Egy újabb videokártya, ami nem lesz kapható? Az AMD megint azt ígéri, hogy ezúttal másképp lesz
Az elmúlt hónapok során akárhány videokártyákkal kapcsolatos hír érkezett, minden alkalommal leírtuk, hogy a chiphiány egyre extrémebb méreteket ölt, a helyzet pedig azóta is csak tovább romlott. Úgy tûnik, hogy a két konkurens gyártót ez a legkevésbé sem hatja meg, az AMD pontosságát pedig a svájci óramûvesek is megirigyelhetik, legalábbis ami az éves útiterv betartását illeti. Újabb bejelentés és egy újabb RDNA2-es Radeon kártya, egyenesesen az 1440p-s felbontás leigázásához.
Úgy tûnik, hogy az elõzetes szivárgások és a legnépszerûbb pletykák beigazolódtak, akár az ajánlott árat, akár az ismertetett specifikációkat, akár a megjelenési dátumot vesszük elõ. A Radeonok új generációja az RDNA2 architektúrát tornáztató 7nm-es TSMC lapkákkal dolgozik, az RX 6700 XT pedig a jó elõre megjósolt Navi 22 GPU-t kapta meg, és bár mostanság ez már nem jelent sokat, de érkezik belõle gyári kiadás is, mely békeidõben közvetlenül az AMD-tõl rendelhetõ. A dizájn követi az RX 6800 XT-t, mínusz egy ventilátor és néhány cm a nyáklapból. A cél az RTX 3060 Ti és az RTX 3070 közti ûr kitöltése, mivel az AMD szerint a két zöld VGA 6 és 8GB-os fedélzeti memóriája korlátokat szabhat a játékosoknak az új játékok esetén. Míg az RTX 3060 esetén a 12 GB kissé indokolatlan, ugyanennyi a jóval izmosabb RX 6700 XT esetében megalapozott döntésnek tûnik.
Ahogy azt egy ideje már mindkét cég hevesen kommunikálja, fontos szemponttá vált az 1440p kiszolgálása, amit a QHD felbontású monitorok 2020-as eladásait látva a játékosok minden bizonnyal nagy örömmel fogadnak. Bár az 1080p továbbra is a leggyakrabban használt felbontás, a következõ lépcsõt egyre többen másszák meg, és míg az UHD láz többnyire a nappalikban hódít igazán, addig a QHD felbontás egyre reálisabbá válik az asztali PC-k esetén. Hogy ezt elérjék, a GPU-ba 40 számítási egység, 2560 shader egység és 160 textúrázó került, melyet 96 MB Infinity Cache is megtámogat. Utóbbi szerepe különösen fontos, hiszen a 6700 XT már csak 192 bites memóriabuszt használ a GDDR6 memória mellé, melyek együtt felelnek azért, hogy az új Radeonok papíron olcsóbbak legyenek a hasonló erejû Nvidia-s vetélytársaknál.
Ami talán sokak számára izgalmas lehet, hogy a Smart Access Memory játékgyorsító funkcióját kiterjesztették a Ryzen 3000 processzorokra is. A fejlesztés lényegében egy platformexkluzív teljesítménynövelõ, mely eredetileg kizárólag az új Ryzen 5000 processzorok és az új 6000-res Radeonok együttesével mûködött. Most viszont a 6700 XT-vel együtt azt is bejelentették, hogy amennyiben 500-as sorozatú alaplapjuk van, a 3000-res Ryzenek tulajdonosai is részesülhetnek az együttmûködés áldásos hatásaiból. Nem kizárt, hogy egy friss BIOS-ra azért szükség lesz hozzá, de ez hamarosan úgyis kiderül. Ahogy az Nvidia-nál ott a látványos eredményt produkáló DLSS 2.0, úgy itt is érkeznek az egyéb élményfokozók, például az új Radeon Boost és a már DirectX 12-vel is bevethetõ Anti-Lag. Fontos, hogy a mozgó részletek felbontásának csökkentését kiaknázó Variable Rate Shading csak az RTX 6000 sorozat sajátja.
Ami az órajelet illeti, a Gaming üzemmód frekvenciája 2424 Mhz lesz, ugyanakkor a megjelenés napján szinte az összes említésre méltó gyártó felfedi a saját egyedi kártyáit, így számíthatunk egyedi megoldásokra, és persze néhány erõs tuningmodellre is. Az RTX 3070-nel való versengéshez 230 wattos fogyasztási keret tartozik, melyhez egy 8- és egy 6 pines PCIE tápcsatlakozón keresztül adagolhatunk neki. A kimenetek oldalán készen áll a legvadabb 4K kijelzõk kiszolgálására is, hiszen a DisplayPort 1.4 mellett 2.1-es HDMI is megtalálható rajta, nyilván a gyártók szája íze szerint elosztva. A lényeg persze az 1440p-s gaming teljesítmény, amit szokás szerint még csak egy házon belül szerkesztett grafikon bizonygat, mindenesetre ezen a téren az AMD egy ideje nem lódított nagyot, így állunk elébe a teszteknek.
Ami a megjelenést és az árakat illeti, az AMD ismét bizonygatja, hogy azúttal több kártya lesz elérhetõ a megjelenéskor, ám ezek az ígéretek mostanában platformtól függetlenül mindig falsnak bizonyultak. A scalperek és kriptobányászok hordáit eddig nem igen sikerült távol tartani, bár az AMD most bevet egy alternatív értékesítési rendszert, hátha heti bontásban biztosított készletekkel, a vásárlók alaposabb ellenõrzésével sikerült valódi játékosokhoz juttatni a kártyákat. Kár, hogy mostanra a játékosok tetemes része adta fel vásárlási terveit, a referencia modell 479 dolláros árára (kb. 145 ezer forint) pedig biztosan szintén sokan legyintenek, nem kifejezetten õszinte mosoly kíséretében. Tekintve, hogy az RTX 3070 eredetileg 500 dolláros árcédulát kapott, az új Radeon kifejezetten ajánlható vétel lehetne, ám a bányászláz és a „nagy 2021-es chiphiány” aligha szeppen meg ettõl a kellemes ajánlattól.
A többit a március 17-ét követõ hónapokban meglátjuk, a globális megjelenésig ugyanis már alig két hét van hátra.