Bár lassacskán azért terjed, most még a Windows 7 is több gépen fut, mint a 10-re lapot húzó új verzió
Mikor a Microsoft elõállt a TPM mizériával és a generációs megkötésekkel, Windows-t használók tömegei hördültek fel, mivel a vállalat egy tollvonással levette õket a kompatibilitási listáról. Egy friss felmérés szerint az egy éve debütált operációs rendszer meglehetõsen lassacskán tör utat magának, és hiába a sûrûn érkezõ frissítések, ha gépek milliói vannak napi használatban, melyek többé nem élvezik a Microsoft hivatalos támogatását.
Az egész a TPM 2.0-s biztonsági chip megkövetelésével kezdõdött, majd kiderült, hogy a kezdeti pletykák, és a tesztverzió tapasztalatai valósak és véglegesek: az AMD Zen 2-nél és a 8. generációs Intel processzoroknál régebbi masináknak a Microsoft megköszönte az odaadó részvételt, méghozzá biztonsági szempontokra hivatkozva. Bár nehéz lenne tagadni, hogy napjainkban a kiberbiztonsági szektor harca az adathalászokkal és hackerekkel a legnagyobb technológiai kihívások egyike, ám ez aligha vigasztalja annak a meglehetõsen népes felhasználói bázisnak egy jelentõs részét, amely valószínûleg nem tervezte a Windowszal együtt (igen, jelenleg ez a hivatalos írásmódja) mindjárt a számítógépét is cserélni.
Márpedig a Lansweeper által lefolytatott kutatások nagyjából 27 millió virtuális, illetve 30 millió darab aktívan mûködõ valós gépet vizsgált meg, hogy kiderítse, milyen ütemben terjed a Windows 11, hogy egyáltalán hány gép alkalmas a frissítésre, továbbá arra is, hogy mindezek ismeretében hányan ragadtak 10-en, vagy akár még annál is korábbi kiadásokon. Ráadásul a vizsgált halmazokból egyik sem tartalmazott egyetlen megszeppent átlagfelhasználót sem, akinél többnyire nincs kéznél az IT-s kolléga, aki beugrik egy újratelepítésre. A 30 millió valódi, önálló PC-t vizsgáló felmérés 2021 októberétõl 2022 októberéig bezárólag mintegy 60 ezer szervezet 30 millió eszközét vette számításba, és van egy rossz híre az átállást sürgetõ Microsoft számára: átlagosan a munkaállomások 57.26%-a jogosult az automatikus frissítésre, míg a többi nem.
Pontosabban, a tesztelt munkaállomásokban használt CPU-k mindössze 57.26%-a felelt meg a Windows 11-re való frissítés rendszerkövetelményeinek, míg 42.74%-a nem. És bár a legtöbb megugrotta a 4GB RAM meglétére vonatkozó alapkövetelményt (92.85%), és a munkaállomásokban talált TPM-ek körülbelül 65%-a is megfelelt a hivatalos elvárásoknak, több mint 15%-uk elbukott, 20% pedig vagy nem volt TPM-kompatibilis, vagy csak nem volt engedélyezve, ami talán orvosolható probléma. Itt láthatóan a processzorok gáncsolják el a gépek többségét, hiszen több mint 40%-uk élbõl kizárja a frissítés lehetõségét, hiába tukmálja azt a Microsoft ingyenesen a Windows 10-es felhasználókra. Ez után következtek a virtuális gépek, ám ott még rosszabb volt a helyzet. Míg a CPU-k 55.7 %-a továbbra is kompatibilis – ami még mindig több mint a gépek fele –, elegendõ RAM-ot már csak 67.1% tudott felmutatni. A TPM egészen elenyészõ, mindössze 1.33% esetben volt engedélyezve, mivel korábban sosem volt rá szükség, ezeket a virtuális munkaállomásokat így vTPM-re kell módosítani.
2021-óta azért történt fejlõdés, mivel a CPU és TPM követelményeknek megfelelõ eszközök aránya nagyjából 12%-kal nõtt, a RAM-helyzet viszont csak kismértékben, 1.8%-kal javult. Ami az arányokat illeti, természetesen a Windows 10 még toronymagasan vezet (81.87%), ám ezután még nem a 11, hanem a Windows 7 jön, mely bár már nem támogatott, az elfoglalt 3.38% elég arra, hogy a Windows 11-et a harmadik helyen tartsa, mely 2.62%-on áll. A Windows XP-t (1.27%) és Windows 8-at (1.52%) viszont legalább sikerült lehagynia. Ha ez a növekedés folytatódik, elméletileg az eszközök 2026-ra lehetnek Windows 11-kompatibilisek. A bökkenõ csak az, hogy ez nem egészen ér össze a Windows 10 2025. október 14-ben megszûnõ támogatásával. Fontos megemlíteni, hogy a Windows 11 telepítése a hivatalosan nem támogatott gépekre már jóval egyszerûbb, mint volt. A tiszta telepítéshez szükséges ISO fájlok hozzáférhetõk és installálhatók, sõt, már az USB-s telepítõket készítõ szoftvereket is felkészítették a dologra, pl. a Rufus automatikusan felajánlja a gátak lebontását, hogy a rendszer telepítése és a használata is lehetõleg zökkenõmentes legyen.
Annyi biztos, hogy a Windows 10 biztonsági frissítései 2025 októberében leállnak, a Microsoft pedig elõre szólt, hogy a nem támogatott PC-k esetében a Windows 11 frissítéseit sem tudják garantálni, legyen szó akár hibajavításról, akár biztonsági csomagokról. A közösség által módosított és frissen tartott 11-es telepítõfájlok persze minden bizonnyal hozzáférhetõk lesznek, ám a cégek többsége nem élhet ilyen kerülõutakkal. Sok átlagos felhasználó pedig örül, ha a gépe minden nap bekapcsol, nemhogy pár havonta letöltse és felrakja az aktuális frissítéseket magában foglaló legújabb kalózverziókat.