Teljes 5GHz-es meghajtás? Itt az i9-9900KS
Október végén megtörtént a hivatalos bejelentés, a napokban pedig be is futottak az elsõ teszteredmények, az Intel otthoni felhasználásra szánt processzorának felturbózott változatáról. Az i9-9900KS nem más, mint a 14nm-es Coffe Lake alapokon nyugvó sorozat aktuális csúcsa, mely a frissítésnek köszönhetõen, akár mind a nyolc magján képes a maximális 5Ghz-es órajel teljesítésére.
A processzor részletei szinte minden egyéb tekintetben azonosak az eredeti i9-9900K modellel. Az alaplapi foglalat továbbra is LGA1151v2, az L3 cache mérete 16MB, a Hyper-Threading továbbra is aktív (16 logikai szál), és az integrált UHD 630 grafikus vezérlõ is 350Mhz-es alap, és 1200MHz-es turbo órajellel dolgozik. Változtak viszont az órajelek, és ehhez mérten jelentõsen növekedett a TDP is, tehát a nagy teljesítményhez nagy fogyasztás, és megnövekedett melegedés társul. Az i9-9900K még 3.6 GHz-rõl indult, a KS modell azonban 400 MHz pluszt kínál. Ez a 4 Ghz-es alap órajel vezet a 127 wattos TDP értékig, ami érezhetõ különbség az elõd 95 wattos alap fogyasztásához képest. Legyen szó bármilyen munkafolyamatról, mostantól mind a 8 mag képes lehet egyidejûleg, az 5 GHz-es turbó frekvenciára, míg ez korábban maximum 2 mag esetén volt lehetséges.
Ez a plusz sokak számára vonzó lehet, a várhatóan ütõsebb tuning potenciálról nem is beszélve. A képlet persze ezúttal sem ilyen egyszerû. Ha ki akarjuk használni ezt az erõt, nem spórolhatunk az alaplapon sem, így arra is figyelnünk kell, hogy Z390-es lapunk megfelelõ VRM hûtéssel rendelkezzen. A sikerre ez sem minden esetben garancia, egyes programok ugyanis akkora terhelést rónak processzorunkra, hogy a rendszernek vissza kell fognia azt, a stabil mûködés érdekében. A tuningot pedig továbbra is az úgynevezett „szilikon lottó” határozza meg, tehát az egyes felhasználók, egyforma hûtéssel, azonos hardveres környezetben is eltérõ eredményeket érhetnek el. A szerencsésebbek beszámolói alapján nem lehetetlen, hogy a 8 mag mindegyike akár 5.2Ghz-es frekvencián üzemeljen, máshol azt olvasni, hogy az esetek többségében az ígért 5GHz inkább valahol 4.9 környékén mozog.
A képet tovább árnyalja, hogy a 9900KS úgynevezett Special Edition, vagyis az átlagnál alacsonyabb példányszámban, és rövidebb ideig kerül értékesítésre, ez pedig az árakra is komoly hatással lehet. A tesztek alapján, ha munkafolyamatokról van szó, a barátságosabban árazott AMD Ryzen 9 3900X továbbra is jobban teljesít. Hiába az extrém órajelek, és játékok esetén tapasztalt erõfölény, mind a fogyasztás, mind a munka alatt mért teljesítmény tekintetében, alul marad a 8 magos Ryzen processzorral szemben. Aki mindenképp az Intel kínálatából válogatna és túlhajtást is tervez, az i9-9900K kedvezõbb árával és fogyasztásával, vonzóbb ajánlat maradhat. Elõdjéhez hasonlóan, a KS sem feltétlenül teszi lehetõvé az ígért órajelet, maximális terhelés mellett viszont jelentõsen meghaladja a 127 wattos TDP értéket. Ezt a viselkedést többnyire az alaplapok határozzák meg, mivel a gyártók igazodhatnak az Intel ajánlásához, de el is térhetnek attól. Így lehetséges az, hogy bizonyos lapok esetén megkapjuk a lehetõség szerinti legmagasabb órajeleket, cserébe a magas fogyasztásért, máshol viszont az energiakorlát miatt az órajelek is alacsonyabbak. Összességében tehát dolgoznunk kell azon, hogy megkapjuk az áhított frekvenciát, az sem mindegy milyen feszültség mellett érjük el a kívént értéket, a gyártó pedig csak azt ígéri, hogy a processzor képes rá. Hogy meddig és milyen körülmények között, az már más kérdés.
Fontos megjegyezni, hogy bár a gyártó nem veri nagy dobra, de elõrelépést könyvelhet el a sokat, és jogosan kritizált biztonsági rések tekintetében is. A 9900KS-ben hardveres megoldást kapott a Spectre, de a Meltdown és MDS is, ehhez pedig nem kell más, mint egy firmware frissítés alaplapunk számára. Ez a megosztó jelenség a legtöbb felhasználót nem izgatja, sokan pedig egyáltalán nincsenek tisztában processzoruk sebezhetõségével, fõleg, hogy viszonylag ritkán hallani visszaélésekrõl. Az Intel az elmúlt nagyjából 10 évben, következetesen igyekezett elkerülni az errõl zajló kommunikációt, miközben próbált utólagos megoldásokat biztosítani a felhasználók számára. Talán épp ezért, most sem hangsúlyozzák a dicséretes javulást, hiszen felvetné a kérdést, hogy mi a helyzet a már piacon lévõ termékekkel. Azoknak a vásárlóknak, akiknek ez fontos fegyvertény, jó hír, hogy ezúttal komolyabb védelmet kapunk, és a szoftveres megoldásokra jellemzõ teljesítménycsökkenés sem lesz számottevõ. Végeredményében forradalomról nem beszélhetünk, de aki az aktuális generáció legerõsebb i9 processzorára várt, most megérkezett. Ami kérdéseket vethet fel, hogy gyártó a szokásos 3 év helyett, ebben az esetben csak 1 év garanciát biztosít a termékhez. Ha az Intel a Ryzen 9 3950X érkezése miatt érezte sürgetõnek a felturbózott változat kiadását, nem biztos, hogy pozitív benyomást kelt, hogy egyharmadára redukálja a jótállás idejét.
A limitált i9-9900KS tehát csökkentett darabszámban készül, ennél pontosabb adatot a sajnos nem tettek közzé. Forgalmazása október 30-án kezdõdött, és várhatóan 2019 év végéig tart majd, ajánlott ára pedig 513 $, azaz atóterhek nélkül nagyjából 150 000 Ft.