Megvolt az elsõ nagy bejelentés, a nagy gyártókkal is konkurálhat az Intel
Január elején érkezett a hír, hogy az Intel vezetõi széke ismét gazdát cserél, mely a cég számára egy új korszak kezdetét jelentheti. A bejelentéssel nem mást kommunikáltak, minthogy a nagy múltú vállalat végre visszatérhet éveken át betöltött elõkelõ pozíciójába, és régi kollégájuk visszatérésével ismét a siker útjára léphet. Ma végre lezajlott az elsõ hivatalos tájékoztató, melyre a közönség mellett a részvényárfolyamuk is pozitívan reagált.
Ez elmúlt pár hónap során ment a találgatás, hogy mit húzhat elõ a kalapból az új vezérigazgató, aki korábban 30 évet töltött a vállalatnál, és most 12 év után még több tapasztalattal a zsebében tért vissza, egyenesen vezetõi szerepkörbe. Az Intel most végre tartott egy kis elõzetest a jövõre vonatkozó terveibõl, Pat Gelsinger pedig valóban minden mozdulatával azt igyekezett sugallni, hogy vége az ütõs AMD konferenciákat követõ, lehorgadt fejjel levezetett Inteles sajtótájékoztatóknak. „Az Intel visszatért. A régi Intel az új Intel” – kezdte az interjút az új CEO. "Vezetõk leszünk a piacon és kielégítjük az új chipgyártó ügyfeleket, mert a világnak több félvezetõre van szüksége, mi pedig erõteljesen és jelentõségteljesen lépünk ebbe a piaci résbe". De, hogy mit is jelentenek ezek a hangzatos szavak? Például saját gyártóüzemek felhúzását, méghozzá 20 milliárd dollár értékben.
Ez a vállalás egyszerre tûnhet merésznek és mégis teljesen logikusnak. Merész, mivel olyan konkurenciát kapnak a nyakukba, mint a Samsung, vagy az iparágat kétharmados fölénnyel vezetõ TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.). Ugyanakkor logikus is, hiszen, ha az utóbbi idõben valamirõl gyakran hallhattunk az Intel kapcsán, az a gyártástechnológiákkal való küzdelmük, illetve az akadozó termelés, melyet hamarosan talán maguk mögött hagyhatnak. Érdekes új hierarchia van kialakulóban, hiszen belépnek ugyan a bérgyártói piacra, de a legjobb chipjeik elkészítését egy jó darabig még továbbra is a TSMC-re kell bízniuk. Az iparági szakértõk szerint az új irányvonal mindkét fél számára elõnyökkel járhat, ugyanakkor bizonytalanok az Intel gyártói szerepét illetõen. "Egyszerûen nem értjük, hogy az ügyfelek miért támogatnák határozottan az Intelt, mint gyártót, hiszen jelentõsen lemaradtak a gyártástechnológiával, és még nem rendelkeznek a TSMC-vel való versenyhez szükséges széleskörûen bevethetõ rendszerekkel" - mondta Chris Caso, a Raymond James befektetõcég elemzõje. Az állítólag már helyre pofozott 7 nanométeres megoldásuk például már régóta késik, amivel számos megrendelõnek és befektetõnek okoztak kellemetlen pillanatokat.
A cél nem titkoltan az, hogy a félvezetõk termelését az Egyesült Államok, illetve Európa közösen vezethessék, a folyamatosan növekvõ és terjeszkedõ ázsiai nagyágyúkkal szemben. Gelsinger az Intel stratégiájának két fontos elemérõl is beszélt, melyekkel új társakat és vásárlókat is szerezhetnek. Elõször is kereskednének az x86-os architektúrát erõsítõ fejlesztéseikkel, illetve szabadalmaik egy részével, miközben maguk is beszállnának mondjuk az ARM alapú termékek gyártásába, külsõs megrendelõk részére. Emellett a cégvezetõ örömét fejezte ki, hogy együttmûködésbe kezdtek az IBM-mel, mely gyártással már évek óta nem foglalkozik, azonban a kutatás és fejlesztés területén rendkívül erõs partnerre találtak benne. Ami az új üzemeket illeti, a látványos beruházás 20 milliárd dollárt emészt majd fel, és egyelõre két Arizónában létesülõ gyáregységet jelent, közel 3000 alkalmazottal. Ezt követõen új telephelyek felépítését tervezik, melyek már nem csak az USA-ban, de Európában is megtalálhatók lesznek. Úgy tûnik, hogy az IBM mellett eszközparkjuk modernizálásához is találtak megfelelõ társakat, a Synopsys és Cadence vállalatoktól ugyanis tervezõ- és fejlesztõezközöket szereznek be. Ha minden a terveik szerint alakul, néhány év múlva akár még elõ is rukkolhatnak egy mindenkit maga mögé utasító gyártási eljárással, mely egyenesen az élvonalba röpítheti õket. Ehhez kapcsolódik, hogy állítólag õk is átállnak az AMD jóvoltából szélesebb körben is megismert chiplet felépítésre. Az általuk csak tile-nak hívott dizájn megkönnyíti és egyben felgyorsítja a tervezési folyamatot, ami segít nekik lépést tartani a konkurenciával.
A bejelentéseket értékpapírjaik mintegy 6.3%-os emelkedése követte, ami a sorozatos rosszhíreket követõ zuhanások után pozitív fejlemény, de végül úgyis csak az számít majd, hogy az ígéreteiket tettekre tudják-e váltani.
Források és illusztrációk: bloomberg.com, reuters.com, newsroom.intel.com, pcgamer.com