2022. 11. 06

Bemutatkoztak az AMD RX 7000 csúcskártyái

Nagyszerû fogyasztással és ár/érték aránnyal startol az AMD Radeon RX 7000 szériájaTöbb mint ígéretesek, az AMD RDNA3-as csúcskártyái.

Legalábbis, ha az NVIDIA újdonságaihoz, az RTX 4000 családhoz mérjük õket, és ugyan mi máshoz mérnénk? A GeForce-ok legfrissebb generációja egyértelmûen magasra lõtte a teljesítménnyel kapcsolatos elvárásainkat, ám ezért számos területen kell fizetnünk, legyen szó a meghatározott fogyasztói árakról, a kártyák elképesztõ energiaigényérõl, nem is szólva a hardverek fizikai kiterjedésérõl és a tápcsatlakozó-adapter tûzveszélyességérõl. Ezzel szemben az AMD megvalósította mindazt, amit az NVIDIA feláldozott a teljesítmény oltárán: kisebb és kevesebbet fogyasztó kártyákat, hagyományos PCIe csatlakozókkal, mindezt több, mint versenyképes árazással.


Jensen Huang, az NVIDIA feje az RTX 4000 széria megjelenésekor kijelentette, hogy el kell felejtenünk a barátságos árú kártyákat, és el kell fogadnunk, hogy a teljesítmény iránti igényünk teljesítése számos kompromisszummal fog járni. Ezzel lényegében sajátos módon reagált mindazokra a véleményekre és kritikákra, amelyek hüledeztek a játékkonzol méretû videokártyákon, az akár 600 wattos fogyasztási kereten és az egeket ostromló árazáson. Az AMD ezzel szemben ismét megmutatta, hogy más úton haladva is el lehet érni a játékosokhoz. Az RDNA3 architektúrát bevezetõ két csúcskártyájuk ugyanis a legtöbb kritizált területen barátságosabbnak mutatkozik, mivel kisebb méretben, alacsonyabb fogyasztással és jóval olcsóbban kínál kompetitív teljesítményt. Sõt, még a fejlettebb DisplayPort 2.1 csatlakozót sem spórolták le. Ezzel, ha a modernebb kijelzõk teljes kihasználásához nem is feltétlenül, de a támogatásukhoz mindenképp hozzájárultak, míg az NVIDIA még az RTX 4090 esetében is DP 1.4-en ragadt.


Az esemény sztárjai az RX 7900 XT és 7900 XTX kártyák voltak, mivel egyelõre csak ezt a két terméket leplezték le a közönség elõtt. Ugyan a kártyák azóta már több tesztelõhöz is eljutottak, a december 13-án esedékes megjelenésig ezek a független értékelések nem láthatnak napvilágot. Legalábbis hivatalosan nem, úgynevezett szivárgásokra manapság mindig számíthatunk. Amit viszont már most is tudhatunk, hogy ezek a Radeonok lettek a cég történetének elsõ kártyái chiplet felépítésû GPU-kkal, tehát az AMD végre eljutott oda, hogy a Ryzen-ek sikerének egyik kulcsfontosságú megoldását a VGA-k frontján is bevezethessék. Ez pedig lehetõvé tette számukra, hogy itt is láthassunk egyfajta "hibrid" megoldást, mivel a központi GCD (Graphics Computer Die) egység 5nm-es gyártástechnológiával készült, addig a gyorsítótárért felelõs Memory Cache Die 6nm-es. Ez a részlet különösen érdemes a figyelemre, hiszen az NVIDIA továbbfejlesztett 5nm-es, monolitikus felépítésû lapkáinál jóval olcsóbban gyártható.


Az AMD leszögezte, hogy nem kívánják az RTX 4090 magasságait ostromolni, tehát ezúttal is elmaradnak majd a piacon elérhetõ csúcsteljesítménytõl és inkább az RTX 4080/4070 kategóriáknak állítanak ellenfeleket. Az ígéret szerint az RDNA3 architektúra 54%-os elõrelépést nyújt az RX 6000 szériát hajtó RDNA2-höz képest, mindezt úgy, hogy a 20GB és 24GB fedélzeti memória is egyaránt GDDR6 lett. Míg az NVIDIA a fejlettebb, de drágább GDDR6X-et választotta, az AMD inkább úgy sakkozott, hogy az alacsonyabb fogyasztású komponensekkel is decens sebességet nyújtson. A bemutatott prezentációs dián egyelõre csak saját magukkal versenyeznek, de az állítólagos 1.5-tõl 1.7-ig terjedõ szorzó, illetve a sajtó elõrejelzései alapján, a 7900 XTX nagyon is képes lesz megközelíteni egy RTX 4090 teljesítményét. Ezek szerint mindössze 1-10% körül mozgó lemaradásról van szó, ami több, mint elfogadható, fõleg a sokszáz dolláros árkülönbség ismeretében. Ez persze csak akkor érvényesülhet, ha a ray tracing nem kerül szóba, és hiába ígérnek kb. 1.8-szer jobb teljesítményt, az NVIDAI RT magjai továbbra is jelentõs elõnyt nyújtanak majd a támogatott alkalmazásokban. Nagyjából kétszeres elõnyt.


De ha ilyen versenyképes teljesítményt kapunk, mégis milyen fogyasztásra számíthatunk? A hivatalos adatok alapján a 7900 XT "mindössze" 300 wattos TBP (Total Board Power) mellett üzemelhet, de még az XTX modell is megáll 355 wattnál. Az ellátásukhoz pedig nincs szükség új tápegységekre vagy adapterekre, ugyanis a kártyák megelégszenek majd két 8-tûs PCIe csatlakozóval. Tehát sok esetben azoknak sem kell új tápot vennie, akik több generáció elteltével, most elõször készülnek új kártyára váltani. Hasonló a helyzet a kártyák fizikai kiterjedésével is, ugyanis a gyári alapmodellek egyike sem haladja meg a 290 mm-es hosszúságot és a kettõ és fél foglalatnyi vastagságot, így jó eséllyel a gépházakat sem kell majd egy kategóriával nagyobbra cserélni. Ha ehhez hozzávesszük az intelligens energiamenedzsment és órajelkezelés felé tett fejlesztéseiket, akkor számos érv szólhat a Radeon 7000 mellett. Ha pedig az órajelek miatt aggódnánk, egyes pletykák szerint nem lesz fizikai akadálya a 3.0 GHz-es órajeleknek sem, ám ez valószínûleg a különbözõ kártyagyártókra lesz bízva, akik magasabb fogyasztásért cserébe magasabbra ûzhetik a Radeonok képességeit.


Fontos, hogy ezek elsõsorban a játékok alatt mérhetõ nyers teljesítmény tekintetében lesznek jó érvek, az AI feladatok, a sugárkövetés és a munkaszoftverek tekintetében valószínûleg továbbra is az NVIDIA marad elõnyben, fõleg, hogy egyes professzionális szoftverek használhatatlanok az NVIDIA CUDA magjai nélkül. Azonban az AMD rengeteg javulást tudott felmutatni a vezérlõk és az általános szoftveres támogatás tekintetében egyaránt, és az RDNA 3 Media Engine-t is érdemes kiemelni, az AV1 kódolás hasznosításával ugyanis a streamerek és videós tartalmakkal foglalkozók számára az AMD kártyák releváns választássá válhatnak. Ez egy régóta várt fejlesztés, ráadásul egyes feladatokhoz fejlett feladatmegosztást és 30%-os gyorsulást ígérnek a Ryzen CPU-k felhasználóinak, ám ezt egyelõre nem igazán részletezték. Aki arra várt, hogy az AMD végre felnõjön az NVIDIA NVENC kódolási képességeihez, talán végre elérkezett az idõ.


Ne feledkezzünk meg a képjavító eljárásokról sem, ám ezen a téren még az NVIDIA sem tudott akkorát ugrani, hogy idézõjelbe tegyék a hatékony DLSS 2.0 felskálázást. Az új képkockageneráló megoldásuk állítólag sok tekintetben ront a játékélményen, és a jelek szerint az AMD FSR 3 is hasonló technológiát használ, így kérdéses, hogy valójában mekkora fejlõdés történt. Ezt leszámítva az RX 7000 kártyák rendkívül jó ajánlatok lehetnek, amennyiben az árazás a kiskereskedelemben is látványosan az NVIDIA alatt marad, el nem felejtve a kártyagyártók egyedi termékeit, melyek nagyobb fogyasztási kerettel, emelt teljesítménnyel, alternatív hûtéssel és még ki tudja mivel érkezhetnek, ami az árcédulákra is hatással lesz.

A hivatalos megjelenés és a független tesztek várható érkezésének ideje december 13. Az AMD elõadása teljes terjedelmében ezen a linken, a hivatalos tájékoztatóanyag pedig ide kattintva érhetõ el.

2022. 11. 06

Milyen videokártyát vegyek? 5 hiba, amit ne kövess el vásárláskor
Ha most tervezel videokártyát vásárolni, akkor biztosan sok kérdés merül fel benned. Nem csoda, hiszen ez egy fontos döntés, amely nemcsak a számítógép teljesítményére van hatással, hanem a jövőbeni élményeidre is. Legyen szó játékok futtatásáról, videószerkesztésről, vagy akár egyszerűbb grafikai alkalmazásokról, a videokártya kulcsfontosságú szereplője a rendszerednek.
Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozd meg, érdemes tisztában lenni pár alapvető szemponttal, és elkerülni azokat a hibákat, amelyeket sokan elkövetnek, amikor videokártyát választanak. Ebben a cikkben segítünk abban, hogy elkerüld ezeket a buktatókat!
Ne csak a szomszéd videokártyáját másold!
Amikor megkérdezzük a barátainkat vagy a családunkat, hogy „Milyen videokártyát vegyek?”, sokszor azt a választ kapjuk, hogy „Nekem is ez van, és jól működik”. Bár teljesen érthető, hogy szeretnénk egy jól bevált megoldást, ne felejtsük el, hogy mindenkinek más a felhasználási igénye. Az a videokártya, ami egyesek számára tökéletes választás, nem biztos, hogy neked is ugyanúgy fog megfelelni.
Ha például nem csak játszol, hanem grafikai munkát is végzel, videót szerkesztesz, vagy 3D modellezéssel foglalkozol, akkor érdemes olyan kártyát keresni, amely a megfelelő szoftverekhez is illeszkedik. Ezen kívül a videokártyák más-más generációs processzorokkal és memóriával rendelkeznek, ami szintén meghatár
Milyen laptopot vegyek? Top tippek vásárlás előtt
A laptop vásárlás mindig izgalmas, ugyanakkor kihívást is jelenthet, hiszen a piacon elérhető számos modell, specifikáció és árkategória közül nehéz a legjobbat kiválasztani. Akár egy új eszközt keresel otthoni használatra, akár egyetemre, munkahelyre vagy akár gaming célra, a megfelelő laptop kiválasztása kulcsfontosságú döntés.
Ebben a cikkben segítünk eligazodni a laptopok világában, és megmutatjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venned vásárlás előtt.
Mire fogod használni a laptopot?
Az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak, az az, hogy mi lesz a laptop fő felhasználási területe? Ezt a kérdést érdemes alaposan végiggondolnod, mivel a laptopok különböző erőforrásokkal és tulajdonságokkal rendelkeznek, és egy-egy típus a speciális igényekhez jobban illeszkedik.
Például, ha egyszerűbb irodai feladatokra, internetezésre, vagy videó- és zenehallgatásra keresel gépet, akkor egy belépő szintű laptop is tökéletes lehet. Ha azonban grafikával, videószerkesztéssel, vagy programozással foglalkozol, akkor olyan laptopot kell választanod, amely erősebb hardverrel rendelkezik.
Képességek és teljesítmény
A laptop teljesítménye alapvetően három fő összetevőtől függ: a processzortól, a memóriától (RAM) és a háttértárolótól (SSD vagy HDD).
A processzor az egyik legfontosabb komponens, hiszen ő végzi el az összes számítási feladatot. Az Intel Core i3, i5, i7
AMD vagy Intel? 10 szempont, ami segít a döntésben
A számítástechnikai világban sokan találkoznak az AMD és az Intel kérdésével, legyen szó akár játékról, munkáról, vagy egyszerűen csak a napi használatról. A két gyártó között sok különbség van, és mindkettő más előnyökkel rendelkezik, attól függően, hogy mire szeretnéd használni a számítógépedet.
A cikkben körbejárjuk azokat a szempontokat, amelyek segítenek eligazodni, hogy mi a legjobb választás a számodra, ha az AMD vagy Intel között kell döntened. Igyekszünk részletes, de könnyen érthető módon bemutatni, hogyan befolyásolják a választást a különböző tényezők.
Az AMD vagy Intel közötti alapvető különbségek
Az AMD és az Intel két olyan nagy népszerűségnek örvendő processzor gyártó, amelyek teljesen más filozófiát követnek a termékeik fejlesztésében. Az Intel hagyományosan a legjobb teljesítményt kínáló processzorokat szállítja a prémium kategóriában, míg az AMD az ár-érték arányra helyezi a hangsúlyt.
Az AMD azonban az utóbbi években óriási fejlődésen ment keresztül, és ma már képes versenyre kelni az Intel csúcskategóriás termékeivel is. Az alapvető különbségek megértése segíthet abban, hogy jobban át tudjuk gondolni, melyik márka illik a legjobban a mi igényeinkhez.
Teljesítmény és sebesség
Amikor arról van szó, hogy AMD vagy Intel, a teljesítmény és a sebesség mindkét gyártó esetében kulcsfontosságú tényező. Az Intel az
Értékelések
Az értékeléshez be kell jelentkezned. Belépés
PCX 2006-2025.
Kapcsolat: [email protected]
Cookie / süti kezelés Az oldalon cookie-kat használunk, melynek részleteit itt találod.