A kártyagyártók után az Intel egy specifikus hardverrel lép be a kriptobányász üzletágba
Úgy tûnik, hogy az Intel hamarosan beszállhat a kriptobányászatot célzó hardverek üzletébe, de ezúttal nem a készülõ videokártyákról van szó. Az ISSCC konferencián évente összegyûlnek a chipgyártás legjelentõsebb képviselõi, ahol az Intel idén a "Kiemelt chipmegjelenések" kategóriában tartott elõadáson elõvezette az új "Bonanza Mine" processzorát, egy olyan hardvert, amelyet "ultraalacsony feszültségû, energiahatékony Bitcoin-bányászati ASIC-ként" jellemeznek.
Ez azt jelenti, hogy az Intel hamarosan felveheti a versenyt a Bitmainhez hasonló cégekkel a Bitcoin-bányászatra specializált ASIC egységek piacán. Az Intel a Tom's Hardware-nek is nyilatkozott az új chiprõl, ahol elmondta: "Az Intel már évek óta tervezési munkálatokat végez az SHA 256-ra optimalizált ASIC-ek körül, kezdve az Intel Labs-ben végzett útkeresési munkával. További részleteket a jövõben fogunk megosztani." A prezentáció az Intel GPU-kért felelõs vezérének, Raja Kodurinak a tavaly decemberi élõ közvetítését követi, az elhangzottakból ugyanis már akkor kiderült, hogy a háttérben blokklánc/kriptopénz technológiákra specializált hardvereken dolgoznak.
Az ASIC (application-specific integrated circuit) olyan integrált áramkör, melyet általános célú felhasználás helyett kifejezetten specifikus feladatkörök elvégzéséhez készítenek, legyen szó mobiltelefonokról, vagy akár kriptobányász tevékenységrõl. Ezeket a processzorokat tehát egy meghatározott munkaterhelésre optimalizálják és jelentõs hatékonysági és teljesítménybeli elõnyöket biztosítanak az olyan összetettebb típusú chipekkel szemben, mint a CPU-k és GPU-k, melyekrõl köztudott, hogy a kriptovalutákat igen magas energiafogyasztás árán képesek kitermelni. Éppen ezért számos esetben az ASIC a bányászgépek megkerülhetetlen elemének számít, a feláras szilícium pedig elsõsorban olyan, erre a területre specializálódott gyártóktól származik, mint a kategóriában piacvezetõ Bitmain. Az Intelnek tehát velük kell majd felvennie a versenyt, ha érvényesülni akar ezen a fáradhatatlanul dübörgõ piacon, ám anyagi erõforrásaik, kiváló partnerkapcsolataik és az újonnan kiépülõ gyártóüzemeik valószínûleg megkönnyítik majd az érvényesülést a számukra járatlan terepen.
Erre minden jel szerint jó ideje készülnek is, hiszen már 2018-ban bejegyezték egy olyan speciális feldolgozórendszerre vonatkozó szabadalmukat, amely a nagy teljesítményû Bitcoin-bányászathoz optimalizált SHA-256 kriptográfiai algoritmusra épül. Bár ahhoz sokszor hosszú idõnek kell eltelnie, míg egy szabadalom végül kész termékek formájában is megjelenhet, az Intel processzorai használják ezeket az utasításokat, a munka tehát minden bizonnyal nem halad rosszul. Olyannyira nem, hogy friss információk szerint az új Intel kripto-chip máris megjelent egy bányászati startuppal kötött szerzõdésben, ami megerõsíti, hogy az Intel a közeljövõben belép a bányászatra gyártott célhardverek területére. Az elõrejelzések szerint pedig az sem kizárható, hogy lehetõségeik szerint akár a széles közönség számára is hozzáférhetõvé teszik, mely érdekes fordulatot hozhat.
Az tehát jól látszik, hogy Pat Gelsinger vezérigazgatóvá avatása maximum ötletként létezett, amikor a cég már régen a kriptovaluták jövedelmezõ üzletágának kiaknázásán dolgozott. A hír azért is érdekes, hiszen Raja Koduri egy streamer mûsorának vendégeként korábban megerõsítette, hogy a várva várt ARC Alchemist videokártyáik esetében semmilyen módon nem fogják korlátozni azok bányászati teljesítményét, de persze azt is hozzáfûzte, hogy nem szeretnék, ha új GPU-k Ethereum-, vagy más valutákat termelõ farmokon végeznék. "De az, hogy sokkal hatékonyabb blokklánc-ellenõrzést tudjunk végezni sokkal alacsonyabb költséggel, sokkal kisebb energiafelhasználással, elléggé könnyen megoldható probléma. És tudod, dolgozunk ezen, és valamikor, remélhetõleg a nem túl távoli jövõben, megosztunk néhány érdekes hardvert ehhez" – fejtette ki még tavaly decemberben, finoman jelezve, hogy az energiát közdudottan nagy mértékben égetõ tevékenységhez, õk mégiscsak egy takarékosabb megoldással készülnek. Ilyenkor persze jöhetne a lelkesítõ elõrejelzés a megfizethetõ és a használtpiacot elárasztó használt videokártyákról, ám ez naiv meglátás és meglehetõsen korai elõrejelzés lenne. Fõleg akkor, ha valóban csak a Bitcoin bányászatára alkalmas eszközzel készülnek.
Az új "Bonanza Mine" processzor részletesebb bemutatója február 7-én, szerdán esedékes, ahol remélhetõleg a hosszútávú terveikrõl is részletesebb tájékoztatást adnak.