Az Sk Hynix Platinum P41 ha le nem is körözi, de elképesztõ módon elõzi a prémium SSD-ket
Akik követik a háttértárakkal kapcsolatos fejlesztéseket, vagy csak lesik a legprofibb fogyasztói piacra szánt ajánlatokat, azok számára az SK Hynix Platinum P41 az utóbbi idõk egyik legjobban várt SSD-je. Az új Aries SSD-vezérlõ és a 176 rétegû TLC flash párosításával akár 1.4 millió IOPS-os teljesítményt is elérhet, ami kihívást jelent majd a listavezetõ konkurenseknek, mely maga mögé utasítja a Samsung 980 Pro-ját, de még talán a Micron legjobb házi fejlesztését is.
Az SK Hynix Cepheus vezérlõje figyelemre méltó darab volt, még akkor is, amikor a Crucial saját fejlesztésû vezérlõi a P5 és P5 Plus esetében feladták a leckét a konkurenciának. Az SK Hynix azonban a Platinum P41-ben az új Aries SSD-vezérlõjéhez érkezett, mely 33%-kal nagyobb buszsebességet, kétszer annyi csatornát és több mint kétszer annyi IOPS-ot kínál az elõzõ generációs Cepheushoz képest. Ráadásul az Sk Hynix most végre beéri a Micront is, amely korábban beelõzte õket a 176 rétegû flash memóriával, ez tehát igazi versenyhelyzetnek tekinthetõ.
A Platinum P41 gond nélkül ajánl öt év garanciát, emellett 500TBW, 750TBW és 1200TBW értékekkel bír az 500 GB-os, 1TB-os és 2TB-os kiadások esetében. Lehet persze vitatkozni a gyártók által, az adatlapokon ígért tûréshatárokon, de a TBW minõsítés (terabájt írási teljesítmény - kitartás) csak a garanciális idõszak alatti összes írásra vonatkozik, a felhasználók 99%-a viszont az adott idõkereten belül nagyjából soha nem fogja meghaladni, de talán még elérni sem ezt az írási mennyiséget. A friss meghajtó ezúttal állítólag támogatja az AES-256 titkosítást és a TCG Pyrite-ot is (de az OPAL-t nem), ellentétben a vállalat Gold P31 SSD-ivel, bár ennek gyakorlati értéke a hétköznapi fogyasztók számára azért erõsen kérdéses, mindenesetre fel lehet jegyezni õket az értékes specifikációkat taglaló listára.
Egyébként ez egy tipikus M.2 2280 NVMe meghajtó, amelyet úgy terveztek, hogy egyértelmûen egy csúcskategóriás PCIe 4.0 opció legyen. Az 1 TB-os és nagyobb kapacitású modellek 7/6.5 GBps szekvenciális olvasási/írási teljesítményt és akár 1.4M/1.3M véletlenszerû olvasási/írási IOPS-t ígérnek, ami bõségesen meghaladja mindazt, amit eddig ezen a területen láthattunk. Ezek a számok élesen el is választják a P41-et a többiektõl, de a piac ettõl még tartogat versenyképes ajánlatokat. Emellett a P41 ajánlott fogyasztói ára is vitathatatlanul az 1 és 2TB-os modelleknél tekinthetõ a legversenyképesebbnek, nem meglepõ módon különösen az utóbbi, legnagyobb kapacitású modell esetében. Fontos még megjegyezni, hogy a valós bolti árakat erõsen befolyásolják majd a jelenleg, piaci forgalomban szereplõ darabok, melyek akár hosszabb ideje is képesek tartani az árukat.
A Platinum P41 egyszerû megjelenésû, csak felsõ és hátsó címkékkel, semmi csicsa vagy extra hûtõborda. A meghajtó emellett egyoldalas, egy vezérlõvel, DRAM-mal és két NAND-csomaggal. A hátsó címke néhány alapvetõ információt közöl a meghajtóról, többek között azt, hogy a meghajtó 8.25 wattos fogyasztásra van belõve. A folyamatos és a csúcsfelvétel természetesen külön történet, de a felhasználók kíváncsiak voltak a meghajtó energiahatékonyságára. Az SK Hynix 7.5 W-ot ad meg a meghajtóra, ami az S.M.A.R.T. adatokban is szerepel, de összehasonlításképpen az 1 TB-os Kingston Fury Renegade például 8.8 W-os teljesítményt ad meg, tehát van mivel büszkélkedniük. Az M.2 specifikációban a névleges teljesítményhatár 7W körül van, azonban sok PCIe 4.0 meghajtót láttunk már ennél többre pozicionálva, az 1 TB-os Kingston KC3000 2,5A-tól a 2 TB-os MP600 XT Pro 3A-ig - és láttunk már 10W fölé húzott meghajtót is a 8 TB-os Sabrent Rocket 4 Plus esetében. A sebesség növelésével azonban az energiafelvétel egyre nagyobb gondot jelent – különösen az energiahatékonyságra építkezõ laptopok esetében –, és pont a kimagasló hatékonyság az egyik oka annak, hogy a Gold P31 olyan népszerû lett.
A gyártó több szempontból is méltán lehet büszke a fogyasztói piac új trónkövetelõjére, mely már nem is követel, egyenesen elragadja a jogart és a koronát. A 2 TB-os modell ugyanis a fellelhetõ tesztek tanúsága szerint fittyet hány a Crucial P5 Plus azonos kapacitású kiadásának teljesítményére, aki pedig a Samsung 980 Pro modelljéhez mérné, jobb, ha tudja, hogy ég és föld a különbség a Platinum P41 javára. Az Sk Hynix újdonsága igazából minden létezõ mérésben a többiek elõtt jár, sokszor nem is elhanyagolható elõnyt mutatva fel. Ebben a kategóriában azért nem árt ügyelni a hûtésre, és bár a legkomolyabb stressz alatt sem igazán haladja meg a 70°C-os határt, egy hûtõbordával azért minimum érdemes tervezni. Szimpla videojátékhoz nyilván felesleges a felsõ kategóriából válogatni, az egy-két másodperc, vagy sokszor inkább ezredmásodperc egyszerûen nem éri meg azt az elképesztõ árkülönbözetet, amibõl már igen korrekt, akár olcsóbb PCIe 3.0 meghajtókat vadászhatunk, nem beszélve az így elérhetõ tárkapacitásról. A P41 egyik elegnagyobb hibája, hogy a gyártónak már nem fért bele egy ajándék hûtõborda, viszont kifejezetten kimagasló szoftveres támogatást nyújt, ami ha nem is ugyanaz, de az átlagnál viszont jobb ajánlat.
A P41 Platinum 500 GB, 1 TB és 2 TB változatokban kerül forgalomba, 105, 150 és 260 dolláros ajánlott áron, mely jelenleg nagyjából 40 ezer, 57 ezer és 98 ezer forintnak felel meg, de a kimagasló teljesítményt látva azt kell mondjuk, hogy a gyártó nem rugaszkodott el nagyon a talajtól, ebben a kategóriában, ezért a termékért ez már-már egészen korrekt árszabás.