Nagyszerû fogyasztással és ár/érték aránnyal startol az AMD Radeon RX 7000 szériája
Legalábbis, ha az NVIDIA újdonságaihoz, az RTX 4000 családhoz mérjük õket, és ugyan mi máshoz mérnénk? A GeForce-ok legfrissebb generációja egyértelmûen magasra lõtte a teljesítménnyel kapcsolatos elvárásainkat, ám ezért számos területen kell fizetnünk, legyen szó a meghatározott fogyasztói árakról, a kártyák elképesztõ energiaigényérõl, nem is szólva a hardverek fizikai kiterjedésérõl és a tápcsatlakozó-adapter tûzveszélyességérõl. Ezzel szemben az AMD megvalósította mindazt, amit az NVIDIA feláldozott a teljesítmény oltárán: kisebb és kevesebbet fogyasztó kártyákat, hagyományos PCIe csatlakozókkal, mindezt több, mint versenyképes árazással.
Jensen Huang, az NVIDIA feje az RTX 4000 széria megjelenésekor kijelentette, hogy el kell felejtenünk a barátságos árú kártyákat, és el kell fogadnunk, hogy a teljesítmény iránti igényünk teljesítése számos kompromisszummal fog járni. Ezzel lényegében sajátos módon reagált mindazokra a véleményekre és kritikákra, amelyek hüledeztek a játékkonzol méretû videokártyákon, az akár 600 wattos fogyasztási kereten és az egeket ostromló árazáson. Az AMD ezzel szemben ismét megmutatta, hogy más úton haladva is el lehet érni a játékosokhoz. Az RDNA3 architektúrát bevezetõ két csúcskártyájuk ugyanis a legtöbb kritizált területen barátságosabbnak mutatkozik, mivel kisebb méretben, alacsonyabb fogyasztással és jóval olcsóbban kínál kompetitív teljesítményt. Sõt, még a fejlettebb DisplayPort 2.1 csatlakozót sem spórolták le. Ezzel, ha a modernebb kijelzõk teljes kihasználásához nem is feltétlenül, de a támogatásukhoz mindenképp hozzájárultak, míg az NVIDIA még az RTX 4090 esetében is DP 1.4-en ragadt.
Az esemény sztárjai az RX 7900 XT és 7900 XTX kártyák voltak, mivel egyelõre csak ezt a két terméket leplezték le a közönség elõtt. Ugyan a kártyák azóta már több tesztelõhöz is eljutottak, a december 13-án esedékes megjelenésig ezek a független értékelések nem láthatnak napvilágot. Legalábbis hivatalosan nem, úgynevezett szivárgásokra manapság mindig számíthatunk. Amit viszont már most is tudhatunk, hogy ezek a Radeonok lettek a cég történetének elsõ kártyái chiplet felépítésû GPU-kkal, tehát az AMD végre eljutott oda, hogy a Ryzen-ek sikerének egyik kulcsfontosságú megoldását a VGA-k frontján is bevezethessék. Ez pedig lehetõvé tette számukra, hogy itt is láthassunk egyfajta "hibrid" megoldást, mivel a központi GCD (Graphics Computer Die) egység 5nm-es gyártástechnológiával készült, addig a gyorsítótárért felelõs Memory Cache Die 6nm-es. Ez a részlet különösen érdemes a figyelemre, hiszen az NVIDIA továbbfejlesztett 5nm-es, monolitikus felépítésû lapkáinál jóval olcsóbban gyártható.
Az AMD leszögezte, hogy nem kívánják az RTX 4090 magasságait ostromolni, tehát ezúttal is elmaradnak majd a piacon elérhetõ csúcsteljesítménytõl és inkább az RTX 4080/4070 kategóriáknak állítanak ellenfeleket. Az ígéret szerint az RDNA3 architektúra 54%-os elõrelépést nyújt az RX 6000 szériát hajtó RDNA2-höz képest, mindezt úgy, hogy a 20GB és 24GB fedélzeti memória is egyaránt GDDR6 lett. Míg az NVIDIA a fejlettebb, de drágább GDDR6X-et választotta, az AMD inkább úgy sakkozott, hogy az alacsonyabb fogyasztású komponensekkel is decens sebességet nyújtson. A bemutatott prezentációs dián egyelõre csak saját magukkal versenyeznek, de az állítólagos 1.5-tõl 1.7-ig terjedõ szorzó, illetve a sajtó elõrejelzései alapján, a 7900 XTX nagyon is képes lesz megközelíteni egy RTX 4090 teljesítményét. Ezek szerint mindössze 1-10% körül mozgó lemaradásról van szó, ami több, mint elfogadható, fõleg a sokszáz dolláros árkülönbség ismeretében. Ez persze csak akkor érvényesülhet, ha a ray tracing nem kerül szóba, és hiába ígérnek kb. 1.8-szer jobb teljesítményt, az NVIDAI RT magjai továbbra is jelentõs elõnyt nyújtanak majd a támogatott alkalmazásokban. Nagyjából kétszeres elõnyt.
De ha ilyen versenyképes teljesítményt kapunk, mégis milyen fogyasztásra számíthatunk? A hivatalos adatok alapján a 7900 XT "mindössze" 300 wattos TBP (Total Board Power) mellett üzemelhet, de még az XTX modell is megáll 355 wattnál. Az ellátásukhoz pedig nincs szükség új tápegységekre vagy adapterekre, ugyanis a kártyák megelégszenek majd két 8-tûs PCIe csatlakozóval. Tehát sok esetben azoknak sem kell új tápot vennie, akik több generáció elteltével, most elõször készülnek új kártyára váltani. Hasonló a helyzet a kártyák fizikai kiterjedésével is, ugyanis a gyári alapmodellek egyike sem haladja meg a 290 mm-es hosszúságot és a kettõ és fél foglalatnyi vastagságot, így jó eséllyel a gépházakat sem kell majd egy kategóriával nagyobbra cserélni. Ha ehhez hozzávesszük az intelligens energiamenedzsment és órajelkezelés felé tett fejlesztéseiket, akkor számos érv szólhat a Radeon 7000 mellett. Ha pedig az órajelek miatt aggódnánk, egyes pletykák szerint nem lesz fizikai akadálya a 3.0 GHz-es órajeleknek sem, ám ez valószínûleg a különbözõ kártyagyártókra lesz bízva, akik magasabb fogyasztásért cserébe magasabbra ûzhetik a Radeonok képességeit.
Fontos, hogy ezek elsõsorban a játékok alatt mérhetõ nyers teljesítmény tekintetében lesznek jó érvek, az AI feladatok, a sugárkövetés és a munkaszoftverek tekintetében valószínûleg továbbra is az NVIDIA marad elõnyben, fõleg, hogy egyes professzionális szoftverek használhatatlanok az NVIDIA CUDA magjai nélkül. Azonban az AMD rengeteg javulást tudott felmutatni a vezérlõk és az általános szoftveres támogatás tekintetében egyaránt, és az RDNA 3 Media Engine-t is érdemes kiemelni, az AV1 kódolás hasznosításával ugyanis a streamerek és videós tartalmakkal foglalkozók számára az AMD kártyák releváns választássá válhatnak. Ez egy régóta várt fejlesztés, ráadásul egyes feladatokhoz fejlett feladatmegosztást és 30%-os gyorsulást ígérnek a Ryzen CPU-k felhasználóinak, ám ezt egyelõre nem igazán részletezték. Aki arra várt, hogy az AMD végre felnõjön az NVIDIA NVENC kódolási képességeihez, talán végre elérkezett az idõ.
Ne feledkezzünk meg a képjavító eljárásokról sem, ám ezen a téren még az NVIDIA sem tudott akkorát ugrani, hogy idézõjelbe tegyék a hatékony DLSS 2.0 felskálázást. Az új képkockageneráló megoldásuk állítólag sok tekintetben ront a játékélményen, és a jelek szerint az AMD FSR 3 is hasonló technológiát használ, így kérdéses, hogy valójában mekkora fejlõdés történt. Ezt leszámítva az RX 7000 kártyák rendkívül jó ajánlatok lehetnek, amennyiben az árazás a kiskereskedelemben is látványosan az NVIDIA alatt marad, el nem felejtve a kártyagyártók egyedi termékeit, melyek nagyobb fogyasztási kerettel, emelt teljesítménnyel, alternatív hûtéssel és még ki tudja mivel érkezhetnek, ami az árcédulákra is hatással lesz.
A hivatalos megjelenés és a független tesztek várható érkezésének ideje december 13. Az AMD elõadása teljes terjedelmében ezen a linken, a hivatalos tájékoztatóanyag pedig ide kattintva érhetõ el.