb vállalat, és a teljes x86-os piaci részesedés mintegy 75%-át birtokolja. Az Intel emellett évente jóval több bevételt és nyereséget is termel, mint az AMD, és szintén hatodik éve, hogy rekordbevételrõl tehet jelentést. Arról nem is beszélve, hogy a kék emblémás cég maga gyártja a chipjeinek többségét és jelenleg is bõvíti globális gyárhálózatát, míg az AMD a chipeket megtervezi, az elõállítást azonban minden esetben kiszervezi olyan bérgyártóknak, mint a TSMC.
Összességében az AMD értékelése azt jelzi, hogy a piac általában optimistábban ítéli meg a cég növekedési kilátásait, mint az Intelét. A Xilinx beolvasztásával ráadásul nem csak mérnökeik létszáma bõvült nagyjából 15 ezer fõre, de jelentõsen nõ a szilícium alapú termékeik palettája is, így olyan nyereséges területek felé terjeszkedhet, mint az automatizált vezetés, a repülõgépipar, az 5G/kommunikáció és az IoT-piacok, és ez csak néhány példa. A legfontosabb front azonban továbbra is az adatközpontoké, ahol a szabadon programozóható áramkörök, avagy FPGA-k szerepe kiemelt fontosságú, és amely területen a Xilinx is jelentõs szereplõnek számít. A legutóbbi harmadik negyedévre szóló eredményeik között ráadásul egy 1 milliárd dolláros rekordbevétel is látható, mely 26%-os növekedést mutat az elõzõ évhez képest, mellyel az Intel orra alá is borsot törtek. Az õ hasonló egységük, a szintén felvásárlásból létrehozott Programmable Solutions Group (PSG) az utóbbi években nem teljesít megfelelõen, amiért egyrészt a Xilinx-et, másrészt az ellátási problémákat okolhatták. Pat Gelsinger, az Intel feje azonban továbbra is igen optimistán nyilatkozik és a bérgyártói szerep felvétele mellett a szerverpiacon is készülnek újdonságokkal.
Az AMD tehát továbbra is mindent megtesz pozíciójának erõsítéséért, mely a jelek szerint elég jól is megy nekik, és már alig látjuk azt a csõd szélén álló vállalatot, amit pár éve a piac majdnem maga alá gyûrt. A bõvülést követõen a Xilinxet az AMD új Adaptive and Embedded Computing csoportjává keresztelte át, melynek elnöke a Xilinx vezérigazgatója, Victor Peng lesz. Természetesen szó sincs arról, hogy ezután hátra dõlnének, sõt, ígéretük szerint az elsõ "kevert", azaz AMD és Xilinx logikát egyaránt tartalmazó eszközök 2023-ban kerülnek piacra.