Az új alkalmazás már tesztelhetõ, de még csak az Insider programon keresztül
Bár a Microsoft szerint hatalmas az érdeklõdés, a Windows 11 jelen állapotában távol áll attól, hogy csak úgy lesöpörje az asztalról a Windows 10-et, hiszen lényegében annak felújított kiadásáról van szó, mely sokak számára még csak nem is elérhetõ. Sokan viszont nagyon is élvezik az áramvonalas új funkciókat, melyek olykor valóban kényelmesebb felhasználói élményt eredményeznek. Utóbbi jegyében a Microsoft megújítja a rendszerbe ágyazott lejátszóprogramot is, melyet az utóbbi néhány generáció során elõszeretettel helyettesítettünk külsõs alkalmazásokkal.
Valószínûleg ezzel a fejlesztõk is tisztában vannak, ám valahogy mintha az elmúlt évek alatt nem törték volna magukat, hogy egy olyan jól mûködõ és letisztult médialejátszót prezentáljanak, ami helyett majd nem akarjuk kérdés nélkül letölteni, mondjuk a VLC-t. Nem volt ez mindig így, hiszen azóta, hogy 1992-ben lejátszhatóvá váltak az AVI kiterjesztésû fájlok is, a Windows 8 például több másikkal együtt ejtette az akkor még bõven népszerû formátumnak számító DVD-t, ami valljuk be, nem túl logikus húzás. A Windows 11 azonban még nagyon fiatal és folyamatosan fejlõdik, megpróbál például hasznosabbnak és érdekesebbnek tûnni a Microsoft Store, megszûnés helyett inkább megújul az öreg Paint, most pedig próbaútra indul a Media Player legújabb kiadása is, mely igyekszik vonzóbbá tenni magát és többet nyújtani.
Az Insider program résztvevõinek azonban állítólag nem kell tartaniuk hasonló furcsaságoktól, hiszen a Microsoft célja természetesen ismét egy mindenevõ médialejátszó. Azt nem árulták el, hogy az újratervezett Media Player a helyi tárhelyen várakozó zenéken és filmeken túl elérhetõvé tesz-e majd online tartalmakat is, viszont a megjelenésével már most belesimul a Windows 11 megújult vizuális stílusába. Ahogy a rendszer beépített keresõszolgáltatása, úgy a lejátszóé is jóval alaposabb és gyorsabb lett, így a böngészés vagy a lejátszási listák létrehozása és kezelése is jóval kényelmesebbá válik. Ezzel a lendülettel ki is iktatják a Groove Music-ot, mely a Windows 10 önálló zenelejátszó alkalmazása volt, ám számos felhasználó mellõzte. Volt például aki azzal viccelt, hogy inkább elõvette helyette a Winampot, de olyanról is olvashatunk, aki már váltott Windows 10-rõl 11-re, és mostanáig nem is tudott a Groove létezésérõl, pedig valójában még a Windows 8-ban vezették be.
Hogy ezen a friss kiadás tud-e változtatni, az azért erõsen kérdéses, fõleg úgy, hogy a jelek szerint megörökölte az amúgy kellemesen egyszerûre szabott kezelõfelületét. Emellett szépen támogatja az albumborítókat és illusztrációkat, de teljesképernyõs, vagy akár minilejátszó üzemmódban is megjeleníti õket. De ha már azon van, hogy betöltse egy teljesértékû zenelejátszó szerepét, idõvel elláthatja majd a Filmek + TV alkalmazás feladatait is, mely valamiért szintén nem vált a felhasználók elsõszámú kedvencévé, a Microsoft egyelõre mégsem vonja ki a forgalomból. Pedig a rajongók által Media Player Classic néven életben tartott projekt jó példa arra, hogy a Microsoft néha telibe találja a dolgokat, a hasonló funkciókat mégis sokan valamely jól bevált alternatív alkalmazásra bízzák.
Hogy ezt megelõzzék, egyebek mellett alapfunkció lesz a HDR támogatás, és bár részletes és fejlett beállítási opciókat is ígérnek, a jelenleg elérhetõ elõzetes kiadásban ezek sajnos még nem szerepelnek. Akinél a Groove Music korábban mégis használatban volt, az a lejátszási listáit és mappáit is megtarthatja, mikor a frissítés során az új alkalmazás átveszi elõdje helyét. Egyelõre tehát nagyon úgy tûnik, hogy a zenelejátszót dolgozták át és ebbe implementálják majd a kiterjedtebb mozis funkciókat, mellyel remélhetõleg korcs hibrid helyett egy teljesértékû médialejátszót eredményez majd, amit érdemes lesz használni. A fejlesztõk továbbá megtartják a korábbi Windows Media Player alkalmazást is, viszont alapértelmezett lejátszónak az új appot teszik meg.
Mivel ez csak egy korai elõzetes, a Windows 11 végleges változatának felhasználóiként még nem férhetünk hozzá. A teszteléshez egyelõre jelen kell lennünk az Insider-program fejlesztõi csatornáján, de a lépcsõzetes bevezetés miatt lehet, hogy a frissítés felbukkanására néhány résztvevõnek ott is várnia kell. Ezeket az illusztrációkat a Windows Latest-nek köszönhetjük, akik szemügyre vették a korai verziót, de közölt néhány mutatós képet a The Verge is.