Az utóbbi idõk legapróbb és egyben legsikeresebb játéka az Epic aktuális ajándéka
Sokan fanyalogtak az Epic Games Store bevezetése miatt, mely 2018-ban a Steam konkurenciájaként jelent meg. Míg a kiadóknak és stúdióknak valóban vonzó lehet egy áruház, mely kevesebb jutalékot kér az eladások után, addig a játékosok szemszögébõl ez csak egy újabb idegesítõ, fapados és kiforratlan platform, melyet senki sem kért. Ugyanakkor az is biztos, hogy még a leghangosabb kritikusok közül is sokan kattintottak, mikor a heti ajándék játékok között olyan nevek bukkantak fel, mint a GTA V, a Star Wars Battlefront II, a Borderlands gyûjtemény, és a lista itt még nem ér véget. Természetesen ez a hét sem telik el ajándék nélkül, ráadásul egy olyan sikerjátékról van szó, mely nem az elképesztõ grafikai megoldásaival hódít.
Van egy furcsa, ám vissza-visszatérõ jelenség, amikor egy olyan játék válik egyik pillanatról a másikra tömegek kedvencévé, ami elsõ ránézésre egynek tûnik a millióból, esetleg már évek óta megjelent, de valami hirtelen mégis ráirányítja a figyelmet. Nem is olyan rég hasonló volt a Valheim vikinges túlélõjátéka, melynek egyetlen, igazán különleges eleme, hogy nagyrészt egyetlen ember munkáját dicséri. De hatalmasat robbant a pihent Fall Guys is, mely szintén hónapokig volt a Twitch közvetítések és YouTube videók állandó szereplõje, szórakoztató értékébõl pedig azóta sem vesztett semmit. Végül érdemes megemlíteni az aktuális ajándék címet, az Among Us-t, mely amellett, hogy már két éve elérhetõ, van egy fontos közös tulajdonsága a két felsorolt játékkal, ugyanis mindhárom esetben egy multiplayer címrõl van szó, ahol több játékossal játszhatunk együtt.
Az Among Us elsõ ránézésre elképesztõ minimalizmusával tûnik ki a sorból, mely fel is veti a kérdést, hogy mit tudhat annyira jól, hogy ekkora érdeklõdést keltsen. A titok talán valahol abban a klasszikus koncepcióban rejlik, amivel egykor tábortûz mellett, vagy az asztalon játszható társasjátékok éltek, ez pedig a „titkos gyilkos” utáni nyomozás. A lökést pedig a hosszúra nyúlt bezártság adhatta meg neki, mely még olyanokat is a videojátékok felé terelt, akik korábban könnyen találtak maguknak más elfoglaltságot. Egyfajta party játékról van tehát szó, melyben két csapat áll szemben egymással, akiknek egy lerobbant ûrplatformon kell túlélniük, az elkerülhetetlen gyilkossággal végzõdõ köröket. Mindezt igazán egyszerû és erõszakmentes vizuális körítéssel tálalja, így a korhatárbesorolás az utolsó, ami gátat szabhat a népszerûségének. Az egyik oldalon a Crewmate-ek állnak, a másikon pedig az Impostorok három fõs kompániája, akiket a játék véletlenszerûen választ ki. Míg a többségnek a hajó javítását célzó küldetéseket kell végrehajtania, a triónak ezt szabotálnia kell, és ha lehet, a szûkös köridõ alatt minél több játékost eltenni láb alól, anélkül, hogy lelepleznék õket. A cél, hogy a hajó indulásra kész legyen, mielõtt az imposztorok sikerrel járnak, akik viszont arra hajtanak, hogy rajtuk kívül mindenki mást kivonjanak a forgalomból.
A küzdelem minimum négy, és legfeljebb tíz fõ részvételével zajlik, a körök végén pedig a még életben lévõ játékosoknak szavazniuk kell az általuk leggyanúsabbnak ítélt figurára. A legrövidebbet húzó illetõ ilyenkor végignézheti, ahogy az õt reprezentáló szkafanderes kis figura végtelen ûrsétára indul a zsilipajtón át, a többiek pedig megtudják, hogy barátot, vagy ellenséget vesztettek. Gyõzelmi esélyeinket tehát nagyban növeli, ha a csapatunkat ismerõsökbõl állítjuk össze, ám a sorsolásos rendszer miatt bármikor megeshet, hogy a barátainkat is meg kell tévesztenünk. Bár most érthetõ módon ez kevésbé volt fontos, a készítõk gondoltak az egy szobában tartózkodó játékosokra is, sõt, az aprócska kis szoftver minden gond nélkül megjelenhetett Android és Apple telefonokra is, a platformok között pedig szabad az átjárás. Ami igazán szórakoztató, hogy a szavazás teljesen nyilvánosan zajlik, így, ha valaki egy halott ûrhajósra bukkan, jöhet a rögtönzött bíróság, ahol mindig valaki másra kell terelnünk a gyanút. Furcsa, hogy az életünket megkeserítõ járvány milyen pozitívumokkal járt együtt, például segített felfedezni olyan aprócska gyöngyszemeket, melyek valószínûleg eltûntek volna a süllyesztõben. A játék népszerûségét az is jól mutatja, hogy az ûrhajón ragadt asztronauták megszámlálhatatlan rajongói alkotást inspiráltak. Készültek egyedi rajzok és grafikák, különféle stílusba ágyazott animációk, valaki pedig már nekiállt, hogy átültesse az egészet realisztikus 3D-s környezetbe, ami a báját biztosan elveszi, cserébe a horror kifejezetten passzol az alapkoncepcióhoz. Ja, és van belõle egy olyan élõszereplõs rövidfilm is, ami az elmúlt hat hónap alatt 10 millió megtekintést generált.
Az Among Us, a maga 4 € körüli árazásával amúgy sem egy megterhelõ tétel, de akit ennek ellenére is hidegen hagyott, az most úgy tehet vele egy próbát, hogy ha nem jön be neki, akkor legalább megspórolt 1400 forintot. Az akció június 3-án, a szokásos délután öt órai idõponttal zárul, de addig ide kattintva bárki szabadon begyûjtheti.