Furcsa, ráadásul illegális megoldással korlátozta egy férfi a gyerekei nethozzáférését, végül az egész városban elszállt a hálózat, amiért akár börtönbünetést is kaphat
A fiatalok, és annál is inkább a gyerekek tech- és netfüggõségének témaköre mindennapos és el nem évülõ vitatéma. Attól függõen, hogy melyik szülõ mennyire megengedõ a kérdésben, egészen eltérõ megoldások születnek a gyerekek eszközhasználatának korlátozására. Egy francia férfi azonban kissé túlgondolta a kérdést és ahelyett, hogy lekapcsolta volna az otthoni routert, esetleg jelszóval zárta volna el a kapcsolódás lehetõségét, egy ritka ipari eszköz beszerzésével nem csak a srácok, de városának teljes lakosságát is letiltotta a hálózati hozzáféréstõl.
Meglepõ eszközhöz folyamodott egy francia férfi, aki úgy próbálta letiltani netfüggõnek titulált gyerekeit a Wi-Fi kapcsolat használatától, hogy ezzel a nagyjából ezres lélekszámú Messanges település egészében sikerült megzavarnia a telekommunikációs hálózatot. A jelenségre akkor figyeltek fel, amikor az ország rádiófrekvenciáinak kezeléséért felelõs Agence Nationale des Fréquences (ANFR) szervezetet felkereste az egyik mobilszolgáltató. A cég szokatlan jelkimaradásokra lett figyelmes, mely az internet- és telefonhálózatot egyaránt érintette. A zavar napokon át éjféltõl nagyjából hajnali háromig volt tapasztalható, így elõbb utóbb az illetékes szakemberek is vizsgálódni kezdtek és igen furcsa eredményre jutottak: valahonnan a városkában egy jelzavaró készülékkel blokkolták a rádiófrekvenciákat.
A jelzavaró olyan eszköz, amely a mobilkészülékekkel azonos frekvencián sugároz rádióhullámokat, mellyel képes megakadályozni az eszközöket, hogy csatlakozzanak a mobiltornyokhoz és fogadják a hivatalos jeleket. A nyomozás során a technikusok a szomszédos város egyik házáig követték a zavaró jeleket, ahol a ház tulajdonosa beismerte, hogy egy interneten vásárolt jelzavarót használt, mentségére pedig azt hozta fel, hogy a tizenéves gyerekeit próbálta elzárni az internettõl. "A magyarázat zavarba ejtõen egyszerû volt: a zavarót a családapa azért szerelte be, hogy megakadályozza, hogy a tinédzserek elalvás helyett okostelefonjukkal internetezzenek! Gyermekei valóban a közösségi hálózatok és más alkalmazások rabjaivá váltak, különösen a Covid-19 járvány miatt kiszabott elzárás óta" – írta jelentésében az ANFR. "Az internetes fórumokon való kérdezõsködés után az apa úgy döntött, hogy egy zavaró készülék a legjobb megoldás arra, hogy véget vessen ezeknek a túlkapásoknak!" – magyarázták a túlzásba esett férfi eredeti szándékait.
Bár kiderült, hogy nem terrorcselekményrõl, inkább tájékozatlanságból fakadó túlkapásról volt szó, sajnos a férfi figyelmét az a tény is elkerülte, hogy az általa választott eszköz használata illegális. A jelzavaró számos országban, köztük az USA-ban, Franciaországban és itt Magyarországon is kizárólag különleges engedély birtokában mûködtethetõ, egyéb esetben pénzbírság, vagy akár börtön is járhat érte. A franciák esetében ez akár 30 ezer euró (majdnem 11 millió forint) megfizetését, sõt, legfeljebb 6 hónapos börtönbüntetést is maga után vonhat. Az ANFR természetesen kénytelen volt jelenteni a zavaró készülék használatát az ügyészségnek, amely azonnal le is foglalta a készüléket, és bûncselekmény ügyében nyomozást indított.
Mindezek alapján javasoljuk, hogy hasonló probléma esetén inkább figyeljünk oda a gyerekek mobilkeretére és az otthoni netkapcsolatra, de az sem ördögtõl való, ha rendszeresen beszélgetünk velük errõl.