Az Intel formálisan bejelentette univerzális csatlakozójának új generációját, és eloszlat néhány félreértést is
Uralkodik némi zavar a Thunderbolt 3 örököseként érkezõ negyedik generáció körül, amit elsõsorban a tévesen kommunikált sebességnövekedésnek köszönhetnek. Most azonban végre tisztáztak néhány fontos részletet, így kiderült, hogy a Thunderbolt 4 valóban több területen is elõre lép majd, ám az adatok mozgatására továbbra is - az amúgy impozáns - 40 Gb/s maximális sávszélességet kínálja.
Az adatáramlást és energiaellátást biztosító szabvány jelenleg a legsokrétûbb megoldás a piacon, hiszen több platformon is megtalálható, és a nagyfelbontású megjelenítõktõl egészen a külsõ videokártyákig sok mindent kiszolgál, ráadásul ehhez ma már elég egyetlen Type-C típusú USB csatlakozó. A Thunderbolt 4 természetesen visszafelé is kompatibilis marad, tehát ellátja az elõzõ generációs USB 2.0, USB 3.2 legfeljebb 20 Gbps-os igényeit, illetve a DisplayPort feladatait is, ugyanakkor némi extrát is kínál, hiszen DisplayPort mellett a listán szerepel az USB4, a PCI Express, és az Ethernet támogatása is. A 40 gigabit másodpercenként történõ továbbítása jelenleg két méteres távolságon belül garantálható, ezeket az értékeket pedig optikai technológiát használó vezetékekkel szeretnének feljebb tornászni a késõbbiekben.
Ami még kérdéses volt és megváltozott, az a PCI Express számára biztosított sávszélesség, a negyedik generáció ugyanis duplázza a Thunderbolt 3 képességeit, és 16 helyett már 32 Gbps adatsebesség válik elérhetõvé, külsõ adattároló egységek számára ez tekintélyes 3000 MBps-ot jelent. 4K-s kijelzõbõl már egész biztosan többel is elbánik, mivel egy helyett már két 4K-s, vagy egy 8K-s megjelenítõt is gond nélkül ellát majd a megfelelõ vezetékkel. Bõvül a dokkolók kapacitása is, két portról immár négy portra (három downstream és egy upstream), továbbá minden 100 wattnál alacsonyabb igényû notebookot ellát majd egyetlen USB Type-C csatlakozóval. Eszközeink töltése tehát nem okoz majd gondot, mivel ez a szabvány jóváhagyásához nélkülözhetetlen funkció, emellett gépeink dokkoló csatlakoztatása által felébreszthetõk lesznek, végül pedig az Intel extra védelmet biztosít a DMA-nak, mellyel a közvetlen memóriaelérést célzó fizikai támadásokat igyekszik megelõzni.
A korábban opcionális funkciók tehát a szabvány részévé válnak, ezzel valóban kiérdemelve az univerzális jelzõ használatát. A szabványhoz új 8000-res sorozatú kontroller is készül, a Maple Ridge kódnevû vezérlés három típusról is hallani. A JHL8540 és JHL8340 a PC-ket gyártó vállalatok kapják meg, és asztali megoldások mellett hordozható gépekben is megjelenik, a JHL8440-nel pedig az eszközgyártók dolgozhatnak. A bevezetését a 11. generációs Intel Tiger Lake processzorok érkezéséhez kötik, de említésre került a „Project Athena” is, mely az Intel laptopokat érintõ innovációs programja. Maga a szabvány amúgy alapvetõen nyitottl esz, ám nem valószínû, hogy bármelyik gyártó saját csatlakozókkal konkurálna az USB4 szabvánnyal és a Type-C csatlakozással.
Az új szabvány bevezetése még idén, az év második felében várható.