A kiszivárgott ATX tervezési útmutatóval felszínre kerültek az ötödik generációs PCI-Express kábel részletei
Tegnap a @momomo_us Twitter felhasználó olyan képeket és tartalmakat hozott nyilvánosságra, amelyek mélyebben belemerültek a PCIe Gen 5.0 szabványra épülõ csatlakozó részleteibe. Kezdetben okozott némi zûrzavart az új 12 + 4 tûben végzõdõ vezeték, de az új PCI Express csatlakozást bemutató anyagok további betekintést engednek a közelgõ technológiába.
Hivatalosan "12VHPWR" néven fut a PCIe Gen5 grafikus kártyák közelgõ szabványa. Az ATX 3.0 specifikációk meghatározásáért felelõs adatokból – melyeket az Intelnek köszönhetünk – úgy tûnik, hogy a kábel akár négyféle teljesítménybeállítást is támogatni fog, a sokat emlegetett 600 watt tehát külön üzemmódot igényelhet. A felsõ képen lényegében négy azonos kábel látható, ám a rajtuk szereplõ feliratok 150W, 300W, 450W és 600W opciókat különböztetnek meg. A további képeken már átfogóbb képet kaphatunk a csatlakozófej felépítésérõl, melyet különbözõ terv- és metszetrajzok segítenek. Lényeges részlet, hogy a 12 tû a kábel azon területe, amely magát a tápellátást biztosítja. A további négy csap, avagy pin kizárólag adatinformációkat szolgáltat majd különféle eszközeink számára, melyek elsõsorban a kijelzõk, memóriák és más komponensek esetén lesznek majd hasznosak.
Az elsõ ábra után a PCIe Gen 5 12VHPWR csatlakozó teljes bontását is megtekinthetjük. A pinek érintkezõjének magját rézötvözet alkotja, de az érintkezési terület ón bevonattal is rendelkezik, míg a mûanyag burkolathoz valójában hõre lágyuló üvegszálakat használtak (UL94V-0). Ezt követõen azt is megismerhetjük, hogy a rendszer hogyan használja majd a segédtápcsatlakozót. A 12VHPWR segédtápcsatlakozót úgy tervezték, hogy akár 600 wattot is képes legyen közvetlenül egy PCIe kiegészítõ kártyához juttatni. Fontos, hogy ez a tápcsatlakozó nem kompatibilis a meglévõ 2x3-as vagy 2x4-es kiegészítõ tápcsatlakozókkal. Az új tápcsatlakozó csapjai 3.0 mm-es osztástávolsággal rendelkeznek, míg a 2x3-as és 2x1-es csatlakozó érintkezõi nagyobb, 4.2 mm-es osztástávolsággal rendelkeznek. A 12VHPWR segédtápcsatlakozó tizenkét nagy érintkezõt tartalmaz a tápellátás és négy kisebb érintkezõt a kiegészítõ adatjelek vezetésére.
Az oldalsó sáv négy érintkezõje lehetõvé teszi az alacsony szintû kommunikációt a tápegység és a grafikus kártya között, és ezek közül kettõ, a "SENSE0" és "SENSE1" jelzéssel közli a VGA számára, hogy milyen csatlakozó van bekötve, így annak megfelelõen módosíthatja az energiagazdálkodást. A 16 tûs csatlakozónak négy változata létezik a PSU által kínált elektromos képességek alapján. Ezek közé tartozik a 600 W, 450 W, 300 W és 150 W, a kártya pedig a két SENSE érintkezõ elrendezése alapján tudja megkülönböztetni õket egymástól. A 12 VHPWR csatlakozó két rendszerállapotban szolgáltat áramot, ezek az Initial Permitted Power és Maximum Sustain Power állapotok, avagy a "kezdeti megengedett teljesítmény" és a "maximális fenntartó teljesítmény". Az elõbbi egy áramellátási korlátot határoz meg, amikor a rendszer be van kapcsolva és rendszerindításra vár, egészen a grafikus illesztõprogram betöltéséig. Az utóbbi a megengedett határérték, amikor az illesztõprogram átveszi az irányítást (szoftverkonfiguráció).
A lényeg, hogy bármilyen 16 tûs csatlakozóval rendelkezõ grafikus kártya bármilyen csatlakozót fogad, és ha a csatlakozó nem felel meg a követelményeknek, a GPU alapértelmezés szerint a legalacsonyabb teljesítményû specifikációt használja, és ennek megfelelõen módosítja a frekvenciáit, ám ez természetesen befolyásolja majd a teljesítményt. Az eredeti tervek szerint a nagy hallgatásba és árnyákba vonult GeForce RTX 3090 Ti Founders Edition lesz az elsõ grafikus kártya 16 tûs (12+4 tûs) csatlakozóval, beleértve az oldalsávos kiegészítést, annak ellenére, hogy a GPU nem támogatja a PCIe Gen 5-öt.
Remélhetõleg a gyártók minden esetben figyelnek majd rá, hogy "12VHPWR csatlakozás" vagy "PCIe Gen 5 csatlakozás" néven hivatkozzanak a kábelre, így a vásárlók biztosak lehetnek abban, hogy milyen terméket vásárolnak.