Hivatalosan is véget ért a várakozás a Zen 4-re, megindult a Ryzen 7000 széria forgalmazása
Az AMD kiváló Ryzen 7000-es sorozatú processzorai kiléptek az elõkészületi fázisból és szeptember 27-ével kezdõdõen megindultak az üzletek felé. A napokban az elsõ komolyabb tesztek is elárasztották az online felületeket, így végre képet kaphatunk arról, hogy mit hozott tetõ alá az AMD a Zen 4-es termékekkel.
Az olyan nagy érdeklõdésre számot tartó hardverek esetében, mint a videokártyák és processzorok, az elsõszámú kérdés többnyire az elérhetõség, és nincs ez másként az új Zen4 processzorokkal sem. Az AMD CPU-k kínálata elég stabil volt az elmúlt évben, azonban még a jobb idõszakokban is elõfordul, hogy a keresett processzorok gyorsan elfogynak a megjelenéskor. Az indulókészletek gyakran meglehetõsen szûkösek, az elõzõ generációból pedig a Ryzen 9 5950X és 5900X különösen nehezen volt beszerezhetõ, és valószínû, hogy a Ryzen 7000-es sorozat csúcskategóriás társaikra is hasonlóan nagy lesz a kereslet.
Ahogy azt elõre sejtettük, a megjelenést követõ napokon még korai lenne arra számítani, hogy máris visszaköszönjenek a hazai hardverboltok polcairól, de az USA és az Egyesült Királyság például már kapott az új termékekbõl. A Best Buy egyelõre a Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X, Ryzen 7 7700X és Ryzen 5 7600X modelleket tartja raktáron. Ami ebben az esetben különösen bíztató jel, hogy a bolt a hozzájuk tartozó MSRP-n, tehát az AMD által ajánlott kiskereskedelmi áron kínálja a CPU-kat. A Newegg felületén szintén hasonlóképpen találjuk a Ryzen 9 7950X, Ryzen 9 7900X, Ryzen 7 7700X és Ryzen 5 7600X modelleket. Az amerikai Amazonon azonban még hiába kerestük õket, ott egyelõre nem találtam meg az új chipek egyikét sem, a szintén amerikai Micro Center pedig csak bolti átvételre kínálja ezeket a CPU-kat, így csak azok férhetnek hozzájuk, akiknek nem okoz gondot elautózni értük. Az Egyesült Királyságban az Overclockers a teljes termékcsaládot raktáron tartja, és azonnal készen áll a szállításra, a helyzet pedig remélhetõleg hamarosan az EU országaiban is hasonlóan pozitívan alakul.
Kiszúrni sem lesz különösebben nehéz ezeket a chipeket, ugyanis vadonatúj és nagyon feltûnõ fekete csomagolásban érkeznek, ami segít megkülönböztetni õket a régebbi Zen 2 és Zen 3 lapkáktól. Ahogy az is, hogy a vékonyabb dobozkákban ajándék ventilátort már nem fogunk találni. Ha valaki azt tervezi, hogy nem vár a magyarországi kínálatra és még ma rendel egyet valamelyik külföldi kereskedõtõl, számítson rá, hogy a nagy érdeklõdés miatt több idõbe telhet a szállítás, garanciális ügyintézéshez pedig szépen vissza kell majd postáznia az országba, ahonnan a csomagja elindult, az intézkedés csak azután indulhat meg. Akárhogy is, mindenképpen szükség lesz hozzá egy kompatibilis AM5-ös alaplapra is. A korábbi generációs Ryzen processzorokkal ellentétben az új Ryzen 7000-es sorozatú lapkákhoz vadonatúj LGA foglalat szükséges, az AM4 ezzel a generációval már nem kompatibilis. Ez azonban sokak érthetõ bánatára nem csak egy teljesen új alaplapot, de új RAM-modulokat is jelent. Ezek a chipek ugyanis a 12. generációs Intellel ellentétben csak a DDR5-öt támogatják, így abból is be kell szerezni néhány modult. Persze a pénzünkért valóban fantasztikus játékteljesítményt és komoly többszálas teljesítményt kapunk majd.
Bár még nem láttunk mindent, amit az AMD az Intel Raptor Lake-kel szemben fel tud mutatni, nem kétséges, hogy az AMD új processzorai lenyûgözõ teljesítménynövekedést nyújtanak a Zen 3 lapkákhoz képest, és bõséges elõnyt biztosítanak a játékok alatt is. Eco-módban is kiválóak, ami komolyan hatékonyabbá teszi ezeket a chipeket. Fontos megjegyezni, hogy a CPU-k teljesítették az AMD azon ígéretét, miszerint videojátékokban még a legkisebb Zen 4-es is lekörözi az Intel i9-12900K csúcsmodelljét, mely a tesztek alapján be is igazolódott. A TSMC 5 nanométeres gyártósorairól legördülve közel 1 GHz-es általános órajelemelkedést produkálnak Zen 3-as elõdjeikhez mérve, ráadásul ez az elsõ fõsodorbeli Ryzen széria, ahol a gyártó mindegyik modellbe ágyazott integrált grafikus egységeket is. Az RDNA2-es chipek az új Call of Duty-t talán nem fogják magas képkockaszámon futtatni, viszont az AMD nem is kér nevetségesen magas felárat a jelenlétükért. Teljesítményük valahol olyan több generációval elõtti asztali kártyák szintjén mozog, mint a HD5670 vagy az R7 250, szóval nem csak a 4K-s kijelzõk és a HDMI 2.1 támogatásának örülhetünk. Egy Skyrim kaliberû klasszikusnak például bátran nekieshetünk, Valószínûleg a Valorant is játszható, és ugyan csak 720p felbontáson, de a Fortnite is hozza az átlag 60+ képkockát.
A látványosan megnövelt teljesítmény azonban energiát igényel, és bár összesítve hatékonynak nevezhetõk, az Intel 12. generációs Performance processzormagjai most jó szolgálatot tesznek, az új AMD-k ugyanis üresjáratban, vagy szimpla filmnézés közben is többet fogyasztanak, mint a konkurencia jelenleg elérhetõ processzorai. Ami az árakat illet, egyelõre nem merek tippelni a a hazai árszabást illetõen, mindenesetre a Ryzen 7 7600X a maga 299 dolláros ajánlott árával elképesztõen jó ajánlat, fõleg ha az i9-12900K-hoz mérjük, melyet nem csak elér, de sokszor szépen le is hagy játékok alatt. Sajnos a forint elképesztõ mélyrepülése sok jóval nem kecsegteti a magyar vásárlókat, de remélhetõleg a vásárlást tervezgetõk nem koppannak majd túl nagyot.