Ezúttal egy furcsa elnevezésû gépházat mutatunk be, ami majdnem Mátrix, csak két X-szel a végén, és leginkább tükörsima üveg felületeirõl fogunk rá emlékezni. Ebben a gépházban a tápegység helye is üveg borítást kapott, ami furcsa megoldás, de kétségkívül látványos. A DeepCool Matrexx 70 közepes torony ára a szokványosnál némileg magasabb, de ez éppen a méltán népszerû üvegfelületek miatt alakult így.
A gépház E-ATX, ATX, Micro-ATX és Mini-ITX formátumú alaplapok befogadására alkalmas. 3,5 és 2,5"-os meghajtókat egyaránt szerelhetünk bele, van hely több videokártyának (egyenként 380mm hosszúsággal), vagy egy vertikális elhelyezésû videokártyának legfeljebb 360mm magasságig (ami nem foglal több mint két bõvítõhelyet). Processzorhûtõ 170mm magasságig szerelhetõ be, valamint legfeljebb 200mm mély tápegységet kaphat a konfiguráció. A gépház elejébe három darab 120mm-es ventilátor szerelhetõ, illetve egy a hátoldalra fények nélkül. Emellett a fedlapra rögzíthetünk legfeljebb három 120/140mm-es ventilátort. A hátoldalon 30mm helyünk van a kábelek elvezetéséhez, valamint több oldalon is mágneses porszûrõt láthatunk. Az I/O panelen két USB 3.0 és egy USB 2.0 port található.
Csomagolás
A hatalmas kartondobozban érkezõ gépházat hungarocell panelek védik a sérüléstõl és nejlonzacskó a kisebb karcoktól.
Kicsomagolás után máris láthatjuk az edzett üveg paneleket, az oldalsó és az elülsõ lap is ilyet kapott.
Az elülsõ panelen szellõzõrácsok láthatók, ami elég nagy légáramlásra ad lehetõséget, mivel az I/O panel is a gépház tetején kapott helyet, és a teljes elsõ felület a megfelelõ szellõzés biztosítását szolgálja.
Külsõségek
A gépház külsõ szerkezete ABS mûanyagból készült. Bár ez nem egy kifejezetten nehéz gépház, a legkönnyebbek közé sem sorolható. Súlya közel 10kg, mérete 475×228×492mm. Alaplap terén igen nagy választási lehetõséget ad, gyakorlatilag bármit beleszerelhetünk. E-ATX formátumtól a legkisebb Mini-ITX formátumú alaplapokig bármit választunk ki, az ebbe a házba jó lesz.
A hátoldalon 7 bõvítõhely található, plusz 2 extra hely vertikális videokártya számára. Ez alatt található a tápegység helye, aminek szintén üveg fedele van.
Felül a gépház elülsõ része gondoskodik a konnektivitásról, itt a szokásos gombok találhatók: ki-be kapcsoló, fejhallgató-csatlakozó és USB portok. A szellõzés egyértelmûen nem probléma ennél a gépháznál, körben 360fokban szellõzõrács van az elõlapi panelen. A felsõ panel szellõzõrácsa mágnesesen tapad, nincs szükség szerelésre a tisztításához.
Belsõ felépítés
Az alátámasztásról négy gumitalp gondoskodik. Ezen a részen is van egy eltávolítható mágneses porszûrõ közvetlen a PSU alatt, ez könnyedén tisztítható és visszahelyezhetõ.
A Matrexx 70-ben rengeteg szerelõnyílás van, de sajnos egyik sem kapott gumibélést, amit helyenként így hiányolhatunk. A tápegység a bal alsó részben helyezkedik el és üveg borítás védi, pontosan így:
Az üveg borítás itt sokak számára zavaró lehet, egyrészt mert láthatóak maradnak a kábelek, másrészt itt könnyebbben gyûlik a por. Az üvegpanellel ellátott elõlap egy gombnyomással kivehetõ. Itt van ugyan porszûrõ, de ez nem mágnesesen rögzül. Könnyû eltávolítani, de a visszaszerelése kicsit problémásabb.
A gépház belsõ részén felül rengeteg hely van kialakítva hûtés számára. A hátsó részbe csak egy gyárilag szerelt ventilátort kapunk, de több ventilátor, vagy folyadékhûtés is beszerelhetõ.
Hátul baloldalt ott az egyetlen elõszerelt elszívó ventilátor, ami 120mm nagyságú. Ezen a helyen található még 7 bõvítõhely, ami elegendõ az E-ATX alaplapokhoz.
Az alaplapi keret jobboldali részénél (mögötte) helyben bõvelkedünk, itt akármennyi kábelt is elrendezhetünk problémamentesen. A gépház vázán rengeteg rögzítõpont van, és összesen 3cm vastag üres tér van itt kifejezetten kábelrendszerezés céljára.
A PSU területe szintén bõven elég ahhoz, hogy elférjen egy normál méret ATX tápegység, és emellett még kábeleknek is maradjon hely.
Egy HDD rekesz van két tálcával, ezt egyszerûen be kell tolni a helyére, majd csavaral rögzíteni. Gumibélés itt sincs, vagyis a HDD-k rögzítései minõsége nem a létezõ legjobb, és csak kettõt szerelhetünk be.
Az SSD-ket az alaplapi keret hátoldalán rögzítjük csavarozással. Két rekesz van, összesen négy pozícióra szerelhetõ a meghajtó.
Korábban a DeepCool ugyanennek a gépháznak az RGB változatát tervezte kiadni, ehelyett jött ki a Matrexx 70 a nem minden felhasználó által igényelt kiegészítõktõl lecsupaszítva, de ezáltal olcsóbban is. Ezen a 20000Ft körüli áron egy ilyen típusú gépház jó vételnek mondható. Kifejezetten jól néz ki - bár vannak olyan pontok, ahol a felhasználók szélsõséges 'igen' vagy 'nem' véleményt mondanának erre, hiszen ott az üveg fedlappal elátott tápegység rész, aminek köszönhetõen minden látszik. Minden IS. Aki csúnya és olcsó tápegységét akarja rejtegetni, nem fogja szeretni ezt a gépházat, de aki ezen a téren is figyelt a jó külsõre, az szívesen veszi az átlátszóságot, hiszen ez egy újabb komponens, amit edzett üveg lapon át mutogatni lehet. Például a Thermaltake RGB-s tápegységei lehetnek kiváló jelöltek ebbe a gépházba.
Érdemes-e a Matrexx 70-et választani?
Amit negatívumként lehet említeni ezen a gépházon, hogy az elõlap mögé szerelt szûrõ nem mágneses rögzítésû, mint a fedlapon látható. Szõrszálhasogatásnak tûnhet, meg persze attól függ, mennyire gyakran akarjuk leszedni és tisztítani az elsõ szûrõt. A visszaszerelése problémásabb, mint a fedlapon lévõé, ahol egyszerûen csak visszatesszük és a mágnes máris rögzítette – az egyébként össze-vissza hajtogatható – szûrõrácsot a megfelelõ helyre. Ami még nagyon hiányzik, az a gumibélés a szerelõnyílásokból, de ezeket egyébként nem feltétlen lehet erõs negatívumnak tartani, mert ebben az árkategóriában ezek nem nevezhetõk kötelezõ alapfelszereltségnek.
Persze ízlés kérdése - nem mindenki fogja szeretni, de sokak kedvence lehet ez a gépház. A tükrös hatást keltõ üvegfelületek a Matrexx 70 meghatározó vonása. Bár ez elég nagy átlátszóságot biztosít, azért mégis el lehet rejteni a konfigurció kevésbé látványos komponenseit, ehhez is megvannak a megfelelõ felületek. Emellett minden szükséges dolog megvan ebben a gépházban, jó hûtés, porszûrõk, USB 3.1 integráció és viszonylag problémamentes szerelés. (Létezik ugyanennek a gépháznak egy RGB-s verziója, a Matrexx 70 3F, ott annyi a különbség, hogy a gyártó elõreszerelt 3 RGB ventilátort az elõlapi panel mögé.)
A belsõ felépítés kapcsán nincs okunk panaszra. Persze említhetõ, hogy a HDD-ket csak csavarral rögzítjük és az elsõ oldalról elérhetõek, de ez aligha fog bárkit is eltántorítani. A DeepCool ráadásul ebben az esetben gondoskodott arról, hogy beférjen egy E-ATX formátumú alaplap, ennek megfelelõen könnyedén elhelyezhetõek méretesebb videokártyák is. A felsõ, elsõ és hátsó részben van még extra hely vízhûtésnek. Az optikai meghajtó úgy tûnik tényleg a múlt részévé vált, ezt USB-csatlakozású külsõ DVD/Bluray lejátszóval oldjuk meg, ha igény van rá, de a felhasználók többsége már nem igényli. Tárhely terén említettük már, két HDD-t lehet beszerelni és 2x2 SSD-t, ebbõl kettõnek van kerete, kettõt közvetlen a vázra kell rögzíteni.
A Matrexx 70 nem tökéletes, de ebben az árkategóriában nagyon jó vétel. A gyárilag szerelt ventilátor lehetne erõsebb – bár legalább csendes -, ezt egy ütõsebb konfignál vagy le kell cserélni, vagy további ventilátorokat kell beszerelni, de a felhasználó nagy valószínûséggel amúgy is beszerez három RGB ventilátort a gépház elejébe, ha egy ilyen sok üveg felülettel ellátott házat választ. Bár arra ügyelni kell, hogy RGB vezérlõt nem mellékel a gyártó, ezt is külön kell venni. Összességében ez a dizájn leginkább az esztétikáról és a helybõségrõl szól, egy-két apró hiányosságtól eltekintve csak ajánlani tudjuk.
NTG - PCX