Új csatlakozóval szerencsére nem kell bajlódnunk, sõt, a korábbi kábeleken is jóval gyorsabban folyhat az adatáramlás
Bár sokan még az USB 3 elõnyeit sem feltétlenül használják ki, a szabvány a folyamatos fejlõdésének következõ szakaszához ért. Az USB-s szabványok mögött álló USB-IF ugyanis hivatalosan is bejelentette a következõ verziót, az USB4® Version 2.0-t.
Az USB következõ verziója az egyik leggyorsabb csatlakozó lehet, amit eddig láttunk. Az USB Promoter Group szerint az USB 4 2.0 verziója akár 80 Gbps sebességre is képes lesz, ami kétszerese annak, amire az eredeti USB 4 vagy akár Thunderbolt 4 képes. A tényleges mûszaki specifikációt a szabványért felelõs USB Implementers Forum még nem adta ki, de a nyilvánosságra hozott részletek így is odavágnak. A Promoter Group sajtóközleményében azt írja, hogy az USB 4 2.0 verziójú kábelek továbbra is az USB-C csatlakozót fogják használni. Utóbbi várható volt, hiszen az EU-n belül már biztosan ez lesz a kötelezõ, általános töltõ- és csatlakozószabvány. Ami viszont már jóval meglepõbb: "A frissített USB4 megoldás fõbb jellemzõi a következõk: Akár 80 Gbps sebességû mûködés, amely egy új fizikai réteg architektúrán alapul, a meglévõ 40 Gbps sebességû USB Type-C passzív kábelek és az újonnan definiált 80 Gbps sebességû USB Type-C aktív kábelek használatával".
Joe Balich, az USB-IF szóvivõje megerõsítette, hogy ha most elmennék és vennék egy 40 Gbps-ra méretezett USB 4 kábelt, akkor az a jövõben kétszer akkora sebességre lenne képes, ami több, mint impozáns. Az USB mindig is jó volt a visszafelé kompatibilitás terén, de az, hogy ugyanazt a kábelt használva élvezhetjük a legújabb specifikációk látványos elõnyeit, az szokatlan, ám annál kellemesebb lehetõség. Azt ugyan nem magyarázták el, hogy ez technikailag hogyan lehetséges, de az kiderült, hogy "ezt az elõnyt az új specifikáció kidolgozásakor követelménnyé tették, és a 80 Gbps-os jelátvitel megvalósításának részleteit a végleges specifikáció megjelenése után hozzák nyilvánosságra".
Az USB Promoter Group szerint, amelyet olyan vállalatok alkotnak, mint az Intel, az Apple, a Microsoft, a HP és a Texas Instruments, az USB-C és a tápellátás specifikációit frissíteni fogják, hogy "lehetõvé tegyék ezt a magasabb szintû adatteljesítményt". Az USB 4 2.0-s verziójának specifikációja nyilvánvalóan olyan frissítéseket is tartalmaz majd, amelyek jobb sebességet biztosítanak az USB 3.2 használatakor – az ígéretek között több, mint 20 Gbps-ról hallani. Továbbá a DisplayPort és a PCIe jobb támogatását, mivel ezeknek a szabványoknak a legújabb verzióját használja majd. Az elsõ USB 4 csak a DisplayPort 1.4a használatát tette lehetõvé, amikor DisplayPort és USB jeleket egyszerre továbbít).
Egy dolog mellett azonban nem mehetünk el, ez pedig a szabvány esetében használt hivatalos elnevezési szisztéma, amiben nehéz épkézláb rendszert találni. A szabvány már jónéhány éve zavaros – az USB 3.2 valójában több különbözõ szabványból áll: USB 3.2 Gen 1 (más néven eredeti USB 3.0), USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1×2 és USB 3.2 Gen 2×2 (ami a teljes 20 Gbps sebességû szabvány). Az USB 4 leegyszerûsítette ezt, mivel alapvetõen ugyanazokkal a specifikációkkal és képességekkel rendelkezett, mint a Thunderbolt 3, de most úgy tûnik, hogy visszatérünk egy kissé kuszább elnevezési sémához. A kábelkompatibilitás persze biztosan segíthet, de az biztos, hogy nem lett egyértelmûbb, vagy átláthatóbb, hogy mivel is van dolgunk, így vásárláskor bújunk kell majd a leírást, hogy az adott eszköztõl vagy kábeltõl milyen adatátviteli sebességre számíthatunk.
Ennek ellenére izgalmas látni, hogy mi van készülõben, és elképzelni azt, hogy egy 4K Blu-ray adatmennyisége körülbelül öt másodperc alatt lesz átmozgatható. A véglegesített specifikációkról várhatóan az USB DevDays fejlesztõi események elõtt hallhatunk, amelyek november 1-jén és 2-án Seattle-ben, illetve november 15-én és 16-án Szöulban kerülnek megrendezésre.