A Cougar az utóbbi évek során igen széles terméákpalettát tudott felvonultatni a gamerek számára, ezek közt voltak gaming periféria eszközök, játékülések, tápegységek, hûtés, és gépházak. Az egyik legkreatívabb megjelenésû termékük a Cougar Conquer gépház, amit elsõ ránézésre talán nem tudunk hova tenni, de elég hamar kiderül róla, mennyire célorientáltan tervezett gépházzal van dolgunk.
Specifikációk
Kicsomagoljuk
A Cougar egy teljes egészében színes kartondobozba csomagolja a Conquer gépházat, ennek egyik oldalán a ház képe látható, másik oldalán további képek más szemszögbõl, illetve részletesebb adatok. Az oldallapon sorolják a specifikációkat, valamint egy céges logót is láthatunk itt. Mivel ez egy jókora doboz, a könnyebb mozgathatóságot elõsegítendõ tartófülekkel is ellátták mindkét oldalon.
Amúgy a kartondoboz elrendezése elég érdekes, nem teljesen egyértelmû, kicsomagoláskor melyik lapja kell felfele nézzen, ehhez egyetlen tippet a céges logó adja, ami nyilván nem fejjel lefelé kell álljon, mikor kicsomagoljuk a zsákmányt. Maga a gépház több darabban érkezik, ezek külön-külön habszivacs csomagolásban vannak, emiatt elég nagy a doboz, és a használatba vétel elõtt legózni kell kicsit, mint az IKEA bútorokkal.
A dobozban találhatunk egy összeszerelési útmutatót, ami jól jön, tekintve, hogy kicsomagolás után sok különálló alumínium és üveg alkatrész van elénk kiterítve, ezeket folyamatában kell összerakni, rendszerépítés közben.
Szemügyre vesszük
Elsõ teendõ, hogy fel kell szerelni a lábakat az alap keretre, ezek mindegyike masszív, eloxált alumíniumból áll. A lábazatot hosszú rudak tartják a helyén, az alját gumitalpakkal látták el, így nem kell aggódni, hogy összeszerelés közben végigkarcolná az asztalt. Miután ez a lábazat helyére került, talpára állíthatjuk a gépház egyelõre üres és félkész vázát, így már hozzávetõleges képet kapunk arról, hogyan is fog kinézni ez az egész (de azért ne siessük el).
A fõoldal felõl nézve láthatjuk, hogy a gép belseje szilárd allumíniumkeretekbõl áll, ez egy félig nyitott terület, ami stabil bázist ad a gépösszerakáshoz, de a gépház összeszerelt formájában sem lesz egészen zárt, a gyártó ehelyett ilyen félig nyitott futurista megjelenést választott. A jobb-elsõ oldalon egy jókora narancsszínû panel megfelelõ kontrasztot ad az egyébként sötét tónusú szerkezetnek, valószínûleg majd úgy helyezzük el a gépet az asztalon, hogy ez nézzen felénk, mert elég látványos. Kialakításának köszönhetõen a Cougar Conquer lehetõvé teszi az alaplap függõleges beszerelését, ennek köszönhetõen a gépház végsõ formájában zártabb megjelenést kap, annak ellenére, hogy alapból mindenhol nyitott és akárhová nézünk, szellõzõnyílások vannak rajta.
Az elõlap csavarozással van rögzítve, emögött van lehetõség két 120 mm-es ventilátor beszerelésére, de ehhez elõbb le kell csavarozni az elülsõ panelt. A gépház felsõ részében további három hely található, ahová ventilátort szerelhetünk be, ehhez mindössze fel kell hajtanunk a fedlapot. A Conquer kialakítása kifejetten barátságos a vízhûtés rendszerekkel szemben, erre a helyre 240 és 360 mm-es radiátort is beszerelhetünk.
Az elõlapra tekintve az I/O panelt láthatjuk, ami a ház felsõ részén található, ezen van két USB 3.0 csatlakozó, a szokásos audió bemenet, valamint ki/bekapcsoló és reset gomb. A bekapcsolt állapotról LED-es fény ad visszajelzést, ez az utóbbi két gomb közepébe van építve. A nagy fémkereteken az egyetlen márkajelzés az alumínium elõlap alsó részén található Cougar logó, ezt leszámítva a szerkezet többi része jelöletlen, ami egyfajta letisztult megjelenést biztosít.
A gépháznak hátlapja gyakorlatilag nincsen is, itt az egyetlen dolog, amit találunk, az a bõvítõhelyek kerete. Erre a fémkeretre legfeljebb hét bõvítõkártya szerelhetõ, pl. videokártyát lehet innen rögzíteni. Mivel ez egy nyitott szerkezetû gépház, ide fedlapot nem kell ráhelyezni, és ugyanez érvényes az alaplapot rögzítõ keretre.
Az alaplap keret hátoldalára két merevlemez szerelhetõ, ide 2,5 vagy 3,5”-os modellt választhatunk, de óvatosan kell tervezni az összeszerelést, mert amint az alaplap a helyére került, ezekhez a helyekhez már nem férünk hozzá. A szereléshez egy további merevlemez rögzítõ keretet is mellékeltek, ezzel a Cougar Conquer gépházba összesen három 3,5”-os, vagy négy 2,5”-os meghajtó szerelhetõ.
Az extravagáns külsõ ellenére a Conquerhez mellékelt kábelek tradicionális megjelenésûek, mindegyik fekete borítású, így akármit is szerelünk a gépházba, ezek biztosan nem fogják zavarni az összképet.
Összeszereljük
A gépház belakását a merevlemezekkel kell kezdeni. Mivel a gépház oldala nyitott, így lehetõség van arra, hogy összerakás után is mutogassuk a világító SSD-nket, bár ez az alaplap hátoldalához kerül, így a ház másik oldaláról lesz látható. Ezt négy csavarral lehet rögzíteni, ami egyszerû és hatékony megoldás. Ennél a résznél talán jobb lett volna, ha nagyobb rögzítõnyílások állnak rendelkezésre, így nagyobb, gumigyûrûs rögzítéssel ellátott merevlemezek elhelyezése és eltávolítása egyetlen mozdulattal megtörténhetne, de a Cougar valamiért kihagyta ezt a megoldást ebbõl a gépházból.
A pluszban mellékelt beépítõkeret szintén egy fontos eleme a gépháznak, ez 2,5 vagy 3,5”-os meghajtó rögzítését teszi lehetõvé. Mivel ez egy zártabb felület, ide betehetjük az elrejteni vágyott nagyobb merevlemezt, ami csak egy fokkal szebb az ördögnél, ezért nem annyira mutogatnánk. Ezt a keretet szintén csavarozással rögzítjük a narancs borítású oldalpanel mögé, ami rendeltetésszerûen a kevésbé impozáns darabok takarására van kitalálva.
A gépház kialakításából következik, hogy a tápegység az elülsõ panel mögött foglal helyet. Nem egy szokványos elhelyezés, de ennek segítségével nyitottabb maradhat a gépház hátsó fele, ami így egyszerûbbben hozzáférhetõ. Elsõként a rácsot kell felszerelni a talapzatra, ehhez a PSU keretét és erre lehet ráhelyezni a tápegységet, majd csavarozással rögzíteni. Külön érdekesség, hogy a tápellátás elõrefelé néz, ezzel az elhelyezéssel a kábelezés jórészt rejtve marad, és minden, ami rontaná az összeképet, átvezethetõ a gépház kevésbé látható hátsó felén.
Az alaplap rögzítése hagyományos módon történik, elosztóvasakkal és csavarozással. A nyitott dizájnnak köszönhetõen minden könnyedén elérhetõ, inkább a kábelek elvezetésével kell több idõt tölteni, ha nem akarjuk, hogy a fekete kábelkötegek látható helyen maradjanak.
A Cougar összesen három narancssárga, LED-es világítással ellátott ventilátort mellékel, ehhez a rácsok is elég impozáns megjelensûek, nem is feltétlen akarnánk letakarni õket (bár ezekre kerül az elülsõ oldali fedlap).
Ha minden komponens helyére került, már csak az van hátra, hogy az eddig kihagyott rudak helyükre kerüljenek, erre lehet rögzíteni az átlátszó, üveg oldallapot. Ha elég idõt szánunk a kábelek elvezetésére, végsõ soron össze lehet rakni úgy ezt a gépházat, hogy a hátsó oldala sem néz ki valami rosszul, a belseje pedig egészen letisztult megjelenésû maradjon.
Megcsodáljuk
Az oldalsó üveglap felhelyezése után láthatjuk, hogy a gyártó ezt is logóval látta el, de ez a legkevésbé sem zavaró, átlátszó dizájnja miatt inkább hozzáad az összképhez.
A gyártó itt elég jó munkát végzett, az üveglap megjelenése kiválóan illeszkedik a ház nyitott szerkezetéhez, bekapcsolt állapotban minden világító komponensre tisztán ráláthatunk. A Cougar Conquerben minden hardvert mûködés közben láthatunk, és ez az egyik legmeggyõzõbb dolog, amiért érdemes ezt a gépházat választani; megfelelõen elhelyezett RGB vízhûtéssel ellátva a szoba dísze lesz.
Ár-érték arány
Mivel ez egy kifejezetten drágának mondható gépház, azt hangsúlyozni kell, hogy itt elsõsorban a külsõ megjelenés az, ami miatt érdemes megvenni, nem a belsõ szerkezeti kialakítás. Talán a Forma1-es versenyautókhoz hasonlítható leginkább, ahol a jármûvet megfosztanak minden felesleges alkatrésztõl, és az egész konstrukció a tiszta teljesítménynek van alárendelve, olyan módon, hogy a nézõ számára mutatós legyen. A magas ár mögött így nem plusz szolgáltatások rejlenek, hanem esztétikai alapú választás, emellett elég markáns státusz jellege van ennek a gépháznak.
A Cougar Conquer igazából minden olyan elemet nélkülöz, amit ma a modern gépházak többségébeen megtalálni, például nincs benne RGB vezérlõ, hangszigetelés, moduláris dizájn, szûrõk, vagy egyéni elhelyezésû és mozgatható merevelemez keretek. Kizárólag a külsõ megjelenésre összpontosít, de ennek ellenére nem tudunk semmilyen érvet felhozni arra, miért kellett volna máshogy tervezni ezt a gépházat, az összeszerelés után az eredmény önmagáért beszél.
Még ha kkifejezetten a hûtõ teljesítményre fókuszálunk is, a Conquer lehetõvé teszi a legjobb teljesítményorienált komponensek beszerelését, érve ez alatt a két radiátort, átlagnál hosszabb videokártyát és nagy processzorhûtõket. Belefér minden, ami kell, így a szokványostól eltérõ dizájn mellett nem lehet olyan érzésünk, hogy valamilyen téren kompromisszumot kötöttünk volna, ha a Conquer mellett döntünk. Talán az egyetlen panasz, amit megfogalmazhatunk, az, hogy az összeszerelés során egyes merevlemez-keretek nem hozzáférhetõek az alaplap elmozdítása nélkül, de ezzel nagyjából véget is érnek az ellenérvek, összességében egy teljes funkcionalitású és kifejezetten esztétikus gépházat kapunk a pénzünkért, ha a Cougar Conquert választjuk.
NTG - PCX