Nem sikerült jövõbiztos foglalatot tervezniük, az új LGA 1700 hamarosan szintén leváltásra kerül
Az asztali PC-ben utazó felhasználók valószínûleg megszokták már, hogy ha hardvercserében gondolkodnak, egy-két évnél nem érdemes tovább várni az új processzor kiválasztásával, ellenkezõ esetben valószínûleg vadonatúj alaplapra is szükségük lesz. Míg az AMD kifejezetten büszke volt az AM4 foglalat meglehetõsen hosszúra nyúlt támogatására, az Intel leginkább kerüli a témát és inkább csak piacra dobja az újabb foglalatokat igénylõ processzorait. Így lesz ez a 14. generációs Meteor Lake becsapódásakor is, az érkezõ LGA 2551 ugyanis eltörli majd a jelenlegi, 1700-pines LGA foglalatot.
Az Intel a jelek szerint a Raptor Lake után dobja az LGA 1700-as foglalatot, és ezt követõen a valamivel nagyobb LGA 2551-es foglalatra vált. Azok a felhasználók, akik csúcskategóriás Z690-es alaplapokat vásároltak a 12. generációs Alder Lake processzorokhoz, két egymást gyorsan követõ generáció után kifogynak majd a frissítési lehetõségekbõl. Legalábbis errõl beszélt nemrég a Moore's Law is Dead YouTube-csatorna vezetõje, aki vállalati informátorára hivatkozva magabiztosan állította, hogy nem tévedés, az Intel ezúttal is két generációnál húzta meg a határvonalat. A videós számos kiszivárgott adatról beszélt, például szóba került a közelgõ a Raptor Lake is, mely papíron szeptemberben vagy októberben kap egy hivatalos megjelenési dátumot, a tényleges készletek pedig valamikor az ünnepi szezonban érik el a boltokat.
A videós szerint hiteles forrásból származó fotón megszemlélhetõ LGA 2551-es foglalat 38mm x 46mm-es méretekkel rendelkezik majd, ami csak egy egészen kicsivel lesz nagyobb, mint a 12.generácóhoz tervezett LGA 1700-as. Ahogy arról már sokat hallhattunk, a 13. generációs Raptor Lake termékcsalád még inkább egy amolyan laza frissítés lesz, a memória alrendszert (gyorsítótárat) érintõ változtatásokkal és az ilyenkor megszokott finomhangolással, a pár % extra teljesítményért. Bár a hatékony (E) Gracemont magok száma 16-ra duplázódik, a magarchitektúrák önmagukban változatlanok maradnak, tehát a kupak alatt ott lesznek az erõs (P) magok is Cove alnéven. A Core i9-esek például 8 izmos + 16 hatékony maggal, a Core i7-esek 8 + 8-as elrendezéssel, végül a Core i5-13600K hat erõs és nyolc hatékony maggal érkeznek majd. A nem K-s (szorzózáras) i5-ösök hat Raptor (P) Cove és négy Gracemont (E) maggal érkeznek majd. Végül, ahogyan az várható volt, a Core i3-asok négy teljesítménymaggal, de egyetlen hatékonyabb maggal sem rendelkeznek majd.
A 14. generációs Meteor Lake termékcsaládhoz érve a magarchitektúrák és a processzorcsomópontok teljes átdolgozásával kell számolnunk. A Redwood Cove-nak 12-21%-os IPC-emelkedést kell kínálnia a Raptor Cove-hoz képest, ám egyre biztosabbnak tûnik, hogy ezzel együtt az órajelek visszafejlõdését is látni fogjuk, elsõsorban az eltérõ gyártástechnológia miatt. A Meteor Lake meghajtású laptopok várhatóan 2023 elsõ felében érkeznek, de az Ice Lake-hez hasonlóan ez is leginkább a csúcskategóriás termékek alacsony példányszámú szériáját fogja szolgálni. Az asztali termékcsalád 2023 utolsó negyedévében várható a Raptor Lake-hez hasonló magszámmal (8+16). Az IPC, avagy az órajelenként elvégzett mûveletek emelkedése javíthat az egyszálas teljesítményen, de az órajelek csökkenése nagyban korlátozza a játékterhelésekben elért elõnyöket, ami sokak számára biztosan nem indokol majd egy újabb vásárlást.
Végül pedig jön az Arrow Lake is, amely az oldalt és a csatornát vezetõ Tom szerint egy igazi asztali gépekre orientált architektúra lesz, akár 40 maggal. Ezek közül csak nyolc lesz a teljesítménymag, nevezetesen a Lion Cove, míg a maradék 32-t az alacsony fogyasztású Skymont magok adják majd. A pletykák szerint a Jim Keller által vezetett Lion Cove projekt célja az Intel nagy teljesítményû magarchitektúrájának újratervezése volt, ezektõl a magoktól pedig állítólag masszív kétszámjegyû IPC javulást várhatunk. Ezen felül az Arrow Lake-nek kompatibilisnek kell lennie az említett LGA 2551-es foglalattal, és valamikor 2024 második felében kell landolnia, hogy versenyre keljen az akkor már dübörgõ Zen 6-tal. A 13. generációs Raptor Lake és az AMD rivális Ryzen 7000 CPU-k között teljesítmény és platform tekintetében is egyensúlynak kell lennie, azonban a frissítési lehetõség hiánya miatt a gépépítõk minden bizonnyal kétszer is meggondolják majd, mielõtt új Z790-es lapot vásárolnának.
Ugyanakkor az olcsóbb DDR4 modulok és az alacsonyabb kategóriájú, nem K/F sorozatú CPU-k támogatása továbbra is vonzóvá teszi majd az Intel olcsó kínálatát, és sokaknak valóban nem okoz problémát, ha akár 6+ évre is egy platformon ragadnak. Érdekesség, hogy amikor az AMD vezérigazgatóját az új AM5 foglalatról és annak várható támogatottságáról kérdezték, elárulta, hogy az AM4-et sem tervezik magára hagyni, az AM5 pedig elõdjéhez képest egy "hosszú életû platform lesz".