A tuningolók közösségének elismert rekordere szerint, a Gigabyte hazudott az eredményérõl
Pár napja mi is hangot adtunk meglepettségünknek, mikor megannyi ügyes kísérlet után a Gigabyte bejelentette, hogy az Intel új csúcsprocesszorával sikerült elérniük az elérhetetlennek tûnõ 8 GHz-es álomhatárt. Az extrém körülmények között kicsikart eredmény sokak figyelmét felkeltette, többek között az egyik legismertebb tuningmesterét, der8auer-ét is, aki számos egyéni csúccsal a háta mögött vitatja az új rekord hitelességét és csalással vádolja a Gigabyte-ot.
A hardverpiac történetétõl nem idegenek a marketingcélból kommunikált túlzások és elferdített teszteredmények, azonban kissé elkeserítõ, hogy ismét egy Intel processzorokhoz köthetõ botrány van kialakulóban. Sokan emlékezhetnek korábbi esetekre, mikor az Intel megvásárolta egyes tesztoldalak hitelességét, akik részrehajló tesztekkel bizonygatták az aktuális generáció képességeit és mérték alul a konkurens AMD-t, mint késõbb kiderült: tévesen. Hasonló helyzet lehet kialakulóban, ráadásul pont most, amikor az Intel Alder Lake generációja, a korábbi évek bukdácsolásához képest végre valóban erõs teljesítményt ígér. A vádaknak nem is akárki adott nyomatékot, de a hardveres körökben mindjárt két elismert szereplõ is megszólalt, megerõsítve egymást abban, hogy a Gigabyte szándékosan hazudhatott a legendás 8 GHz-es Intel-tuningról.
A vádakat az a der8auer néven ismert Roman Hartung fogalmazta meg egy videóban, akit korábbi cikkeinkben mi is számos alkalommal emlegettünk, többnyire egy-egy jól sikerült tuning, esetleg valamely hardver témájú szivárogtatás kapcsán. A fiatal szakember évek óta a hardveres tuning egyik vezéralakja, illetve az OC szubkultúrát több országban is képviselõ HWbot vezérigazgatója. der8auer tehát valószínûleg nem a levegõbe beszél, amikor azt állítja, hogy a Gigabyte egy ismert szoftveres hibát kihasználva regisztrálta a fennhangon hirdetett 8 GHz-es rekord eredményét, ezzel pedig elképesztõ módon megsértette az extrém túlhajtással foglalkozók közösségét. A vaskosra sikerült Twitter-folyamban az esetet ennél jóval hosszabban is tárgyalták, és ott talán súlyosabb kijelentéseket is találhatunk, a lényeg mégiscsak az, hogy a Gigabyte marketingosztálya ismét kimutatta a foga fehérjét a közönség felé.
A Gigabyte megbízásából eljáró HiCookie a vádak szerint a CPU-Z program egyik ismert, ám korábban már javításra került hibáját használta a fals eredmény megszerzésére. "Nagyon mérges vagyok, és át kell gondolnom, mit mondok, mert a Gigabyte még csak nem is elõször csinálja ezt" – kezdi ingerült mondandóját der8auer. "Korábban ez már elõfordult az 5950X-nél is, ahol a CPU-Z ellenõrzés hibás volt, és ezt egy videónkban meg is mutattuk” – utalt vissza a vállalat egyik hasonló trükkjére. A lényeg, hogy a CPU-Z egy korábbi verziója hajlamos volt téves eredményeket hitelesíteni, ám a CPU-Z Validatort fejlesztõ Doc TB jóvoltából ez a régi hiba már javítva lett. Az esethez még hozzá tartozik egy másik furcsa jelenség is, mely az új Alder Lake szilícium korai mintáinál olykor irreálisan magas, 8, vagy akár 12 GHz-es fals eredményekhez vezetett. A CPU-Z fejlesztõje szerint ezt is javították, azonban aki hozzáfér egy alaplapi BIOS forráskódjához, az reprodukálhatja ezt a jelenséget és eljuthat a der8auer által emlegetett hamis eredményekig.
Hartung tényként közölte, hogy a Gigabyte pontosan tudta, hogy a 8 GHz olyan téves eredmény volt, melyet nem lett volna szabad hitelesíteni. Szerinte a cég állandó, közvetlen kapcsolatban volt más tuningolókkal és a CPU-Z készítõivel is, így kizárt, hogy ne tudott volna a dologról. Ahogy arra fenti videójában is rámutat, az említett i9-12900K processzort számos próbálkozó heteken át nyúzta, de 7.5 GHz-nél egyikük sem jutott sokkal messzebb, a Gigabyte ráadásul nem csak a közösséget sértette meg, de még az Intel titoktartási záradékát is megszegte. Az úgynevezett NDA szerint ugyanis a hivatalos megjelenés napja elõtt nem kerülhetnek ki tesztek az adott termékrõl, ám a Gigabyte ezzel mit sem törõdve mindenki mást beelõzött. Hogy az Intelnek ehhez lehet-e közvetlen köze, és hogy részükrõl az exkluzív videós prezentáció miért volt megengedve, arról egyelõre nem sok szó esett, de errõl a késõbbiekben biztosan hallani fogunk még.
Végül Hartung kijelentette, hogy rendkívül dühös a Gigabyte-ra és a tuningot végrehajtó HiCookie-ra, mivel tettük nem csak saját hírnevüknek, de a közöségnek is árt. Hozzáfûzte, hogy a HWbot csapatával tovább vizsgálódnak, ha pedig valaki elküldi hozzájuk a hamis eredmények bármelyikét, azt egy életre kitiltják.